Amerika Latine ka shumë destinacione ideale për të udhëtuar vetëm. Këto karakterizohen nga oferta e tyre turistike dhe kulturore, si dhe mundësia që ata ofrojnë për të takuar njerëz të rinj. Në këtë artikull ju informojmë për destinacionet më të mira të porositura nga më pak në ato më tërheqëse për të udhëtuar pa shoqëri.

10. Peru

Nëse ajo që dëshironi është të bëni një udhëtim solo si shpinës, një mundësi e mirë është Peruja. Nëse shkoni në qytetin e bukur të Cuzco, mund të merrni një tren që do t'ju çojë në Aguas Calientes, pranë Machu Picchu.

Adhuruesit e natyrës mund të kalojnë një kohë të gjatë këtu duke shijuar vende si Amazon ose Liqeni Titicaca. Nga ana tjetër, një nga qytetet më të veçanta është Arequipa.

Ky qytet është i vendosur në këmbët e një vullkani. Në të, kompleksi më i habitshëm është Manastiri i Santa Catalina de Siena, i cili u ndërtua në shekullin e XNUMX-të.

Di çfarë kërkesash kërkon vendi për të hyrë në të: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Peru.

9. Kili

Kilianët mburren me njerëzit mikpritës dhe miqësorë që i presin vizitorët me krahë hapur. Prandaj, ky vend është një nga destinacionet më të mira për të udhëtuar vetëm.

Santiago de Kili është një qytet unik dhe i rekomanduar për beqarët. Ndër lagjet e saj, ajo e Bellavista, ku gjejmë disa tarraca ideale për të pirë një pije, siç është shiriti Bravo 951.

Një kënd tjetër i veçantë është Valparaiso, ideal për të bërë shëtitje të qeta ose për të larë në një nga plazhet e tij. Vetëm nëntë kilometra larg është Viña del Mar, i quajtur gjithashtu Qyteti i Kopshtit.

Në artikullin vijues do të gjeni gjithçka në lidhje me dokumentacionin e nevojshëm për të arritur në Kili: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Kili.

8. Panama

Panama, në Amerikën Qendrore, ka oferta të ndryshme turistike. Për ata që janë në aventurë, ata duhet të provojnë transportim tungjesh në lumin Chiriquí. Nëse preferoni të surfoni, destinacioni juaj është Boca del Toro. Nëse akoma nuk e dini, mos u shqetësoni, sepse këtu nuk ka mungesë të shkollave të specializuara në këtë sport.

Sidoqoftë, për të takuar njerëz të rinj, opsioni më i mirë është Qyteti i Panamasë. Në të, bien në sy ndërtesat nga epoka koloniale që janë ruajtur në qytetin e vjetër. Pranë tij është Kanali i Panamasë, një vend me pamje mbresëlënëse.

Për të dalë në mbrëmje, një nga zonat më të famshme është Rruga e Uruguait. Midis shumë klubeve dhe diskotekave të saj, disa nga më të famshmit janë Mystik, Moods dhe Privé.

Mos harroni të kontrolloni se cilat dokumente ju nevojiten për të shkuar në këtë territor: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Panama.

7. Kolumbi

Kryeqyteti i Kolumbisë, Bogotá, është ai për udhëtarët e interesuar në kulturë. Ky qytet ka më shumë se njëqind galeri arti dhe muze. Midis këtyre, qëndron Maloka Interactive Science and Technology Center, më e rëndësishmja e këtij lloji në Amerikën Latine.

Në lagjen Candelaria është qendra historike e qytetit. Gjithashtu, gjatë natës, është një zonë e mirë për të festuar. Një tjetër nga vendet më të mira për të shijuar natën njihet si Zona Rosa.

Nëse, nga ana tjetër, ju jeni më shumë për detin dhe natyrën, ju duhet të udhëtoni për në Rajoni i Paqësorit, në perëndim të vendit. Midis zonave të tij të ndryshme, Spikohet Chocó, një pjesë e bregdetit ideal për zhytje.

Përveç kësaj, nga Guapi ju mund të merrni një varkë për të arritur në ishullin Gorgona. Ajo që e bën këtë të veçantë është se midis korrikut dhe nëntorit është e mundur të shihen balena kurrizore.

Nëse keni dashur të vizitoni këtë vend, këtu do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të udhëtuar në Kolumbi: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Kolumbi.

6. Meksikë

Meksika është një vend që tërheq Singles me shije të ndryshme. Disa qytete shquhen për trashëgiminë e tyre dhe ofertat kulturore, të tilla si León dhe Tempulli Shfrytëzues i tij dhe Zacatecas, një qytet kolonial.

Rekomandohet gjithashtu Guadalajara. Mënyra më e mirë për të njohur këtë komunë është duke udhëtuar në Calandría, një karrocë me kuaj nga e cila mund të shijoni pamjet dhe atmosferën e këtij vendi.

Nga ana tjetër, zona më turistike e vendit është Riviera maya, e cila pret mijëra njerëz të gatshëm të argëtohen dhe të bëjnë miq të rinj. Një nga pjesët më të njohura është Kankun, ku ka rreth 200 hotele.

Një opsion më i lirë për këtë të fundit është Playa del Carmen, ku ka një përzierje më të madhe të vendasve dhe turistëve. Përveç kësaj, në Riviera Maya nuk ka vetëm festë: ju gjithashtu mund të vizitoni vende historike të tilla si Coba ose Chichen Itza.

Nëse nuk e dini se çfarë ju nevojitet për të udhëtuar në Meksikë, mund ta gjeni në këtë artikull: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Meksikë.

5. Kubë

Kuba është një tjetër nga vendet e Amerikës Latine më i vizituar nga beqarët. Aq më tepër, që ahengjet madje janë të organizuara posaçërisht për këtë lloj vizitori.

Havanë është qyteti i tij më përfaqësues. Në të mund të shihni se si njerëzit e saj jetojnë në rrugë. Përveç kësaj, ajo është e mbushur me vende argëtimi dhe muzika zë çdo cep.

Një nga klubet më të famshëm është Tropicana, një kabare në ajër të hapur që ka funksionuar që nga viti 1939. Në të kanë kaluar artistë të mëdhenj si Celia Cruz dhe Frank Sinatra.

Ndër të gjithë hotelet luksoze që mund të gjesh në këtë qytet, ai që bie më shumë në sy për historinë e tij dhe mysafirët që ka pasur është Hotel Nacional de Cuba.

Dokumentacioni i nevojshëm për të hyrë në këtë shtet ndryshon midis vendeve. Detajet mund t’i kontrolloni këtu: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Kubë.

4. Uruguay

Punta del Este, në jug të Uruguait, është një nga zonat më të përshtatshme për beqarët që vizitojnë vendin. Kjo zonë bregdetare bashkon hotele luksoze, vende të modës dhe plazhe të zënë.

Disko më ekskluzive është tekila, e vendosur në La Barra. Nëse arrini të hyni, nuk është e pazakontë që të takoni një person të famshëm, pasi është një vend i frekuentuar nga famshëm. Vende të tjera më të volitshme janë Mambo Club, Ocean Club ose Arreche.

Nëse kaloni nëpër kryeqytet, Montevideo, zona më e mirë për të pushuar dhe për të shijuar një ditë të mirë është Plaza Independencia. Nëse dëshironi të shihni një koncert në një auditor të veçantë, ato më të rëndësishmet jepen në Teatrin Solís. Ka kapacitet për 1.500 persona.

3. Republika Dominikane

Karaibet kanë qenë gjithmonë një zonë për t'u patur zili nga pjesa tjetër e botës për kilometrat e saj të plazheve të palmuara. Në lindje është Punta Cana, një nga vendet më të zgjedhura nga turistët për komplekset e saj turistike dhe ahengjet e saj të shkëlqyera.

Hotelet më të suksesshëm në vend janë ato në të cilat keni të gjitha shërbimet në dispozicion me të njëjtin çmim, të njohur si gjithëpërfshirëse. Ato gjithashtu kanë infrastrukturë të madhe si pishina apo diskoteka.

Përveç kësaj, nëse doni të shijoni Plazhet e parajsës dhe i qetë, ju mund të shkoni me anije në dy ishuj të vegjël në vend: Isla Saona dhe Isla Catalina, e cila është e pabanuar.

Në këtë artikull do të gjeni informacionin e nevojshëm për të vizituar Republikën Dominikane: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Republikën Dominikane.

2. Argjentinë

Argjentina është një nga vendet më të rekomanduara për të gjithë ata që udhëtojnë vetëm. Në të, kapitali i saj spikat, Buenos Aires, në të cilën nuk do të jeni në gjendje të shmangni përpjekjen për të kërcyer tango në një nga dhomat e saj.

Nëse dëshironi të njihni zonën më luksoze të qytetit, vizitoni Recoleta, një lagje e mbushur me ndërtesa që duket se kanë dalë nga Paris. Nëse preferoni të kundërtën, La Boca është zona më e gjallë dhe më e popullarizuar.

Nga ana tjetër, Mendoza është një rajon ideal për adhuruesit e verës, ku mund të vizitoni kantinat e verës dhe të bëni prova. Sa i përket provincës së Saltës, një nga aktivitetet më të kërkuara është hipja mbi kalë nëpër peisazhet e saj spektakolare.

Një pjesë tjetër që nuk mund të humbisni është Palermo, ku spikasin kopshtet e shkëlqyera si Bosque de Palermo. Një vend i rekomanduar është Bar Kongo, ku shumë shkojnë Singles.

Në artikullin vijues mund të gjeni dokumentacionin e nevojshëm për të udhëtuar në këtë vend: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Argjentinë.

1. Brasil

Nëse ka një qytet që nuk zhgënjen askënd nga njerëzit që vendosin të udhëtojnë vetëm, është Rio de Janeiro, në Brazil. Një nga atraksionet e saj është vija bregdetare, midis të cilave dallohen plazhet e mëposhtme:

  • Copacabana: është më i famshmi. Si ditën ashtu edhe natën, atmosfera e saj është e pamposhtur.
  • leblon: është një zonë e qetë e njohur për të qenë më ekskluzive.
  • e kuqe: ndodhet nën këndvështrimin Pan de Azúcar. Isshtë më e izoluar, prandaj është perfekte të largoheni nga zhurma.
  • Makumba: kjo zonë e bregdetit është më e frekuentuara për surfim.
  • Ipanema: nuk ka mungesë të bareve dhe restoranteve. Ndodhet pranë plazhit Copacabana.

Një vizitë thelbësore është Krishti Shëlbuesi i Corcovado, nga ku do të keni pamjet më mbresëlënëse. Gjithashtu, koha më e mirë për të vizituar Rio de Janeiro është gjatë Karnavaleve, të cilat zhvillohen midis shkurtit dhe marsit.

Para se të udhëtoni, mos harroni të mësoni për të gjitha kërkesat për të shkuar në këtë vend: Vaksinimet, dokumentacioni dhe kërkesat për të udhëtuar në Brazil.

Ky artikull është ndarë 64 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: