Tacos janë një ushqim popullor me origjinë nga Meksika që përbëhet nga një tortilla miell misri ose gruri të mbushur me përbërës të ndryshëm. Historia e saj daton që nga kohërat para-kolumbiane, kur ato përgatiteshin në gurë të nxehtë me mish qeni ose gjeldeti, i njohur gjithashtu si gjel deti. Në këtë artikull, ne shpjegojmë se si të përgatisim tacot origjinale meksikane dhe ne shpjegojmë se cilat lloje ekzistojnë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Takot meksikane: përbërësit, përgatitja dhe varietetet

Përbërësit

Në shumicën e supermarketeve është e lehtë të gjesh pako me tortilla të gatshme. Sidoqoftë, nëse doni t'i bëni vetë, është mjaft detyrë. i thjeshtë dhe të shpejtë. Përbërësit që nevojiten janë këto:  • 4 gota miell
  • 2 XNUMX/XNUMX gota ujë
  • Kripë

Uji duhet të jetë disi i ngrohtë. Me këto sasi, ju mund të bëni afërsisht pesëmbëdhjetë tortilla ose petulla. Nga ana tjetër, për të përgatitur mbushjen klasike të tacos meksikane ju duhet sa vijon:

  • 400 g viçi i bluar ose mish pule
  • 400g djathë çedër të integruar
  • 150 g qepë të copëtuar
  • 1 Tomate
  • Gjysmë marule
  • 100 ml vaj ulliri

Parashkrimi

Para së gjithash, për të përgatitur tortillat, duhet të shtoni kripë në ujë të nxehtë dhe ta shpërndani atë. Më pas, mielli i misrit vendoset në një enë dhe uji shtohet dhe përzihet derisa të bëhet një brumë i butë.

Me këtë brumë bëhen topa, të cilët përhapen dhe rrafshohen me ndihmën e një kunji. Në një tigan me pak vaj të nxehtë gatuhen në zjarr të ngadaltë derisa të dy anët të marrin ngjyrë kafe të artë.Gjithashtu, për t'u përgatitur mbushja, së pari mishi është pjekur dhe skuqur me hudhër dhe vaj. Kjo i shtohet tortilës së bashku me marule dhe qepë të copëtuar, domate të prerë në kubikë dhe djathë të integruar. Secili darkë mund të shërbejë salcë të kuqe ose të gjelbër sipas dëshirës së tyre, në varësi të faktit nëse duan taco pak a shumë pikante.

lloj

Ekzistojnë qindra lloje të tacos që mund t’i gjejmë në të gjithë Meksikën, pasi në secilën zonë të vendit janë zhvilluar varietete të ndryshme, të karakterizuara si nga përbërësit e mbushjes, ashtu edhe nga mënyra e përgatitjes. Këtu janë disa nga më tipiket:

Luftanije
ato u krijuan në Cuernavaca, Morelos. Ato përgatiten me një tortilë të dyfishtë dhe mbushen me oriz të kuq, reilenë çile, biftek dhe milanesa ose të tharë.
Pastor
është një nga recetat më tradicionale. Mishi është nga mishi i derrit të marinuar dhe ruhet në një listë të quajtur majë tjerrëse. Kjo shoqërohet me akiot (një erëz), portokall, uthull dhe piper. Ajo është me origjinë nga Meksika DF
Të mbytur
Quhet kështu sepse taco ka një sasi të madhe salce, e cila mund të jetë fasule, domate, etj.
Arabët
Ato janë tipike për Puebla. Ata kanë ndikim arab sepse tortilja është bërë nga bukë pita. Mbushja është bërë nga mish derri, qepë, trumzë, limon dhe një salcë uthull.
Nga tela
Ata mbajnë speca viçi dhe djegës, përbërës mbi të cilët vendoset djathi i shkrirë.
Swish
mishi i përdorur është nga copa viçi, e cila është skuqur. Ato janë të njohura në Meksikën veriperëndimore.
Shporta
tortillat janë të vogla, të avulluara në një tenxhere të quajtur avullore. Prandaj, thuhet se ata janë të djersitur. Ato janë tipike për veriun.
Zierje
Brenda tyre ato mbajnë pjata tipike meksikane të tilla si entomatado me ijë derri ose çile të mbushur me djathë. Mund t'i blini në tezgat e rrugëve në Mexico City.
Nga xhamajka
Kjo është një recetë vegane, pasi nuk ka mish, por lule hibiscus të gatuar (një bimë), nopale të gatuara (kaktus), avokado, qepë dhe hudhër.
Nga nana
mishi është nga mitra ose barku i derrit, i cili është i përzier me zorrë.
Të nopaleve
Nopali i gatuar, i cili është një lloj kaktusi, përfshihet në mbushje.
I peshkut
është tipike për Baja California dhe Baja California Sur. Ka peshk të pjekur dhe të skuqur të shoqëruar me pico de gallo (sallatë), salcë jeshile, majonezë dhe lakër.
Nga suadero
Në dy tortilla të skuqura, vendosni Suadero (viçi), koriandër, qepë, limon, kripë dhe salcë.
Dorados
mishi i copëtuar mbështillet në një tortilë të verdhë misri dhe skuqet. Rezultati është një taco i freskët, në formë flaute.
Me gjethe
origjina e saj është në León, Guanajuato. Ato përbëhen nga patate, çikarron (ushqim me bazë mishi derri) dhe fasule. Kjo mbështillet me një omëletë dhe gatuhet në avull.
I helmuar
Kjo taco tipike Zacatecas përbëhet nga një tortilë e madhe misri e skuqur në vaj dhe e mbushur me fasule të pjekura me djathë.
Guvernatori
përbërësi që diferencon këtë larmi është karkaleca, një lloj butak i vogël.
Ranchers
tortilja është e mbushur me tilapia (një peshk), spec djegës ose habanero, avokado dhe lakër jeshile.
Villamelon
Isshtë prodhuar kryesisht në Mexico City. Mban lëvore të tharë dhe mish derri.

Çmimi i këtyre tacos ndryshon, pasi vlera e disa përbërësve është më e madhe se një tjetër. Për më tepër, kjo gjithashtu varet nëse e përgatisim vetë apo e porosisim në një restorant.

Ky artikull është ndarë 52 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: