Në të gjithë botën ne gjejmë tradita të shumta që mund t'i konsiderojmë të çuditshme ose kurioze. Secila kulturë ka zhvilluar zakone të ndryshme shoqërore që janë larg atyre që kemi në vendin tonë. Për shembull, ka dallime të mëdha midis botës Perëndimore dhe asaj Lindore.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Evropë

Ky kontinent përfshin kultura të ndryshme që kanë zakonet e tyre. Historia e tyre dhe klima e zonës kanë ndikuar tek ata.Vendet e Evropës Qendrore

Në Evropën Qendrore gjejmë Hollandën, një shtet i identifikuar zakonisht me emrin e Holandë. Në këtë vend, mjeti më i njohur i transportit është biçikleta. Shtë vlerësuar se ka rreth 18 milion biçikleta për 16 milion banorë. Përveç kësaj, ata kanë më shumë se 100.000 kilometra rrugë të mundësuar për ta.

Sa për Gjermaninë, Gezim Nika është festa e tij më e famshme. Në Mynih fillon të Shtunën e parë pas 15 Shtatorit dhe festohet që nga viti 1810. Në këtë artikull mund të lexoni më shumë zakone të këtij vendi: Traditat në Gjermani.

Vendet nordike

Në këtë zonë, konkretisht në Suedi, thirri një parti kurioze karavidhe: panairi i shijimit të gaforreve. Në të, familjet dhe miqtë mblidhen së bashku për të provuar këtë produkt. Ai zhvillohet midis gushtit dhe shtatorit.

Në Finlandë ka origjinën ecje nordike. Isshtë një lloj sporti në të cilin ecni me ndihmën e dy shtyllave të ngjashme me ato të skive. Në këtë mënyrë, qëndrueshmëria përmirësohet.

Mos harroni se në këtë vend është shtëpia e Santa Claus. Nëse dëshironi të njihni zakone të tjera të Krishtlindjes, mund të lexoni artikullin vijues: Krishtlindja në botë: zakonet dhe traditat kryesore.

Vendet anglishtfolëse

Vendet anglo-saksone janë ato në të cilat anglishtja është gjuha zyrtare. Në rastin e Evropës, ne gjejmë Mbretërinë e Bashkuar, Irlandën dhe Maltë.

Nëse ekziston një traditë që identifikon Britaninë e Madhe, ajo është pirja e çajit. Filloi të praktikohej në shek. XVII, megjithëse nuk ishte deri në shek. XIX kur fitoi më shumë famë.

Ky veprim është i njohur sidomos në Angli, ku disa kompani lejojnë punëtorët e tyre të bëjnë një pushim për të konsumuar këtë pije. Koha zyrtare është midis 3 dhe 5 pasdite, edhe pse aktualisht merret në çdo kohë.

Vendet Balltike

Estonia, Letonia dhe Lituania konsiderohen si vendet baltike. Megjithatë, ka më shumë territore që rrethojnë Detin Baltik, të tilla si Danimarka, Rusi ose Polonia.

Në Letoni, Panairi Miķeļdiena shënon ekuinoksin vjeshtor, kur dita dhe nata janë të njëjta. Ai zhvillohet gjatë një fundjave, në të cilën vendosen tregje me produkte sezonale dhe zanate.

En Rusi është tipike t'i japësh trëndafila çdo ngjarjeje: një datë, një ditëlindje, etj. Sidoqoftë, ju kurrë nuk duhet të jepni një numër i rastësishëm, pasi është një simbol i fatit të keq.

Vendet mesdhetare

Vendet e lara nga deti Mesdhe mburren me një klimë të lakmueshme dhe një mënyrë jetese të qetë. Në rastin e Greqisë, ka besëtytni të shumta që janë akumuluar në kulturën e saj.

Për shembull, është mjaft e pafat të shohësh një mace të zezë dhe një prift në të njëjtën ditë. Për më tepër, duhet të keni gjithmonë një monedhë ose faturë, pasi thuhet se paratë tërheqin para.

Një zakon tjetër i çuditshëm është ai i pështyj tri herë kur dëgjohen lajme të këqija. Në rast se dy njerëz thonë diçka në të njëjtën kohë, ata të dy thonë puth kokkinocfare do te thote prekni te kuqen, dhe ata nxitojnë të gjejnë diçka të kësaj ngjyre.

Në Francë ata ruajnë traditën fetare të festimit të kungimit të parë dy herë: një herë në moshën tetë vjeç (kungim i imët) dhe një tjetër në dymbëdhjetë (kungim i madh) Në të dytën organizohet një parti e madhe.

Sa i përket Spanjës, festa të ndryshme organizohen gjatë gjithë vitit. Një nga më karakteristikat është ajo e Las Fallas, në Valencia, në të cilën ngrihen monumente të mëdha dhe më pas digjen në ditën e fundit të festimeve.

Azi

Në Azi fetë dhe kulturat e ndryshme bashkohen, kështu që secila prej tyre ka zakone të ndryshme.

Vendet arabe

Në Iran, taarof, konsiderohet arti i edukimit të tepruar. Këto rregulla të sjelljes kanë origjinë persiane dhe është e rëndësishme t'i njohësh ato.

Nëse një iranian ju ofron diçka, ju duhet refuzojeni atë disa herë. Nëse ai këmbëngul tre herë, atëherë do të duhet ta pranoni. Diçka e ngjashme ndodh në dyqanet e vogla, ku bërja e një blerjeje të thjeshtë do t'ju marrë pak kohë.

Një zakon tjetër në botën arabe është të hani me duar, veçanërisht me të djathtën. Ata zakonisht nuk përdorin tavolina, por në vend të kësaj vendosin ushqimin në një qilim ose qilim dhe ulen rreth tij.

Gjithashtu, në Jordan, nëse jeni të ftuar të pini kafe, duhet të pranoni, pasi ajo është një simbol i mikpritjes. Nëse e përfundoni dhe nuk doni më shumë, do të duhet të tundni kupën nga njëra anë në tjetrën.

Azia Lindore

Japonezët janë jashtëzakonisht të sjellshëm. Aq sa ata kanë katër lloje harqesh, të përdorura në kohë të ndryshme në jetën e përditshme:

  • eshaku: koka anon 15 gradë. Praktikohet nga bashkëpunëtorët e të njëjtit gradë ose nga bosët kur përshëndesin vartësit e tyre.
  • futsuurei: është 30º. Përdoret për të përshëndetur një epror ose për të mirëpritur një klient.
  • Teineirei: pjerrësia arrin 45º. Shtë për të thënë faleminderit ose për të kërkuar falje.
  • saikeirei: është një prirje e 90º. Isshtë e rezervuar të kërkosh një favor të rëndësishëm ose të kërkosh falje për një gabim të rëndë.

Në Kinë, kur dhuratat jepen dhe merren, bëhet me të dy duart. Për më tepër, këto nuk hapen para personit që i ka dhënë dhe nuk mund të ruhen në xhepat e pantallonave.

Kultura hebraike

Në Izrael feja zyrtare është Judaizmi. Për këtë arsye, kalendari Gregorian nuk ndiqet, por ai hebraik. Kjo merr parasysh edhe ciklin e Tokës rreth Diellit dhe Hënës. Një ditë e re nuk llogaritet pas mesnatës, por kur bie nata.

Dita më e rëndësishme për hebrenjtë është Tisha b'Av. Isshtë konsideruar dita më e trishtuar në historinë hebraike, pasi që ndër të tjera, tempulli i parë dhe tempulli i dytë në Jeruzalem u shkatërruan.

Në kalendarin e tij, kjo ditë korrespondon me 9 të av (muaji i njëmbëdhjetë hebraisht). Në Librin vjetor Gregorian, ai ndryshon midis dy javëve të fundit të korrikut dhe të parit gusht.

Në atë datë, nga nata në mesditë, ne gjejmë kufizime të mëdha, pasi është e ndaluar të hash, të pish, të lahesh, të veshësh këpucë lëkure dhe të bësh seks.Kultura hindu

Njerëzit e Indisë janë zakonisht mjaft të stilit të lartë. Prandaj, është normale që ata të pyesin një person tjetër për studimet e tyre, punën e tyre ose statusin e tyre martesor, edhe nëse sapo janë takuar.

Dasmat zyrtarizohen me marrëveshje ndërmjet familjeve, të cilat zakonisht janë të së njëjtës kast dhe me një status të ngjashëm. Familja e nuses duhet t'i paguajë dhëndrit një pajë.

Kremtimi i një martese të re është i gjatë dhe në të kryhen aktivitete të ndryshme. Për shembull, nusja dhe dhëndri duhet të bëjnë rreth një zjarri zjarri tri herë, i cili konsiderohet si një zjarr i shenjtë.

Amerikë Latine

Kultura e Amerikës Latine karakterizohet nga një ndërthurje e traditave indigjene dhe Spanjolle.

Amerikën Qendrore

Një nga vendet e Amerikës Qendrore është Meksika. Këtu nxjerr në pah festimin e Dita e të Vdekurve, midis 1 dhe 2 nëntorit. Besohet se në këtë datë i ndjeri kthehet nga jeta e përtejme. Për këtë arsye, familjet shkojnë në varreza me ushqimin e preferuar të të ndjerit dhe madje luhet muzikë.

Në këtë vend, kulti i vdekjes daton që nga kohërat para-kolumbiane. Nëse jeni më kurioz për qëndrimin në Amerikën Latine ndaj vdekjes, mund ta vizitoni këtë artikull: Zakonet dhe sjelljet përballë vdekjes në Amerikën Latine.

Në rastin e Nikaragua, midis 17 dhe 27 janarit vihet në skenë një lojë kurioze: Guegüense. Shtë një shfaqje satirike në të cilën disa maskohen si spanjollë dhe të tjerët si mestizo.

Kosta Rika është një shtet me një traditë të lartë katolike. Një nga festivalet më të rëndësishëm të tij është Pelegrinazhi i Virgen de los Ángeles, në të cilin marrin pjesë rreth 2 milion njerëz çdo vit. Në të, ju udhëtoni rreth 22 kilometra derisa të arrini në Kartagjenë.

Amerikë Jugore

Përtypja e gjetheve të kokës është e zakonshme në zonat e Perusë dhe Bolivisë të vendosura më shumë se 3.000 km mbi nivelin e detit. Me këtë është e mundur të lehtësohen efektet e lartësisë, pasi kjo bimë stimulon sistemin nervor. Në Kolumbi ata gjithashtu konsumojnë një ushqim tjetër: milingonat.

El tango Ai lindi në Argjentinë midis klasave margjinale. Nga shekulli i XNUMX-të, ajo u bë e njohur dhe sot konsiderohet si një gjuhë e tërë. Në Buenos Aires rëndësia e kësaj vallëzimi është e pamasë.

Një festim i ndryshëm i Venezuelës është ai i djajtë vallëzues të Yare. Në këtë festival, njerëzit vishen si djaj dhe festojnë fitoren e së mirës mbi të keqen. Nëse doni të njihni pjesën tjetër të veçorive të vendit, mund të vizitoni këtë artikull: Traditat dhe zakonet venezueliane: kur dhe ku festohen.

Por nëse ka një vend ku Karnavali është i rëndësishëm, ai është në Brazil, konkretisht në Rio de Janeiro, ku më shumë se dy milion njerëz e festojnë atë çdo vit.

Karaibe

Në Xhamajkë, një nga ishujt në detin Karaibe, lindi Bob Marley, mbreti i reggit, një stil i muzikës që është pjesë e një feje të njohur si lëvizja rastafariane.

Në Kubë ata kanë disa tradita karakteristike kur bëhet fjalë për të festuar një martesë. Njëra prej tyre është se nëse doni të kërceni me nusen, së pari do të duhet të vendosni disa para në veshjen e saj.

Amerikën e Veriut

Amerika e Veriut karakterizohet nga larmia e saj kulturore. Edhe pse gjuha zyrtare është anglishtja, ju mund të dëgjoni një mori gjuhësh. E njëjta gjë është e vërtetë për fetë.

Festa më e rëndësishme është ajo e Dita e Falenderimeve. Në Shtetet e Bashkuara festohet të enjten e fundit të nëntorit dhe në Kanada të hënën e dytë në tetor. Në të e gjithë familja mblidhet për të ndarë një darkë të shijshme në të cilën gjeldeti është pjata kryesore.

Në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara, mosha e shumicës është 18 vjeç. Sidoqoftë, ju mund të vozisni nga mosha 16 vjeç dhe ata nën 21 vjeç nuk lejohen të blejnë pije alkoolike.

Në restorantet në këtë zonë, duhet të lini një informacion prej rreth 15% të çmimit total. Sidoqoftë, varësisht se si ka qenë shërbimi, mund të jetë më i lartë ose më i ulët.

Kanadaja, e vendosur në veri, është një vend me klimë të ftohtë. Për këtë arsye, në shkurt organizohet Karnavali Dimëror, në të cilin ndërtohen skulptura mbresëlënëse në akull. Më e famshmja është ajo e Quebec City.

Afrika

Maroku ndodhet në Afrikën e Veriut. Në këtë vend vaktet janë zakonisht të bollshme, prandaj nuk është e vrazhdë të lihen mbetjet në pjatë. Nëse një Marok ju fton për darkë, mos harroni të dëgjoni lutjen e nikoqirit para se të filloni.

Somalia, e vendosur në lindje, është një territor i përbërë nga shumë popuj nomadë. E njëjta gjë është e vërtetë në Kenia, ku gjenden fiset Maasai dhe Luo. Nëse dëshironi të njihni zakonet e këtyre qyteteve, do t'i gjeni në artikullin vijues: Zakonet autoktone të botës, zakonet dhe traditat e tyre.

Në Nigeri, homoseksualiteti është i ndaluar. Prandaj, mund të ndikojë që burrat të kapen dorë për dore. Sidoqoftë, për ta, kjo ka një kuptim të miqësisë dhe është plotësisht normale. Në ndryshim nga ky vend, në këtë artikull mund të gjeni territore të tjera më tolerante: 15 vendet më miqësore për homoseksualët në botë.

Egjipt është një vend musliman. Prandaj, ata ndjekin porositë e Islamit. Midis këtyre është fakti i mos ngrënies së mishit, si dhe agjërimi gjatë muajit të shenjtë, Ramazani.

Oqeani

Oqeania është një kontinent i përbërë nga më shumë se 20.000 ishuj. Të grupit etnik Maori vjen një urim tipik i njohur si hongi. Kjo konsiston në bashkimin e kokave, lënien e hundës në hundë. Ju duhet të qëndroni me sy mbyllur për disa sekonda.

Në rastin e NZ, nxjerr në pah një vallëzim të quajtur Haka, e cila praktikohej nga luftëtarët para se të fillonin të luftonin. Me këtë, ata arritën të motivojnë veten dhe të frikësojnë armiqtë.

Sot, është e famshme falë ekipit kombëtar të regbisë, i cili e praktikon atë para çdo loje. Në videon e mëposhtme mund të shihni një shembull:

En Australi, festa më e rëndësishme festohet më 26 janar: Dita e Australi. Ngjarjet organizohen në të gjitha qytetet, përfshirë festat në plazh dhe koncertet. Ardhja në vendin e Arthur Phillip, themeluesit të Sidneit, festohet.

Ky artikull është ndarë 44 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: