Në Shtetet e Bashkuara gjejmë valle të ndryshme tipike. Disa prej tyre vijnë nga skllevërit që ekzistojnë në vend në shek. XIX, ndërsa të tjerët rrjedhin nga vallet tradicionale të kolonëve evropianë. Ne shpjegojmë ato më të spikaturat.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Vallet tipike të Shteteve të Bashkuara

Shteti

Ky stil muzikor, i njohur gjithashtu si Vendi dhe perendimi ose muzikë country, është një kombinim i muzikës popullore nga Ishujt Britanikë me muzikë Afrikano-Amerikane si bluz dhe ungjill.Origjina e saj daton që nga shekulli i XNUMX-të, në rajonet rurale të jugut të Shteteve të Bashkuara. Qysh në shekullin e XNUMX-të, sallat e vallëzimit filluan të ndërtoheshin në ferma të mëdha. Në shtëpitë më të vogla, ata kërcyen në kuzhinë.

Inshtë në të njëzetat kur vendi lind komercializuar, siç e njohim sot. Vendi tradicional luhet nga instrumentet me tela (banjo, kitarë, violinë dhe kontrabas), ndërsa në vendin modern prezantohen instrumente të tjerë si kitara elektrike.

Sa i përket kërcimit, mund të bëhet si çift (çift ​​duke kërcyer) Ose në një grup (vallëzimi në vijë) Ka lloje të ndryshme vallëzimi brenda këtij zhanri, të cilat i gjejmë në listën e mëposhtme:

 • Dy Hapi
 • vals
 • Kauboj ose Udhëtues Cha Cha
 • polka
 • Dhjetë hapa
 • skocez
 • Lëkundja e Bregut Lindor
 • Lëkundja e Bregut Perëndimor
 • Klub nate Dy Hapa

Kjo vallëzim është joformal dhe atmosferë festive. Çizmet kauboj zakonisht vishen për ta vallëzuar. Stili Lopar Bëhet duke rrëshqitur çizmet: asnjë këmbë nuk ngrihet nga toka.

Hip Hop

Hip hop nuk është thjesht një vallëzim, por një e tërë kulturë që përfshin stile të ndryshme të muzikës (rap, funk, DJ…), pikturë (mbishkrime, aerosol, murale ...) dhe vallëzim (break dance, mbyllje, krump).

Ajo u shfaq në vitet XNUMX brenda komuniteteve Afrikano-Amerikane dhe Amerikës Latine të lagjeve të New York-ut të Bronx, Queens dhe Brooklyn. Shpejt u bë e njohur për të rinjtë amerikanë.

Brenda vallëzimit, ne gjejmë rryma të ndryshme. Më e njohur është B-boj o break dance. Interpretohet përmes lëvizjeve akrobatik dhe ritmike.

Degët e tjera të popullarizuara që janë gjithashtu pjesë e hip hop janë si më poshtë:

 • popping: lindi në Fresno, California. Isshtë një stil rruge që kombinohet me fun dance. Përbëhet nga lëvizjet robotike.
 • Mbyllje: me origjinë nga Los Angeles, California. Forma e tij është shumë e ngjashme me atë të popping, por në këtë interpretuesit mbajnë pozicionet robotike për një kohë më të gjatë.
 • Krump: gjithashtu nga Los Angeles. Shtë një vallëzim i lirë në të cilin bëhen lëvizje të papritura.

Të gjitha këto vallëzime zakonisht kryhen në grupe: të ashtuquajturat ekipet e vallëzimit. Shtë e zakonshme për ata të kryejnë gara ose beteja në rrugë, në të cilat improvizim ose stil i lirë të befasoj.

Në ditët e sotme, kultura hip hop është përhapur jashtë SHBA, e cila ka arritur në kontinente si Evropa dhe Azia, pjesërisht falë Internetit dhe programeve televizive si p.sh. Ekuipazhi më i mirë i vallëzimit i Amerikës .

Charleston

Charleston filloi të zhvillohej në 1903 nga komuniteti zezak i Karolinës së Jugut. Origjina e saj është në një vallëzim afrikan të quajtur "Juba". Konsiderohet një larmi e dhelpra, një vallëzim në çifte.

Emri i saj vjen nga kënga «Charleston«, Prodhuar nga James Johnson në 1923, i cili ndihmoi për ta bërë këtë vallëzim ekstravagant edhe më të popullarizuar. Në videon e mëposhtme mund ta dëgjoni këngën në versionin e saj pa tekst:

Kjo vallëzim është pjesë e kulturës së njëzetave, një kohë prosperiteti e karakterizuar nga ndryshime shoqërore dhe moskokëçarje pas Luftës së Parë Botërore.

Gratë që kërcenin Charleston kishin një gardërobë të veçantë: fustane të imët me thekë që theksonin lëvizjet e tyre dhe çallma në kokat e tyre.

Kërcehej individualisht ose në grupe. Ishte gjithashtu e zakonshme që të mbaheshin gara, në të cilat një person vallëzonte në mes, ndërsa pjesa tjetër e valltarëve e shikonin atë në një rreth.

Vallja ka një masë me katër rrahje. Në të, lëvizjet e duarve dhe këmbëve alternative me atë të këmbëve. Dallohet nga improvizimi dhe spontaniteti i tij. Në këtë fragment nga filmi «Mos e trokisni shkëmbin»Ju mund të shihni një demonstrim:

Charleston gëzoi popullaritet të madh për disa vjet, madje u zgjerua në të gjithë Evropën. Sidoqoftë, rënia e saj filloi në vitin 1927, kur filluan të shfaqeshin stile të tjera.

Trokitje valle

Kjo vallëzim tipik, i njohur në spanjisht si klake, filloi të rritet nga 1830 e tutje NY. Shtë një shkrirje midis vallëzimeve Irlandeze, Skoceze dhe Angleze, përveç vallëzimeve Afrikano-Amerikane.

Emri i tij origjinal, 'tap', vjen nga tingull çfarë bëjnë këpucët kur bien në tokë. Ideja për të bërë zhurmë me këmbë lindi nga skllevërit që u ndalohej të përdornin instrumente goditjeje.Një emër tjetër për këtë stil është "jazz dance", pasi është muzika që përdoret për ta vallëzuar. Ka dy variante: trokitje e lehtë e ritmit, e cila përqendrohet në muzikalitet, dhe Trokitje në Broadway, të cilën ai e bën në vallëzim.

El klake u bë e njohur në Amerikën e Veriut nga viti 1900, kohë në të cilën ajo u përfshi në shfaqjet e Vodeville y Broadway, dy zhanre teatrale nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Valltarët e kësaj zhanri përdorin sinkopacionin, domethënë ndryshojnë theksin natyror të muzikës. Gjithashtu, koreografia fillon në ritmin e tetë. Për njerëzit që kërcejnë vallëzim çezme me një stil më të lartë ata njihen si thundrat.

Në videon e mëposhtme mund të shohim një demonstrim të vallëzim çezme interpretuar nga dy interpretuesit e saj më të njohur, Eleanor Powell dhe Fred Astaire:

Rock dhe roll

Kjo valle tipike nga SHBA karakterizohet nga e saj Ritëm i shpejtë. Shtë një përzierje e muzikës popullore të ndryshme amerikane: gjendje e dëshpëruar, ritëm, boogie woogie, etj Filloi në gjysmën e parë të shekullit XNUMX dhe u përhap nga vitet XNUMX e më tej.

Instrumentet e përdorura janë kitara elektrike, kontrabas, bas, bateri, piano dhe saksofon. Dy artistët më përfaqësues në historinë e tij janë Elvis Presley dhe Chuck Berry në kitarë.

Termi rock and roll Wasshtë përdorur në të kaluarën nga marinarët për të përcaktuar lëvizjet e anijes. I pari që e ka prerë ishte Alan Freed në 1951, një i njohur kalorës disku të Cleveland.

Shtë një zhanër që shkaktoi tërbim mes të rinjve dhe adoleshentëve, si për shkak të ritmit të tyre, ashtu edhe për temën e këngëve të tyre, të cilat flisnin për makina, takime, veshje, madje edhe seks, një temë tabu deri atëherë.

Shtë një vallëzim me gjashtë rrahje. Ju mund të kërceni individualisht ose si dyshe. Në këtë rast, partneri mbahet nga dora, dhe një person fillon me një goditje me këmbën e majtë dhe tjetri me një me këmbën e djathtë.

Danceshtë një vallëzim i vështirë për t’u ekzekutuar për shkak të shpejtësisë së lëvizjeve të saj. Baza e tij konsiston në lëvizjen e duarve dhe këmbëve, të cilat duhet të përkulen për t'i lëvizur përpara dhe prapa.

Vallja katrore

El vallëzimi katror është një vallëzim tradicional me një histori të gjatë. Ajo u shfaq në shekullin e shtatëmbëdhjetë në Angli dhe erdhi në Shtetet e Bashkuara përmes kolonëve. Isshtë pjesë e folklorit amerikan dhe është vallëzim zyrtar nga 22 shtete.

Kjo vallëzim kryhet me katër çifte, gjithsej tetë persona, dhe përdoret për fqinjët e një zone për t'u takuar dhe shoqëruar. Duhet të formohet një shesh, kështu që secili dyshe qëndron në një skaj.

https://www.youtube.com/watch?v=Upu1l3eLid4

Shtë një vallëzim koreografik, në të cilin të gjithë pjesëmarrësit i dinë hapat përmendësh. Tradicionalisht, ekziston një vizitor, një person që dikton ritmin. Mund të jetë një nga muzikantët ose valltarët, ose një person i jashtëm që shikon çiftet nga një skenë.

Në varësi të rajonit, kostumet që kërcehen janë të ndryshme. Shtë një vallëzim popullor, veçanërisht në zonat rurale. Ekzistojnë dy lloje të ndryshme: vallëzimi katror tradicionale dhe moderne.

Ritëm

Swing është një stil xhazi i ndikuar nga muzika evropiane që filloi të zhvillohej në Shtetet e Bashkuara në fund të viteve XNUMX dhe arriti popullaritetin e saj në vitet XNUMX, në të ashtuquajturën «epoka e ritmit".

Ai solli disa risi në xhaz, pasi bendet filluan të kishin një numër më të madh muzikantësh dhe bateritë morën më shumë rëndësi, duke u bërë motori i muzikës.

Vallja u shfaq në Shtetet e Bashkuara të Jugut, kryesisht në komunitetet afrikano-amerikane të New Orleans, Chicago dhe NY, ku valltarët improvizuan me muzikë xhaz.

Kishte qindra zhanre që rrjedhin nga swing, megjithëse ato që kanë mbetur më të gjata kanë qenë Lindy hop, Balboa, Collegiate Shag dhe Lindy Charleston. Në rastin e Lindy Hop, ajo u shfaq në Harlem, New York, në vitet XNUMX.

Stilet e ritmit janë të shpejta dhe akrobatike. Disa modalitete dhe valltarët e këtyre njihen si Tronditëse, që do të thotë "një defekt nervor".

Ky artikull është ndarë 123 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: