Guacamole është një recetë tipike nga Amerika Qendrore, variacioni më i popullarizuar nga Meksika. Kjo pjatë përbëhet nga një salcë e bazuar në avokado, dhe në varësi të stinës së vitit në të cilin do ta përgatisim, mund ta shoqërojmë me perime dhe madje edhe fruta të ndryshme.

Guacamole përdoret në Gastronomi meksikane si një salcë pikante për të shoqëruar zierjet, ëmbëlsirat me molote dhe tacot e njohura, shumica e tyre kanë si bazë mishin e kuq. Përveç kësaj, është e rëndësishme të tregohet se në Meksikë guacamole zakonisht përgatitet në dy versione, një me të gjithë tulin e bluar dhe një tjetër me tul në copa.

Origjinë

Guacamole (i njohur si guacamol në Amerikën Qendrore) ka të dhëna historike nga koha e Aztekëve dhe në atë kohë konsiderohej një frut me kuptim erotik dhe që simbolizonte testikujt, prandaj, gratë nuk mund ta mblidhnin atë.

Për Aztekët, origjina e kësaj pjate është në legjendën që tregon se si Quetzalcoatl, perëndia Toltec, ishte ai që i ofroi këtë recetë popullit të tij për herë të parë.

Përbërësit për të përgatitur guacamole

 • 2 avokado
 • 40 g qepë
 • 80 g domate
 • 1 piper serrano ose një jalapeño
 • Gjysmë limoni ose gëlqereje
 • Gjethet e koriandrit
 • Kripë

Si të bëni guacamole hap pas hapi

 1. Qëroni dhe prisni avokadot
 2. Heqim tulin dhe e grijmë në blender (mund të përdorim edhe llaç)
 3. Prisni imët qepën, shtoni gjethe koriandër dhe vazhdoni të bëni të njëjtën gjë me domate dhe djegës.
 4. Ne shtojmë të gjithë përbërësit në tulin e grimcuar
 5. Shtoni disa pika limon dhe kripë për shije

Ky artikull është ndarë 10 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: