Në kulturën venezueliane ne gjejmë valle të ndryshme tradicionale që janë interesante dhe piktoreske. Në këtë artikull, ne flasim për ato më të spikaturat, ne tregojmë në cilat shtete dhe rajone kërcejnë, dhe ne ju tregojmë imazhe dhe video rreth tyre.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Sebukani

Kjo valle tradicionale njihet edhe si shiritat o shkopi i shiritave. Ajo e ka zanafillën në Evropë, posaçërisht në vallëzimin e Majpole. Pas vallëzimit ka një paraqitje teatrale rreth pushtimit.Një sebucán është një lloj mjeti i popullit autokton të Venezuelës që i ngjan këtij shkopi me shirita, prandaj dhe emri i tij. Muzika që shoqëron vallëzimin ka ngjyrime afrikane.

joropo

Joropo është vallëzimi më përfaqësues në Venezuelë dhe praktikohet në të gjithë vendin, megjithëse e ka origjinën në Apure. Instrumentet që përdoren për të interpretuar muzikën janë harpa, cuatro (një lloj kitare) dhe marakat, megjithëse në Barines dhe Portuguesa përdoret bandola në vend të harpës.

Ekzistojnë disa lloje, të cilat mbizotërojnë në varësi të zonës së vendit në të cilin jemi:

 • Qendrore ose tuyero
 • Guiana
 • Plainsman
 • oriental
 • Tocuyano ose Larense
Një joropo e njohur është Alma llanera, nga Rafael Bolívar Coronado.

Më i famshmi është lloji llanero. Për ta vallëzuar, gratë tradicionalisht veshin fustane të gjata dhe shumëngjyrëshe. Ka një marrëdhënie të caktuar me shurupin meksikan nga Guadalajara, për të cilin mund të mësoni më shumë në këtë artikull: Vallet tradicionale të Meksikës.

Burriquita

Në burriquita, përkthyesi kryesor vesh një lloj kostumi ose maskimi që përfaqëson një gomar dhe kalorësin e tij. Ajo interpretohet më 30 shtator, megjithëse është tipike edhe për datat e Karnavaleve dhe të Krishtlindjeve. Praktikohet nga periudha koloniale.

Calypso i El Callao

Edhe pse kalipso është një vallëzim vendas në Trinidad dhe Tobago, në këtë vend ata kanë variacionin e tyre: Calypso i El Callao o Kalipso venezueliane. Pasi vizituan qytetin El Callao, në Bolívar, për të punuar në minierat e arit, ish skllevërit e shekullit të XNUMX ishin ata që e sollën atë në zonë.

Calypso of El Callao është një përzierje e muzikës nga Venezuela dhe Karaibet që interpretohet kryesisht në Karnaval. Tekstet e kësaj mund të këndohen në Spanjisht ose Anglisht.

Vallëzimi i Djajve të Yare

Kjo vallëzim rajonal interpretohet në qytete të ndryshme, ndër të cilat gjejmë Naiquatá, Cuyagua, Chuao, Tinaquillo, Tucuyito dhe San Francisco de Yare, dhe interpretohet ditën e Corpus Christi.

Në të, burrat vishen me të kuqe dhe mbulojnë fytyrat e tyre me të mëdha maska. Ajo e ka origjinën në Afrikë dhe erdhi në vend me ish skllevërit që ishin të pranishëm gjatë epokës koloniale.

Me të, kryhet kulti i Sakramentit të Bekuar dhe triumfi i së mirës mbi të keqen. Përkthyesit kërcejnë nëpër rrugë për në kishë, para së cilës ata gjunjëzohen. Në këtë video mund të mësoni më shumë rreth kësaj vallëzimi kurioz:

Isshtë një nga traditat më befasuese në Venezuelë. Nëse dëshironi të dini pjesën tjetër, ne ju rekomandojmë artikullin vijues: Traditat dhe zakonet venezueliane.

Nepërkë

Gjarpri është një vallëzim vendas nga fisi i pelerinë, që i përkasin kaima. Traditionalshtë tradicionale nga Ipure dhe lidhet me një legjendë popullore.

Më parë, ajo kërcehej nga burra dhe gra, por sot vetëm gratë e bëjnë atë. Një grup prej 25 fustanesh në të zezë dhe të verdhë dhe renditet sipas gjatësisë. Me lëvizjen kolektive ata imitojnë lëvizjen e gjarprit.

Vallëzimi i majmunit

Vallja e majmunit kërcehet në Caicara de Maturín, Monagas, më 28 dhjetor. Shtë gjithashtu një vallëzim nga kultura indigjene e zonës, veçanërisht nga kaima. Fillimisht, u interpretua për të tërhequr korrjet e mira.

Të gjithë valltarët janë maskuar si të çmendur ose të pastrehë, me fytyrat e tyre të lyera me të zeza, përveç një personi që është maskuar si majmun. Ajo udhëheq vallëzimin dhe të gjithë interpretuesit mbahen nga beli.Përveç majmunit, ekziston edhe karakteri i shërbëtorit ose përgjegjësit, një grua që vendos rregull midis njerëzve që marrin pjesë në vallëzim. Ai zhvillohet në Monódromo, një shesh i përgatitur posaçërisht në mënyrë që mijëra njerëz të mund të shijojnë vallëzimin. Në videon e mëposhtme mund të shihni publikun e madh që mbledh kjo vallëzim:

Deti i detit

Mare mare është një vallëzim autokton që mund të kërcehet për nder të tre aspekteve të ndryshme:

 • I ndjeri
 • Një vizitor
 • Natyra

Në këtë vallëzim, interpretuesit bëjnë hapa para dhe prapa. Veshja e burrave guajucos ose rrobat prej rrobe dhe gratë rroba të gjata. Tekstet janë të improvizuara aty për aty.

Gajde

Gajdeja është tipike për Krishtlindjet dhe praktikohet në të gjithë vendin, megjithëse origjina e saj është në Zulia. Himni i këtij zhanri është Zuliana Gri, nga kompozitori Ricardo Aguirre.

Zog guarandol

Zogu guarandol përfaqësohet kryesisht në shtetin Anzoátegui, edhe pse është e zakonshme që të kërcehet në të gjithë vendin. Në të disa njerëz kërcejnë dhe këndojnë, por tre bien në sy personazhet kryesore:

 • Zogu i guarandolit
 • Magjistari
 • Gjuetari

Historia që interpretohet është ajo e zogut guarandol, i cili ndiqet nga një gjahtar. Edhe pse ai arrin ta vrasë atë, magjistari përfundon duke ringjallur kafshën.

Iguana

Kjo vallëzim tipik i kulturës Manabí ka origjinë Spanjolle. Në të, valltarët mbajnë maketa, shporta dhe elementë të tjerë që përdoren në korrjen e kakaos.

Në fillim, u interpretua për të falënderuar natyrën për të korrat e marra. Isshtë mbi 300 vjeç.

Vallëzimi i San Benito

Vallja e San Benito praktikohet në Zulia, Mérida dhe Trujillo për nder të këtij shenjtori. Njerëzit, të veshur me të bardha (ndonjëherë të verdha), vallëzojnë nëpër rrugë.

Të dy marrin pjesë burra dhe gra dhe kërcehet në dhjetor dhe janar. Instrumenti kryesor është ai i shimbankave, një lloj daullesh tipike të zonës.

Turet

Las turas është një vallëzim autokton kuptimi fetar që përfaqësohet në shtetet e Lara dhe Falcón në fund të Shtatorit nga grupet etnike ayamanes y jira jaras. Kremtohet për të falënderuar natyrën për bollëkun e të korrave.

Kërcehet në ajër të hapur dhe në të respektohet një hierarki e personazheve, të cilat janë si më poshtë:

Përgjegjës
Authorityshtë autoriteti më i lartë, i cili siguron që gjithçka të bëhet siç duhet.
Mbretëreshë
është zonjë e vallëzimit. Ai mban një kurorë me pendë në kokën e tij.
Kupëmbajtësi
Ai vëzhgon aspektet e ndryshme të vallëzimit, siç janë vendosja dhe vendi ku vendosen qirinjtë.
Gjahtarët
trembëdhjetë njerëz që janë të ngarkuar me marrjen e kafshëve nga mali.
Muzikantët
janë gjithsej gjashtë.

Valltarët janë burra dhe gra që vrapojnë dhe kërcejnë. Së bashku ata formojnë një gjysmërreth dhe krahët e tyre ndërthuren. Për më tepër, ata shkelin tokën. Pas vallëzimit, zhvillohet ceremonia fetare.

Chimichimitos

Chimichimitos është një vallëzim që fëmijët kryesisht vallëzojnë. Vjen nga një legjendë në ishullin Margarita, e cila thotë se kimikimitot janë shpirtrat e njerëzve që kanë vdekur para pagëzimit dhe janë bërë një lloj goblins.

Sipas legjendës, këta personazhe ndjekin fëmijët për t'i çuar përgjithmonë në shpella. Valltarët qëndrojnë në një rreth ose vijë, dhe një djalë dhe një vajzë luajnë një çift të moshuar përballë pjesës tjetër të pjesëmarrësve, megjithëse mund të shfaqen edhe personazhe të tjerë. Typicalshtë tipike sidomos e Karnavalit.

Foto kryesore nga Cristobal Alvarado Minic.

Ky artikull është ndarë 64 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: