Kur ne vendosim organizoni një udhëtim, lindin dyshime të ndryshme për mjetet e zgjedhura të transportit. Në këtë artikull, ne flasim për opsionet e ndryshme, nga biçikleta në aeroplan. Po kështu, ne informojmë për sigurinë në secilën prej tyre.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Aeroplan

Mjeti i transportit më e sigurta në botë eshte aeroplani. Megjithëse vitet e fundit janë njohur disa aksidente të rënda, numri i viktimave është shumë më i ulët se ai i mjeteve të tjera si makina.Sipas statistikave, shansi që një aeroplan të aksidentohet është një në 2,5 milion, pra është një numër shumë i ulët. Për më tepër, vetëm 20% e aksidenteve janë fatale. Numri i viktimave nuk është i lartë nëse marrim parasysh që çdo vit ata udhëtojnë Me avion më shumë se 3.000 milion pasagjerë.

Gjithashtu nuk është e rrezikshme ta përdorni natën. Sidoqoftë, është pjesa e ditës kur ka më shumë stuhi. Pilotët përpiqen t'i shmangin ato, por edhe nëse rrufeja godet aeroplanin, asgjë nuk do të ndodhte. Aksidenti i fundit për shkak të kësaj ishte në 1967. Shirat nuk ndikojnë aspak.

Si ditën ashtu edhe natën, këshillohet të vishni rroba të rehatshme, diçka që ju mbulon nga të ftohtit dhe këpucë të lehta për t’u veshur dhe hequr. Temperaturat mund të bien gjatë natës.

Linjat ajrore Me kosto të ulët janë saktësisht po aq të sigurt se çdo tjetër, pasi të gjitha fluturimet duhet të plotësojnë të njëjtat standarde të sigurisë. Prandaj, Ryanair o VuelingMegjithëse ofrojnë udhëtime më të lira, ato nuk janë më të rrezikshme se kompanitë e tjera.

Përveç fitimit në siguri, ky medium është edhe më i shpejti. Një fluturim tregtar arrin mesatarisht 900 km / orë. Droni NASA X-43A mban rekordin, duke arritur 14.000 km / orë.

Gratë shtatzëna deri në rreth 34 javë mund të fluturojnë, megjithëse mund të kenë nevojë për një certifikatë mjekësore. Nëse ajo është më shumë se 35 javë shtatzënë, disa kompani ajrore nuk e lejojnë gruan të hipë, veçanërisht për të shmangur një lindje në bord.

Bebet nën moshën dy vjeç zakonisht udhëtojnë falas në të njëjtën ulëse me të rriturit shoqërues. Megjithëse nuk kanë të drejtë të kontrollojnë një valixhe, ata mund të kontrollojnë falas karrocën ose pajisjet e tjera si p.sh.

Ju mund të merrni një makinë në një aeroplan, por çmimi për këtë mund të arrijë 25.000 € vajtje-ardhje. Biçikletë janë falas në disa kompani ajrore si Zvicra ose Air Berlin, ndërsa në të tjera si Iberia ose Lufthansa ata të marrin një tarifë.

Sa i përket mjeteve të tjera që fluturojnë, helikopteri është gjithashtu i sigurt. Balonat e ajrit të nxehtë kanë më shumë kufizime dhe kërkojnë kushte optimale atmosferike. Megjithëse nuk ka rregulla kaq strikte, kontrollet rigoroze kryhen para çdo udhëtimi.

Tren

Treni më modern në Spanjë është AVE (Shpejtësia e Lartë Spanjolle), e cila komunikon me pjesë të rëndësishme të vendit Madrid. Përparësia e tij kryesore është se arrin në qendër të qyteteve. Përveç kësaj, është jashtëzakonisht i sigurt dhe tashmë përfshin WiFi.

Fëmijët mund të udhëtojnë vetëm në AVE. Nëse ata janë midis 6 dhe 13 vjeç, ju mund të kërkoni mbikëqyrjen e stafit gjatë gjithë udhëtimit. Isshtë menaxhuar kur bleni biletën, personalisht dhe të paktën 48 orë para udhëtimit.

Bebet dhe fëmijët nën katër vjeç që nuk zënë vend mund të shkojnë falas. Shtë e lejuar të mbash një karrocë, por duhet të paloset dhe të ruhet me pjesën tjetër të valixheve.

Sa i përket bagazheve, lejohen tre bagazh, të cilat së bashku nuk mund të kalojnë 290 cm dhe 25 kg. Pakoja më e madhe nuk mund të jetë më e madhe se 85x55x35 cm. Më shumë informacion mund të gjeni në këtë artikull: Bagazhet në AVE.

Secili pasagjer ka të drejtë të mbajë një kafshë në një transportues 60x35x35 cm. Sidoqoftë, ekziston një kufizim: pesha maksimale e kësaj duhet të jetë 10 kg, kështu që nuk lejohet të mbash një mace ose qen të madh.

Kur merrni biletën e AVE, Renfe ofron tarifat e mëposhtme:

 • turistik: mund të jetë Promo ose Promo +, e cila lejon anulimin dhe ndryshimin e biletës. Ju gjithashtu mund të zgjidhni opsionin fleksibël për të zgjedhur vendin tuaj.
 • Plus Turistik: kushton 20% më shumë se ai i mëparshmi. Në të do t'ju ofrohet një vend më i rehatshëm.
 • Preferenciale: me këtë ju do të keni parkim falas, Club Room (një dhomë e posaçme pritjeje) dhe ushqim në bord.
 • 4 Tabela: katër vende blihen së bashku. Në këtë mënyrë ju kurseni 60% në normën e përgjithshme. Rekomandohet për udhëtime në grupe.

Po kështu, gjatë gjithë vitit mund të gjeni oferta të ndryshme, në të cilat mund të kombinoni trenin me një tërheqje apo shfaqje, ose të udhëtoni çdo ditë në një mënyrë më ekonomike.

Ky tren ka accessibility për njerëzit në karriget me rrota. Kur blini biletën, duhet të kërkoni shërbimin falas Atendo. Me këtë, një staf i specializuar do t'ju ndihmojë të hipni dhe të dilni nga treni.

Ata mund t'ju kërkojnë DNI tuaj para se të hyjnë në AVE. Përveç kësaj, nëse keni përfituar një zbritje për të patur Kartën e Rinisë, ata gjithashtu mund t'ju kërkojnë ta tregoni.

Si në Spanjë ashtu edhe në vendet e tjera, është e mundur të merrni një tren në të cilin të flini në shtrat. Isshtë një mundësi e mirë nëse, për shembull, jeni duke vizituar Evropën dhe doni të shfrytëzoni sa më mirë ditët tuaja.

biçikletë

Një mënyrë alternative për të udhëtuar është ta bëni me biçikletë. Isshtë një mënyrë e shëndetshme për të njohur me qetësi gjithçka që gjeni gjatë rrugës dhe të jetoni një aventurë tjetër.

Possibleshtë e mundur të bësh cikël nëpër Amerikën e Jugut, Evropë, Afrikë, etj. Destinacioni i modës është Norvegji, ku ky medium është pranuar veçanërisht për shkak të shqetësimit të banorëve të tij për mjedisin.

Nëse vendosni ta jetoni këtë aventurë, ka disa këshilla çfarë duhet të ndiqni:

 • Sillni bagazhet themelore. Bleni thasë me shalë që të jeni në gjendje ta transportoni atë në mënyrë të qetë.
 • Keni veshje teknike dhe të frymëmarrjes, si dhe një mushama për shiun. Lloji i veshjeve ndryshon nga dimri në verë.
 • Keni të gjithë elementët e sigurisë, siç janë përkrenarja ose pasqyra e pasme.
 • Keni një GPS biçikletash ose një hartë të rrugës që do të udhëtoni.
 • Mos harroni një çantë shpine me material të ndihmës së shpejtë, si dhe instrumentet e nevojshme nëse po shkoni në kamp.

Po kështu, këshillohet që të stërviteni paraprakisht dhe të jeni të aftë fizikisht dhe mendërisht për të kryer këtë aktivitet që ndonjëherë mund të jetë i vështirë.

Nëse do të merrni një mjet tjetër transporti gjatë udhëtimit, është mirë të shkoni duke palosur biçikletën. Sot ka cilësi të lartë. Sidoqoftë, ato kanë performancë më të ulët sesa llojet konvencionale të maleve ose rrugëve.

Një mundësi për ata që nuk kanë kohë për të stërvitur është të shkojnë me biçikletë elektrike. Po kështu, përdorimi i biçikletës së shtrirë është në rritje dhe është një mënyrë tjetër për të jetuar këtë përvojë.

Isshtë një aktivitet i rekomanduar për e gjithe familja dhe që edhe fëmijët do të kënaqen. Mund të gjeni edhe karrige të veçanta për transportin e foshnjave. Qentë gjithashtu mund t'ju shoqërojnë, pasi ka shumë oferta të shportave dhe rimorkiove të veçanta për ta.

Një nga avantazhet e zgjedhjes së biçikletës për të udhëtuar është se ajo është një mënyrë ekonomike në të cilën mund të shkoni me pak para. Aktualisht, ka rrjete njerëzish që mirëpresin çiklistët në shtëpinë e tyre falas.

Në Spanjë mund të kombinoni trenin dhe biçikletën për rrugët njëditore. Rrjeti hekurudhor i quajtur Feve, i cili kalon nëpër Galicia midis komuniteteve të tjera, lidhet me një numër të konsiderueshëm të Greenways.Duke ecur

Disa njerëz vendosin të kenë një përvojë të paharrueshme dhe të udhëtojnë në këmbë. Ka nga ata që e bëjnë atë për një periudhë të shkurtër kohe dhe rrugët e udhëtimit të tilla si Camino de Santiago, në Spanjë. Të tjerët vendosin të shkojnë nëpër botë, një detyrë që u kërkon atyre disa vjet.

Kryerja e këtij lloji të udhëtimit është një vendim i rëndësishëm dhe për të cilin duhet të jeni të sigurt. Ti duhet te jesh përgatitur dhe të ketë kohën e lirë të nevojshme për ta ndërmarrë atë. Përveç kësaj, edhe pse ka teknika për ta bërë atë me pak para, duhet të keni një minimum të kursimeve.

Këshillat themelore për të udhëtuar në këmbë janë si më poshtë:

 • Planifikoni rrugën përpara se ta filloni
 • Bartni bagazhet që mund të mbani në shpinë pa probleme
 • Njihni klimën e zonës që do të vizitoni
 • Keni një këpucë që është përdorur më parë dhe që nuk shkakton gërvishtje
 • Jini të hapur dhe miqësor me njerëzit
 • Shmangni zonat e rrezikshme
 • Jini të durueshëm përballë fatkeqësive

makinë

Një tjetër alternativë për aeroplanin është makina, e cila ju lejon të lëvizni me më të madhe lakueshmëri dhe të njohin një numër më të madh të vendeve gjatë një rruge të vetme. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të udhëtoni me motor dhe në këtë mënyrë të kombinoni transportin me akomodimin.

Kur rrugët janë të gjata, këshillohet të ndaleni çdo dy orë për të pushuar, si dhe të flini mjaft gjatë natës. Ne duhet t'i kushtojmë vëmendje të veçantë kësaj nëse udhëtojmë me fëmijë.

Në ditët e sotme është gjithashtu e mundur të shkosh me makinë pa pasur një të tillë, pasi falë platformave si Blablacar mund të ndash një automjet. Kjo metodë është e sigurt, pasi të dhënat e pjesëmarrësve regjistrohen. Sidoqoftë, është e këshillueshme që t'i tregoni dikujt që e dini emrin e shoferit dhe makinën me të cilën po shkojmë.

Ka disa trena në të cilët mund të ngarkoni makinën tuaj, edhe pse çdo herë që ky lloj po zvogëlohet për shkak të kërkesës së ulët. Një shembull i këtyre është hekurudha që kalon përmes Eurotunelit.

Ju gjithashtu mund të udhëtoni në rrugë duke përdorur autobus. Në disa vende të Amerikës Latine si Meksika, ka disa seksione që nuk janë të sigurta. Për këtë arsye, këshillohet të udhëtoni pa sende me vlerë dhe ta bëni këtë të shoqëruar sa më shumë që të jetë e mundur.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të lëvizni me motor. Shtë një medium që jep liri më të madhe. Sidoqoftë, aksidentet me motor janë më serioze sesa ato që ndodhin në një makinë.

Në disa vende të tilla si Meksika, transporti tokësor është më i përdorur nga banorët e tij dhe përfiton shumë nga mjetet e tjera siç është treni.

dalje në det

Vështirë se ka raste të anijeve të lundrimit që pësojnë aksidente gjatë gjithë vitit. Kjo sepse është një medium jashtëzakonisht i sigurt. Funksionimi i saktë i kësaj varet nga ekuipazhi, prandaj, gjëja më e rëndësishme është që rregullat të respektohen. tragete ato kanë të njëjtat karakteristika.

Përparësitë e udhëtimeve me lundrim është se keni një larmi të gjerë shërbimesh dhe ngjarjesh të disponueshme. Gjithashtu, çdo ditë jeni në një vend të ri, kështu që nuk është një përvojë e mërzitshme.

Sidoqoftë, ka disa të meta. Koha në secilin qytet është e pakët, kështu që nuk lejon t'i njohësh ato në thellësi. Gjithashtu, nuk është një mjet i këshillueshëm për njerëzit që marramenden lehtë.

Po, është hidhni një sy se do të përdorni këtë mjet transporti, këto janë disa nga këshilla më e rëndësishme:

 • Zbuloni rreth dokumentacionit të nevojshëm dhe sigurohuni që ta sillni atë në ditën e konviktit
 • Ka një përshtatës universal për prizat
 • Lexoni informacionin ditor që transmetohet në anije
 • Zgjidhni një kabinë larg zonave të zhurmshme siç janë klubet e natës
 • Udhëtoni me ilaçet e nevojshme, ato janë më të kushtueshme në bord
 • Bëni sigurim adekuat

Në shumicën e udhëtimeve është e detyrueshme të keni një pasaportë të vlefshme. Madje ka disa vende ku të kesh vizë është një kërkesë. E gjitha varet nga portet ku do të ndalet anija.

L gratë shtatzëna Ata mund të fillojnë një dalje në det për sa kohë që nuk i kalojnë 24 javët e shtatzënisë. Megjithatë, ka disa kompani, të tilla si Pullmantur, që nuk kanë ndonjë kufi. Në secilin rast, duhet të dorëzohet një raport mjekësor.

Sa për foshnjat, mosha minimale është 6 ose 12 muaj, gjithashtu në varësi të ndërmarrjes. Fëmijët nën 18 vjeç duhet të shkojnë në kabinën me një të rritur. Nëse anija niset nga Kanadaja ose Shtetet e Bashkuara, e njëjta gjë vlen për ata nën 21 vjeç.

Zakonisht ka një ofertë të larmishme për fëmijë. Disa dalje në det, si ajo e Disney, janë me temë, kështu që ia vlen të njiheni me ta si familje. Shtë e rëndësishme që rregulloret e sigurisë të njihen në mënyrë që të mos ndodhin ngjarje të paparashikuara gjatë udhëtimit. Nga ana tjetër, nëse dëshironi të keni një udhëtim të qetë pa fëmijë, ka disa oferta që synojnë vetëm për të rriturit.

Duhet të vishen një larmi veshjesh. Për të njohur qytetet, rekomandohen rroba dhe këpucë të rehatshme. Sidoqoftë, ka disa shfaqje dhe darka gala në të cilat është e detyrueshme të vishni një shikoj me elegante

Sa për çmimet, ka norma të ndryshme. Edhe anija më e madhe në botë, Harmonia e deteve, ka oferta që nuk mund të konsiderohen të shtrenjta. Kompanitë më të rëndësishme në të gjithë botën janë këto:

 • Lundrimi karnaval
 • Royal Karaibe
 • Princess Cruises
 • Line norvegjeze Cruise
 • Lundrime në Kosta
 • Lundrime MSC
 • Celebrity Cruises
 • Lundrime në AIDA
 • P & O Cruises
 • pullmantur

La data me e mire Për të zgjedhur një nga këto përvoja varet nga destinacioni ku do të shkoni. Në Karaibe është e këshillueshme të shmangni korrikun dhe gushtin, ndërsa në Alaskë rekomandohet të shkoni midis majit dhe shtatorit. Ju mund të shkoni në Mesdhe dhe Paqësor gjatë gjithë vitit.

Në rastin e Amerikës Latine, këto janë disa nga vendet nga të cilat nisen lundrimet:

 • Argjentinë
 • Brasil
 • Kili
 • Kolumbi
 • Kostarikë
 • Meksikë
 • Panama
 • Republika Dominikane
 • Uruguay

Zgjedhja për të udhëtuar me anije ose Me avion Varet nga shijet dhe përparësitë e secilit person. Lundrimet përqendrohen në kënaqësinë tuaj gjatë udhëtimit, ndërsa qëllimi i avionit është t'ju çojë në destinacionin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Pyetje nga përdoruesit

Cili është transporti më i shpejtë tokësor në botë?

Makina më e shpejtë në botë është Hennessey Venom GT, e cila mund të arrijë 435 kilometra në orë.

Cili është transporti më ekologjik?

Mjeti më ekologjik në botë është biçikleta, pasi nuk konsumon asnjë lloj karburanti dhe për këtë arsye nuk prodhon ndotje.

Çfarë ndot më shumë, një aeroplan apo një makinë?

Edhe pse në terma të përgjithshëm ndot më shumë aeroplanin, kjo mund të jetë relative. Nëse një person është duke hipur vetëm në një makinë të madhe, ai po ka të njëjtin ndikim në atmosferë sikur të kishte vendosur të merrte një fluturim.

Cila është mjeti më i përdorur i transportit në të gjithë botën?

Edhe pse shumë njerëz mendojnë se është vetura, nuk është kështu. Në botë gjejmë 1.400 milion biçikleta, ndërsa ka 400 milion makina.

Cili është transporti më i lirë për të udhëtuar nëpër Evropë?

Në varësi të moshës dhe numrit të njerëzve që bëjnë udhëtimin. Nëse jeni midis 12 dhe 27 vjeç, një opsion i lirë është të udhëtoni me tren me lejën Interrail. Sidoqoftë, nëse një makinë është e mbushur, ajo mund të jetë edhe e lirë.

Ky artikull është ndarë 26 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: