Sjelljet dhe zakonet e Gjermanisë mund të jenë befasuese. Prandaj, ne shpjegojmë traditat dhe festimet më të zakonshme dhe më të rëndësishme të vendit, si në nivelin social ashtu edhe në atë profesional.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Krishtlindje

Në Gjermani numërimi i mbrendshëm i Krishtlindjeve është i rëndësishëm, i cili quhet Ardhja dhe zgjat katër javë. Në të kaluarën, kryhej agjërimi, si dhe aktivitete fetare. Në ditët e sotme është një kohë festive.Ajo që bie në sy në pjesën më të madhe të këtij sezoni është Advent Calendar, i përbërë nga 24 dyer prapa të cilave shpesh fshihet një shirit i ëmbël ose çokollatë. Çdo ditë duhet të hapet një derë tjetër.

Natën e 5 dhjetorit, Nikolaus, Santa Claus gjerman, arrin në shtëpi. Lë ëmbëlsirat dhe dhuratat në këpucët e fëmijëve, të cilat zakonisht vendosen në fireplace ose prapa derës. Në mëngjesin e 6 dhjetorit, të rinjtë vrapojnë për të parë se çfarë kanë në këpucët e tyre.

Nicholas shoqërohet nga knecht ruprecht (fjalë për fjalë, "shërbëtori Ruperto"). Ai mban një tunikë të ndyrë dhe fshikullon fëmijët që nuk janë sjellë mirë me pallton e tij. Në Gjermaninë Jugore kjo shifër zëvendësohet nga Krampus, demoni i Krishtlindjes.

Tregjet e Krishtlindjeve dallohen në rrugë në këtë kohë. Në të gjithë vendin janë mbledhur më shumë se 150 të ndryshme. Këto panaire përbëhen nga shtëpi të vogla prej druri të zbukuruara dhe të ndriçuara ku shiten dhurata dhe ushqime tipike. Natën e 24 dhjetorit, familjet festojnë Krishtlindjen.

Gra dhe burra gjermanë

Më parë gratë u transferuan në të ashtuquajturën "3 K": Fëmijë (fëmijë), Kirche (kisha) dhe kuzhinë (kuzhinë), mezi që ka hapësirë ​​në vendin e punës.

Deri më sot, gratë gjermane punojnë në të gjitha llojet e pozicioneve, megjithëse ka disa pozicione në të cilat ato mbizotërojnë më shumë, të tilla si mësimdhënia, infermieria dhe pastrimi. Sidoqoftë, ata kanë më shumë peshë sesa burrat në kujdesin për fëmijët dhe shtëpinë.

Në disa vende latine është e zakonshme që një burrë të bëjë komplimente ose të fishkëllimë ndaj një gruaje në rrugë. Në Gjermani ky nuk është zakon dhe nuk bëhet kurrë. Ju madje nuk flisni drejtpërdrejt me një të huaj dhe, në fakt, e konsideroni veten të tillë arsim i keq.

Në tryezë

Në kohën e uljes në tavolinë, të ftuarit nuk e bëjnë atë derisa nikoqiri të tregojë në cilën karrige duhet ta bëjë këtë. Në mënyrë të ngjashme, ju nuk filloni të hani derisa ta bëjë pronari i shtëpisë.

Në rastin e restoranteve, zakonisht ka tavolina të rezervuara për klientë të shpeshtë, kështu që njerëzit që nuk kanë qenë në këtë nuk i përdorin ato. Këto tabela tregohen me një shenjë që thotë tavoline e rregullt, që do të thotë "tryezë e rezervuar për klientët e rregullt".

Takëmet që ata përdorin janë të stilit kontinental. Për të sinjalizuar se ata kanë mbaruar së ngrëni, ata i vendosin ato paralelisht në të djathtë të pjatës. Peceta vendoset në prehër në momentin që do të fillojnë. Rshtë e vrazhdë të mbështesni bërrylat në tavolinë, mund të bëhet vetëm gjatë pushimeve.

Për të uruar fat, fjalët thuhen Oreksi i Gutten. Në rastin e sigurimit ekzistojnë dy shprehje të ndryshme, Zum Wohl! o Prost!, kjo e fundit është më tipike kur shërbehet me birrë.

Dashuria dhe martesa

Një zakon i dashur që gjermanët kryejnë në 14 Shkurt, Ditën e Shën Valentinit, është t'i japin partnerit të tyre figurën e një derri, i cili gjithashtu mund të jetë me çokollatë. Edhe pse nuk duket si një opsion shumë romantik, kjo kafshë thuhet se tërheq fat të mirë.

Para se të martohen, si në shumë vende të tjera, çifti festojnë ndejën e tyre të beqarisë ose beqarisë veç e veç. Për më tepër, në disa zona të vendit, shoqja më e mirë e dhëndrit "rrëmben" nusen për ta çuar në një lokal. Kur dhëndri i gjen, ai duhet të paguajë faturën.

Një ditë para dasmës bëhet thirrja Polterabend. Në këtë festë, në të cilën nuk keni pse të ftoheni, të gjithë të pranishmit thyejnë pjatat. Atëherë detyra e nuses dhe dhëndrit është të marrin mbetjet nga toka, një fakt që simbolizon punën në ekip.

Nëse çifti vendos të martohet në Kishë, ata duhet ta bëjnë këtë paraprakisht në Regjistrin Civil në mënyrë që dasma të jetë plotësisht e ligjshme dhe e zyrtarizuar. Pavarësisht nëse është një martesë fetare apo civile, gjatë daljes orizi i hidhet nuses dhe dhëndrit. Disa njerëz janë të ftuar vetëm në banket.

Një traditë tjetër martese është se nusja dhe dhëndri, pasi të martohen, duhet prerë një regjistër të vendosur në një këmbalec me një sharrë doreze, si simbol i vështirësisë së parë që kapërcejnë si çift i martuar. Commonshtë e zakonshme që dasma të jetë tematike. Vendi, kostumet, dekorimi dhe menuja do të lidhen me motivin e zgjedhur.

Sapo në ceremoni, një aksion popullor në zonën e Nürnberg është që porsamartuar të dalin në dolli dhe të pinë nga një gotë gjigande e quajtur brautbecher, e cila simbolizon bashkimin midis tyre. Gjithashtu, në veri të Gjermanisë ata shijojnë një supë dasme të bërë me supë dhe pete të mishit të viçit.

Pedagogji

Gjermania pretendon të jetë një nga vendet me sistemet më të mira arsimore në botë. Kjo për shkak të traditave pedagogjike të vendit dhe mënyrës së edukimit të fëmijëve që në moshë të vogël.

Në kopshtin e fëmijëve ose Kopsht fëmijësh, të vegjlit jetojnë me fëmijë të tjerë të moshave të ndryshme në mënyrë që ata të jenë të pavarur dhe të përgjegjshëm. Po kështu, shkolla merr parasysh performancën e përgjithshme të studentit në mënyrë që ai të kalojë kursin.

Aktiviteti fizik promovohet, me qëllim parandalimin e mbipeshes në fëmijëri, si dhe përmirësimin e shoqërimit midis të rinjve dhe mirëqenien mendore. Fëmijët e vegjël nuk inkurajohen të lexojnë, por të luajnë dhe të mësojnë.

Një zakon i çuditshëm është që të rinjtë nuk e festojnë fundin e vitit, por përkundrazi fillimi e këtij. Shtë një mjet i psikologjisë që fëmijët të shohin të mësuarit si diçka pozitive.

Pashke

Pashkët dhe Java e Shenjtë janë festime të krishtere me të cilat festohet ringjallja e Jezu Krishtit. Sidoqoftë, ai gjithashtu ka një origjinë pagane: atë të mirëpritjes së pranverës.

Një traditë e Pashkëve në Gjermani është ajo e supozuar e lepurit që fsheh vezët e pikturuara. Kërkimi dhe gjetja e këtyre objekteve është një aventurë për fëmijët. Një vakt tipik është torta me sfungjer në formën e një qengji ose qengji pashallëk.

Po kështu, të Shtunën e Pashkëve zakoni i zjarreve mbetet. Ai konsiston në ndezjen e zjarreve të mëdha për të larguar plotësisht dimrin. E diela e Pashkëve duhet të jetë e diela e parë pas hënës së plotë të parë pranverore.

Viti i Ri Eve dhe Vitet e Re

Gjermanët e kanë zakon të thonë lamtumirë vitit që mund të konsiderohet mjaft i rrallë, dhe kjo është të shikosh një të shkurtër britanik të quajtur Darkë për një, e cila ka të bëjë me ditëlindjen e 90-të të një zonje të moshuar.

kjo skemë ajo u transmetua për herë të parë në 1963 dhe arsyet e suksesit të saj mbeten një mister. Sidoqoftë, 31 Dhjetori transmetohet në të njëjtën kohë nga disa rrjete televizive.

Në prag të Vitit të Ri partitë zakonisht organizohen dhe fishekzjarr, sidomos në qytetet e mëdha. Në Berlin, njerëzit përqendrohen në Portën e Brandenburgut.

Kur arrin viti i ri, gjermanët luajnë lojën e Bleigiessen. Ata shkrijnë plumbin në një lugë me një qiri, derdhin lëngun në një gotë dhe e lexojnë atë sikur të jenë llum kafeje, duke parashikuar se si do të jetë viti.gastronom

Tradita gjermane e kuzhinës përbëhet kryesisht nga mish derri, viçi dhe pule. Shtë baza e dietës së tyre dhe një përbërës thelbësor në pjatat e tyre tipike të ushqimit.

Veryshtë shumë e zakonshme për të ngrënë Bratwurst ose suxhuk gjerman, si si pjatë kryesore ashtu edhe si pjatë dytësore. Ne gjithashtu gjejmë nyjën e derrit dhe quiche, një tortë e këndshme e bërë me djathë, krem ​​dhe vezë që vjen nga gastronomia franceze.

Kafenetë dhe pastiçeritë janë tipike, ku zakonisht pini një kafe ose pije të nxehtë ndërsa shijoni një tortë karrote, një tortë me mollë ose disa berlinezë.

Pija kuintesenciale e Gjermanisë është birrë dhe është një shoqërues i mirë për pjatat tuaja. Në secilin rajon ata e prodhojnë atë në një mënyrë të ndryshme. Zakonisht shërbehet në kana gjysmë litri.

Halloween

Më 31 tetor gjermanët kanë një festë të dyfishtë, pasi përveç Halloween-it, është Dita e Reformimit, në të cilën nderohet Martin Luther. Për këtë arsye, në disa shtete federale është një festë kombëtare.

Sa për Halloween, ky zakon erdhi në vend rreth 15 vjet më parë. Kremtohet mbi të gjitha nga më të rinjtë, të cilët vishen dhe shkojnë shtëpi më shtëpi duke thënë frazën «mashtrim ose trajtim? ", Ekuivalenti i" mashtrimit ose trajtimit ".

Një destinacion me kërkesë të lartë në këtë kohë është kështjella frankenstein, e cila është 40 kilometra nga Frankfurti. Më 31 dhjetor ka një aheng të përshtatshëm vetëm për njerëzit mbi 15 vjeç.

ditëlindje

Djemve dhe vajzave nuk u jepen detyra shtëpie në ditëlindjet e tyre. Në këtë mënyrë ata mund të festojnë festën e tyre, në të cilën gjithçka do të zbukurohet me shijen e protagonistit.

Kur fillon ditëlindja, një anëtar i familjes ndez të njëjtin numër qirinjsh me ditëlindjen e personit. Në fund të ditës, djali i ditëlindjes fryn qirinjtë ndërsa bën një urim. Nëse i fikni të gjithë, dëshira do të përmbushet.

Një zakon tjetër shumë kurioz është që nëse një burrë mbush tridhjetë vjeç dhe mbetet beqar, ai duhet shkoj fshij shkallët e bashkisë ndërsa miqtë e tij hedhin rrënoja. Për të ndaluar fshirjen, duhet të bëni që një vajzë t'ju puth.

Veshje

Në disa ahengje, gjermanët veshin rrobat e tyre tipike. Një nga më të njohurit është dirndl, tradicionale nga jugu. Isshtë një lloj veshje e përbërë nga disa veshje, fillimisht nga gratë pastruese të shekullit të XNUMX-të.

Në rastin e burrave, një pjesë themelore është ajo pantallona lëkure, disa pantallona të bëra me lëkurë që kanë vaska. Ato janë tipike për zonat alpine.

Këto pantallona janë pjesë e Traht, një kostum i përbërë gjithashtu nga një kapelë, xhaketë, jelek dhe këpucë. Zakonisht janë prej liri ose liri për t'ju ngrohur në muajt e ftohtë.

Gezim Nika

Festivalshtë festa më e njohur e birrës në Gjermani dhe më e famshmja në botë. Ajo është organizuar në Mynih që nga viti 1810. Fillon të Shtunën e parë pas 15 Shtatorit dhe zgjat midis 16 dhe 18 ditësh.

Gjermanët janë të veshur me rrobat tipike që i kemi shpjeguar më parë. Takimi bëhet në terren theresienwiese, e cila mirëpret më shumë se gjashtë milion të vizitorëve.

Për të përuruar kremtimin, ka një paradë të udhëhequr nga kryetari i bashkisë dhe shoqëruar nga një bandë marshimi. Në orën 12, kryetari i bashkisë zbulon fuçinë e parë të birrës, dhe dymbëdhjetë të shtëna me top janë shkrepur.

Protagonist i këtij festivali është birra, nga e cila konsumohen miliona litra çdo edicion. Sidoqoftë, ajo shoqërohet me produkte të njohura vendase, siç janë sallamet.

Protokolli dhe përshëndetjet

Nëse jeni i ftuar në një festë apo ngjarje, është e rëndësishme të sillni një dhuratë si një mënyrë vlerësimi. Sidoqoftë, nuk duhet të jepni trëndafila të kuq, përveç nëse doni të bëni një deklaratë dashurie.

La përpikëri në orar është baza e shoqërisë gjermane; prandaj, njerëzit arrijnë në kohën e caktuar, as më vonë dhe as më shpejt. Për ta, të vonuarit është një shenjë e të qenit i vrazhdë.

Kur bëhet fjalë për t'iu drejtuar të tjerëve, të rinjtë janë mësuar të jenë të njohur me njëri-tjetrin. Por në rastin e adresimit të një të huaji ose një personi të moshuar, kjo ka të bëjë me ju dhe flitet me sjellje të mirë. "Ju" në gjermanisht thuhet "du"Ndërsa" ti "është"Ju".

Gjithashtu, për të përshëndetur nuk puthesh kurrë dy herë, pasi gjermanët kanë nevojë për hapësirën e tyre personale. Prandaj, formula e saktë është të shtrëngosh duart, por jo ta shoqërosh atë me një përqafim ose goditje në shpinë.

Doganat e biznesit dhe tregtisë

Kur bëni biznes në Gjermani, gjëja më e rëndësishme është që ju të jepni ide të qarta, me fakte dhe shifra. Negociatat mund të jenë të vështira, por ato janë gjithmonë efektive.

Ata zakonisht veshin rroba zyrtare, veçanërisht kostume, dhe u drejtohen pjesës tjetër të njerëzve me mbiemrin ose titullin e tyre për të shprehur respekt. Kur mbarojnë një takim, ata zakonisht nuk duartrokasin, por përkundrazi ata japin goditje në tryezë me nyjet.

Në shumicën e vendeve të punës, dita e punës është e shkurtër, por produktive. Ekziston një hierarki dhe organizim i theksuar në të cilin nuk ka vend për spontanitet ose improvizim.

Traditat gjermane në Amerikën e Jugut

Gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë ishte një e rëndësishme imigracioni të gjermanëve në vendet në Amerikën e Jugut si Kili ose Peru, gjë që bëri që disa nga traditat e tyre të përhapen në këto territore.

Në rastin e Argjentinës, gjermanët që kishin emigruar më parë në zonën e Vollgës mbërritën, në Rusi. Ata janë përqendruar në qytete të tilla si Aldea de San Antonio dhe vazhdojnë të bëjnë pjata të tilla si lakra turshi dhe të festojnë festivalet e birrës.

Një numër i madh i gjermanëve gjithashtu emigruan në Meksikë. Një nga zonat në të cilat ata u përqendruan ishte në Chiapas, posaçërisht në rajonin e Soconusco, duke themeluar qytete të tilla si Nueva Alemania.

Në Kili ata u vendosën kryesisht në jug. Idetë dhe zakonet e tij ishin shumë me ndikim në rajon, madje futën modifikime në sistemin arsimor, ushtri dhe arkitekturë.

Ky artikull është ndarë 269 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: