Gastronomia ekuadoriane pasurohet nga rajone të ndryshme natyrore që përbëjnë vendin: bregdeti, malet, ishujt Galapagos dhe rajoni lindor. Enët dhe ëmbëlsirat përgatiten me peshk, ushqim deti, mish, fruta dhe shumëllojshmëri të bimëve aromatike. Vendasit e Ekuadorit shpesh u referohen pjatave të tyre tipike si "ushqim kreol".

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Kurse kryesore

Pjatat kryesore të Ekuadorit karakterizohen nga një prani e fortë e prodhimeve të detit dhe peshkut, kryesisht për shkak se vendi ka një vijë të gjerë bregdetare të aftë t'i sigurojë vendit një numër të madh të produkteve detare.Banania, si dhe misri i ndryshëm ekuadorian, janë përbërësit thelbësorë në kuzhinën ekuadoriane. Më në fund, në lidhje me mishrat, viçi, pula, qengji dhe derri gini dallohen. Në atë që vijon rendisim pjatat kryesore më të njohura në Ekuador.

Bolon de verde

Bolón de verde konsiderohet si një pjatë kombëtare e Republikës së Ekuadorit dhe ka si përbërës yll bananen e gjelbër, nga të cilat Ekuadori është një nga prodhuesit më të mëdhenj në të gjithë botën.

Siç sugjeron emri i saj, bolón de verde përbëhet nga një top në madhësinë e një grushti që përgatitet nga një brumë i bërë me gjethe delli, i cili mund të piqet ose të skuqet më parë. Brumi i thënë përgatitet manualisht derisa përzierja të jetë homogjene dhe të shtohen kripë dhe ndonjë përbërës shtesë, siç është djathi ose mishi i skuqur.

Pasi të gatuhet, mund të hahet direkt ose të skuqet në vaj derisa pjesa e jashtme të jetë e artë dhe e freskët.

Gaforrja

Deri në katërmbëdhjetë lloje të ndryshme gaforresh janë rritur në zonën bregdetare të Ekuadorit, megjithëse, megjithatë, jo të gjitha janë të ngrënshme. Pangora, gaforret, bluja dhe e kuqja janë ato që përdoren në kuzhinën ekuadoriane, posaçërisht për përgatitjen e gaforres së famshme ekuadoriane.

Për përgatitjen e tij, është e nevojshme të zihen krustacet më parë së bashku me salcën, e cila përgatitet me qepë të bardhë, koriandër, piper të zi, rigon, qimnon, kripë, delli të njoma dhe gjethe të pjekura. Gaforrja, përveç kësaj, zakonisht hahet i shoqëruar nga një sallatë që përgatitet me qepë, kanguil dhe chifles.

ceviche

Ceviche, e cila gjithashtu mund të shkruhet seviçe, sebiçe o cebiche mund të jetë mish, peshk ose ushqim deti. Konsiderohet si pjata e yjeve në gastronominë ekuadoriane.

Kur është mish, ai përbëhet nga mishi i marinuar me veshje agrumesh, të tilla si limoni, gëlqere ose portokalli i thartë, ndër të tjera, si dhe djegës, koriandër, avokado, domate ose xhikama. Nëse është peshk, mund të përdoren lloje të panumërta butakësh dhe peshqish, ndër të cilët ka oktapod, kallamar, karavidhe, karkaleca, etj.

biftek

Churrasco është një tjetër nga pjatat më të njohura si në Ekuador dhe në të gjithë Amerikën Latine. Përbëhet nga një kotele viçi e gatuar në skarë ose në skarë dhe shoqëruar me vezë, oriz, patate, qepë, hudhër, vaj ulliri dhe përbërës të tjerë, si dhe disa salca.

Sekreti për përgatitjen e një churrasco të mirë ekuadorian është se mishi është i kalitur mirë me qepë, hudhër, kripë, vaj ulliri dhe një prekje qimnon dhe piper.

Krem kungulli

Kungulli, i njohur gjithashtu si kungull Isshtë një lloj perime me origjinë amerikane që konsiderohet si një variant brenda familjes së së njëjtës familje si kungulli (emri shkencor: kastravecat).

Kungulli është konsumuar në të gjithë Amerikën Latine që nga koha e Indianëve Aztek dhe u prezantua në Evropë pas pushtimit të Amerikës nga Spanjollët. Kështu, kremi i kungullit është një pure e bërë nga kungulli i zier dhe, më vonë, grimcuar së bashku me lëng mishi pule ose perimesh.

Cuy pjekur

Derri i detit është një specie brejtësish që peshon rreth 1 kg dhe mund të gjendet në rajonin Andean të Amerikës së Jugut, veçanërisht në Peru, Bolivi, Ekuador dhe Kolumbi. Për këtë arsye, gini i pjekur është një pjatë shumë e zakonshme gjithashtu në gastronomia e Amazonës peruan.

Kjo pjatë zakonisht merret gjatë pushimeve ose ngjarjeve të veçanta dhe madje ekziston një shoqatë në vend që quhet Shoqata e Chefs Ekuadoriane, i cili organizon Festivalin Ndërkombëtar të Cuy, në të cilin ekspozohet pasuria e kuzhinës së këtij gjitari brejtës.

Megjithëse pjata më e popullarizuar është ajo e derrit të pjekur të guinesë e shoqëruar me patate, ka edhe pjata të tjera në të cilat derri i detit është përbërësi yll, domethënë: derri i guinesë, supë patate me derr gini, piper djegës, derr gini me motom etj. Nëse doni të dini se si përgatitet, ju rekomandojmë këtë artikull: Recetë e pjekur derr gini me patate.

Supë peshku me qepë

Encebollado është një pjatë origjinale nga provinca e Guayas, në jugperëndim të vendit, si dhe nga Manabí, pra emri qepë manabita o rrodhi. Ashtu si gaforrja, kjo pjatë është shumë e popullarizuar në zonën bregdetare në përgjithësi, pasi është një merak peshku i shoqëruar me yucca dhe qepë të kuqe turshi.

Supa që shoqëron peshkun është bërë nga manovra e lëngëzuar dhe mund të jetë erëza me pluhur djegës, qimnon ose erëza të tjera për shije. Peshku që përdoret për të përgatitur këtë pjatë është zakonisht albacore, por është gjithashtu e mundur të përdoret ton ose peshk i kuq. Për ta shoqëruar mund të shërbeni oriz, kanguil, bukë, lëng limoni, djegës etj.

guatita

Së bashku me bolón de verde, guatita ose guatita criolla konsiderohet si një pjatë kombëtare në Ekuador, si dhe në Kili. Kjo pjatë përbëhet nga një merak i bërë nga copa stomaku viçi, të cilat quhen guata ose edhe të Rrallë.

Hapi i parë për të përgatitur këtë zierje është zierja e guatitave, të cilat së pari duhet të lahen mirë dhe të pastrohen me limon.

Pas zierjes, ato skuqen së bashku me qepë, domate dhe speca, si dhe erëza të tjera për shije, të tilla si patate, gjalpë kikiriku, kikirikë, fasule, koriandër dhe erëza të tjera. Konsiderohet si një pjatë shumë kalorike. Le të shohim recetën hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Locro ekuadoriane

Locro, locro de papa ose locro de papas con queso është një pjatë klasike nga Ekuadori që përbëhet nga një supë kremoze e bërë nga patate dhe djathë. Isshtë tipike e Ekuadorian Sierra dhe veçanërisht e njohur në veri të vendit dhe Quito, ku njihet gjithashtu si Quito Locro.

Megjithëse përbërësit kryesorë të tij janë, siç është përmendur tashmë, patate dhe djathë, zakonisht shtohen edhe ushqimet e mëposhtme: misër, lakër, misër të freskët, kikirikë, karkaleca ...

Ekziston edhe një variant tjetër i quajtur yagualocro o llagualocro, që do të thotë fjalë për fjalë locro gjaku, pasi përgatitet me gjak të skuqur (një ushqim shumë i ngjashëm me suxhukun e njohur të gjakut në Spanjë) dhe xhingla (tripa). Mund të shtohen edhe pjesë avokado.

Misri ekuadorian

Misri përbën një pjesë të madhe të trashëgimisë bujqësore dhe ushqyese të Ekuadorit, pasi kultivohet në të gjithë vendin, përveç páramos dhe zonave të pyjeve të Andeve që janë degraduar. Ajo është rritur veçanërisht në Azuay, Loja, Azuay, Bolívar dhe Chimborazo, ndër të tjera.

Ekziston një numër i madh i specieve të misrit që janë larg nga ngjyra e verdhë që jemi mësuar kur flasim për misrin. Kështu, ka misër vjollcë, të zezë, të bardhë dhe madje edhe të kuqe.

Me pak fjalë, misri është, së bashku me bananen, një shtyllë themelore e kuzhinës ekuadoriane. Speciet më të njohura të misrit janë ato të renditura më poshtë: misër, kanguil, chulpi ose misër i ëmbël, mote dhe morocho.

Petacones

Patacones, të quajtur gjithashtu tonet o skuqur, janë një tjetër nga ushqimet e yjeve në kuzhinën ekuadoriane, kryesisht sepse ato përgatiten me gjethe delli të njoma, një nga produktet kryesore indigjene të vendit.

Kështu, bëhet fjalë për copa të trasha të bananes së gjelbër ose të pjekur që skuqen në vaj ulliri shumë të nxehtë për disa minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Sapo të skuqen, ato hiqen nga tigani dhe shtypen me një enë të ngjashme me një kunj të kodrinave të njohur si pataconera o tostonera.Pasi të jenë shtypur, ato kthehen në tigan dhe skuqen derisa të bëhen plotësisht të artë dhe të freskët. Ato merren si shoqëruese të pjatave të ndryshme.

Plátano

Ekuadori është një nga eksportuesit kryesorë të bananes në të gjithë botën, aq sa ky frut konsiderohet përfaqësues i gastronomisë ekuadoriane. Në total, vlerësohet se Ekuadori siguron 10% të prodhimit të përgjithshëm të bananes në botë, pasi që rreth 6 milion ton banane rriten çdo vit.

Plantacioni i bananes favorizohet nga klima ekuatoriale, e cila është një nëntip i klimës tropikale, e dominuar nga temperaturat e ngrohta dhe lagështia gjatë gjithë vitit.

Quinoa

Quinoa, e shkruar gjithashtu quinoa Shtë një gjysëm drithëra që mund të gjendet në mesin e të korrave në shumicën e Andeve, veçanërisht në vende të tilla si Peruja, Bolivia, Kili, Kolumbia dhe Ekuadori. Në këtë të fundit, korrja e quinoa-s spikat veçanërisht në provincën e Chimborazo, në zonën qendrore të Rajonit Interandina.

Kjo gjysmë-drithëra ka tetë aminoacidet thelbësore për njerëzit, gjë që e bën atë një përbërës shumë të shëndetshëm. Si ushqim, përdoret për prodhimin e miellit dhe gjithashtu për përgatitjen e supës së famshme quionoa të Ekuadorit, si dhe për të marrë birrë.

Supë mustak

Supa ose supa e mustakëve është shumë e pasur me fosfor, gjë që e bën atë një pjatë shumë të pasur dhe ushqyese në kuzhinën ekuadoriane. Mustak, i njohur në Ekuador si peshk camchimala Isshtë një specie peshqish të rendit Siluriformes, një grup që merr emrin e zakonshëm të peshk mace sepse kanë mustaqe.

Për përgatitjen e kësaj supe ju nevojiten yucca, koriandër, hudhër, një kokë mustak, mustak të prerë, domate, vaj, qimnon, piper dhe kripë.

Desserts

Dmbëlsirat dhe ëmbëlsirat e Ekuadorit spikasin për përfshirjen e një numri të madh të frutave ekzotike si gjethe delli, banane, ananas, guava, papaja, mango, babaco, fiq, kokos dhe një etjetër të gjatë.

Isshtë gjithashtu e zakonshme të përgatitni bllokime dhe shurupe nga këta përbërës për konservimin. Ekziston edhe dulce de leche, kaq e njohur në të gjithë Amerikën Latine. Më poshtë është një listë e ëmbëlsirave më të njohura brenda Ekuadorit.

Hani dhe pini

Ai ha dhe pi është një sallatë frutash që në Spanjë njihet si maqedonia. Dshtë një ëmbëlsirë e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë freskuese për të cilën përdoren fruta shumë të freskëta dhe ekzotike, të tilla si papaja, banane, ananas, mango, banane të pjekura, manaferra, etj. dhe shoqërohet me lëng portokalli.

Duke pasur copa të plota frutash dhe lëng portokalli në të njëjtën kohë, kjo ëmbëlsirë mund të hahet dhe, në të njëjtën kohë, të pihet, prandaj dhe emri i saj. Edhe pse varet nga ëmbëlsia natyrore e frutave të përdorura, kur hani dhe pini ëndërroni të shtoni sheqer ose mjaltë, në mënyrë që të fitojë një prekje shtesë të ëmbël.

Ka variante që shtojnë rum, kaçakë ose raki, në mënyrë që ushqimet dhe pijet të bëhen një koktej.

.Mbëlsira Babaco

Babaco është një frut origjinal nga Amerika e Jugut, posaçërisht nga provinca e Loja, në Ekuador. Në realitet, është një hibrid natyral që rezulton nga kryqëzimi midis toronche dhe chamburo. Kultivimi i babaco, si ai i papajës, është për shkak të faktit se është një frut i ngrënshëm i konsumuar gjerësisht në vend.

Kështu, dulce de babaco është një lloj shurupi i bërë nga gatimi i një babaco të madh të pjekur, të cilit i shtohet sheqeri, uji dhe pak kanellë. Në varësi të sasisë së ujit që përdorim, do të jetë më i lëngshëm ose më i trashë.

Fiku i ëmbël

Fiqtë janë një frut me pak yndyrë dhe me shumë karbohidrate, prandaj rekomandohet të përdoren si reçel shtëpie. Në fakt, fiku i ëmbël mund të jetë një lloj reçeli ose të përbëhet nga fiq të gatuar dhe të larë në shurup konservimi.

Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë, do të na duhen të paktën 1 kg fiq dhe 500 gram sheqer, pasi është një ëmbëlsirë shumë e ëmbël. Gjithashtu, do t'ju duhet lëng limoni.

Shkume

Espumillas, suspiritos ose suspiros janë në të vërtetë një ëmbëlsirë e njohur në Amerikën e Jugut, veçanërisht në Guatemala dhe El Salvador, si dhe në Ekuador. Ata janë një ëmbëlsirë e ngjashme me beze që janë me ngjyrë, kështu që ato janë me ngjyra të ndryshme.

Shtë një lloj reje sheqeri me aromë kanelle dhe limoni, të cilat përgatiten në bazë të vezës, sheqerit, vaniljes, limonit, tulit të guavës dhe kanellës së bluar.

Flan kokosit

Flan është një ëmbëlsirë që mund të hahet në pothuajse të gjithë, kryesisht për shkak të shkathtësisë së saj dhe përgatitjes së saj të thjeshtë. Edhe pse flani i vezëve është ndoshta versioni më i popullarizuar ndërkombëtarisht, flani i kokosit është më tradicionali brenda Ekuadorit.

Për përgatitjen e tij, duhet të ndiqen të njëjtat hapa si për përgatitjen e cilitdo prej versioneve të flanit, përveç që do të na duhet kokosi i integruar.

Flan ose djathë ananas

Djathi i ananasit është një tortë djathi në të cilën shtohet ananasi, shumë e zakonshme në Ekuador. Për përgatitjen e tij nuk është e nevojshme të piqet, pasi shërbehet i ftohtë, prandaj është një ëmbëlsirë verore. Ndër përbërësit e nevojshëm për përgatitjen e tij, do t'ju duhet: xhelatinë e pa aromë, pelte ananasi, ananas i pjekur i qëruar dhe i prerë në kubikë, gjizë, krem ​​gatimi dhe sheqer.

Reçel ananasi ose i ëmbël

Ananasi është një tjetër frut ekzotik, kultivimi i të cilit është shumë i zakonshëm në të gjithë Ekuadorin, prandaj përdoret në një numër të madh ëmbëlsirash, të tilla si djathi ananasi ose flani për të cilin kemi folur më parë ose reçeli i famshëm i ananasit, një ëmbëlsirë që gjithashtu njihet si karamele ananasi.

Në një mënyrë të ngjashme me ëmbëlsirën e fikut, në këtë reçel copat e ananasit mund të lihen të plota ose të shtypura, gjithmonë për shijen e personit që e përgatit atë. Përveç ananasit, përdoren përbërës të tjerë si: ujë, sheqer ose sheqer kafe të integruar, kanellë, karafil, kardamom, verben e limonit dhe lëng limoni.

Sufflé Dulce de leche

Dulce de leche është një ëmbëlsirë origjinale nga Amerika Latine dhe gjithashtu merr emrat e mëposhtëm: delikatesë, blancmange, karamel o arequipe.

Isshtë një variant i karamelizuar i qumështit që, aktualisht, ka kapërcyer kufijtë dhe është bërë i njohur jashtë Amerikës Latine në vende të tilla si Franca, ku quhet konfituar de lait, në Spanjë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Përdoret në një numër të madh ëmbëlsirash, nga petullat dhe akulloret, te ëmbëlsirat dhe alfajoret, ndër të tjera. Në Ekuador, përgatiten sufllaqet e famshme të mbushura me dulce de leche.

Cakembëlsirë tre qumështi

Cakembëlsira tres leches ose torta leches tres është një tortë me lagështi e popullarizuar në të gjithë Amerikën Latine që, siç sugjeron emri i saj, përgatitet me një krem ​​që bëhet nga katër lloje qumështi: qumësht i avulluar, qumësht i kondensuar, qumësht krem ​​dhe qumësht i lëngshëm.

Përveç kësaj, shtohet beze, e cila përgatitet me vezë dhe sheqer, dhe tortë me sfungjer për bazën. Isshtë gjithashtu shumë popullor me ëmbëlsirat e vendit gastronomia kanadeze.

Ky artikull është ndarë 1162 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: