Burrito është një nga ushqimet më të njohura meksikane së bashku me taco. Kjo pjatë tipike përbëhet nga një tortilë me miell gruri që është e mbushur me fasule dhe mish të pjekur - në disa raste shoqërohet gjithashtu me perime të kavërruara - dhe është mbështjellë në një formë cilindrike për tu shërbyer.

Origjina

Regjistrimet e para të fjalës "burrito" në Meksikë shfaqen në një fjalor të meksikanizmit nga vitet XNUMX dhe ku tregohet se ky term ka origjinën nga Guanajuato, duke pasur si variante cocito në Yucatán dhe taco në Cuernavaca.

Brenda të gjitha origjinave të supozuara të këtij emri, ekzistojnë dy teori që janë shumë të njohura, njëra tregon se e ka këtë emër sepse kur tortilja rrotullohet merr formën e veshit të gomarit dhe e dyta tregon se është për shkak të ngjashmëri. me formën e paketave ose tufave që mbajnë gomarët.

Përbërësit për të përgatitur Burritos

- Tetë tortilla me miell gruri
- Gjysmë kilogram qengji
- Treqind gram fasule të gatuara
- ketchup
- Lëng i një limoni
- Një degë koriandër
- Qimnon të bluar, rigon të thatë, kripë, piper dhe pluhur djegës, për shije.

Përgatitja e Burritos hap pas hapi

- Vendosni në një tas mishin e qengjit - të prerë në shirita -, rigonin, hudhrën e grirë, lëngun e limonit, djegës dhe pak vaj. Ne vazhdojmë të vendosim gjithçka në një tenxhere dhe e lëmë të gatuhet derisa mishi të skuqet.
- Në një tigan vendosim fasulet e gatuara të nxehen.
- Ndërsa fasulet po nxehen, në një tigan tjetër vazhdojmë të ngrohim tortillat (vetëm me disa pika ujë), dhe pothuajse kur do të shërbejmë në mënyrë që ato të jenë të ngrohta (gjithashtu mund t'i ngrohim në mikrovalë për një koha maksimale prej 10 sekondave secila a).
- Mbi çdo tortilë vendosim mishin, fasulet dhe spërkasim pak koriandër, në fund vazhdojmë të palosim tortilën në formë drejtkëndëshe.

Ky artikull është ndarë 87 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: