Gastronomia e Brazilit përfshin një larmi të madhe pjatash dhe aromash, ndër të cilat mund të klasifikohen tre ndikime të mëdha: autoktone, evropiane dhe afrikane. Shumica e përbërësve dhe pjatave tipike të Brazilit mund të gjenden sot në çdo qytet që ne vizitojmë në vend.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Pjatat tipike të Brazilit

Një nga përbërësit më tipikë në pjatat tradicionale braziliane është viçi. Enët e skuqura janë gjithashtu shumë të shpeshta, të tilla si acarayé ose la Shkop daulleje, dy nga meze më të njohura me origjinë braziliane. Përdorimi i peshkut dhe frutave të tilla si yucca është gjithashtu shumë i shpeshtë, siç mund ta shihni në listën e mëposhtme të pjatave kryesore në Brazil.Mish dielli

Kjo pjatë, e quajtur gjithashtu jaba, përbëhet nga mish të tharë që është ekspozuar më parë në diell për të paktën katër ditë. Meqenëse kërkon një klimë të thatë, kjo pjatë është më e zakonshme në zonat gjysmë të thata të Brazilit në verilindje, të tilla si Bahia, Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Pernambuco, Rio Grande do Norte, etj.

Në videon e mëposhtme, ju mund të shihni se si përgatitet carne-de-sol në detaje:

Estimatedshtë vlerësuar se origjina e kësaj teknike të përgatitjes së mishit daton që në Parahistoria, konkretisht, e para komuniteteve indigjene nga Brazili. Këto grupe njerëzish përdorën këtë metodë gatimi thjesht sepse nuk kishin para për të ruajtur ushqimin. Prandaj, procesi i kripës dhe ekspozimit të mishit në diell ishte më efektivi.

Përveç carne-de-sol, ka edhe dy pjata të tjera me mish të kripur: mish të thatë dhe të tharë. Edhe pse të tre pjatat mund të duken të njëjta, ndryshimi midis tyre qëndron në mënyrën e përgatitjes së tyre.

Mishi i thatë kërkon sasi më të mëdha të kripës dhe më shumë kohë të ekspozimit në diell, ndërsa mishi i derrit është i paketuar në paketim plastik vakum, kështu që kërkon një proces përgatitje më të hollësishëm.

acarayé

Në portugalisht quhet acaraj, përbëhet nga rrotulla bukë të trasha bërë nga fasulet e bardha dhe qepa që janë lënë të pushojnë nga një natë më parë. Isshtë skuqur në vaj palme dhe shërbehet me salcë, e cila mund të jetë vatapá, krem ​​me karkaleca të thata ose cururú me fasule jeshile. Shtë një pjatë shumë tipike nga Bahia.

Origjina e kësaj specie të simiteve ka të ngjarë të jetë afrikane, konkretisht komunitetet autoktone të Afrikës i cili emigroi në Brazil. Ashtu si candombié, edhe acarayé ka të bëjë me traditat fetare afro-braziliane. Zakonisht merret si aperitiv në kohën e meze të lehtë.

Shkop daulleje

Kjo pjatë është më tepër një lloj meze i konsumuar gjerësisht në Brazil, si dhe në kuzhinën Portugeze. Termi daulle fjalë për fjalë do të thotë në portugalisht kofshë, sepse është përgatitur me gjoks pule (i njohur në rajon si pule).

Sapo të skuqet, gjoksi i pulës mbështillet me një qëlloj, në mënyrë që gjoksi të jetë i pjekur. Në fund, ato janë skuqur në shumë vaj. Rezultati është i ngjashëm me kroketat popullore në tapas spanjolle. Ata zakonisht hahen të njomur me salcë të nxehtë.

moqueca

Gjithashtu i njohur si Moqueca peshku, përgatitet me peshk, kripë, erëza dhe bimë që ndryshojnë sipas zonës. Zakonisht marinohet me qepë, piper, domate dhe gjethe koriandër, si dhe qumësht kokosi dhe vaj palme (azeite de dende në portugalisht). Asnjë ujë nuk përdoret për gatim dhe përgatitja e tij kërkon kohë. Nëse dëshironi të mësoni të përgatiteni Moqueca peshku, mund ta bëni me videon e mëposhtme:

Si shumë gatime të tjera tradicionale braziliane, moqueca është nga origjina autoktone. Fillimisht ajo ishte përgatitur me gjethet e pemëve të ndryshme dhe, për këtë arsye, sot ekzistojnë dy variante. Nga njëra anë, ne gjejmë Moqueca Bahia, shteti i të cilit është Bahia, i vendosur në Rajonin Verilindor të Brazilit. Nga ana tjetër, ne gjejmë Moqueca Capixaba, origjinale nga Espírito Santo, në juglindje.

Nga ana tjetër, Moqueca cadixaba Shtë një larmi moqueca nga shteti i Espirito Santo. Përbërësi që diferencon këtë variant të moqueca është urukum, i njohur edhe si Annatto (në spanjisht, aksiote), një erëza e verdhë-verdhë. Peshku që zakonisht përdoret për përgatitjen e tij është levrek, i cili pritet në feta të trasha, lahet dhe kalitet me kripë dhe limon. Përveç kësaj, shtohen domate, qepë, koriandër, hudhër të grirë, vaj, kafe pluhur ahiote dhe lëng mishi peshku.

tapiokë

Thirrja tapiokë Shtë një pjatë e njohur në vendet e tjera të Amerikës Latine, të tilla si në gastronominë venezueliane. Njihet gjithashtu si kasavë kasavë Ose thjesht, kasabe o kasava, është një lloj buke me kore që bëhet nga yuca.

Për përgatitjen e tij, ajo është e pjekur ose në skarë ose në një budare ose në një komal. Rezultati është bukë pa maja, e freskët, e hollë dhe rrethore në dukje.

Konsumi i tij vlerësohet se ka filluar tashmë në kohë prehispanike, sepse manovra ishte, së bashku me misrin, kultura kryesore në zonë. Tapioka ose kasabeja ishte një nga burimet kryesore të ushqimit për njerëzit autoktonë.

Tucupi

Tacacá është një supë e bërë nga jambú dhe bar tucupí, e cila përbëhet nga një supë e bërë me bimë manioc, dhe karkaleca deti. Zakonisht shërbehet në një kavanoz dhe është traditë të mos përdorni asnjë takëm, por ta merrni me gishta. Ka dy pjata kryesore me të cilat përdoret kjo lloj supe: Tacacá Jo Tucupí dhe Duck No Tucupí.

Në rastin e parë, përbërësi kryesor i kësaj specie supë quhet Tacacá Jo Tucupí, e cila shërbehet tradicionalisht në një kavanoz, janë karkaleca deti. Gjëja më tradicionale është ta pish, duke i sjellë buzët në tas dhe duke pirë në sasi të vogla. Kjo sepse për ta marrë atë në një mënyrë tradicionale, nuk duhet të përdorni ndonjë enë, kështu që kur merrni karkaleca, përdorni gishtat.

Lidhur me Duck No Tucupí, Përbërësi kryesor i tij është supa Tucupí, e cila përgatitet me një salcë të verdhë të manovrës së egër dhe është e kalitur me një barishte të quajtur bllokim. Shtë një pjatë që gatuhet në furrë. Për përgatitjen e tij, keni nevojë për një rosë të madhe, qepë të prera në unaza, hudhër, proshutë, domate, uthull, gjethe dafine të copëtuar, kafe qimnon, piper, vaj, lakër, Tucupí dhe miell të thekur të manasavës.

buke me djathe

Një nga specialitetet e kuzhinës së Mato Grosso janë ato Byrek me djathë, që është, ata janë simite djathi bërë nga mielli shumë i imët dhe djathi minas, një larmi shumë e njohur e djathit në Brazil.

Për të përgatitur këtë bukë tradicionale djathë në shtetin e Minas Gerais, keni nevojë për një gotë qumësht, vaj, ujë, niseshte të ëmbël ose të thartë të kasavës, vezë dhe 300-400 g djathë minas.

Queijo Coalho

El Queijo coalho Shtë një aperitiv tipik i ushqimit brazilian në përgjithësi dhe i rajonit verilindor të Brazilit në veçanti. Këto shirita djathi të skuqur Ato bëhen me djathë të pasterizuar, të bëra nga qumështi i lopës së fermentuar. Aroma e saj mund të përshkruhet si pak e kripur dhe cilësi e saj është e trashë dhe e butë.

Më e zakonshmja është ta marrësh atë si aperitiv dhe, në fakt, zakonisht shitet në disa plazhe në Brazil në tezga rrugësh. Çmimi i tij është zakonisht shumë i lirë. Aroma e këtij djathi varet nga lloji i përbërësve me të cilët përgatitet, edhe pse më tipikët janë ato rigon dhe ajo.

Feijoada

Konsiderohet si një pjatë kombëtare, është bërë nga fasulet e zeza i kombinuar me mish të tymosur ose të kripur, zakonisht mish derri. Ato shërbehen me miell manovre, banane të skuqur, lakër të copëtuar, oriz ose portokall. Mund të shtoni edhe përbërës të tjerë, siç janë vezët dhe sallamet.

Një kuriozitet për këtë pjatë është se, tradicionalisht, ajo shërbehet të Mërkurën dhe të Shtunën, kështu që këto ditë ju mund të shijoni feijoada në shumicën dërrmuese të restoranteve në rajonin jugor të Brazilit.biftek

Kjo pjatë përbëhet nga viçi i pjekur, i pjekur në skarë ose i pjekur në skarë. Megjithëse është një pjatë shumë e zakonshme edhe në vendet e tjera të Amerikës së Jugut si Argjentina ose Bolivia, në Brazil elementi që e karakterizon është se zakonisht shoqërohet me miell kasavaje dhe salcë domate. Traditionshtë traditë të gatuash mish me të shpata.

Në videon e mëposhtme mund të shihni nga fillimi në fund se si është procesi i përgatitjes së një churrasco të mirë braziliane:

Ekziston një lloj churrasco i quajtur biftek pjesë e pasme, sepse pjesa që gatuhet në këtë rast është pjesa e prapme e tenderit të viçit. Kjo pjesë e kaut është lloji më i vlerësuar i mishit në të gjithë vendin. Customshtë zakon të gatuhet në skarë, domethënë në një Barbecue ose Churrasco.

Pije

Aromat e pijeve tipike braziliane karakterizohen nga të qenit më ekzotikja në shije. Për përpunimin e tij, sheqeri i thartuar dhe frutat tropikale janë shumë të pranishëm. Më shumë sesa pije, do të ishte më e përshtatshme të flisnim për kokteje freskuese dhe të ëmbla. Më poshtë po rendisim më të njohurit.

Caipirinha

Përshtatur në spanjisht si caipirinha, ky koktej është përgatitur bazuar në pije alkoolike (cachaça në spanjisht), e cila merret nga distilimi i lëng kallami i thartuar. Përbërësi tjetër themelor në caipirinha është gëlqere, e cila gjithashtu pritet zakonisht në feta për të dekoruar gotën.

Guarana

Guarana është një pije energjike me gaz e cila është bërë me farë të bluar të guaranës. Përmban kafeinë dhe konsumohet edhe në vendet e tjera të Amerikës së Jugut, të tilla si Paraguai. Hasshtë tregtuar nën markat Brahma y Antarktidë.

Milkshake kokosit

Shkundja e kokosit është një pije shumë e lehtë për t’u bërë, përbërësi kryesor i së cilës është kokosi dhe qumështi, përbërës të cilëve u shtohet sheqeri (zakonisht sheqeri i murrmë) dhe gjithçka shtypet. Në fund, zakonisht shërbehet me kanellë të spërkatur.

Desserts

Arrë kokosi, çokollatë, qumësht i kondensuar, pasion, qumësht ... ndoshta këta janë përbërësit më të përdorur për përgatitjen e ëmbëlsirave tradicionale braziliane. Kjo, edhe një herë, u jep një prekje më ekzotike këtyre pjatave të ëmbla të përshtatshme për të gjitha llojet e shijeve. Lexoni nëse doni të dini cilat janë ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat kryesore në vendin e samba.

Kokosit beijinho

El kokosi beijinho ose puthjet e kokosit është një ëmbëlsirë që nuk mund të humbasë kur flitet për ëmbëlsirat tipike të Brazilit. Në të vërtetë, është një lloj brigadeiro që është bërë nga qumështi i kondensuar, gjalpë dhe kokosit. E gjithë kjo gatuhet në nxehtësi mesatare. Truku gjatë gatimit është ta trazoni pa ndalur, në mënyrë që përzierja të mos digjet dhe të marrë strukturën tipike të kësaj ëmbëlsire.

Pasi përzierja të jetë zier për rreth 15 minuta, duhet të lihet të pushojë për një çerek tjetër të një ore. Pas kësaj kohe, do të shohim se si bëhet përzierja e trashë dhe është më lehtë ta heqim atë nga tenxherja ose ena ku i kemi vendosur. Pastaj, ka të bëjë me bërjen e topave të vegjël me këtë brumë dhe me spërkatjen kokosit të integruar lart. Tradicionalisht, prekja e fundit sigurohet nga një karafil.

brigadeiros

Brigadeiros, të përfshira në gastronominë braziliane nga rreth vitit 1940 e tutje, janë një ëmbëlsirë shumë tipike në Brazil, veçanërisht në Rio Grande do Sul, ku ata njihen me emrin e zezakët. Edhe pse është një ëmbëlsirë tipike në të gjithë vendin, është veçanërisht e popullarizuar në Mal të Zi festat e ditëlindjes me të Pekini dhe Essertmbëlsirë e qumështit të kondensuar me shqeme.

Me pak fjalë, brigadeiro është pjesë e kulturës braziliane në një masë të tillë që është bërë një ikonë kombëtare. Isshtë përgatitur nga veriu në jug dhe është i përshtatshëm për çdo shije. Në disa darka të veçanta, ajo mund të arrijë statusin e një pjate "gustator" nëse është bërë me përbërës të veçantë.

Përveç kësaj, ajo ka avantazhin se përgatitja e saj është shumë e thjeshtë. Sa i përket përbërësve të nevojshëm për përgatitjen e tij, keni nevojë për qumësht të kondensuar, çokollatë pluhur, gjalpë dhe çokollatë të grimcuar.

Fruti i pasionit

Fruti i pasionit, i quajtur gjithashtu fryt i pasionit, është fryti yll i kuzhinës braziliane. Me të, bëhen gatime të panumërta dhe ëmbëlsira tipike braziliane.

Në çdo rast, mbase ato që bien më shumë në sy janë, nga njëra anë, mini frutat e pasionit dhe kokosit dhe, nga ana tjetër, mousse. Për përgatitjen e mini ëmbëlsirave, ekstraktet e vaniljes dhe xhelatina pluhur ose gjethe shtohen gjithashtu.

Sa për musin e frutit të pasionit, ashtu si musi tjetër i zakonshëm, siç është çokollata ose limoni, musi i pasionit bëhet me krem, megjithëse ka nga ata që preferojnë ta bëjnë atë bazuar në të bardhat e vezëve dhe lëngun e shtrydhur.

Për përgatitjen e tij, receta tradicionale përfshin qumështi i kondensuar, krem ​​ose krem ​​i rëndë dhe xhelatinë e pa aromë. Sigurisht, nevojiten midis 2 dhe 8 njësi të frutave të pasionit, gjithmonë në varësi të numrit të darkave, por është shumë e rëndësishme që prania e këtij fruti të bollëk, pasi në fund të fundit ai është përbërësi kryesor.

Munguza

Kjo ëmbëlsirë është shumë e ngjashme me pudingun tradicional spanjoll të orizit, me ndryshimin që misrit të ëmbël i shtohet edhe munguzá dhe bëhet me qumësht kokosi. Sipas recetës tradicionale, kokrrat e orizit duhet të shtypen pak para se të shërbehen.

Kjo ëmbëlsirë është origjinale nga Rajoni Verilindor i Brazilit, ku merret gjatë gjithë vitit, ndryshe nga ëmbëlsirat e tjera të bëra me oriz, të cilat priren të jenë më tipike gjatë Festimeve të Juninës. Në juglindje të vendit, për shembull, quhet shkëmbim.

Romeo y Julieta

i quajtur Romeu dhe Xhulieta Në Portugez, kjo ëmbëlsirë quhet në këtë mënyrë të veçantë, sepse lind nga bashkimi i dy elementeve të kundërta: djathi krem ​​dhe goiabada ose, çfarë është e njëjtë, guava e ëmbël.

Në të vërtetë, kjo ëmbëlsirë e ka zanafillën në gastronominë e BullgariEdhe receta që ndiqet në Brazil është saktësisht e njëjtë me Bullgarinë.

Avantazhi kryesor i kësaj ëmbëlsire është se përgatitja e saj është shumë e thjeshtë, pasi që copa të vogla djathi të ëmbël dhe të bardhë guava duhen në copa të vogla. E gjithë kjo është e mbështjellë me brumë filo, e përzier me një vezë dhe sheqer dhe e skuqur në vaj.

Puding qumështi

Ky është një tjetër nga ëmbëlsirat braziliane në të cilin qumështi i kondensuar është një nga përbërësit kryesorë. Përveç brigadeiros, brazilianët e përdorin këtë përbërës për përgatitjen e të ashtuquajturve puding, e cila nuk është asgjë më shumë se një buding qumështi. Me pak fjalë, ajo është një nga Ëmbëlsira yjesh braziliane.

Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë të shijshme, rezultati përfundimtar i së cilës karakterizohet nga forma e saj e rrumbullakosur me një vrimë në qendër, keni nevojë për sheqer, qumësht të ngrohtë, qumësht të kondensuar dhe vezë. Më në fund, pasi të ketë mbaruar procesi i gatimit të pudingut, gjëja e zakonshme është të shtoni karamel të lëngshëm sipër.

Ky artikull është ndarë 1214 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: