Turqia është një vend me një kulturë plot zakone të rrënjosura në shoqërinë e saj që vijnë nga popuj të ndryshëm stërgjyshorë siç janë osmanët. Disa prej tyre mund të jenë të çuditshme për njerëzit që nuk i njohin, pasi ato janë të ndryshme nga ato në vendet e tjera. Në këtë artikull, ne ju tregojmë disa nga më të rëndësishmet sot.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

gratë

Situata e grave në Turqi dhe zakonet që ato ndjekin varen nga zona e vendit në të cilin po shkojmë. Ndërsa në qytete disa i mbulojnë flokët dhe të tjerët jo, në zonat rurale të gjitha i bëjnë.Po kështu, edhe pse gratë kanë të drejtë të votojnë që nga viti 1927 dhe janë të barabarta me burrat para ligjit, në zonat rurale situata e tyre është krejt e ndryshme, pasi ato vështirë se mund të largohen nga shtëpia, veçanërisht nëse është vetëm. Gjithashtu, vrasjet për nder të mosrespektimit të familjes nuk janë të rralla.

Në të gjithë vendin, afërsisht 30,5% e grave punojnë, një përqindje e ulët krahasuar me numrin e burrave që punojnë. Për më tepër, rreth 42% vuajnë nga dhuna në familje.

Hidhni ujë

Kur një person shkon në një udhëtim, është tipike të hedhësh ujë në tokë, zakonisht menjëherë pasi makina të largohet. Nuk është bërë me një enë të veçantë, mund të jetë një gotë, një enë, etj.

Ky akt simbolizon dëshirën që udhëtimi Wow bukur, që si dalja ashtu edhe kthimi rrjedhin pa probleme siç bën uji. Edhe pse mund të duket e çuditshme, është një veprim që Turqit e të gjitha moshave vazhdojnë ta bëjnë kur një i dashur shkon në një udhëtim.

Martesë

Që dy persona të martohen, hapi i parë është propozimi, në të cilin moment familja e dhëndrit shkon te nusja për të biseduar dhe zyrtarizuar marrëveshjen. Pas kësaj, në të njëjtën shtëpi mbahet një aheng për të njoftuar fejesën dhe për t'i dhënë gruas Taki, një lloj unaze fejese.

Një ditë para dasmës, gratë organizohen nata e këna. Në të, ata pikturojnë me këna duart dhe këmbët e nuses, e cila mban një vello të kuqe. Për më tepër, ata kërcejnë dhe këndojnë këngë me qëllim që të bëjnë që protagonistja e ngjarjes të qajë.

Familja e nuses është përgjegjëse për të paguar të gjitha shpenzimet e dasmës, megjithëse familja e dhëndrit mund të ndihmojë.

Nga ana tjetër, para ditës së kremtimit, ekspozohet edhe paja, e përbërë nga rroba, xhevahire dhe sende për shtëpinë. Së pari ajo vendoset në shtëpinë e gruas dhe, më vonë, në atë të burrit.

Dasma mund të jetë fetare ose civile. Fetari është më tradicional dhe imami është i ngarkuar me kryerjen e martesës, pasi ai është përgjegjës për udhëheqjen e lutjes për myslimanët. Si kuriozitet, në fund të një martese civile, është tipike që gruaja të shkelë mbi burrin. Ndonjëherë, për të shkuar në ceremoni ka një procesion nga shtëpia e nuses.

Gjatë kremtimit, nusja dhe dhëndri mbajnë një fjongo të kuqe rreth qafës që mysafirët të lidhin dhuratat e tyre, të cilat zakonisht janë monedha ari më të mëdha ose më të vogla.

martesa dhe familja

Martesa me persona nën 18 vjeç është e paligjshme në Turqi. Në zonat rurale, janë familjet ato që zgjedhin me kë martohet djali apo vajza e tyre, një fakt që nuk ndodh më në qytete. Çdo herë, mosha e martesës ka tendencë të jetë më e lartë për shkak të studimeve universitare dhe shërbimit të detyrueshëm ushtarak.

Poligamia është e rrallë, pasi është e paligjshme në vend, por Islami lejon që një burrë të martohet me deri në katër gra. Sidoqoftë, është mjaft e vrenjtur.

Në disa pjesë rurale ende ndodhin disa martesa karakteristike. Për shembull, një e ve mund të martohet me kunatin e saj në mënyrë që t'u japë fëmijëve të tyre një stabilitet më të madh.

Fundi i vitit dhe festat

1 janari është një festë zyrtare në Turqi për shkak të mbërritjes së Vitit të Ri. Në qytete të mëdha si Stambolli organizohen festivale të ndryshme, megjithëse nuk është një festë tradicionale e vendit. Nuk është tipike të festosh Krishtlindjen, pasi vështirë se ka ndonjë popullsi të krishterë.

Një datë tjetër e rëndësishme është 23 Prilli, Dita e Fëmijëve dhe Sovraniteti Kombëtar. Shtë një parti në të cilën janë protagonistët fëmijë. Festivalshtë festivali më i vjetër në botë kushtuar këtyre, pasi është festuar që nga viti 1920.

Megjithëse Turqia është zyrtarisht një shtet sekular, shumica dërrmuese e popullsisë është myslimane, kështu që edhe periudha të tjera të rëndësishme të vitit siç është Ramazani duhet të merren parasysh.

Varrim

Çdo kulturë ka tradita të ndryshme në lidhje me vdekjen e një personi. Në rastin e turqishtes, është tipike të shpërndahet një e ëmbël e quajtur gjysma mes atyre që marrin pjesë në varrim.

Në Anadoll, pjesa aziatike e vendit, varrosja bëhet 14 deri në 15 orë pas vdekjes së një personi, i cili zakonisht është i veshur me të bardha. Varrimi mbahet në varreza ose xhami dhe gratë zakonisht nuk janë në gjendje të marrin pjesë.Pastaj ata shkojnë në vendin ku personi do të varroset dhe ndihmësit u japin ngushëllime të afërmve. Në disa fshatra, shtëpia e të ndjerit nuk gatuan për dy ose tre ditë, kështu që fqinjët i sjellin ushqim familjes.

Kafe turke

Kafeja turke është një mënyrë e veçantë dhe artizanale e përgatitjes së kësaj pije popullore dhe, për këtë arsye, ajo është shpallur një Trashëgimi Jomateriale e Njerëzimit nga Unesco.

Kjo zakonisht është e trashë, shkon në një filxhan të vogël dhe shoqërohet me një gotë ujë. Përveç kësaj, ndonjëherë, mund të shkojë edhe me një ëmbëlsirë, si p.sh. rahat lokum ose kënaqësi turke.

Pasi të jetë dehur, siç mund ta shihni në imazhin vijues, një mbetje mbetet në fund të kupës. Tradicionalisht, njerëzit që janë ekspertë në këtë pije mund ta lexojnë atë dhe t'ju tregojnë për tuajin të ardhmen dhe fatin që ju pret.

Syri turk

Syri turk, i njohur në turqisht si nazar boncuck, është një simbol që gjendet kudo në Turqi: si në shtëpi ashtu edhe në vetura, bizhuteri, zbukurime, etj.

Ky amulet supozohet të jetë një mbrojtje kundër syrit të keq. Prandaj, kur lind një foshnjë, është gjithashtu e zakonshme të japësh një të tillë. Typicalshtë tipike për vendet e tjera si Greqia për mijëra vjet.

Traditat e kuzhinës

Kuzhina turke është e larmishme, një përzierje midis kuzhinës arabe, persiane dhe indiane. Vaj ulliri, perime, mish dhe peshk ka me bollëk, por mishi i derrit zakonisht nuk gatuhet.

L përzierje janë meze tipike që shërbehen në pijetore, një lloj tavernash. Ndonjëherë ato shoqërohen me raki, një pije alkoolike e bërë me anise. Ndër përbërësit e ndryshëm që gjejmë në këto pjata janë patëllxhani, djathi dhe mishi i pulës. Supat, të tilla si kos, janë gjithashtu tradicionale.

Turqit priren të hanë një mëngjes të larmishëm. Ata ndalojnë për drekë në mesditë dhe darkojnë pasdite si familje. Ndër zakonet e tyre të ngrënies është ai i Pini çaj për tërë ditën.

Zakonet e konsumit

Kur bëni një blerje, cilësia është e rëndësishme për turqit. Gjithashtu, të rinjtë kanë shije perëndimore dhe përdorin teknologji për të blerë produkte të reja.

Një zakon tjetër i rrënjosur në kulturën e tyre është ai i ujdi. Negociatat mund të jenë të gjata dhe është e zakonshme që shitësi t'i ofrojë një çaj blerësit, edhe nëse ai në fund të fundit nuk blen asgjë.

Nga ana tjetër, turqit pëlqejnë nargjile ose tub uji, një mënyrë tradicionale e pirjes së duhanit me shije të ndryshme. Në disa bare dhe kafene është e mundur ta provoni.

Një nga objektet më tipike në këtë vend janë qilimat, të cilat karakterizohen nga cilësia e tyre dhe modelet e thurura në to. Shtë një nga suveniret më të shitura për turistët.

Sjellja shoqërore

Brenda zakoneve dhe traditave të Turqisë, kur përshëndeten me njëri-tjetrin, njerëzit e të njëjtit seks e puthin njëri-tjetrin dy herë në faqe. Nëse doni të tregoni respekt ndaj një personi më të moshuar, puthni dorën e tij dhe vendoseni në ballë. Të huajt dridhen duart.

Kur turqit i drejtohen një gruaje të re, ata përdorin fjalën zonjë y bej për burrat. Nëse ata janë më të vjetër, atëherë ata janë motra e madhe y agabej. Po kështu, nëse ka një ndryshim moshe, gruaja është halla dhe njeriu, xhaxhai. Kjo fjalë është vendosur menjëherë pas emrit.

Njerëzit e Turqisë janë njerëz mikpritës të cilët gjithmonë ftojnë vizitorë në shtëpinë e tyre. Atyre u ofrohet gjithashtu kafe ose çaj, i cili duhet të pranohet nëse nuk doni të bëni përshtypje të keqe. Nëse jeni të ftuar për të ngrënë, duhet të provoni pak nga të gjitha pjatat që ata nxjerrin.

Hamami

El avull o Banja turke është një vend me traditë shekuj që përdoret edhe sot për t'u çlodhur. Kjo përbëhet nga dhoma të ndryshme. Në disa prej tyre mund të merrni një larje ose masazh. Historikisht, ai ishte një vend takimi.

Nëse udhëtoni në një qytet turk si Stambolli ose Ankara mund të gjeni banjot turke edhe brenda vetë hoteleve, pasi ka një ofertë të rëndësishme për turistët.

Ky artikull është ndarë 309 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: