Nikaragua është një vend i traditave dhe zakoneve që kanë kaluar nga brezi në brez, midis të cilave spikasin shprehjet e saj muzikore, artistike dhe vallëzuese. Në këtë artikull, ne ju tregojmë imazhe dhe video të vallëzimeve popullore më të shquara të kulturës Nikaragua. Përveç kësaj, ne tregojmë se në cilat qytete dhe departamente praktikohen.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Gueguense

Kjo vallëzim njihet edhe si Miu mashkull. Praktikohet në departamentet e Carazo dhe Masaya, në rajonin e Paqësorit, konkretisht në Diriamba dhe Niquinohomo, gjatë 20 janarit dhe 26 korrikut.El Güegüense është përfaqësuar që nga fundi i shekullit të XNUMX-të dhe ka një kolonial. Shtë një lloj vallëzimi teatral, një komedi që proteston kundër situatës që mestizos kishin përpara spanjollëve.

Në këtë video mund të shohim se si duken kostumet e valltarëve, si dhe karakteristikat e koreografisë dhe muzikës:

Majpole

Kjo vallëzim është një nga më të rëndësishmet në folklorin e Nikaraguas. Zhvillohet në festivalin Mayo Ya ose May Pole, në fillim të majit. Shirita me ngjyra të ndryshme janë të lidhura në një shtyllë prej rreth 3 metrash. Valltarët kërcejnë në qarqe, duke thurur shiritat.

Traditionalshtë tradicionale nga Karaibet dhe është bërë për të nderuar perëndeshën Mayaya dhe për të kërkuar të korra të reja dhe pjellori. Ajo është festuar që nga shekulli i XNUMX-të dhe mendohet të jetë një përshtatje e versionit anglisht. Ajo e ka origjinën në qytetin e Bluefields.

vagallo

Walagallo ose gjeli kërcejnë Shtë një vallëzim i Rajonit Atlantik praktikuar nga populli indigjen garifuna. Isshtë një lloj rituali që ka për qëllim shërimin e një personi të sëmurë.

Mendohet se personi që është i sëmurë është pushtuar nga një frymë ose Zoti ia ka dërguar atë sëmundje dhe praktikohet kur është një rast vërtet i rëndë.

Inditasit

Las Inditas është tradicional nga Masaya dhe kërcehet më 30 shtator, gjatë festimeve për nder të San Jerónimo. Eshte origjina autoktone dhe në të rikrijohen aktivitetet e jetës së përditshme.

Ai interpretohet nga gjithsej pesë palë valltarë dhe instrumenti që i shoqëron është marcja e harkut. Praktikohet gjithashtu në Diriamba, Carazo, në 20 Janar, për festimet e San Sebastián.

Djajtë

Los Diablitos kërcehet në Masaya të Dielën e fundit të Nëntorit për nder të San Jerónimo. Ajo e ka zanafillën në shekullin e nëntëmbëdhjetë, kur të rinjtë serenadojnë vajzat natën.

Në këtë vallëzim shfaqen pesëmbëdhjetë personazhe, secila me një gardërobë shumëngjyrëshe. Të gjithë interpretuesit janë burra dhe secili prej tyre kryen lëvizje të ndryshme:

  • Djalli i Madh (Mefistofeli)
  • Djalli i Zi
  • Djalli i Kuq
  • Vdekja e Quirinës
  • Ariu
  • Zbutësi
  • Luani
  • Miu mashkull (gomar)
  • El Tigre
  • Gjashtë djaj

Në rastin e djajve, ata mbajnë një maskë që mbulon fytyrën e tyre. Në Nandaime, Jinotepe dhe Nagarote ka valle me të njëjtin emër, por ato kanë një histori tjetër.

Ato të zeza

Vallja e Zezakëve praktikohet në Masaya, gjithashtu gjatë festave për nder të San Jerónimo, konkretisht çdo të Dielë në Tetor dhe Nëntor. Ajo e ka origjinën në qytetin e Monimbó.

Historia e kësaj vallëzimi fillon në kohërat koloniale, kur gratë indiane vallëzuan me spanjollët. Kjo zemëroi popullin indigjen, i cili krijoi këtë koreografi si një protestë kundër kolonizimit.Ajo përfaqësohet nga një grup prej tetë burrash, katër të veshur si djem dhe katër të veshur si vajza. Në fillim, fytyrat e tyre ishin pikturuar me të zeza, por më vonë ata kaluan në maska.

Plaku dhe plaka

El Viejo y la Vieja interpretohet në Diriamba, Carazo, çdo 20 Janar. Ju udhëtoni në një itinerar të tetë orë që fillon dhe mbaron te dera e kishës së fshatit. Valltarët janë burra që duan të paguajnë një premtim.

Ata veshin një këmishë të bardhë me mëngë të gjata, pantallona të errëta, një kapelë palme dhe një kallam. Gjithashtu, të tjerët janë maskuar si një grua e moshuar me një kokë dhe një skaj shumëngjyrësh. Plaku vallëzon ngadalë dhe Plaku shpejt. Ata imitojnë spanjollët.

Zompopo

Zompompo është një vallëzim rajonal i Altagracia, në ishullin Ometepe, Rivas. Në të kaluarën, në këtë popullatë kishte një plagë zompopos, një specie milingonash fluturuese.

Vallëzimi pasqyron përpjekjen e popullatës për t'i dhënë fund kësaj murtaje. Valltarët janë një grup prej dhjetë çifteve që mbajnë degë mango dhe imitojnë sesi njerëzit i frikësuan ose vranë zompopot.

https://www.youtube.com/watch?v=m7RdfJAQm_4

Muzika që shoqëron këtë vallëzim është me origjinë Afro-Karaibe. Tradicionalisht, ajo kërcehet midis 12 dhe 18 nëntorit.

Gigantona dhe Xhuxhi me kokë të madhe

La Gigantona y el Enano Cabezón është një vallëzim popullor nga León që interpretohet në Dhjetor. La Gigantona është një kukull e gjatë që lëvizet nga një njeri nga brenda dhe vallëzon në ritmin e daulleve.

Xhuxhi Bighead citon vargje rreth tij dashuri e pashlyer mes gruas dhe një mestizo. Pepito, një njeri që bën sikur mban një tjetër në shpinë, gjithashtu mund të shfaqet në koreografi.

Bull Huaco

El Toro Huaco kërcehet në Diriamba, Carazo, më 20 janar, nga një grup i ndarë në dy pjesë nga tetë dhe dymbëdhjetë persona. Përveç këtyre valltarëve, ekziston Mandador, kreu i grupit dhe Demi.

Anëtarët e secilit grup qëndrojnë në të dy anët e rrugës në një skedar të vetëm të renditur sipas lartësisë dhe kërcimit. Në qendër mbeten Demi dhe Bosi. Të gjithë mbajnë maska ​​prej druri përveç Bullit. Gjithashtu, secili grup ka një kapiten.

Mara e Vogël

La Yegüita është një vallëzim përfaqësues i San Juan de Oriente, Masaya, ku interpretohet çdo 24 Qershor për festimet e San Juan Bautista. Valltarët veprojnë si shpata ose kthetrat.

Ata dialogojnë duke imituar fëmijët dhe luftojnë sepse pelushi ka humbur. Në fund të luftës, kafsha rishfaqet. Shtë një vallëzim që ata thjesht kërcejnë burrat.

Imazhi kryesor nga Zoti i krahëve ©.

Ky artikull është ndarë 142 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: