Në Zvicër gjejmë disa nga qytetet dhe qytetet më simpatike në të gjithë Evropën. Në këtë artikull, ju do të gjeni një listë të komunave më të bukura në vend, me imazhe mbresëlënëse, të renditura nga bukuria më së paku në atë më të madhe. Përveç kësaj, ne ju japim të dhëna interesante, të tilla si popullsia në secilën prej tyre. Cili është qyteti më i bukur në Zvicër?

15.Lugano

Lugano ndodhet në jug, pranë Italisë, pranë liqenit që mban të njëjtin emër. Në këtë komunë me 63.700 banorë, dallohen parqet dhe kopshtet, si dhe qyteti i vjetër për këmbësorë.

14.Montreux

Montreux është një qytet ku jetojnë 26.200 njerëz. Ngjarja më e famshme e organizuar në këtë qytet është Montreux Jazz Festival. Këtu Freddie Mercury jetoi gjatë viteve të tij të fundit të jetës.

13. Vevy

Vevey është një vend aq idilik sa që Charles Chaplin e zgjodhi atë për të kaluar 25 vitet e fundit të jetës së tij atje. Sot rreth 19.200 njerëz jetojnë këtu.

12. Oberhofen am Thunersee

Në Oberhofen am Thunersee është selia e Federatës Ndërkombëtare të Skive. Ajo që tërheq më shumë vëmendjen e turistëve është kalaja mbresëlënëse mesjetare nga shekulli i 2.400-të. Kjo popullsi ka XNUMX banorë.

11. Shën Moritz

5.000 banorët e St. Moritz kanë parë kampionate të rëndësishme botërore të skive që kalojnë nëpër qytetin e tyre, përfshirë Lojërat Olimpike Dimërore. Kjo për shkak të vendndodhjes së saj fantastike në Alpe. Prandaj, këtu do të shijoni imponimin e peizazheve me dëborë.

10. Morcote

Morcote është një qytet i vogël i vendosur në kantonin Ticino, afër kufirit me Italinë. Për këtë arsye, 730 banorët e saj komunikojnë në italisht. Në breg të liqenit Lugano mund të shihni ndërtesa të bukura nga Mesjeta.

9. Wenge

Wengen ndodhet në komunën Lauterbrunnen, e cila ka gjithsej 72 cataracts. Ky qytet me 2.500 banorë nuk arrin në rrugë, kështu që mund të arrihet vetëm me hekurudhë rack, një lloj hekurudhe që është e bashkangjitur në binarë falë një hekurudhe të tretë me dhëmbë.

8. Stein am Rhein

Stein am Rhein, ku jetojnë vetëm 550 njerëz, ndodhet pranë Liqenit të Konstancës, në veri të vendit. Këtu është një kishë e ndërtuar nga Romakët në shekullin e XNUMX-të.

7. Askona

Ascona është zona e Zvicrës që është në lartësinë më të ulët, pasi ndodhet në 196 metra mbi nivelin e detit. Në këtë qytet me 5.400 banorë gjejmë ndërtesa mbresëlënëse historike që datojnë nga shekulli XVI.

6. Zermatt

Zermatt ndodhet në kantonin Valais, në Visp dhe ka rreth 5.800 banorë. Në këtë qytet të bukur Alpin, automjetet që përdorin karburant janë të ndaluara; mund të qarkulloni vetëm me makina elektrike.

5. Luzern

Shumica e turistëve që vendosin të vizitojnë qytetin e bukur të Lucernit vizitojnë Kopshtin Glacier ose gletschergarten, një park që qëndron në një akullnajë antike plot fosile. Kjo komunë ka 81.300 banorë.

4. Gjenevë

Në Gjenevë, ne gjejmë Katedralen e Shën Pjetrit dhe Monumentin Ndërkombëtar të Reformimit, ndër veprat e tjera me shumë interes. Ky qytet ndodhet në pjesën ekstreme perëndimore të Zvicrës dhe atje jetojnë 194.600 njerëz.

3. Zurich

Cyrihu është popullsia me numrin më të madh të banorëve në vend, me rreth 390.500 njerëz. Përveç kësaj, aeroporti më i madh në territor ndodhet këtu. Brenda ofertës së tij kulturore, Muzeu i Arteve të Bukura spikat.

2. Freiburg

Gjithsej 38.500 njerëz jetojnë në Freiburg. Në këtë enklavë interesante, shquhet qyteti i tij i vjetër, i njohur si Basse-ville, i cili është i rrethuar nga lumi Saane ose Sarine. Shtë një qytet dygjuhësh, pasi atje fliten gjermanishtja dhe frëngjishtja.

1. Bern

Berna është kryeqyteti i Zvicrës. Qyteti i tij i vjetër, me origjinë mesjetare, është qendra me aktivitetin më të madh turistik dhe është shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO.

Përveç kësaj, ai ka mundësi të shumta për vizitorët, pasi që ka dyqane të shumta, restorante, muze, etj. Nuk është qyteti më i populluar, pasi ka 138.000 banorë. Në këtë video mund të shihni bukurinë e saj:

Falë atraksioneve të tij, nga shumë konsiderohet se është qyteti më i bukur në Zvicër. A jeni dakord apo mendoni se ka një me më shumë hijeshi?

Ky artikull është ndarë 277 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: