Brenda kulturës së Meksikës gjejmë vallëzime magjepsëse që kanë vite histori. Ndërsa disa janë shumë të gjallë, të tjerët janë më të ngadaltë. Po kështu, ndikime të ndryshme mund të vërehen në to, megjithëse disa janë autoktone. Në këtë artikull, ne ju tregojmë emrin dhe ne flasim për ato më të rëndësishmet. Përveç kësaj, ne ju tregojmë imazhe dhe video.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Shurup Tapatio

Shurupi nga Guadalajara është Vallja Kombëtare nga Meksika. Ka origjinën në shekullin XIX në Jalisco dhe përzihet disa vallëzime rajonale. Fjala nga Guadalajara i referohet zapateado që burrat kryejnë.Kur bëhet fjalë për vallëzim, burri e rrethon gruan për ta dashuruar atë. Ajo lëshon stomakun dhe përplas fundin e saj. Të dy veshin kostume tipike të vendit: burri mban një kostum karro dhe gruaja fustan china poblana.

Nëse doni të dini më shumë rreth veshjeve tipike të vendit, ju rekomandojmë që të vizitoni këtë artikull: Kostume tipike të Meksikës sipas rajoneve.

Kjo vallëzim rajonal është aq tipike sa kërcehet edhe gjatë ahengut quinceañera, në të cilën një grua e re feston që ka mbushur 15 vjeç dhe për këtë arsye ka kaluar në moshën e rritur.

https://www.youtube.com/watch?v=Z32890GLm4k

Të vjetrit

Kjo vallëzim popullor është mjaft befasuese për njerëzit që nuk e dinë, pasi valltarët e saj maskohen si njerëz të moshuar. Ajo përfaqësohet në Michoacán dhe ka lindur në qytetin e Jarácuaro.

Në fillim, kjo vallëzim, që daton nga koha prehispanike, u krye brenda ritualit për nder të perëndisë së vjetër ose zotit të zjarrit. Kostumi që ata veshin përbëhet nga një maskë druri, kallami, këpucë me thembra druri, pantallona, ​​një këmishë të bardhë dhe një serape o gungaçi.

El serape o gungaçi Isshtë një veshje me veshje burrash tipike për Meksikën, e përdorur tradicionalisht për të mbrojtur veten nga të ftohtit dhe shiu. Isshtë e ngjashme me një ponço dhe zakonisht është mjaft e gjallë.

Protagonistët janë katër burra që imitojnë njerëzit e moshuar përmes rënies dhe mënyrës së tyre të ecjes. Këta drejtohen nga një çift i njohur si Veripiti y maringuia. Përveç kësaj, ato janë ato të shëmtuara, të cilët tallen me kërcimin e të katërve burrë i vjetër. Në Michoacán, fëmijët mësohen që kur janë të vegjël.

huapango

Huapango praktikohet në shtete të ndryshme, duke përfshirë Hidalgo, Puebla, San Luis Potosí dhe Veracruz. Për këtë arsye, në secilin territor gjejmë variante të ndryshme, megjithëse ato kanë disa karakteristika të përbashkëta.

Kjo valle meksikane zakonisht vallëzohet në një platformë druri. Zakonisht, burri mban pantallona të bardha dhe një kapelë, dhe gruaja, një skaj të bardhë mjaft të gjerë. Muzika luhet nga tre persona, të cilët luajnë violinë dhe qejf dhe huapanguera (dy lloje kitare).

La Bamba

Bamba është një nga vallëzon mestizo më përfaqësues i shtetit të Veracruz. Në të, Seguidillas dhe Fandangos nga Spanja janë të përziera me Zapateados dhe Guajiras nga Kuba.

Kjo vallëzim përfaqësohet nga një çift i vetëm dhe ngjyra mbizotëruese në të dy njerëzit është e bardha. Midis të dyve, ata formojnë një lidhje me lëvizjen e hapave të tyre, siç mund ta shohim në këtë video:

Jukatekan Jarana

Jarana e Jukatekanit është tipike për gadishullin e Jukatanit. Një nga aspektet më të habitshme është se valltarët mbajnë objekte në kokë ndërsa kryejnë vallëzimin.

Ky stil filloi midis shekujve XVII dhe XVIII, kur u vallëzua nga Spanjollët që ishin në këtë territor. Me kalimin e kohës, meksikanët e adaptuan atë në stilin e tyre. Kërcehet në çifte dhe vishet me të bardha.Vallja e drerit

Kjo vallëzim para-hispanik praktikohet në shtetin e Sonora. Në të ka tre karaktere: dreri (një kafshë e adhuruar nga vendasit), paskola dhe kojota. Vallja përfaqëson gjuetinë e drerit, kështu që personi që luan këtë rol duhet të jetë mjaft i shkathët.

Instrumentet që interpretojnë muzikën e kërcimit të drerit janë goditje, përveç fyellit të kallamit.

Predha

Los concheros u zhvillua pas mbërritjes së kolonëve në territor, kështu që, megjithëse është një vallëzim autokton, ai përfshin elementë spanjollë siç janë disa tema fetare.

Kjo vallëzim ka dy forma. Njëra quhet zgjim dhe nderon feminitetin, natën, tokën amë dhe jaguarin. Tjetri adhuron maskulinitetin, ditën, energjinë diellore dhe shqiponjën. Një nga elementët që përbëjnë veshjet është ai i pendëve.

Polka veriore

Kjo vallëzim popullor është mestizo, pasi origjina e saj është gjermane. Populli indigjen vëzhgonte klasat e larta të kolonistëve duke vallëzuar, kështu që ata përfunduan duke e përshtatur atë me stilin e tyre.

Praktikohet kryesisht në shtetet veriore, ndër të cilat gjejmë Baja California, Coahuilla, Chihuahua, Nuevo León, Sonora dhe Tamaulipas.

Lule ananasi

Lulja e ananasit është një vallëzim që lindi në San Juan Bautista Tuxtepec, Oaxaca. Isshtë mjaft e re, nga shekulli i 1958-të. Në vitin XNUMX, Guvernatori Alfonso Pérez Gasga urdhëroi që të krijohej një koreografi autoktone për pjesën muzikore me këtë emër, nga autori Samuel Mondragón.

Përgjegjësi ishte Paulina Solís. Që atëherë, kjo vallëzim është kryer vetëm nga gratë, të cilët veshin një huipil ose këmishë pa mëngë në ngjyra të ndritshme, dhe dy gërsheta të gjata me shirita me ngjyra. Përveç kësaj, ata mbajnë një ananas në shpatullat e tyre.

Gërvishtja

Raspa është një vallëzim përfaqësues i Meksikës Lindore që e ka zanafillën në Veracruz. Shtë një vallëzim mestizo, pasi përzihet elementë të vendasve me format e kolonistëve. Për shkak të strukturës së saj të lehtë, ajo shpesh u mësohet fëmijëve në shkollë.

Kuebradita

Quebradita njihet gjithashtu si kalë lëkundës. Është mjaftueshëm modern, që kur filloi në vitet 1960 nga Banda El Recodo dhe filloi të bëhej popullor nga vitet 90 në sajë të radios dhe televizionit.

Në muzikën e tij dëgjojmë ritmin e një varianti të kumbisë meksikane. Shtë një shkrirje e dy stileve të ndryshme muzikore: tekno dhe folklor. Në të, burri përqafon gruan nga beli dhe vendos këmbën e djathtë midis dy këmbëve të vajzës. Çifti kthehet dhe bën kërcime ose pushime të vogla.

Një nga lëvizjet që praktikohet është Mora, në të cilën burri e bën gruan të ligët mbrapa me një shpinë të drejtë. Modaliteti më i habitshëm është akrobatik.

Imazhi kryesor nga Brendan.

Ky artikull është ndarë 63 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: