Kontinenti Amerikan është plot vullkane që kanë shënuar historinë dhe kulturën e këtij territori. Disa prej tyre janë aktivë dhe kanë shpërthyer kohët e fundit, ndërsa të tjerët janë zhdukur. Në këtë artikull, ne ju japim informacion mbi disa nga më të spikaturat dhe ju tregojmë imazhe mbresëlënëse.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

América del Norte

Megjithëse Amerika e Veriut nuk është pjesa e kontinentit Amerikan që ka më shumë vullkane, ne mund të gjejmë disa të rëndësishme. Këto janë më përfaqësuesit:Vullkani Colima

Ky vullkan ndodhet midis Colima dhe Jalisco, në Meksikë, dhe ka një lartësi prej 3.960 metra mbi nivelin e detit. Itshtë një nga vullkanet në Amerikë që janë akoma aktivë.

Vitet e fundit aktiviteti i tij është rritur, kështu që monitorohet vazhdimisht nga ekspertët, pasi ka disa popullata me disa rrezik nëse vullkani do të shpërthejë.

Mali i Shën Helenës

Mount Saint Helena është vullkani më i famshëm në Shtetet e Bashkuara. Ajo është e vendosur në shtetin e Uashingtonit, në rajonin e Paqësorit Veriperëndimor dhe ka një lartësi prej 2.250 metra mbi nivelin e detit.

Shpërthimi më i spikatur i tij ndodhi në 1980, pasi ishte më vdekjeprurësi dhe shkatërruesi në historinë e vendit: 57 njerëz vdiqën dhe rrugët, urat dhe shtëpitë u shkatërruan. Shpërthimi ishte i një madhësie të tillë që lartësia e tij ra 400 m. Aktualisht, ajo vazhdon aktiv.

Popocatepetl

Vullkani Popocatepetl është mjaft i rrezikshëm, pasi është aktiv dhe ka shpërthime praktikisht çdo vit. Ndodhet midis shteteve Puebla dhe Morelos, në Meksikë.

Popocatepetl do të thotë në nahuatl, një gjuhë autoktone e Meksikës, pirja e malit. Ky vullkan i lartë 5.500 m monitorohet vazhdimisht, pasi shpërthimet e tij kërcënojnë afërsisht 26 milion njerëz.

Amerikën Qendrore

Unaza e Zjarrit e Paqësorit kalon nëpër Amerikën Qendrore, kështu që numri i vullkaneve është mjaft i lartë. Disa prej tyre janë të rrezikshëm për popullatën.

Vullkani i San Salvadorit

Ndodhet në El Salvador, vetëm 11 km nga kryeqyteti i vendit. Ka dy maja kryesore: Picacho, 1.969 metra mbi nivelin e detit dhe Boquerón, 1.839 metra mbi nivelin e detit. Njihet gjithashtu si Quezaltepeque o Quezaltepeq.

Shpërthimi i saj i fundit ishte në vitin 1917, i cili u shoqërua nga një tërmet. Aktualisht ajo është në gjumë, kështu që praktikisht mund të arrihet në majën e saj përmes disa shtigjeve.Vullkani Santa Maria

Vullkani Santa María, i quajtur gjithashtu QuetzaltenangoNdodhet në Guatemalë dhe ka një lartësi prej 3.772 metra mbi nivelin e detit. Gjatë disa dimrave bie borë mbi të, megjithëse nuk është një fenomen i përditshëm.

Shpërthimi më i spikatur i tij ndodhi në vitin 1902 dhe klasifikohet si një nga tre shpërthimet. më e madhe Shekulli 28. Gjatë kësaj, hiri arriti në XNUMX km lartësi dhe një nga shpatet e saj u shkatërrua.

Vullkani i zjarrit

Ne gjetëm vullkanin Fuego midis departamenteve të Sacatepéquez, Escuintla dhe Chimaltenango, në Guatemalë. Është një vullkan aktiv, sepse çdo disa vjet shpërthen dhe madje disa herë në të njëjtin vit. Prandaj, është një vullkan i vështirë për t'u parashikuar. Në këtë video mbresëlënëse mund të shihni se si shpërthen:

Amerika e Jugut

Përgjatë vargmalit të Andeve mund të gjejmë vullkane të shumta. Këtu janë disa nga më të rëndësishmet:

Vullkani Misti

Vullkani Misti ndodhet në jug të Perusë, afër Arequipa, brenda vargmalit Ande. Ka një lartësi prej 5.822 metra mbi nivelin e detit

Notshtë veçanërisht e rrezikshme pasi, nëse do të shpërthente, lava dhe hiri do të arrinin Arequipa. Sot mund të ngjiteni në majën e saj, megjithëse turneu zgjat dy ditë.

Vullkani Tungurahua

Vullkani Tungurahua është në Ekuador. Tungurahua do të thotë në kiçua, një gjuhë autoktone e familjes Quechuas, fyti i zjarrit. Ky vullkan është i njohur edhe si Gjigandi i Zi.

Ajo ka një lartësi prej 5.023 metra mbi nivelin e detit dhe, edhe pse më parë kishte akullnajat Në kulmin e saj, ata do të përfundojnë të shkrirë nga aktiviteti i tyre. Një shpërthim filloi në 1992 që nuk ka përfunduar ende.

Vullkani Puyehue

Në Kili, konkretisht në Liqenin e Qarkut, në vargmalin Ande, gjejmë vullkanin Puyehue. Isshtë pjesë e Kompleksit Vullkanik Puyehue-Cordón Caulle (CVPCC).

Në vitin 1960, disa ditë pas një tërmeti të madh, vullkani shpërtheu. Pas një pauze, aktiviteti i tij rifilloi në 2011. Në këtë video ju mund të shihni shpërthimin e atij viti:

Ky artikull është ndarë 139 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: