Nga veshjet tradicionale të kontinentit Evropian, bien në sy kostumet rajonale për gratë, me ngjyrat e tyre të ndritshme, stampat me lule dhe qëndisjet karakteristike të duarve. Mënyra se si evropianët vishen për festa ose raste të veçanta daton në shumë raste para shekullit të XNUMX-të, megjithëse sot ndikohet shumë nga stili modern perëndimor.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Cila është veshja tipike evropiane për burra dhe gra?

Vendet nordike

Në Evropën Veriore ose Evropën Veriore gjejmë të gjitha vendet Nordike, ku temperaturat e ulëta dhe moti i ftohtë kanë përcaktuar stilin e veshjeve të tyre tradicionale. Kështu, në Norvegji ne flasim për Bunad (në shumës: Bunader), modeli origjinal i të cilit daton nga shekujt XNUMX dhe XNUMX.El Bunad Karakterizohet nga qëndisja e saj, zakonisht me motive lulesh, dhe shalli që gruaja mban të lidhur rreth kokës. Përveç kësaj, ata mbulojnë shpatullat e tyre me një shall për t'u mbrojtur nga të ftohtit. Si aksesor ata zakonisht veshin bizhuteri argjendi ose ari. Përdoret gjatë festivaleve rajonale të 17 majit, në dasma ose festime të tjera popullore.

Nëse kalojmë në Islandë, atje ata kanë tre lloje kryesore të veshjet:

 • El skautbuningur o faldbuninger, përdoret në periudha festive
 • El Peysuföt, një veshje e thjeshtë dhe e rehatshme e bërë prej leshi në ton të errët (fund i zi dhe triko me triko kadifeje)
 • El Uflutur, për përdorim të përditshëm dhe karakterizohet nga fustani i saj me shkëlqim në ngjyrë ari

El skautbuningur, së bashku me një thirrje tjetër kyrtill, u krijua posaçërisht për gratë në shekullin e XNUMX-të. faldbuninger, emri i të cilit do të thotë fjalë për fjalë kostum i mbështjellë, është përdorur midis s. XVII dhe XIX, dhe përbëhej nga një kapelë në formën e një gjethe të lakuar, ndërsa pëlhurat e veshjes ishin shumëngjyrëshe dhe të zbukuruara me qëndisje prej ari. Ata e kombinuan atë me rripa argjendi.

En Danimarkë, veshjet shpërndahen midis rajoneve të saj të ndryshme. Në ishullin Lolland, një rrobë mashkullore që dikur ishte përdorur për të kryer punë në fermë është tipike. Përbëhej nga një kapelë e bardhë, një jelek me shirita në hije jeshile dhe portokalli, një këmishë të bardhë, pantallona bezhë dhe çorape të bardha.

Teknika e bërjes së qëndisjes quhet hedebo Shtë ai që zakonisht përdoret për të bërë kostumin më të popullarizuar në vend. Ngjyrat e saj janë të bardha, e zeza dhe e kuqja. Meshkujt përfshijnë një kapele dhe jelek të kuq, pantallona blu të errëta dhe çorape të bardha.

Rajonet e tjera daneze, veshjet e të cilave tërheqin gjithashtu vëmendjen janë:

 • : rrobat janë përshtatur me klimën, kështu që gratë zakonisht mbajnë një kapelë kashte që i ndihmon ato të durojnë ditët e gjata të korrjes. Ai gjithashtu përfshin një shall në qafë, një jelek të zi me qafë të mbyllur, një përparëse jeshile me një shtyp skocez, një këmishë të bardhë nën jelek dhe një skaj.
 • Kopenhagen: Në zonat bregdetare të kryeqytetit danez, marinarët veshin një kostum ku ngjyra mbizotëruese është e kuqja, përveç të zezës dhe të bardhës.
 • Amager: kostumi më karakteristik daton nga mesi i shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe u përdor nga shoqëria e lartë për të shkuar në Kishë të Dielën. Në rastin e grave, ngjyrat që e formojnë janë dy: e kuqja dhe e zeza. Përbëhet nga një tapë e zezë dhe një përparëse e kuqe e palosur, si dhe një shami me motive lulesh në të dy ngjyrat, një bluzë të zezë dhe një shami të zezë në flokët e saj.

El kostum tradicional finlandez për gratë përbëhet nga një skaj i gjatë shumëngjyrësh që arrin këmbët. Në krye të tij, shtohet një lloj përparëse e bardhë ose kaki, ndërsa pjesa e sipërme është një këmishë me mëngë të gjata me një qafë të gjerë të mbuluar nga një jelek i kuq ose i rrafshët.

En Suedi, veshja tipike njihet me emrin e Nationella dräkten, kjo është, kostum kombëtar. Ajo u projektua nga mbreti Gustav III dhe filloi të përdoret rreth vitit 1778 nga fisnikëria dhe klasa e mesme. Qëllimi i tij ishte promovimi i konsumit dhe importit të produkteve tekstile luksoze.

Ishujt britanikë

Ishujt Britanikë përbëjnë territorin e pushtuar nga Britania e Madhe dhe Irlanda, si dhe disa ishuj më të vegjël aty pranë. Mbretëria e Bashkuar përbëhet nga katër kombe: Skocia, Anglia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut. Megjithëse mund të duket jo për shkak të afërsisë së saj, folklori dhe veshjet tradicionale të secilit prej këtyre vendeve janë shumë të ndryshme.

De Skoci, kostumi më i popullarizuar në botë është i famshmi furrë, karakterizohet nga fakti se burrat veshin funde. Përdoret gjithashtu në Irlandë, megjithëse në një masë më të vogël. Përdoret veçanërisht në raste të veçanta, të tilla si dasma, diplomime dhe konventa të këtij lloji. furrë Ajo shquhet për shtypjen tipike tartan.

Historikisht, thuhet se ngjyra e tartanit diferenconte një klan nga tjetri në Highlands. Atëherë quhej feileadh mor dhe përbëhej nga një tunikë e gjatë rreth 5 metra e gjatë që ishte mbledhur dhe e lidhur rreth belit. Aktualisht, ajo mat 8 m dhe përbëhet nga një pëlhurë e palosur.

Sa i përket Anglisë, e vërteta është se nuk mund të flitet për një "kostum rajonal" si të tillë. Megjithatë, veshjet e Valltare Morris është ndoshta ai që përfaqëson më shumë folklorin anglez. Për vallëzimin Morris ose Vallëzimi Morris, një grup valltarësh kryejnë koreografinë me instrumente të tilla si shkopinj, shami ose shpata.

Ekzistojnë gjashtë stile të ndryshme, kështu që kostumi do të ndryshojë në varësi të ekspozitës:

 • cotswold: midis 6 dhe 8 anëtarëve kërcejnë me shami ose shkopinj, të shoqëruar vetëm nga lëvizje që i bëjnë me duar. Shtë tipike për Gloucestershire dhe Oxfordshire.
 • Kufi: valltarët i kanë fytyrat të lyera me të zeza dhe rrobat janë të thjeshta, ndonjëherë edhe të bëra prej letre. Ata nuk mbajnë shall dhe është tipike për zonat kufitare me Uellsin. Në videon e mëposhtme mund të shohim se nga çfarë saktësisht përbëhet:
 • i zi- Varianti tipik nga South Durham dhe Yorkshire, me 8 anëtarë që përdorin shpatat prej druri. Rrobat janë të bardha, me një pëlhurë të kuqe që kalohet përgjatë bustit nga shpatulla deri në bel.
 • North West: Aktualisht, më e zakonshmja është që valltarët të veshin blloqe, megjithëse pranon gjithashtu çizme ose këpucë. Ata mund të jenë burra, gra ose fëmijë, dhe mbajnë pompone ose zile. Kërcehet në zona të ndryshme të veriut të Anglisë.
 • Mummimi: anëtarët përdorin kostume shtëpiake, me tema të larmishme, por që lidhen me Krishtlindjet, pasi ato zakonisht kryhen gjatë këtyre datave në zonat Northumberland dhe Durham.
 • Bythëqirë, Vallëzim Cambridgeshire: një nga valltaret, të gjithë meshkuj, vishet si grua. Dikur interpretohej në dimër për qëllime bamirësie gjatë Festivalit Ariu kashte Whittlesea në 1980.

L Uellsit ato i lidhin veshjet e tyre rajonale me veshjet që fshatarësia përdori gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Ajo që tërheq më shumë vëmendje është ajo për gratë, e cila përbëhej nga një fustan i gjatë i quajtur beton. Pëlhura përdoret për tu modeluar, zakonisht e kuqe e kuqe e ndezur. Në pjesën e sipërme ata kishin një shall dhe, në kokë, "kapelën Uells" të njohur, karakterizuar nga kurora e saj e lartë.

Veshjet tradicionale të Republika e Irlandës dhe Irlanda e Veriut Theshtë e njëjta gjë, pasi një kohë më parë ata ishin i njëjti territor. Kostumi i parë me origjinë irlandeze u ndikua shumë nga kultura galike dhe skandinave.

Përbëhej nga pantallona të qepura në rastin e burrave, ndërsa të dy gjinitë kishin një tunikë të shkurtër. Kjo veshje u ndalua në shekullin e XNUMX-të në mënyrë që Irlandezët të kapërcenin frikën e tyre për të qenë pjesë e Mbretërisë së Bashkuar.

Bie në sy edhe ajo e përdorur nga vajzat për të zhvilluar vallëzimin tradicional irlandez, ku përveç kostumit, karakteristikë është edhe modeli i flokëve i mbështetur në unaza shumë të shënuara. Mund të përdoren dy lloje këpucësh: gazra ose "e butë" dhe "e vështirë".

Gadishulli Iberik

Në Evropën Jugore ekzistojnë Portugalia, Spanja dhe pjesa tjetër e vendeve të vendosura në Detin Mesdhe, të tilla si Andorra, Greqia, Italia ose Maltë, ndër të tjera. Padyshim, një nga vendet ku folklori bie më shumë në sy ndërkombëtarisht është Spanja, me veshjen e njohur flamenco ose atë të Seviljes në krye.

El fustan flamenko ose cigane eshte ai qe perdoret nga valltare të flamencos gjatë shfaqjeve të tij, dhe e njëjta gjë ndodh me atë të Seviljes. Sidoqoftë, fama që po fiton në territorin spanjoll e ka bërë atë të bëhet një simbol i Spanjës në përgjithësi. Këto janë karakteristikat kryesore të tij:

 • Shtë një veshje e pajisur dhe e gjatë deri në kyçet e këmbëve
 • Isshtë zbukuruar me zhurma ose farala si në mëngë dhe në skaj
 • Ngjyra të gjalla përdoren për ëmbëlsirat e tyre apo edhe printimet me pika
 • Zakonisht plotësohet me një shall, tipike Shall Manila
 • Gruaja i mban flokët në një simite
 • Këpucët janë me takë të gjerë

Në Evropën Atlantike, veshja tipike e Portugali Shtë ai që përdoret për të kërcyer muzikë Lusitaniane, veçanërisht në rajonin verior të Minho. Njihet si lavradeira, shquhet për skajin e gjerë, qëllimi i së cilës është të lejojë balerinin të lëvizë më rehat.

Portugezët i referohen kësaj veshjeje me termin modës minhota për të aluduar në veshjen gala të Viana do Castelo, e cila kryesisht të kujton ato të Galicia (Spanjë).

Gadishulli Ballkanik

Në Gadishullin Ballkanik ka vende të tilla si Italia, Greqia, Kroacia, Sllovenia ose Republika e Maqedonisë. kostum tradicional grek për burrat, për shembull, ajo dallon për origjinën e saj, pasi që ishte përdorur nga luftëtarët dhe diplomatët. Emri i tij eshte fustanella dhe konsiderohet si një kostum kombëtar mashkullor.Ky emër është për shkak të skajit të bardhë me të njëjtin emër, i cili është bërë me një pëlhurë të quajtur langolian, e cila është e qepur në mënyrë diagonale. Dizajni përmban 400 palosje për të përkujtuar ata që luftuan në le Revolucioni Grek i vitit 1821. Ajo shoqërohet nga fermeli, veshje e ngjashme me jelekun, e cila mund të jetë blu, e zezë ose kafe.

El fustanella Ishte veshja zyrtare e ushtarëve Evzone, domethënë, trupat elitare ushtarake të Greqisë. Sot, ajo vazhdon të jetë Uniforma e Gardës Presidenciale, që çdo të Dielë në 11:00 të mëngjesit bën ndërrimin e rojes në Sheshin Syntagma në Athinë.

Sa i përket Italisë, aktualisht vendi nuk ka një padi zyrtare si të tillë. Në çdo rast, italianët i referohen këtij aspekti të kulturës së tyre përmes përdorimit të veshjeve të ndryshme që shoqëria italiane kishte veshur në shekujt e mëparshëm, veçanërisht gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të.

Kjo mund të shihet gjatë famshme Karnavali i Venecias, në të cilën pjesëmarrësit vishen me veshje që të kujton kryesisht Italinë mesjetare. Epoka më simbolike është padyshim Rilindja, me skajin popullor të palosur dhe shumë vëllim. Në pjesën e sipërme, gruaja kishte veshur një trup për ceremonitë e rëndësishme.

Veshja kombëtare e Croacia është shumë e ngjashme me atë të vendeve të tjera të afërta si Bosnja dhe Hercegovina, Serbia dhe disa komunitete të pakicave në Mal të Zi, Hungari dhe Rumani. Veshjet rajonale mund të shihen veçanërisht në festa ose vallëzime tipike, të tilla si vallëzimi i quajtur Kolo.

Një nga ngjarjet më të rëndësishme në kulturën kroate është procesioni i famshëm pranveror i Ljelje / Kraljice ose "mbretëreshat" e Gorjani (rajoni Slavonia, Kroaci), i shpallur Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit nga UNESCO në 2009.

Pjesa më e madhe e folklorit të këtij vendi ka rrënjë me origjinë austriake, hungareze, italiane, gjermane dhe turke, pra ngjashmëria midis repertorit të tij të kostumeve tipike dhe atyre të këtyre vendeve. Dizajni dhe materialet e përdorura janë të ngjashme, megjithëse ndryshojnë sipas rajonit.

Nga ana tjetër, në Rajoni i Likës bie në sy kostumi për burra, ku ngjyra mbizotëruese është e bardha. Ata zakonisht veshin një jelek me tone të errëta që arrin poshtë ijeve. Gratë e reja mbajnë kapelen e një burri dhe janë të armatosura me saberë që përfaqësojnë mbretërit ose Kraljevi.

Europa Lindore

Veshjet popullore janë një nga aspektet më të spikatura të kulturës popullore Bullgare. Përveç kësaj, e tij zbukurim Në të kaluarën përdorej për të zbuluar se cilës familje i përkiste, nga cili rajon i vendit vinte, etj. Shkurtimisht, kjo ishte një mënyrë për të vendosur pozicionin shoqëror të secilit individ.

Një nga më të njohurat është kostum saya (veshje e sipërme), ku ka shumë zbukurime dhe qëndisje, veçanërisht në zonën e qafës dhe mëngëve. Veshjet kryesore janë: përparëse, këmishë dhe rrip. U përdor veçanërisht në jug dhe jugperëndim të Bullgarisë.

El Festa e Trëndafilave, mbajtur në Kazanlak, në Ballkanin jugor, është një nga rastet kur gratë shpesh veshin këtë veshje. Përveç kësaj, për kokën dhe qafën ata bëjnë kurora trëndafili si pjesë e përmbajtjes së paradës.

De Sllovakia thekson padinë femërore, emri i së cilës është kroj. Tradicionalisht, burri kishte veshur pantallona të bardha leshi me qëndisje të kuqe. Gruaja kishte veshur një këmishë apo bluzë prej liri të zbukuruar me shirita dhe qëndisje shumëngjyrësh.

Një nga suveniret më tipike të Hungari janë kukullat e tij të famshme, të cilat janë një nga shembujt më të mirë se si është veshjet tipike të këtij vendi. Isshtë një fustan me dy pjesë: nga njëra anë, fundi i lulëzuar pa flakërim dhe, nga ana tjetër, një korse e fortë me mëngë që arrijnë deri në bërryl.

Dizajni i veshjes zakonisht përfshin ngjyrat e tokës. Në kokën e saj, ajo ka veshur një mantel të bardhë, me thekë dhe lule të qëndisura. Kjo kostum mund të shihet në festat fetare të vendit, të tilla si Pashkët ose Rrëshaja.

Vyshyvanka është emri i Veshje kombëtare ukrainase si mashkull ashtu edhe femër. Përkthimi i tij më i afërt është "qëndisja" dhe, në fakt, është për shkak të qëndisjes dhe dizenjove që e karakterizojnë atë. Origjina e saj daton në shekullin e XNUMX-të, kur Ukraina vendosi të krijojë veshjen e saj patriotike. Isshtë shumë e ngjashme me veshjen rajonale të Rusi.

Nga ana e saj, veshja për burra përbëhet nga pantallona të gjera saten, si dhe një këmishë me mëngë të gjata, zakonisht të bardha me disa detaje dhe thekë të qëndisura. Sa për këpucët, ato zakonisht janë çizme për të luftuar klimën e ftohtë të këtyre vendeve.

Republika e Gjeorgjisë, spikat mbi të gjitha Çokha, kostum për burra që përdoret në ngjarje të veçanta të tilla si dasma, festa ose shfaqje popullore. Ishte uniforma e milicisë gjeorgjiane të Kaukazit. Më parë, e zeza përfaqësonte elitën gjeorgjiane.

Evropa Qendrore

Në Evropën Qendrore, dy nga vendet më të shquara për veshjet e tyre tipike janë Gjermania dhe Austria. dirndl Shtë veshja me të cilën përfaqësohen zakonisht gratë austriake dhe gjermane, kjo e fundit sidomos kur shkojnë në Gezim Nika.

Megjithëse origjina e saj daton në zonat rurale, ajo filloi të përdoret nga borgjezia që nga viti 1870, prandaj u konsiderua një veshje e modës së lartë. Karakterizohet nga korse dhe bluza me prerje të ulët që ato mbajnë në majë.

Sa i përket burrave, gjëja më karakteristike është e ashtuquajtura Lederhosen, që fjalë për fjalë do të thotë "pantallona lëkure". Ai është në përdorim që nga shekulli i XNUMX-të pavarësisht nga fakti që fillimisht është përdorur thjesht për punë. I gjithë grupi i veshjeve tradicionale quhet Kostumet.

Duke lëvizur në Polonia, kostumet që bien më shumë në sy janë ato të kulturës tradicionale fshatare. Ashtu si në shumë vende të tjera në Evropën Qendrore dhe Lindore, dizajnet më të habitshme të tij janë qëndisja plot detaje dhe ngjyra. Aktualisht, ato janë më shumë një shfaqje arti sesa një element i fshatarësisë.

Kostumi polak u përdor në origjinën e tij për të marrë pjesë në ceremonitë fetare, shtetërore, familjare, etj., Por ishte veçanërisht e rëndësishme për të marrë pjesë në Festivalin e Korrjes, i quajtur dozynki në polonisht. Në këto ngjarje, veshja demonstroi statusin ekonomik dhe civil të secilit person.

Veshja popullore e Republika Çeke ndryshon sipas rajonit. Duhet të theksohet se përdorimi i tij është i rrallë dhe kufizohet vetëm në festivale, karnavale ose festivale popullore. Ajo e gruas Blata shquhet për shfaqjen e saj, ku qëndisjet dhe rruazat janë ato që tërheqin më shumë vëmendjen.

Ky artikull është ndarë 54 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: