Përcaktimi i asaj se si është kuzhina amerikane në terma të përgjithshëm nuk është një detyrë e lehtë, pasi nga Amerika e Veriut në Amerikën e Jugut mund të vërehen ndryshime të mëdha në traditën e kuzhinës të secilit rajon. Ndërsa në veri spikat mbi të gjitha Gastronomi meksikaneNë Amerikën Jugore dhe Qendrore, konsumi i produkteve autoktone dhe ndikimi spanjoll pas pushtimit të Amerikës, Afrikës dhe Amerikës paraardhëse, është i zakonshëm.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Ushqime dhe përbërës tipikë të vendeve të Amerikës

América del Norte

Shumë janë ata që preferojnë të bëjnë një dallim midis kuzhinave të Amerikës së Veriut, Amerikës së Jugut dhe Amerikës Qendrore. Kjo është kështu sepse, në të vërtetë, teknikat e kuzhinës dhe madje edhe përbërësit e përdorur ndryshojnë shumë jo vetëm midis nënkontinenteve, por edhe nga vendi.Të flasësh për ushqime amerikane vendase do të thotë të flasësh për një larmi e madhe të ushqimit, teknikave të kuzhinës dhe ndikimeve kulturore.

Duke filluar me Amerikën e Veriut, ne mund të bëjmë dallimin midis Gastronomia e Kanadasë dhe Shtetet e Bashkuara, dhe kuzhina meksikane, kjo e fundit konsiderohet si një nga më të rëndësishmet dhe më të lakmuarat në botë.

I famshëm kuzhina tex-mex Isshtë një nga traditat më të njohura ndërkombëtare të kuzhinës, origjina e së cilës ndodhet në Amerikën e Veriut. Pjatat Tex-Mex i përgjigjen një shkrirjeje midis stilit amerikan dhe meksikan.

Nga Meksika, veçohen pjata të tilla si patatet e famshme të tortilës, të njohura më mirë ndërkombëtarisht Nachos. Këto tortilla të vogla misri zakonisht mbulohen me një larmi përbërësish, duke përfshirë salcë kosi, speca djegës të nxehtë, djathë të shkrirë, etj.

Pyetjet, Burritos, fajitas, tacos dhe enchiladas ato ndoshta janë pjatat më të famshme origjina e të cilave ndodhet në Meksikë. Salcat e tilla si moli ose kaomoja tërheqin gjithashtu vëmendjen për shkak të shkrirjes së përbërësve që ato përfshijnë.

Nuk ka kuzhinë tradicionale amerikane si e tillë, megjithëse është e mundur të flitet për një seri përbërësish të përdorur tashmë nga Popujt vendas të Amerikës së Veriut, ekziston që para kolonizimit, të tilla si patatet, fasulet ose misri.

Ashtu si kuzhina amerikane, zakonet e kuzhinës së Kanadasë Ato lindin nga shkrirja midis atyre të Anglisë, Skocisë dhe Francës, megjithëse mund të gjeni gjithashtu disa pjata tipike që vijnë nga Azia dhe Karaibet.

Amerika e Jugut

Ushqimet autoktone të Amerikës së Jugut janë shumë të ndikuara nga zakonet amerindiane, afrikane, spanjolle dhe madje edhe italiane. Nga ana e saj, Argjentina është shumë e ndikuar nga gastronomia e Italisë, kështu që pjata të tilla si canchera pizza ose ravioli janë shumë tipike.

Ju gjithashtu mund të shijoni pjata të shumta me origjinë hispanike, të tilla si qofte, pecetë dhe alfajores, ndër shumë të tjera.

Brenda Amerikës së Jugut, mund të bëhet dallimi midis tre rajoneve gastronomike:

 • Rajoni i Andeve: në këtë zonë ka një ndikim të madh indigjen. Për këtë arsye, misri dhe patatet janë dy përbërësit më të përdorur. Ushqimet tipike të Perusë dhe Kolumbisë bien në sy, si dhe ato gastronomia ekuadoriane. Enët si locro ose humitas janë të njohura në vende të ndryshme që përbëjnë këtë rajon (Peru, Kolumbia, Ekuadori, Venezuela, Bolivia, Argjentina veriperëndimore dhe Kili).
 • Rajon tropikal: përfshin zonat bregdetare dhe tokat e ulta dhe të brendshme të jugut të nënkontinentit, të pranishme në Kolumbi, Guajana, Suriname, Brazil, Ekuador, Peru, Paraguai, Venezuelë dhe Guiana Franceze. Këtu bie në sy përdorimi i frutave vendas të pyjeve dhe fushave tropikale, të tilla si guava, papaja ose mango. Patatja e ëmbël, manovra dhe misri janë disa nga përbërësit më të përdorur.
 • Rajoni Pampas: këto janë kuzhinat e fushës argjentinase dhe uruguajane. Nga ana e saj, kjo zonë e Argjentinës është shumë e ndikuar nga gastronomia e Italisë, kështu që pjatat si pica kanchera ose ravioli janë shumë tipike. Ju gjithashtu mund të shijoni pjata të shumta me origjinë hispanike, të tilla si qofte, pecetë dhe alfajores, ndër shumë të tjera.

Vlen gjithashtu të theksohet gastronomia bregdetare e Amerikës së Jugut, ku MARISCOS janë produktet kryesore me origjinë detare.

Zona bregdetare ndodhet në rajonin tropikal të Amerikës së Jugut dhe një nga pjatat e yjeve për të cilat përdoren prodhimet e detit është ceviche e famshme (e shkruar gjithashtu cebiche, seviçe o sebiçe).PeruNga ana e saj, ajo konsiderohet si një nga vendet më të rëndësishme në botë për sa i përket gastronomisë.

Ka shumë ekspertë që pohojnë ekzistencën e qindra pjatave të ndryshme me origjinë peruane. Përbërësit kryesorë të tij janë djegës, ushqim deti dhe mish.

Cassava dhe delli janë gjithashtu dy nga përbërësit më të njohur me bazë bimore praktikisht në të gjitha vendet e Amerikës Latine.

L komuniteteve indigjene nga Amazon janë konsumatorët kryesorë të këtyre dhe zhardhokëve të tjerë. Peshqit, kafshët e shkurreve, yams dhe pijuayo (të njohur si chontaduro në Kolumbi) janë përbërës shumë të rëndësishëm për këta popuj.

Amerikën Qendrore

Produkte të tilla si misri, patatja e ëmbël, patatet ose avokado janë të pranishme në pothuajse të gjitha pjatat tipike të këtij nënkontinenti.

El delli i skuqur është një tjetër nga pikat e forta të saj. Me pak fjalë, gastronomia e Amerikës Qendrore është një bashkim i kuzhinës autoktone, spanjolle dhe afrikane të sjellë në Amerikë.

Përbërësi yll është misër, i njohur si misër në disa vende të Amerikës së Jugut.

Konsumi i tij në Amerikën Qendrore daton që nga koha e Aztekëve dhe Majave, afërsisht 10.000 vjet më parë. Zakonisht merret me ose vetëm, si në rastin e pupusave tipike të El Salvadorit, të cilat janë tortilla të ngjashme me ato meksikane, por disi më të trasha.

Ushqimet më tipike janë ato të renditura më poshtë:

 • misër
 • Kajot
 • kungull
 • Patatet
 • Mollë kremi
 • Speca djegës
 • avokado
 • Mamey
 • Gujava
 • pineapple
 • bathë
 • kakao

Një nga sekretet më të ruajtura të kuzhinës së Amerikës Qendrore është përdorimi i shumë ESPECIAS të ndryshme në pjatat e tyre. Të domosdoshme janë gjethja e dafinës, rigoni, qimnon, pluhur djegës, hudhra e plotë ose e bluar dhe loroko (një barishte tipike nga El Salvador dhe Guatemala).

Nga ana tjetër, kuzhina e Amerikës Qendrore është shumë e ndikuar nga Spanjishtja, megjithëse ka edhe pjata që të kujtojnë shumë stilet meksikane dhe afrikane.

Trashëgimia spanjolle mund të shihet në konsumin e mishit të derrit dhe të gjithë derivateve të tij, të tilla si suxhuk me gjak dhe suxhuk, ndër të tjera.

El gjeli me njolla Konsiderohet pjata kombëtare e Kosta Rikës, megjithëse ato janë tipike edhe në vendet e tjera të Amerikës Latine. Ai konsiston në kombinimin e fasuleve me qepë të copëtuar, piper dhe hudhër. Zakonisht konsumohet për mëngjes, shoqëruar me vezë të skuqura, oriz, djathë apo edhe krem ​​kosi.

Ky artikull është ndarë 64 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: