Pozola është një gjellë tipike meksikane e cila bazohet në një supë misri në të cilën mund të shtoni mish derri ose mish pule. Kjo supë përmban misër kakauacintil (megjithëse nëse nuk kemi mundësi ta blejmë, mund ta zëvendësojmë me një lloj tjetër misri).

Llojet e pozolës

Pozoli mund të ndryshojë në varësi të gastronomisë së secilit lokalitet ku përgatitet, megjithatë, ndahet në dy grupe:

Pozol i bardhë. E cila është bërë me mish derri dhe shërbehet në pjata të thella në mënyrë që secili person të mund të shtojë perime dhe erëza sipas dëshirës së tyre. Përdorimi i maruleve dhe qepëve si plotësues bie në sy.

Pozole e kuqe ose e stinës. Ato janë të kalitur me spec djegës dhe në varësi të përbërësve që përdorim, ngjyra e tyre do të jetë e kuqe ose jeshile.

Pozoli në të dy rastet mund të shoqërohet me lakër, rigon, lëng limoni, avokado, djathë të freskët, pluhur djegës, marule dhe disa erëza dhe salca që na pëlqen. Për më tepër, zakonisht shoqërohet në mënyrë tradicionale me tortillat tipike të misrit.

Përgatitni Pozole të Bardhë

Për të përgatitur këtë pjatë tipike meksikane na duhet: një kilogram misër, një kilogram këmbë derri në copa, gjysmë koke derri, një kilogram brinjë derri, një qepë të tërë, hudhër, piper dhe kripë. Për të përgatitur shoqërimin duhet të presim qepë, marule, rrepkë dhe të kemi salcë limoni dhe të nxehtë.

Gjëja e parë është të vendosni mish derri në një tenxhere dhe të shtoni ujë, qepën e tërë, hudhrën dhe pak kripë. Ne do të lejojmë që gjithçka të gatuhet për një mesatare prej njëqind e njëzet minutash në nxehtësi të ulët dhe do të vazhdojmë ta heqim atë nga nxehtësia. Ne heqim hudhrën dhe qepën dhe shtojmë misrin, duke e vendosur gjithçka përsëri në zjarr për të paktën gjashtëdhjetë minuta.

Kur misri të jetë zier mirë, ne heqim copat e mishit dhe i shërbejmë në pjata dhe më pas shtojmë lëngun dhe misrin. Pozoli i bardhë mund të shoqërohet me dolli dhe me përbërësit e lartpërmendur.

Ky artikull është ndarë 39 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: