Ushqimet më të famshme në Evropë karakterizohen nga lidhja e ngushtë me folklorin dhe klimën e vendit të cilit i përkasin. Kuzhinat evropiane janë furnizuar me produkte vendase për shekuj, një trend që po ndryshon për shkak të globalizimit dhe ndryshimeve në stilin e jetës së shoqërisë së sotme.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Ushqime autoktone të Evropës

Ka shumë ushqime që kanë fituar famë ndërkombëtare, megjithëse ka shumë përbërës dhe receta që mund të konsiderohen origjinale në kuptimin që, me kalimin e viteve, ato janë bërë ushqimet përfaqësuese të Evropës par ekselenca. Midis tyre, ne theksojmë:Shumë prej kuzhinave më të njohura vijnë nga Spanja, Italia dhe Franca, siç e kemi parë me pjatat e përmendura në listën e mëparshme, ku proshuta iberike vjen nga Spanja, ndërsa ajo Foie gras dhe arancini Ata janë me origjinë përkatësisht nga Franca dhe Italia.

Çfarë zakonesh kanë evropianët kur hanë?

Aktualisht, gastronomia e Evropës dhe zakonet kur ushqehen ndryshojnë shumë në varësi të klimës, rajonit dhe komuniteteve të emigrantëve që janë në atë vend, pasi kjo çon që atje të ketë edhe ushqime ekzotike me përbërës nga Azia dhe Amerika.

Receta të ndryshme gatimi varen shumë nga kohët e vaktit, pasi që në secilin vend ata i kushtojnë një kohë të caktuar të ditës dhe kohës gatimit, kështu që në disa vende darkat dhe vaktet e mesditës janë më të përpunuara se në të tjerët.

Kështu, ndërsa në Spanjë është e zakonshme të hani mëngjes nga ora 08:00 - 09:00, të hani në 14: 00-15: 00 dhe të darkoni në 21: 00-22: 00, në vendet e tjera të Evropës hani në mes të në mëngjes dhe darkë në periudhën nga 18:00 pasdite deri afërsisht në 20:00 pasdite

Ushqim tradicional dhe përbërës

Ushqimet e Evropa mesjetare dhe praktikat e kuzhinës së asaj kohe ishin krejt të ndryshme nga ato që dimë sot. Në atë kohë, përdorimi i pirunit shoqërohej me borgjezinë dhe klasat e larta të Italisë. Përdorimi i tij nuk u shtri në të gjitha klasat shoqërore deri në shekullin XIV.

Përbërësit tradicionalë të ushqimeve antike ishin, ndër të tjera:

 • Verë
 • uthull
 • Agraz ose verjus
 • sheqer
 • Mish derri ose pule
 • merluc
 • Harengë
 • Qumësht bajame
 • Melmesat dhe barishtet

Buka ishte ushqimi i përditshëm, kështu që tregtia e bukëpjekësit ishte shumë i vlerësuar në shoqëri dhe kishte një rëndësi të madhe për të gjithë komunitetin. Drithërat më të përdorur zakonisht ishin thekra, elbi, tërshëra dhe meli. Nga ana e tij, orizi, megjithëse konsiderohet si një produkt autokton i Evropës, ishte shumë i shtrenjtë në atë kohë.

Ushqimet që erdhën në Amerikë nga ky kontinent ishin, ndër të tjera, oriz, kallam sheqeri, banane, kafe, portokall dhe viçi dhe mish derri. Disa shembuj të ushqimeve që përziejnë produkte nga Amerika dhe Evropa janë empanadas, asado dhe makarona.

Kuzhina evropiane që ne njohim sot filloi të merrte formë në të ashtuquajturën epokë moderne, domethënë midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Në këtë periudhë lindi zakoni i shtimit të salcave në pjata. Ata gjithashtu filluan të konsumojnë patatas, kaq tipike sot, e cila arriti në territorin evropian falë kolonive nga Amerika.

Dietë mesdhetare

Shumica e vendeve evropiane ndjekin dietën e famshme mesdhetare, e cila jo vetëm që konsiderohet si një nga tendencat më të shëndetshme të kuzhinës, por u deklarua Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit në 2010.

La Dietë mesdhetare është ai që tërheq më shumë vëmendjen në pjesë të tjera të botës. Bëhet fjalë për zakonet dhe mënyrën e të ngrënit të disa vendeve të Evropës Jugore, veçanërisht:

 • España
 • Francë
 • Itali
 • Greqi
 • Maltë
 • Portugali

Ushqimi spanjoll karakterizohet nga të qenit një përzierje midis produkteve rurale dhe bregdetare, në varësi të mbi të gjitha nga çdo komunitet autonom dhe zakonet e tij të kuzhinës. Përveç kësaj, ajo është shumë e ndikuar nga ushqimi latin që nga kolonizimi. Enët siç janë paella e Valencias dhe tapas spanjolle.

L recetat e Kuzhina italiane Ato janë gjithashtu një nga aspektet e forta të ushqimit evropian. Megjithëse është i njohur kryesisht për pjatat e tij më të famshme, duke përfshirë makaronat, rizoton dhe picat, e vërteta është se ka receta të panumërta për makarona, mish dhe, natyrisht, ëmbëlsira dhe ëmbëlsira.Një kuriozitet për gastronomia e Italisë është se në Sardenjë, një nga rajonet më turistike italiane, djathi gorgonzola me larva të mizave është tipik, i njohur me emrin e rast marza. Pa dyshim, është ndër ushqimet më të rralla në Evropë.

Ushqimi francez nuk është vetëm prestigjioz në nivelin evropian, por është gjithashtu një nga gastronomitë kryesore në botë. Ajo shquhet për larminë e saj në një nivel rajonal dhe produktet e saj origjinale, duke përfshirë edhe ato krem fraîçe dhe foie gras. Heritageshtë Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit që nga viti 2010 së bashku me gastronomia e Meksikës.

Ndoshta sekreti i saj qëndron në përdorimin e gjalpit për gatim, në kundërshtim me atë që ndodh në Spanjë, ku baza e pothuajse të gjitha enëve është vaji. Enët si quiche Lorraine ose ratatouille janë ndër më të njohurit.

Ndër pjatat më të njohura të kuzhina britanike ata nxjerrin në pah E pjekura e diela, fasule të pjekura dhe hagis Skocez. Aktualisht, ajo është shumë e ndikuar nga kuzhina aziatike, si dhe polake, e cila tashmë është bërë pjesë e grupit të traditave të kuzhinës të Mbretërisë së Bashkuar.

Rajone të tjera gastronomike

Enët e dietës mesdhetare janë mjaft të ndryshme nga ushqimet tipike të Evropa Atlantike (Mbretëria e Bashkuar, Irlandë, Norvegji, Danimarkë, Hollandë…). Sanduiçet janë tipike në këtë zonë, siç është e famshmja Smørrebrød Vendet skandinave, enët e peshkut ose mëngjeset në stil (p.sh. mengjes anglez).

Gastronomia e Gadishullit Ballkanik gjithashtu shquhet, veçanërisht për larminë e saj të madhe të pjatave tradicionale. Këtu është një listë me pjatën më përfaqësuese sipas vendeve brenda ushqimeve tipike të Evropës Lindore:

 • Sallam Samobor (Kroaci)
 • Potica (Slloveni)
 • Byrek ose Börek (Shqipëri)
 • Khorovats (Armeni)
 • Dushbara (Azerbajxhan)
 • Ćevapi (Bosnjë dhe Hercegovinë)
 • Tarator (Bullgari)
 • Knedlíky (Republika Çeke)
 • Halusky (Sllovaki)

Më në fund, Gjermania, Austria, Kroacia, Zvicra dhe Hungaria, ndër të tjera, përbëjnë vaktet tipike të Evropës Qendrore. Meqenëse këto janë përgjithësisht vende shumë të ftohta, supat janë shumë përfaqësuese të gastronomisë së tyre. Gjithashtu fondue djathi, me origjinë nga Zvicra, është krijuar për të luftuar temperaturat e ulëta.

Torta Linz o Linzer torte tipike e Austri Isshtë një nga ëmbëlsirat esenciale në skenën evropiane. Në fakt, ajo konsiderohet torta më e vjetër në botë, megjithëse e vërteta është se origjina e saj është italiane. Shtë bërë me mjedër, bajame dhe kanellë.

Ushqimet e Krishtlindjeve dallohen për përmbajtjen e tyre të lartë kalorike, kryesisht për faktin se kjo periudhë festive zhvillohet në stina e dimrit. Sidoqoftë, klima e vendeve evropiane ndryshon në varësi të gjerësisë gjeografike.

Nga Spanja mund të përmendni një pafundësi të ëmbëlsirave dhe pjatave tipike të Krishtlindjeve. Ndoshta shumëllojshmëria e gjerë e nugat, polvorones dhe marzipan ajo që tërheq më shumë vëmendjen nga pikëpamja ndërkombëtare. Të hash foie gras, megjithëse është një vakt tipik francez për Krishtlindje, është bërë gjithashtu shumë i njohur në Spanjë.

Nëse shkojmë në Mbretërinë e Bashkuar, do të shohim se ëmbëlsirat e Krishtlindjeve janë më të ndryshmet. Ajo që bie më shumë në sy është padyshim e famshmja Budalla e Krishtlindjeve, e bërë nga kumbulla dhe fruta të thata. Gjithashtu biskota me xhenxhefil ato janë një ëmbëlsirë tipike në Krishtlindjet Britanike.

Në Portugali, konsumimi i merlucit të thatë dhe të kripur, i shoqëruar me lakër dhe patate të ziera, vezë të ziera, qepë, qiqra dhe perime të tjera është i jashtëzakonshëm. Kjo pjatë tipike e Krishtlindjeve Portugeze dallohet për të qenë peshk në vend të mishit, megjithëse ka shtëpi ku hahet gjel deti ose derr pinjoll i pjekur.

El panetone italiano Isshtë një tjetër ëmbëlsirë që ka kapërcyer kufijtë dhe sot konsumohet gjatë Krishtlindjeve në një numër të madh të vendeve evropiane. Ushqimet e Krishtlindjeve të Italisë ndahen në zonën veriore dhe zonën jugore. Në këtë të fundit ngjala është tipike kapitoni skuqur, përveç peshqve të tjerë.

Ky artikull është ndarë 56 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: