Los Angeles është një nga qytetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara dhe më i madhi në Kaliforni. Sot, është një nga qendrat kryesore kulturore, ekonomike, shkencore dhe argëtuese në botë.

Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë për vendet më të mira në qytet dhe rrethinat e tij, dhe çfarë mund të shihni dhe të bëni në secilën prej tyre. Nëse do të kaloni një ditë ose nëse do të qëndroni tre ose katër, këto janë vendet turistike që nuk mund t'i humbni, të porositura nga më së paku në më interesantet.

10. Rrip i muzgut

Njihet si Rrip i muzgut në pjesën e Bulevardit Sunset që përshkon West Hollywood. Isshtë një rrugë e gjatë plot me dyqane dhe diskoteka që është gjallë si ditën ashtu edhe natën. Këtu janë studimet e para të Charlie Chaplin.

9.Pasadena

Pasadena është një qytet që ndodhet pranë Los Angeles. Ajo shquhet për rrugët e këmbësorëve dhe zonat e kopshtit. Ndër ndërtesat e tij më të rëndësishme është bashkia e qytetit.

8. Vendbanimi

Chinatown ishte Chinatown i parë në Los Angeles, edhe pse më vonë u zhvendos në një pjesë tjetër të qytetit. Sot, është një zonë e kontrastit të kulturave. Një nga ndërtesat e saj më të mahnitshme është tempulli Thien Hau. Ju gjithashtu mund të vizitoni rrugën Olvera, rrugën më i vjetër të gjithë qytetit.

7. Malibu

Në perëndim të Qarkut Los Angeles gjejmë Malibu, një vijë bregdetare që shquhet për motin e saj të mirë dhe plazhin e saj. Prandaj, disa prej tyre jetojnë këtu Yjet e filmit si Barbra Streisand dhe Halle Berry.

Midis plazheve të ndryshëm ne gjejmë Plazhin Zuma, Malibu State Beach, Topanga State Beach dhe Surfrider Beach. Ky i fundit është i preferuari i surfers. Përveç kësaj, rreth Malibu ka edhe vende të bukura natyrore të tilla si Parku Shtetëror i Lagunës së Malibut.

6. Qendra e qytetit

Kjo lagje është qendra e biznesit në Los Anxhelos dhe shquhet për rrokaqiejt e saj të mëdhenj. Ndër ndërtesat e tij të ndryshme ne gjejmë Sallën e Koncerteve Walt Disney, një sallë koncertesh me një kapacitet për më shumë se 2.000 njerëz që u financua nga gruaja e Walt Disney.

Gjithashtu gjejmë Bashkinë e Qytetit të Los Anxhelos, e cila ishte rrokaqielli i parë në qytet, si dhe Kulla e Bankës Amerikane, e cila është shfaqur në disa filma si p.sh. Dita e Pavarësisë. Zona më e mirë për të ecur është Grand Avenue, pasi është për këmbësorë.

5. Studiot universale

Universal Studios janë studiot e televizionit dhe filmit që kanë gjithashtu një park zbavitës, duke e bërë atë ideal për të shkuar me fëmijë ose adoleshentë. Përveç ngjitjes në atraksione, mund të vizitoni setet e filmave më të famshëm të xhiruar atje.

Që nga viti 2016, ekziston një zonë kushtuar Harry Potter në parkun zbavitës. Universal Studios është e hapur çdo ditë, kështu që ju mund të shkoni edhe në dimër edhe në shi.

4. Plazhi i Venecias

Plazhi i Venecias është bërë një nga pjesët më trendi të Los Anxhelosit falë dyqaneve të tij në stilin bohem. Vendi më i mirë për të blerë është Bulevardi Abbot Kinney. Një avantazh i Venecias Plazhi është se është kryesisht për këmbësorë.

3.Beverly Hills

Beverly Hills është një qytet në Los Angeles County i famshëm për të pallate të mëdha në të cilën jetojnë milionerë dhe njerëz të famshëm. Për të njohur ato më interesantet, është më mirë të punësosh një turne me autobus. Përveç yjeve aktualë, këtu jetonin edhe Elvis Presley dhe Walt Disney.

Rruga më e njohur në Beverly Hills është Rodeo Drive, ku do të gjeni dyqane luksoze dhe butiqe ekskluzive që nuk janë të përshtatshme për çdo xhep.

2. Santa Monika

Santa Monica është një qytet tjetër afër Los Anxhelosit, i njohur për parkun zbavitës pranë skelës së tij: Pacific Park. Për të nxjerr në pah të tijat Noria, një nga më të famshmet në botë.

Sa për skelën, ajo është e ndërtuar me dru dhe është një nga vendet më të veçanta për të parë perëndimin e diellit. Vetëm 2 km nga Santa Monica ne gjejmë Plazhin e Venecias.

1. Hollywood-i

Hollywood është zona e preferuar për adhuruesit e filmit. Në të mund të ecësh në Ecin e Famës ose Ecja e famës, ku do të gjeni më shumë se 2.500 yje njerëzish të shquar në botën e kinemasë, muzikës, televizionit, radios ose teatrit.

Disa nga ndërtesat më të njohura janë Teatri Kinez i Grauman, ku shfaqen filma Hollywood, dhe Observatori Griffith, i cili është falas hyni brenda

Siç mund ta shihni, Los Angeles ka një ofertë të larmishme që do të befasojë të gjithë familjen dhe ia vlen të vizitohet në çdo kohë të vitit.

Ky artikull është ndarë 66 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: