Në Kanada gjejmë zakone të ndryshme që mund të jenë të çuditshme për kulturat e tjera. Në këtë artikull, ne shpjegojmë festivalet dhe traditat më të rëndësishme të këtij vendi dygjuhësh, si dhe zakonet e ngrënies dhe shoqërore të banorëve të tij.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Cilat janë zakonet dhe traditat kryesore të Kanadasë?

palët

Gjatë gjithë vitit festohen shumë festivale tradicionale që tërheqin publikun kombëtar dhe ndërkombëtar. Në shkurt të Karnavali dimëror, në të cilën bëhen skulptura nga akulli dhe mbahen parada. Bie në sy ajo në Quebec, ku është ndërtuar një kështjellë akulli në të cilën ndodhet shok, një burrë dëbore i njohur.Në të njëjtin muaj zhvillohet në Rideau Canal, Ottawa, the dimëror, një festival që feston dimrin. Gjithashtu në shkurt gjejmë Panairin e Rrushit dhe Verës në Niagara.

Midis fundit të qershorit dhe fillimit të korrikut Festivali i Xhazit në Montreal, konsiderohet si më e rëndësishmja në botë. Ajo tërheq rreth dy milion njerëz.

1 korriku është Dita Kombëtare e Kanadasë, kur pavarësia e vendit festohet me parada, fishekzjarre dhe shfaqje. Gjatë këtij muaji festohet Calgary Stampede, në të cilën bëhen homazhe në kulturën e Perëndimit të Vjetër.

Gjithashtu, e hëna e dytë në tetor është Falënderimet. Gjatë ditës, familjet mblidhen dhe përgatiten për të ngrënë gjeldeti me salcë boronicë të kuqe, byrek me kungull dhe byrek me mollë.

Krishtlindja është një kohë shumë e rëndësishme në vend dhe, për këtë arsye, nga fillimi i dhjetorit, ne mund të shohim rrugë, dyqane dhe shtëpi të zbukuruara me pemën e Krishtlindjes dhe zbukurime të tjera.

Gjithashtu, mbahen festivale të dritës në të cilat përdoren miliona llamba, të tilla si në Kopshtin Botanik të Vancouver. Nga ana tjetër, në Toronto është organizuar Parada e Santa Klausit, e cila ka më shumë se njëqind vjet histori.

24 Dhjetori është prag i Krishtlindjes ose Prag të Krishtlindjeve. Vjen ajo natë Santa Claus në shtëpitë e fëmijëve për të shpërndarë dhuratat, të cilat zakonisht hapen mëngjesin tjetër. Turqia hahet si familje në ditën e Krishtlindjes, edhe pse byrek me mish derri është më e zakonshme në Quebec. Fishekzjarret janë të shpeshta, veçanërisht në qytete të mëdha si Calgary (Alberta) dhe Ottawa (Ontario).

26 Dhjetori është Dita e boksit, ditën kur fillojnë shitjet. Gjatë kësaj kohe Mbytja e fundosjes, një festival Eskimo i karakterizuar nga vallëzimet dhe këngët e tij.

Newfundlands nxjerr në pah traditën e rrallë të Krishtlindjeve mamatë, disa burra të maskuar që po bëjnë zhurmë nëpër rrugë derisa një fqinj i njeh dhe u jep ëmbëlsira. Në Nova Scotia, kostumet shkojnë si Santa Claus.

Kanadezët festojnë mbërritjen e Vitit të Ri ndërsa janë të ftohtë, pasi që më 1 Janar, pavarësisht nga fakti se është dimër, zhvillohet "Ari Polar Swim", në të cilin pjesëmarrësit lahen në Detin e ngrirë të Paqësorit.

Zakonet shoqërore

Njerëzit e Kanadasë janë të hapur me njerëz të rinj dhe, për shkak të politikës së tyre të imigracionit, janë të interesuar për kulturat e tjera. Madje është e zakonshme që ata të përshëndesin dhe buzëqeshin me të huajt.

Kur përshëndeteni ju shtrëngoni duart dhe qëndroni gjithmonë të vërtetë distanca fizike. Ata i drejtohen personit tjetër me mbiemrin e tij, derisa ai e fton ta thërrasë me emrin e tij. Në institucione gjithmonë përshëndeteni dhe faleminderit.

Nëse jeni të ftuar në një drekë apo darkë, është e rëndësishme të jeni të përpiktë dhe të sillni një dhuratë, të tilla si një shishe verë ose disa lule. Gjithashtu, duhet të hiqni këpucët në hyrje.

Në varësi të secilit rajon, ekzistojnë zakone të ndryshme kulturore. Për shembull, në Quebec, duke qenë një zonë me origjinë franceze, ata priren të jenë më të rezervuar dhe zyrtarë, dhe për t'u përshëndetur japin dy puthje.

Sa i përket familjes, për kanadezët është mjaft e rëndësishme. Atyre u pëlqen të kalojnë kohë së bashku dhe të hanë me fëmijët. Të gjithë modelet e familjes respektohen: prindër të vetëm, me prindër të të njëjtit seks, etj.

Gjithashtu, burrat dhe gratë priren të punojnë jashtë shtëpisë. Sidoqoftë, ekziston një hendek në pagë midis të dy gjinive dhe grave kalojnë më shumë kohë duke bërë punë shtëpie dhe duke u kujdesur për fëmijët.

Janë të shumta Njeri i famshëm që vijnë nga Kanadaja. Ata priren të kenë zakone më joshëse të jetesës sesa pjesa tjetër e popullsisë. Disa nga kanadezët më të njohur sot janë Justin Bieber, Celine Dion dhe Pamela Anderson.

Zakonet e të ushqyerit

Në këtë vend zakonisht hahet tri herë në ditë: për mëngjes, drekë dhe darke. Ky i fundit konsiderohet vakti më i rëndësishëm dhe bëhet rreth orës pesë të pasdites, i cili është herët në krahasim me vendet e tjera.

Kur bëhet fjalë për zakonet e kuzhinës, ka dallime midis rajoneve. gastronomia kanadeze Ndikohet nga kuzhina amerikane, angleze dhe franceze.

Ndër pjatat tipike gjejmë prodhime të freskëta deti, Barbecue dhe mish loje. Thembëlsirat që nuk mund të humbasin janë ato Shurup panje, lokali Nanaimo (e bërë me waffle) dhe donuts.Pije alkoolike mund të merren vetëm në dyqane të specializuara. Sidoqoftë, pijet tipike kanadeze janë vera e akullit (karakterizuar nga ëmbëlsia e saj), birra dhe uiski kanadez.

Nëse vendosni të provoni ushqimin e këtij vendi në një restorant, është e rëndësishme të dini se kur paguani duhet të lini një këshillë midis 10 dhe 15%. Mosrespektimi i kësaj konsiderohet i vrazhdë.

Konsumi dhe blerja

Kanadezët kanë zakone të përgjegjshme të konsumit, pasi janë të vetëdijshëm për problemet e mjedis. Sidoqoftë, ata priren të rrëmbehen nga produktet që janë në modë.

Tre aspektet për të cilat është më e rëndësishme kur bleni një produkt janë cilësia, origjina dhe çmimi. Ato përdoren gjithashtu për shitje cilësore dhe shërbim pas shitjes.

L Çmimet ato janë të larta, pjesërisht për shkak të fuqisë blerëse të konsumatorëve. Blerjet në internet janë rritur dukshëm vitet e fundit, ashtu si edhe konsumi i produkteve organike. Monedha zyrtare e vendit është Dollar kanadez.

Traditat popullore

Folklori kanadez ka dy origjina shumë të ndryshme, nga të cilat ai ka trashëguar traditën e tij. Njëra është rryma evropiane e Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe tjetra popujt autoktonë: indianët dhe eskimosët.

Disa vijnë nga Evropa Valle folklorike si cuadrilla dhe raundi i çiftit, të dy ballroom vallëzojnë. Nga ana tjetër, disa vallëzime rituale kanë mbetur nga vendasit, si dhe mitet dhe legjendat.

Ata nuk kanë kostume tipike, por një nga më të spikaturat është uniforma e Policisë së Montuar, e cila është gjithmonë mbi kalë dhe karakterizohet nga xhaketa e kuqe. Një tjetër është veshja autoktone.

Traditat pasqyrohen në disa nga festivale të cilën ne tashmë e kemi emëruar, siç është Calgary Stampede. Sidoqoftë, Kanadaja është një vend multikulturor për shkak të fluksit të emigrantëve nga e gjithë bota.

Martesë

Tradicionalisht, Kanadezët vazhdojnë të martohen në Kishë. Në fund të ceremonisë, të ftuarit i hedhin oriz ose grurë nuses dhe dhëndrit, të cilat simbolizojnë pjellorinë.

Veshja e nuses është e bardhë. Kjo zakonisht vesh fytyrën e mbuluar me një velo. Gjithashtu, është tipike për të që të veshë diçka të vjetër, diçka të re, diçka të huazuar dhe diçka blu.

Në banket, është e zakonshme të formohet një "timon martese" ose timon martese- Vizitorët formojnë dy rreshta dhe paguajnë një dollar ose më shumë për të kërcyer me një nga të sapomartuarit.

Në zonën franceze të Kanadasë ata kanë zakonet e tyre. Më e spikatura është «vallëzimi i çorapeve«: Vëllezërit e pamartuar të nuses dhe dhëndërit veshin çorape qesharake dhe vallëzojnë ndërsa të ftuarit u hedhin para.

Një tjetër traditë me origjinë franceze është që të takohen në shtëpinë e nuses, dhe pastaj të shkojnë me karvan në vendin e dasmës. Makinat po u bien për të njoftuar njerëzit se një çift po martohet.

Sportiv

Sporti është një aspekt tjetër kryesor i kulturës kanadeze dhe është shumë i popullarizuar për të gjitha moshat. Sportet kombëtare janë ato hokej ne akull dhe LaCrosse, e cila praktikohet në verë.

Që kur janë të rinj, kanadezët mësojnë të luajnë hokej, pasi garat mbahen si në shkollë ashtu edhe në universitet. League National Hockey League (NHL) tërheq miliona shikues çdo vit.

Një tjetër sport i jashtëzakonshëm është basketbolli. Edhe pse nuk praktikohet aq, ajo ndiqet nga një pjesë e mirë e popullsisë, veçanërisht garat e NBA (Shoqata Kombëtare e Basketbollit).

Në biznes

Kontakti midis njerëzve të biznesit bëhet gjithmonë me respekt. Ata përshëndesin duke shtrënguar duart dhe duke mbajtur kontaktin me sy. Pasi të paraqitet, kartat e kontaktit, të cilat ata i shikojnë para se t'i vendosin larg.

Kur ka një mbledhje, ata shpërndajnë një dosje për të gjithë të pranishmit me temat që do të diskutohen. Të gjitha aspektet janë vendosur paraprakisht, kështu që ata nuk flasin për ato që nuk janë rënë dakord.

Sa për negociatat, pavarësisht se nuk janë tepër të vështira, atyre u duhet kohë dhe durim. Ata shqyrtojnë me kujdes secilën pjesë të marrëveshjes, kështu që arritja e një marrëveshje mund të kërkojë disa udhëtime dhe takime.

Ky artikull është ndarë 254 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: