Nëse do të kaloni pushimet tuaja në New York, është shumë e rëndësishme të dini bazat e qytetit. Këtu do të gjeni një udhëzues themelor në Spanjisht, në të cilin ne flasim për lagjet e tyre, ku të hanë dhe çfarë të bëjnë, midis këshillave të tjera të dobishme.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Përmbledhje

New York, i njohur gjithashtu si NYC (New York City), është një qytet i banuar nga 8,4 milion banorë që ndodhet në shtetin me të njëjtin emër, New York, në verilindje të Shteteve të Bashkuara. Çdo vit thyen një rekord turistik, duke qenë një nga qytetet më të vizituara në botë.Në qytet do të gjeni katër zyra turistike në të cilat ata kanë punonjës dygjuhësh. Njëri prej tyre është i vendosur në Times Square, posaçërisht midis rrugëve të 43 dhe 44.

Të gjithë vizitorët në Nju Jork duhet të paguajnë dy taksa turistike. Së pari, një normë e vetme prej 14 $ (11 €) e drejtuar në Shtetet e Bashkuara; dhe një tjetër nga vetë qyteti, çmimi i të cilit është 3 dollarë për natë dhe dhomë. Këto tarifa normalisht paguhen së bashku me çmimin e hotelit ku jeni duke qëndruar.

Para se të udhëtoni në New York është thelbësore të njihni dokumentacionin e nevojshëm për këtë, pasi që shumë vende kërkojnë vizë. Procedurat që duhet të plotësoni ndryshojnë në varësi të faktit nëse është hera e parë që udhëtoni atje apo jo. Nëse nuk keni qenë më parë, duhet të prisni në radhë dhe të ndiqni të gjitha hapat që agjentët kërkojnë.

Sidoqoftë, nëse keni hyrë në Shtetet e Bashkuara më parë me ESTA (Sistemi elektronik për autorizimin e udhëtimit) ju do të jeni në gjendje të kryeni të gjitha procedurat më shpejt dhe në një makinë në sajë të sistemit të Kontrollit të Automatizuar të Pasaportave (APC).

Nëse doni të futeni më thellë në këtë temë, në artikullin vijues i keni të gjitha informacionet: Kërkesat për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara: vizë dhe aplikoni për ESTA.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të kontraktohet sigurimi mjekësor i udhëtimit që mbulon shërbimet e mundshme që do të na duhen, pasi që kujdesi shëndetësor në SH.B.A. është mjaft i kushtueshëm.

Po kështu, nëse keni nevojë të merrni ilaçe në udhëtimin tuaj, duhet t'i transportoni ato në paketimin e tyre origjinal dhe me recetë, pasi agjentët doganorë do ta kërkojnë atë.

New York është një qytet i madh me një mori mundësish. Prandaj, është e mundur të vizitohet me pak para, pasi ka muze falas, akomodim të lirë, etj.

Fakti i nevojës për një karrocë për të lëvizur nuk është një problem, pasi në vitet e fundit qyteti është përshtatur në mënyrë që njerëzit me lëvizshmëri të reduktuar të mund ta shijojnë atë pa probleme.

Si të arrini

Mënyra më e rehatshme për të arritur në New York është Me avion. Qyteti ka tre aeroporte që pranojnë mijëra vizitorë nga e gjithë bota çdo ditë. Më i rëndësishmi është Aeroporti Ndërkombëtar John F. Kennedy.

Nga Spanja ka fluturime direkte me kompanitë Iberia dhe Air Europa. Nga Amerika e Jugut, kompania më e shquar është American Airways (e njohur më parë si US Airways), Delta dhe LATAM Airlines.

Isshtë gjithashtu e mundur të udhëtoni në këtë qytet me anije. Kompania e transportit Linja e Cunard ofron dalje në det nga Southampton (MB) për në New York në bordin e avionit Mbretëresha Mary 2. Ky është opsioni i vetëm i lundrimit në llojin e tij, kështu që udhëtimi me anije nga Spanja është një zgjedhje e vështirë.

Nëse e shihni veten duke vizituar zona të tjera të Shteteve të Bashkuara, mbërritja në Nju Jork me makinë është një propozim i vlefshëm. Alsoshtë gjithashtu një opsion për njerëzit nga Amerika e Jugut, por duhet ta dini se një turne me përmasa të tilla ka një kosto shumë të lartë duke marrë parasysh benzinën, taksat, akomodimin, etj.

Ju zgjidhni formën e transportit që zgjidhni, duhet të keni parasysh se në New York ka shumë rëndësi kontrollet doganore që duhet të kaloni si në dalje ashtu edhe në kthim, duke ditur objektet e ndaluara dhe kufirin e blerjeve pa taksa.

Ku te qendrojme

Në New York ka hotele të përshtatura për çdo xhep dhe për të gjitha shijet. Një nga hotelet luksoze më të famshëm në qytet janë Parku Qendror Ritz-Carlton y Hotel Plaza, ku u xhirua filmi "Mëngjesi në Diamante".

Një tjetër mundësi që është gjithnjë në modë janë apartamentet turistike, të cilat ofrojnë fleksibilitet dhe pavarësi më të madhe. Zakonisht merren me qira sidomos për qëndrime të gjata.

Si të lëvizësh

Me transportin publik mund të arrini kudo në New York. Metro mbetet e hapur Ore 24 një ditë gjatë gjithë vitit dhe ka jo më pak se 26 linja të ndryshme. Përveç kësaj, ka edhe më shumë se 200 itinerare autobusësh.

Ka edhe autobusë turistikë, të cilët ju ofrojnë një shpjegim të vendeve nëpër të cilat po kaloni dhe bëjnë linja nëpër pikat kryesore të qytetit.

Një derivat i këtij shërbimi është autobusi turistik hop mbi hop off, e cila ka të njëjtat karakteristika si pjesa tjetër, por gjithashtu bën ndalesa të rregullta, kështu që ju mund të hipni dhe zbritni kudo dhe kur të doni.

lagjet

Në New York gjejmë pesë rrethe kryesore, edhe pse brenda tyre ka lagje të tjera më të vogla.

Bronxi

I famshëm për të qenë vendlindja e hip-hopit. Neighborhoodshtë lagjja më alternative në qytet, dhe deri para disa vitesh një nga më konfliktualet. Ndërtesat e tij më të famshme janë Kopshti Zoologjik, Kopshti Botanik dhe Stadiumi i New York Yankees.

Brukly

Shtë lagje e preferuar nga artistët, si dhe hipsterja më e mirë. Bie në sy Ura e Brooklyn, e cila është e gjatë 1.825 metra dhe është një nga simbolet e New York-ut. Ajo lidh zonat e Brooklyn dhe Manhattan.

Districtshtë rrethi më i populluar në qytet, pasi ka më shumë se 2.600.000 banorë. Ai ka një famë mjaft ndërkombëtare, pasi personazhe të shquar si Woody Allen dhe Barbra Streisand u rritën në të.

Manhatën

Formuar nga një ishull që ndodhet në grykën e lumit Hudson. Këtu gjejmë disa nga ndërtesat më të famshme, të tilla si Empire State Buildingsi dhe shumica e atraksioneve të qytetit.

Midis rrugëve të saj, dallohet Broadway, i cili komunikon me Times Square, në të cilin spikasin dritat e reklamave të saj të mëdha. Lidhet gjithashtu me Avenue e Shtatë.

Queens

Këtu do të gjeni MoMA PS1, një pjesë e muzeut më të rëndësishëm të artit bashkëkohor në botë. Ajo dallohet gjithashtu për shumë restorante nga vende të ndryshme që janë përgjatë rrugëve të saj, ku mund të provoni pjata të papara më parë.

Shtë një lagje më e qetë, por që po zhvillohet me shpejtësi, pjesërisht për shkak të turistëve. Gjithashtu, Open Tennis i Shteteve të Bashkuara mbahet këtu.

Staten Island

Neighborhoodshtë lagje më pak turistike në Nju Jork, megjithëse ka edhe atraksione të rëndësishme. Prej tij mund të merrni një traget falas me pamje të mrekullueshme të Manhatanit dhe Statujës së Lirisë.

Sidoqoftë, kjo zonë ka disa atraksione, pasi që një numër i mirë i ndërtesave nga epoka koloniale ruhen në të. Ne gjithashtu gjejmë një fortesë imponuese mbrojtëse, Fort Wadsworth.

Çfarë të shohim dhe të bëjmë

Nëse dëshironi të shihni Nju Jorkun me ndihmën e një profesionist, ka shumë qarqe turistike në të cilat një udhëzues turistik do të shpjegojë gjithçka në lidhje me qytetin që nuk fle kurrë. Sidoqoftë, ka disa plane që mund t’i bëni vetë.Kalimi i Nju Jorkut

Nëse nuk doni të humbni asgjë, quhet një abone turistike Kalimi i Nju Jorkut Me të cilin, për një çmim të vetëm që ndryshon në varësi të ditëve kur e përdorni, mund të vizitoni më shumë se 80 atraksione të ndryshme.

Shko ne pazar

Një praktikë e përhapur mes turistëve është të bëjnë pazar. Zona e Rrugës së Pestë në lartësinë e Central Park Shtë vendi ku ndodhen dyqanet më luksoze.

Nëse po kërkoni diçka më të lirë, në periferi të qytetit ka disa pika të shitjes ku mund të gjeni produkte me çmimin më të mirë.

Ka shumë filma që janë xhiruar në këtë lokacion. Sidoqoftë, më i famshmi është «Mëngjesi me diamante«, Në të cilin luan aktorja Audrey Hepburn.

Turne me helikopter

Një tjetër aktivitet unik dhe gjithnjë e më popullor është turneu në qiellin e New York-ut me helikopter. Kjo përvojë ju jep pamje fantastike të qytetit dhe rrokaqiejt e tij.

Mund të gjeni oferta të ndryshme për ta jetuar këtë përvojë, madje është e mundur ta bëni natën, kur qyteti shkëlqen me dritat e rrokaqiejve të tij.

Vizitoni Wall Street

Ndër vendet turistike që nuk mund të humbasësh është Wall Street, qendra e rrethit financiar ku ndodhet Bursa e Nju Jorkut. Monumenti më i famshëm i tij është Bull of Wall Street, një skulpturë bronzi që peshon 3.200 kg.

Gjithashtu, ndërtesa më e rëndësishme është Bursa e Nju Jorkut, e cila aktualisht është e dukshme vetëm nga jashtë.

Qendra Botërore e Tregtisë dhe Zona Zero

Që nga sulmi terrorist në Kullat Binjake në 2001, World Trade Center u bë Zona zero. Memoriali i 11 shtatorit është befasues, i formuar nga dy burime të mëdha në të cilat janë shkruar emrat e viktimave të këtij sulmi.

Po kështu, që nga viti 2014, Muzeu i 11 shtatorit ka qenë i arritshëm, në të cilin ka ekspozuar fotografi dhe elementë që kujtojnë tragjedinë e ndodhur atë ditë dhe i bëjnë homazhe viktimave.

Broadway dhe muzikalët

Një ndalesë e detyrueshme për dashamirët e turizmit kulturor është Broadway. Në këtë rrugë, të vendosur në Manhattan, ndodhen teatrot në të cilat përfaqësohen muzikalet më të famshme në botë.

gastronom

Edhe pse ushqime të shpejta si hamburger ose qen i nxehtë është i popullarizuar në këtë qytet, ne gjithashtu gjejmë disa pjata tipike më të përpunuara dhe të shëndetshme.

Njëri prej tyre janë Vezët e Benediktit, të cilat bëhen me vezë të pjekura, dolli, proshutë ose proshutë dhe salcë hollandaise.

Byreku me mollë ose byrek me molla, një ëmbëlsirë që nuk mund të mungojë në asnjë shtëpi në SHBA, veçanërisht në vjeshtë, kur vilen mollët.

Ku të hani

Ashtu si me hotelet, në New York ka restorante për të gjitha buxhetet. Një nga më luksozët është restoranti Daniel, i vendosur midis Madison Avenue y Central Park.

Një tjetër mundësi më e lirë dhe e praktikuar gjithashtu nga banorët e Nju Jorkut është të hani nga tezgat e lëvizshme të ushqimit. Do t’i gjeni në të gjithë qytetin dhe nuk ka vetëm ushqime të shpejta, por edhe mesdhetare, meksikane, ëmbëlsira, etj.

Jeta e natës

Siç kemi thënë më parë, New York është qyteti që nuk fle kurrë. Nata është koha perfekte për të vizituar çatitë, tarraca të vendosura në çatinë e ndërtesave ku shërbehen kokteje dhe pije të tjera.

Nëse preferoni të shkoni në klub, mosha minimale për të hyrë në to është 21 vjeç dhe gjithmonë duhet të tregoni pasaportën tuaj. Ata zakonisht hapen në njëmbëdhjetë natën dhe mbyllen në katër në mëngjes.

Veshje të përshtatshme

Këshillohet të vizitoni qytetin me këpucë të rehatshme që janë përdorur më parë, në mënyrë që të shmangni gërvishtjet dhe dëmtimet. Përveç kësaj, është më mirë nëse është izoluese, veçanërisht në muajt më të ftohtë dhe me shi.

Pjesa tjetër e rrobave duhet të jetë e rehatshme dhe e përshtatur me sezonin e vitit në të cilin gjendemi. Dimrat në New York priren të jenë shumë të ftohtë dhe reshjet e mëdha të borës nuk përjashtohen kurrë.

New York me familjen

Nëse planifikoni të udhëtoni me fëmijë, ka dy vende në qytet që nuk mund t'i humbni. E para është Central Park, ideal për një shëtitje. Tjetri është Muzeu Amerikan i Historisë Natyrore, yll i filmit "Një natë në muze".

Ju gjithashtu mund të vizitoni qytetin me një fëmijë pa probleme. Ju mund të bëni të gjitha aktivitetet që dëshironi, dhe është e lehtë të gjesh ushqim për ta. Por duhet të keni parasysh se foshnjat mund të ndikohen ndjeshëm nga ndryshimi i kohës.

Nëse fëmijët tuaj janë më të rritur, New York është gjithashtu një destinacion i mirë për të udhëtuar me adoleshentë, pasi ka një ofertë të pasur kulturore, muzikore dhe sportive në të cilën do të gjeni aktivitete për shijet e të gjithë familjes.

Itineraret

Nëse keni pak kohë për të vizituar qytetin dhe do të bëheni vetëm 2 ose 3 ditë, këto janë vendet thelbësore që duhet të shihni:

 • Times Square
 • Central Park
 • Rruga e pestë
 • Biblioteka Publike e Nju Jorkut
 • Katedralja e Shën Patrikut
 • Qendra Rockefeller
 • Empire State Building
 • Ndërtesa e Flatironit
 • Ura e Bruklinit
 • Bashkia e Nju Jorkut
 • Wall Street
 • World Trade Center
 • Statuja e Lirisë
 • Broadway

Ju mund të shtoni vendet e mëposhtme në vendet e mëparshme nëse do të qëndroni në qytet për 4 ose 5 ditë:

 • Lagje e kinezëve
 • SoHo
 • Muzeu MoMA
 • Kalaja e Belvederes
 • Muzeu Amerikan i Historisë Natyrore

Nëse përkundrazi do të jeni një javë ose më shumë Në Nju Jork, ideali është të shohësh me qetësi të lartpërmendurat, si dhe të bësh disa nga aktivitetet që tashmë të kemi thënë: Ngjitu me një helikopter, shko për pazar, shiko një muzikal në Broadway, etj.

Duke përfituar nga fakti që jeni në Shtetet e Bashkuara, mundeni organizoni një udhëtim i kombinuar në të cilin takoni Bregun Perëndimor, Uashington ose Miami së bashku me Nju Jorkun.

Kur të shkojmë dhe moti

Në pranverë dhe në vjeshtë temperaturat janë të moderuara dhe është koha perfekte për tu vizituar Central Park. Sidoqoftë, shirat janë më të shpeshta. Nëse jeni në New York më 31 tetor do të përjetoni një Halloween autentik.

Edhe pse në dimër mund të jetë shumë ftohtë dhe madje edhe dëborë, koha përreth Krishtlindje Shtë një kohë e mirë për të udhëtuar në Nju Jork, pasi do të jeni në gjendje të shihni gjithçka të zbukuruar dhe përvoja të gjalla që ndodhin vetëm në këtë kohë të vitit, të tilla si Viti i Ri i Viteve ose Falënderimet.

Në verë ka shumë më shumë shfaqje në ajër të hapur sesa pjesa tjetër e vitit, kështu që ju mund të shfrytëzoni sa më mirë udhëtimin tuaj. Por mbani në mend se temperaturat mund të jenë shumë të larta.

Ky artikull është ndarë 83 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: