Vendet më të favorshme për diversitetin seksual janë shtëpia e qyteteve me më shumë miqësor ndaj homoseksualëve në botë, shumë prej tyre bëhen destinacionet më të mira për të festuar martesat homoseksuale. Në vijim, ne ju tregojmë një listë të vendeve me më shumë përparësi për komunitetin LGBT, të renditura nga më e pakta tek më e rekomanduara për turizmi homoseksual. Çfarë është qyteti më shumë miqësor ndaj homoseksualëve e botes?

15. Filipinet

Filipinet aktualisht janë një nga vendet aziatike ku ka pranim dhe respekt më të madh për komunitetin LGBT (rreth 73% e popullsisë), megjithëse asnjë lloj bashkimi civil homoseksual nuk lejohet ende.

Boracay Isshtë një ishull i vogël i vendosur në Malaj, i cili është bërë një nga pikat më turistike në Filipine, si për turistët konvencionalë ashtu edhe për turistët LGBT. Në fakt, festivali i parë Gay Pride i vendit u zhvillua atje.

Po kështu, në Manila mund të gjesh një ofertë të gjerë për publikun homoseksual: bare, sauna, llixha, klube ... Ekzistojnë gjithashtu disa shoqëri për mbrojtjen e homoseksualëve, të tilla si Progay-Philippines, themeluar në 1993, paraardhës i të parëve shoqata në Azi.: LAGABLAB.

14. Greqia

Nëse duhet përmendur se cili është qyteti grek me fluksin më të madh të turistëve homoseksualë në botë, kjo është padyshim parajsia ishull mykonos, që i përkasin arkipelagut të Ishujve Ciklade. Isshtë një nga destinacionet kryesore LGBT në botë, kryesisht për plazhet dhe jetën e natës.

Mykonos ka disa nga plazhet kryesore evropiane për turizmin homoseksual, duke përfshirë atë të Elia, e rërës pothuajse të bardhë, dhe ajo e bujqësore. Sidoqoftë, disavantazhi kryesor i kësaj të fundit është se zakonisht është i plotë, veçanërisht në verë.

Plazhet në veri të ishullit janë gjithashtu nga më të vizituarat: Fokos, ndryshe nga ato të mëparshmet, është zakonisht i qetë dhe, në fakt, mund të konsiderohet një plazh pothuajse i virgjër. Plazhi Ftelia është gjithashtu një pikë relaksuese në Mykonos.

13. Argjentinë

Argjentina është një nga vendet e Amerikës së Jugut ku legalizohet martesa homoseksuale (konkretisht, që nga 22 korriku 2010). Për më tepër, në një sondazh të fundit, 74% e popullatës argjentinase ishte në favor të diversitetit seksual në vendin e tyre.

Në fakt, Republika Argjentinase është aktualisht vendi i Amerikës Latine me pranimin më të lartë të homoseksualitetit, i ndjekur nga të tjerë si Kili, Brazili dhe Meksika. Brenda vendit, Buenos Aires, kryeqyteti i tij, është qyteti më i favorshëm.

San Telmo dhe Recoleta janë dy lagje të vendosura në kryeqytetin e Argjentinës që janë bërë zonat e takimit kuintesencial për komunitetin LGBT. Në përgjithësi, jeta e natës për homoseksualët dhe kultura e këtij qyteti janë bërë një pikë referimi brenda Amerikës Latine.

12. Mbretëria e Bashkuar

Me përjashtim të Irlandës së Veriut, martesa homoseksuale është lejuar që nga viti 2014 në tre kombet e tjera që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar: Angli, Skoci dhe Uells. Përveç kësaj, në një sondazh të përgjithshëm, rezultati ishte që 76% e britanikëve janë në favor të homoseksualitetit.

Londër, një nga kryeqytetet kryesore botërore për turizmin konvencional, është një destinacion i shkëlqyeshëm për dashamirët e jetës së natës dhe bareve nëntokësor. Në këtë kuptim, Lagja Soho Shtë pika kryesore e takimit.

Përkundrazi, nëse preferoni të shijoni një atmosferë më plazhi pa u larguar nga ky ishull britanik, Brighton rekomandohet shumë. Aty zhvillohet një nga festivalet më të rëndësishme të Krenarisë në vend, i cili mbahet për 25 vjet.

11. Francë

Franca është një vend në Evropë ku martesa midis homoseksualëve ka qenë e ligjshme që nga 18 maj 2013. Për më tepër, rreth 77% e francezëve janë të favorshëm për çdo lloj gjendjeje seksuale.

Paris, i njohur gjerësisht si Qyteti i dritësAi gjithashtu shkëlqen për publikun LGBT dhe, për këtë arsye, vit pas viti pret miliona turistë që vijnë për të shijuar një varg mundësish që ekzistojnë në kryeqytetin francez. marais është lagje më shumë miqësor ndaj homoseksualëve nga qyteti.

10. Uruguay

Pavarësisht se është më i vogli nga vendet e Amerikës së Jugut, Montevideo, kryeqyteti i Uruguajit, është bërë një nga destinacionet kryesore për homoseksualët në Amerikën Latine. Me pak fjalë, Uruguai është ndër vendet më liberale në Amerikë për sa i përket të drejtave LGBT.

Uruguai është një nga vendet e pakta të Amerikës Latine ku lejohet birësimi i fëmijëve nga të njëjtat gjini dhe, në vitin 2013, Parlamenti i Uruguajan miratoi Ligji për Martesën e Barabartë, e cila përcakton martesën civile si "bashkim i përhershëm, sipas ligjit, i dy personave të të njëjtit seks ose seksit të ndryshëm".

Në Uruguaj, shtatori është shpallur "Muaj i Diversitetit" dhe gjatë gjithë kësaj periudhe mbahen ngjarje të ndryshme për të përkujtuar diversitetin seksual. Një nga më të rëndësishmet është "Marshi i Diversitetit", i cili përbëhet nga një paradë shumëngjyrëshe dhe e gëzueshme.

9. Izrael

Tel Aviv u shpall "Qyteti më i mirë homoseksual i 2011" dhe ka qenë në krye të listave të destinacioneve më të mira LGBT në Lindjen e Mesme për disa vjet. Në qytet ekziston një ofertë e shkëlqyeshme e jetës së natës, diçka që e bën atë veçanërisht tërheqëse për udhëtarët.

Në Izrael, të drejtat e homoseksualëve ato janë njohur ligjërisht dhe është i vetmi vend në Lindjen e Mesme që njeh partnerë të brendshëm homoseksualë, lejon birësimin e fëmijëve dhe madje njeh martesat homoseksuale të kontraktuara jashtë vendit.

Parada e Krenarisë në Tel Aviv mbledh së bashku rreth 200.000 njerëz në vit. Ngjarje, festa dhe konkurse të ndryshme do të mbahen atje, të tilla si Miss trans, çmimi i të cilit për fituesin është 15.000 dollarë dhe një operacion estetik, ndër të tjera.

8. Shtetet e Bashkuara

Disa qytete në të gjithë Shtetet e Bashkuara janë bërë kryeqytete të turizmit homoseksual në botë. Midis tyre, ne nxjerrim në pah San Francisko, konkretisht lagjen e famshme Castro o Lugina Eureka, i konsideruar nga shumë qyteti më homoseksual në botë.

Përveç kësaj, ka disa shtete që janë në favor të çifteve homoseksuale që të kenë një fëmijë gjatë gjithë vitit zëvendësimi, një trajtim riprodhues i asistuar i njohur gabimisht si barku zëvendësues. Ka shumë çifte spanjolle dhe çifte të kombësive të tjera që zgjedhin turizmi riprodhues në SH.B.A. për të qenë prindër.

Nëse doni të dini më shumë rreth këtij trajtimi, ju rekomandojmë të vizitoni artikullin Surrogacy në Shtetet e Bashkuara.

California, Nevada, Texas, Arkansas, Illinois, Florida, Delaware, New Jersey dhe Utah janë disa shembuj nga më të miqësor ndaj homoseksualëve të këtij vendi të Amerikës së Veriut. Përveç kësaj, martesa homoseksuale njihet nga qeveria federale dhe të gjitha shtetet që nga viti 2015.

7. Spanjë

Spanja ka dy qytete me yje për turizmin homoseksual: Barcelona y Madrid. Aktualisht, është një nga vendet më të pranuara në botë: 88% e popullsisë mbron të drejtat e homoseksualëve. Martesa homoseksuale është e ligjshme që nga viti 2005.

Ngjarje si ajo europride 2007 ose marshimi i Krenarisë LGBT që mbahet çdo vit në Madrid, kryeqyteti i vendit, e kanë bërë këtë qytet destinacionin kryesor për turistët homoseksualë ndërkombëtarë, me lagjen Chueca si pikën kryesore të takimit. Përveç kësaj, ajo do të jetë selia e krenaria botërore 2017.

Sa për Barcelonën, padyshim qyteti bregdetar i Sitges Destinationshtë destinacioni par ekselencë, me fokusin kryesor Cala de l'Home Mort. Aty do të gjeni klubin e parë të natës LGBT në Spanjë, si dhe plazhet më të rëndësishme homoseksuale, qoftë nudiste apo jo, në Spanjë.

6. Australi

Pa dyshim, më së shumti miqësor ndaj homoseksualëve de Australi është Sidnei, ku zhvillohet një nga ngjarjet më të mëdha të Krenarisë LGBT në botë: Festivali Mardi Gras. Kohëzgjatja e tij është 3 javë dhe mbahet nga festivalet e filmit në koncerte.

Që nga viti 1970, njohja e të drejtave të komunitetit LGBT është rritur në mes të shteteve dhe territoreve të ndryshme që përbëjnë vendin. Aktualisht, Australia është përfshirë në listën e vendeve më tolerante me njerëz që i përkasin këtij grupi.

5. Kanadë

Kanadaja ka lejuar martesën e gjinisë së njëjtë që nga viti 2005 dhe, sot, më shumë se 80% e popullsisë është në favor të homoseksualitetit. Kanadaja ishte kombi i parë i Amerikës së Veriut që miratoi dasmat homoseksuale në të gjithë territorin e saj.

Sot, homoseksualët gëzojnë praktikisht të njëjtat të drejta si popullata heteroseksuale: t'u nënshtrohen trajtime të pjellorisë (p.sh. fekondimi vitro), birësoj një fëmijë, të jetë ushtarak, etj. Me pak fjalë, lëvizja homoseksuale është shumë aktive në këtë vend.

Në Kanada, ekziston një nga komunitetet më të mëdha homoseksuale në kontinentin Amerikan dhe, në fakt, një nga marshimet më të rëndësishme të Pride Gay në botë zhvillohet në Toronto. Kështu, ju mund të gjeni një mjedis i mirë dhe tolerancë drejt komunitetit LGBT në Toronto, Vancouver, Quebec dhe Montreal.

4. Alemania

Në Gjermani, homoseksualiteti pranohet nga 87% e popullsisë. Berlin, kryeqyteti i vendit, është më i shumti miqësor ndaj homoseksualëve, me një traditë të gjatë të argëtimit homoseksual në lagjet e Schoeneberg, kreuzberg y Prenzlauer Berg që datojnë disa dekada.

Birësimi i fëmijëve nga çiftet homoseksuale lejohet në Gjermani. Përveç kësaj, që nga viti 2017, martesa e të njëjtit seks është gjithashtu e ligjshme.

Gjermania ishte vendi i origjinës së të ashtuquajturve Lëvizja LGBT e cila filloi në fillim të shekullit të XNUMX-të. Fillimet e kësaj nënkulture homoseksuale dhe lezbike, si dhe historia gjermane LGBT, mund të shihen në Muzeu Schwules, e vendosur në Berlin, e cila është përqendruar në përhapjen e historisë së këtij komuniteti.

3. Islandia

Islanda është një tjetër vend evropian ku turistët homoseksualë mund të shijojnë një atmosferë të mirë LGBT gjatë pushimeve të tyre. Edhe pse nuk është një destinacion konvencional, nëse ajo që dëshironi është të shijoni dukuri të tilla si dritat veriore ose të laheni në një pishinë termike natyroreReykjavik është destinacioni juaj.

Kryeqyteti Islandez ishte një nga të parët në botë për të festuar Dita e krenarisë së homoseksualëve në stil. Për më tepër: Jóhanna Siguriðardóttir, ish-kreu i qeverisë, ishte e para në botë që deklaroi publikisht homoseksualitetin e saj.

Që nga qershori i vitit 2010, martesa homoseksuale është lejuar në Islandë dhe, në përgjithësi, homoseksualiteti pranohet dhe normalizohet gjerësisht. Festa e Reykjavik Gay Pride Kremtohet në fillim të gushtit dhe zakonisht mbledh 50.000 njerëz mesatarisht.

2. Dinamarca

Në vitin 1998, Danimarka u bë vendi i parë në Evropë dhe botë që njohu bashkimet e të njëjtit seks. Kopenhaga, përveç kryeqytetit, është një nga destinacionet kryesore të turizmit homoseksual në Evropë.

Nuk është një nga baret më të vjetra homoseksualë në kontinent: centralhjornet, e hapur që nga viti 1950. Rrethi i vesterbro është gjithashtu një pikë e rëndësishme takimi për njerëzit që i përkasin komunitetit homoseksual.

Në Kopenhagë mund të gjeni një ofertë shumë të gjerë turistike për publikun LGBT: hotelet miqësor ndaj homoseksualëve, bare, restorante, ngjarje të të gjitha llojeve ... Rëndësia që ky grup ka për këtë qytet është e tillë që sheshi ngjitur me kullën e Bashkisë u emërua Sheshi i Ylberit në vitin 2014 për nder të tij.

1. Holandë

Holland ishte vendi i parë ku martesa e të njëjtit seks u legalizua dhe kryeqyteti i saj, Amsterdam, ka një nga marshimet më masive të Krenarisë LGBT në botë. Atmosfera liberale e qytetit mund të perceptohet në zona të tilla si:

  • Ana e pasme
  • Tradita e Kampimit
  • Ana e erret
  • Pika rozë
  • Fetë Vanilje

Gjatë festimit të Krenarisë së Gay, Amsterdami njihet gjerësisht si «Kryeqyteti i Lumturisë dhe Dashurisë»Dhe objektivi i tij kryesor është të promovojë tolerancën ndaj komunitetit LGBT dhe të inkurajojë homoseksualët nëpër botë që të tregojnë natyrshëm orientimin e tyre seksual.

Një nga arsyet pse shoqëria Hollandeze është kryesisht tolerante ndaj orientimit seksual të qytetarëve të saj, cilado qoftë ajo, është seksualiteti i saj i shkëlqyeshëm dhe edukimi riprodhues.

Ky artikull është ndarë 217 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: