Vallëzimet folklorike nga pjesë të ndryshme të botës janë aq të njohura sa shumë festivale ndërkombëtare janë aktualisht të organizuara për t'i zbuluar ato. Në këtë artikull, ne ju japim emrat dhe informacionet e një pjese të këtyre vallëzimeve, të cilat renditen nga kontinentet.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Vallet tipike të botës: vallet tradicionale nga vendet

América del Norte

Duke filluar me vallëzimet e shfaqura kohët e fundit, Shtetet e Bashkuara është djepi i break dance. Kjo valle urbane ka origjinën në NY në vitet 70, konkretisht në lagjet e Bronx dhe Brooklyn. Ato janë pjesë e kulturës hip hop.Për ta vallëzuar, është e nevojshme të keni fleksibilitet, forcë dhe një kontroll të rëndësishëm mbi trupin, pasi kryhen lëvizje me vështirësi të mëdha. Ka ndikime nga vallëzimet afrikane, salsa dhe mambo. Një nga grupet më të mira të break dance e botës është jabbawockeez, fitues i një konkursi të famshëm televiziv.

Hip hop gjithashtu doli popping ose vallëzimi robot, një stil tjetër rruge i karakterizuar nga lëvizje precize dhe tension. Shoqërohet me muzikë elektronike ose dubstep. Disa shfaqje moderne kombinojnë këtë stil me kostume të ndritshme.

Nga ana tjetër, disa fiset autoktone të vendit, si Cherokee, kishte një ritual të quajtur «vallëzimi i shiut« Banorët vunë pendë dhe maska, dhe vallëzuan në qarqe për të tërhequr reshje. Besohej se me këta vinin paraardhësit, të cilët luftuan kundër shpirtrave të këqij. Prandaj, konsiderohet si një vallëzim fetar.

Disa këngë tradicionale nga SHBA shoqërohen zakonisht me një koreografi, si p.sh. Ditët e mira të vjetra, të njohura në vitet 20, dhe Jingle Bells. Këto të fundit, fillimisht, nuk kishin asnjë lidhje me Krishtlindjet, por me garat me kuaj. Në videon e mëposhtme mund të dëgjoni këngën:

https://www.youtube.com/watch?v=1bPFUpjjopE

Një tjetër vallëzim tipik i këtij vendi është vend, e cila është e popullarizuar sidomos në rajonet rurale. Një shembull është kënga Oh susana, e cila është pjesë e vallëzimi i linjës dhe, prandaj, është grup.

Amerika Latine dhe Karaibet

Vallëzimet folklorike janë të shumta në këtë zonë. Në rastin e Peru, Marinar Shtë vallëzimi i tyre kombëtar. Kërcehet në çifte dhe përfaqëson në mënyrë elegante keq-gjenizimin midis kulturave spanjolle, të zeza dhe indigjene. Në janar, një konkurs i rëndësishëm ndërkombëtar mbahet në qytetin e Trujillo.

Salca është me origjinë nga Karaibet, më saktësisht nga Kubë y Puerto Rico. Shtë një shkrirje midis muzikës evropiane dhe ritmeve afro-Karaibe. Ju mund të kërceni individualisht ose si çift. Sot është e përhapur në të gjithë pjesën tjetër të botës, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën e Jugut.

En Argjentinë është tipike e Karnaval i vogël. Historia e saj i paraprin kolonizimit të kontinentit. Kërcehet në një grup çiftesh, të cilët kërcejnë dhe formojnë forma të ndryshme si timoni ose rreshti. Praktikohet gjithashtu në Bolivi.

Sidoqoftë, vallja më përfaqësuese në Argjentinë është tango, edhe pse është gjithashtu vendase në Uruguaj. Nuk buron nga ndonjë stil i veçantë, por ndikohet nga rryma të ndryshme. Ajo u shfaq në fund të shekullit të XNUMX midis klasave popullore dhe margjinale. Koreografia e tij është energjike dhe joshëse.

En Meksikë thekson Kungulli i butternut, të cilat kaubojtët e Baja California-s i zhvilluan gjatë viteve XNUMX. Pjesëmarrësit goditën në tokë dhe shkelmojnë, duke imituar kështu lëvizjet e kafshëve të fermës.

Bachata vjen nga Republika Dominikane. Filloi si muzikë margjinale në vitet '60 dhe, megjithëse fillimisht ishte një lloj bolero, pak nga pak u bë ndryshe. Fromshtë nga vitet 80 kur bëhet popullor dhe përhapet në vende të tjera si Ekuadori.

Vallja kombëtare e Brasil eshte samba. Praktikohet gjatë festave të rëndësishme, siç është karnavali. Ajo e ka zanafillën në Afrikë, pasi që u prezantua nga skllevërit në shekullin e XNUMX-të. Karakterizohet nga lëvizje sensuale.

En Kolumbi gjetëm cumbia, e cila filloi në rajonin e Karaibeve. Shtë një përzierje midis kulturës autoktone, afrikane dhe hispanike. Emri i saj vjen nga fjala afrikane cumbe, që do të thotë "festë". Ajo përfaqëson njohjen e burrit me gruan.

Vallja e fundit që u bë e njohur ka qenë Reggaeton ose reggaeton. Formedshtë formuar në Panama y Puerto Rico në fund të shekullit të XNUMX-të falë komunitetit xhamajkan. Ajo ka ndryshuar me kalimin e kohës. Para se të merrja muzikë regga dhe të bëja një ankesë sociale. Aktualisht, ajo është e ndikuar nga hip hop dhe tema kryesore është seksi. Deri më sot, ajo ka famë ndërkombëtare.

Azi

Kinë është një vend që kishte një numër të madh të pakicave etnike. Sidoqoftë, ekzistojnë dy vallëzime popullore në të gjithë territorin e saj, të cilat interpretohen në festimet kineze të Vitit të Ri.

Një prej tyre është kercim Luani. Dy kërcimtarë futen në një kostum luani dhe kryejnë lëvizje të shkathëta dhe akrobatike. Kjo kafshë besohet se tërheq pasuri. Tjetri është Valle dragoi, në të cilën dymbëdhjetë interpretues mbajnë kostumin e dragoit dhe e bëjnë atë të ngjitet e të ulet.

Siç mund ta shohim në foto, kostumi i dragoit është shumëngjyrësh dhe me dimensione mbresëlënëse:

Kultura hebraike ka valle të ndryshme, të cilat praktikohen në Izrael. Një prej tyre është Samot, një vallëzim në grup. Pjesëmarrësit shtrëngojnë duart dhe formojnë një rreth. Ju gjithashtu goditni tokën me këmbë dhe shkelmoni veten.

Dy koreografi të tjera janë Zimer atic y I mençuri dhe i çmenduri, e cila bazohet në një fragment biblik. Këto valle hebraike janë ideale për të mësuar fëmijët e shkollës fillore pasi ato inkurajojnë punën në grupe dhe prezantojnë kultura të tjera.

Bota arabe nxjerr në pah vallëzimin e barkut, emri zyrtar i të cilit është Valle orientale. Ajo luhet nga gratë. Origjina në Egjipt një mijë vjet më parë. Karakterizohet nga lëvizja e ijeve. Në origjinë, ai ishte një kult i pjellorisë, si i qenies njerëzore ashtu edhe i tokës.En Japoni kemi gjetur Nihon buyou, një kombinim i vallëzimit dhe pantomimës. Funksioni i tij i vetëm është të argëtojë, kështu që praktikohet në skenë. Ajo interpretohet nga geishë, vajzat e formuara për të argëtuar ahengje dhe takime.

Kultura hindu përbëhet nga tetë valle tradicionale. Një prej tyre është baratantyam, e cila u krijua në jug të Indi. Kërcehet vetëm dhe ka vështirësi të mëdha teknike.

Në videon e mëposhtme mund të shihni një grua hindu duke interpretuar këtë vallëzim të bukur:

Një tjetër është cathak, që i përkasin veriut të vendit. Me ta tregohen histori përmes lëvizjes së valltarit, i cili kryen kthesa të shpejta. Ka ndikime të caktuara nga Perandoria Mongole. Ju mund të njihni vallëzime të tjera të Indisë në këtë artikull: Valle folklorike dhe ekzotike të Indisë.

Afrika

Gjatë shekujve, fiset afrikane ata kanë zhvilluar kulturën dhe vallëzimet e tyre. Këto zakonisht lidhen me fazat e jetës dhe natyrës, të tilla si kalimi nga rinia në pjekuri ose stinët e vitit.

En Afrika e Jugut gjetëm një koreografi moderne, të quajtur gomboot o isicathlo. Burrat veshin puse dhe i përplasin për tokë. Rrjedh nga koha e aparteid, në të cilën punëtorët ishin të ndaluar të flisnin në miniera, kështu që ata komunikonin përmes tingujve të prodhuar me këto këpucë.

Vallja e gjuetarëve përfaqësohet në Bregut të Fildishtë. Dy kërcimtarë janë të veshur si gjahtarë, ndërsa një tjetër mban një kostum antilopë. Ata rikrijojnë gjuetinë e këtij, kështu që është një vallëzim zoomorf. Në të njëjtën kohë, tingëllon daulle, të cilat fillojnë të luajnë butë dhe rriten me intensitet.

Maasai, të cilët jetojnë në Kenia y Tanzania, karakterizohen nga vallëzimi i tyre i njohur. Burrat po bëjnë hapa tepër të mëdhenj, ndërsa të tjerët këndojnë. Sa më lart të kërcejnë, do të thotë se janë në gjendje më të mirë fizike. Shtë një ritual për të bërë përshtypje tek gratë dhe që ato të zgjedhin me kë të martohen.

Në imazhet e mëposhtme mund të shohim burrat Maasai që kryejnë këtë ritual:

https://www.youtube.com/watch?v=ZA4bAuAoEsU

En Gana, fisi krobos paraqet vallëzimin klama në një ritual të quajtur dipo, për të cilën gratë e reja përgatiten për një sezon. Veshur me veshje dhe gjerdan shumëngjyrësh, vajzat përparojnë duke bërë hapa të vegjël dhe me kokën ulur, ndërsa kryejnë lëvizje me duar dhe këmbë.

Evropë

En Rumani gjetëm vallëzimin e quajtur alunelul, një fjalë që do të thotë "lajthi e vogël". Për ta përfaqësuar atë, pjesëmarrësit formojnë rreshta dhe rrathë të vegjël. Easyshtë e lehtë të përfaqësohet pasi, në përgjithësi, konsiston në marrjen e tre hapave në të majtë dhe tre në të djathtë.

La Ramon valle i përket Belgjikë. Formohen dy vija: njëra nga gratë, të cilat i vendosin krahët në formën e një ene. Tjetri, i burrave, që mbajnë shpatullat. Të dy palët goditën me këmbë në tokë.

En Francë gjejmë valle të shumta. Një prej tyre është Badoise, e cila interpretohet në çifte, të cilët rrahin njëri-tjetrin në kofshë dhe rrahin duart. Një tjetër është thirrja Vallja e Barinjve.

Flamenco është një nga vallëzimet më të famshme në botën hispanike. Wasshtë zhvilluar në España, më konkretisht në Andaluzi, Extremadura dhe Murcia. Zakonisht i atribuohet grupit etnik cigan, megjithëse duket se origjina e tij është maure.

Qiriu Shtë gjithashtu një vallëzim nga ky vend, i theksuar mbi të gjitha në Badajoz, Extremadura. Ajo përfaqësohet kryesisht nga të rinjtë dhe ka ndikime nga Portugalia. Nëse dëshironi të dini pjesën tjetër, ne ju rekomandojmë artikullin vijues: Vallëzimet tipike të Spanjës: zbuloni vallëzimet e tyre rajonale.

En Greqi gjetëm vallëzimin e vjetër Dardhë stous Dardhë Kambous, që do të thotë "Në fushat e largëta". Pjesëmarrësit formojnë një rreth duke shtrënguar duart. Gjithashtu, sirtaki doli nga një film i vitit 1964 i quajtur Zorba Greku. Kjo koreografi merr lëvizje nga hasapiko, një valle tradicionale greke.

Vallja Ceili e Irlandë Ajo interpretohet në grup dhe shoqërohet nga instrumente rajonalë si daulle irlandeze ose violinë. Valltarët shkojnë në majë të gishtave dhe nganjëherë njëri prej tyre dikton hapat.

La tarantela Shtë një vallëzim me origjinë Napolitane tipike e Itali. Origjina e saj vjen nga Mesjeta, dhe do të thotë "tarantula". Fshatarët menduan se kur një nga këto insekte i kafshoi, ata duhet të kërcejnë përndryshe do të vdisnin. Në ditët e sotme, është e zakonshme ta përfaqësosh atë edhe në dasma.

En Danimarkë encontramos Shtatë kërcimet, koreografi që kryhet në një rreth, duke kërcyer majtas dhe djathtas. Zakonisht mësohet në shkollat ​​daneze.

De Rusi nxjerr në pah treshe, një fjalë që në spanjisht përkthehet si "skuadër prej tre vetësh". Valltarët janë një burrë dhe dy gra, dhe ata imitojnë kuajt që tërheqin karrocat.

El jopak i përket folklorit të Ukrainës. Vjen nga termi jopati, e cila është "kërce". Në këtë aktivitet, të kryer nga burra, kryhen kërcime dhe akrobaci. Ka ndikime nga stërvitja e Kozakëve, një lloj ushtrie nga Mesjeta.

Ky artikull është ndarë 88 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: