Në Portugali ka qytetet më piktoreske, me një trashëgimi të gjerë kulturore dhe një traditë të gjatë historike. Nëse doni të dini vendndodhjen e saktë të rretheve dhe qyteteve të ndryshme të Portugalisë, ju rekomandojmë të vizitoni artikullin Hartat e Portugalisë. Këtu do të gjeni 15 qytetet më të rekomanduara për turistët në rend alfabetik. Cilat qytete janë më të bukurat në Portugali?

1.Algarve

Algarve, një emër që vjen nga arabishtja al Garb, është rajoni që ndodhet në jug të Portugalisë, në rrethin e Faro.

Me një sipërfaqe prej 4960 km² dhe gati 500.000 banorë, është rajoni më turistik në Portugali, veçanërisht për cilësinë dhe bukurinë e plazheve të saj, por edhe për mundësitë turistike që gjenden atje:

 • Turizmi në plazh
 • Turizmi malor
 • Turizmi i qytetit

Nga njëra anë, shquhet Sierra de Monchique, ku Pico da Foia dhe Grykëderdhja nga Fromosa, në të cilin ndodhet një rezervat i madh natyror 170 km² dhe që përbën habitatin e qindra specieve të zogjve.

Sa i përket bregdetit Algarve, ia vlen të theksohet Plazhi Da Rocha (në spanjisht, Plazhi i Shkëmbit), i cili është plazhi kryesor në qytetin e Portimão. Ky plazh u bë një qendër turistike në Portugali qysh në shekullin e XNUMX-të, kur profili turistik që vinte ishin kryesisht familje me fëmijë.

Në ditët e sotme, megjithatë, ka të gjitha llojet e vizitorëve, nga familjet te të rinjtë dhe madje edhe të moshuarit, të gjithë vijnë nga Spanja ose nga Evropa, veçanërisht Mbretëria e Bashkuar. Shtë gjithashtu një nga kryesore destinacione teke.

2. Almada

Qyteti i Almada i përket Rrethi Setúbal, në rajonin e Lisbonës. Shtë qyteti i gjashtë me numrin më të lartë të banorëve në Portugali dhe një nga më të vizituarit në vend. Padyshim, në këtë qytet ka shumë për të parë, por dy monumente të jashtëzakonshëm spikasin mbi të gjitha: nga njëra anë, statuja e Cristo Rei dhe, nga ana tjetër, Ura e 25 Prillit ose Ura Salazar.

El Monumenti Kombëtar i Cristo Rei dhe Cruz Alta është në të vërtetë një kopje e Krishtit Shëlbues e vendosur në Rio de Janeiro, Brazil që është rreth 100 m e lartë. Isshtë një statujë në të cilën ju mund të shihni Jezu Krishtin me krahët e kryqëzuar, në një mënyrë që aludon në katër pikat kryesore.

Brendësia e këtij monumenti mund të arrihet përmes një ashensori në një nga rrugët e udhëzuara në dispozicion të turistëve. Në këtë rrugë, shpjegohen informacione përkatëse, të tilla si pse është një kopje e Krishtit Brazilian Shëlbuesi dhe informacione të tjera me interes.

Nga ana tjetër, Merrni me 25 Prill (Ura e 25 Prillit në spanjisht) ose Puente Salazar përbëhet nga një urë gjigante pezullimi çeliku që të kujton kryesisht Portën e Artë të San Franciskos (SHBA).

Kalon grykëderdhjen e lumit Tagus në zonën metropolitane të Lisbonës. Emërtimi Ura Salazar Kjo është për shkak se ndërtimi i saj është për shkak të António de Oliveira Salazar, kreu i qeverisë së Portugalisë gjatë periudhës nga 1932 në 1968. Aktualisht, kjo urë është një nga ikonat më të mira përfaqësuese të vendit.

3.Aveiro

Aveiro është një qytet që i përket distriktit me të njëjtin emër dhe ndodhet në Rajonin Qendror të Portugalisë, si dhe në nënrajonin Baixo Vouga, 55 km në veri të Coimbra.

Njihet gjerësisht si Venecia e Portugalisë, për shkak të kanaleve të shumta që përshkojnë zemrën e qytetit, duke e bërë atë një qytet shumë tërheqës për turistët nga e gjithë bota.

Përveç kanaleve, një pikë tjetër interesi është tremujori i vjetër i bregu i detit, ku mund të shihni shtëpitë tradicionale të kësaj zone dhe depot e kripës së grykëderdhjes Aveiro.

Në të njëjtën mënyrë, në çdo vizitë në Aveiro nuk mund të humbas një vizitë në plazh Costa Nova do Prado, i njohur më mirë si Kosta Nova, e vendosur në bregun e grykëderdhjes Aveiro.

Kjo zonë njihet mbi të gjitha për të famshmet Palma, të cilat janë disa shtëpi të gëzuar të listuara që dikur ishin përdorur nga peshkatarët për të ruajtur rrjetat dhe përfunduan duke u bërë shtëpi si të tilla.

Shtëpitë shquhen për fasadën e tyre, e cila përbëhet nga vija të ngjyrave jeshile, të kuqe ose blu në një sfond të bardhë, kështu që së bashku ato përbëjnë një peizazh uniform.

Në Paseo de Costa Nova mund të gjeni gjithçka: restorante me prodhime deti, restorante, dyqane suveniresh, ëmbëlsira, sallone akullorësh dhe një etj. Në dyqanet e ëmbëlsirave është tradicionale të shijosh të famshmen zorrët, disa ëmbëlsira tipike të këtij rajoni.

4. Beteja

Batalha përbën atë që njihet në Portugali si zanë, domethënë, një popullsi me madhësi të ndërmjetme jo aq të vogël sa një fshat (Aldea) jo aq i madh sa një qytet (Ciudad) Ai i përket rrethit të Leiria dhe ka një ofertë të gjerë për sa i përket turizmit malor, si dhe disa monumenteve që ia vlen të vizitohen.

Dalloni Shpella Moeda, e vendosur në São Mamede, famullia e São Mamede, të cilat u zbuluan në 1971 dhe janë një nga destinacionet e preferuara për eksploruesit dhe entuziastët e ngjitjes nga e gjithë bota.

Ajo strehon Dhoma e Pastorit, plot formacione gëlqerore. Emrat e dhomave janë për shkak të imazheve që secila sugjeron për shkak të formës që shkëmbinjtë kanë marrë me kalimin e kohës; kështu, ata quhen: Prepio, Kaskata, Virgjema, Kube e Vermelha, Etj

Në total, shtrirja e vizitueshme e shpellave është 350 m me një thellësi prej 45 m dhe një temperaturë mesatare prej 18 ° C. Destinacione të tjera që i përkasin trashëgimisë kulturore të Batalha janë:

 • Buraco i thyer
 • Pia da Ovelha
 • Macico Calcario Estremenho
 • Skarp i Falha do Reguengo do Fetal

Një nga monumentet më të shquar të kësaj zanë është Manastiri i Santa Maria da Vitoria, i njohur më mirë si Manastiri Batalha.

Ai përbën një nga shembujt më të mirë të arkitekturës gotike të vonë në Portugali të përzier me stilin Manueline.

Manastiri tërheq vëmendjen për shumëllojshmërinë e pedimenteve, majave, mbështetëseve dhe spiraleve që gjenden në fasadën e tij, gjë që e bën atë një simbol të krenarisë kombëtare.

5. Kaskais

Cascais (Cascais në portugalisht) është një fshat tjetër portugez që i përket rrethit të Lisbonës, në Lisbonën e Madhe. Nga njëra anë, gji me rërë ndodhet në bregdetin e Oqeanit Atlantik rreth 25 km në perëndim të Lisbonës.

Po kështu, qyteti vetë ju fton të shëtisni, pasi që shumica e rrugëve të tij kanë kalldrëmin e famshëm Portugez. Komuna është e ndarë në gjashtë famullitë: Alcabideche, Carcavelos, Cascaes, Estoril, Parede dhe São Domingos de Rana.

Në Cascais do të gjeni të famshmet Boca do ferr, në bregdetin Estoril, shumë afër qendrës urbane.

La Boca del Infierno është një ndalesë e detyrueshme kur largoheni nga ky qytet për të vizituar Cabo da Roca. Isshtë një vend plot shkëmbinj gëlqerorë që, për shkak të tronditjes së vazhdueshme të valëve, kanë hapur hapje të ndryshme midis shkëmbinjve gjatë shekujve.

Sipas legjendës, çdo herë që një valë godet shkëmbinjtë, ju mund të dëgjoni britmat e demonit të tërbuar nga goditja, prandaj emri i Boca do ferr. Ka legjenda të tjera të njohura për këtë vend, gjë që i jep atij një mister të madh.

Ngjyra e kuqërremtë e shkëmbinjve bie në kontrast me jeshilën e kaltërosh të detit dhe të gjelbrën që qëndron mbi shkëmbinj, duke krijuar kështu një peizazh që vlen të vëzhgohet për disa minuta. Përveç kësaj, në zonë është e famshme restorant Deti i Ferrit ku shërbehen ushqime deti dhe enët e peshkut tipike të gastronomisë portugeze.

Gjithashtu, vlen të përmendet se Cascais është bërë një destinacion shumë i popullarizuar në mesin e tifozëve të golf nga e gjithë bota, si dhe sporte të tjera të tilla si surfing, lundrim, surfing në ajër ose kitesurfing, ndër të tjera.

Popullariteti i tij është kryesisht për shkak të klimës së favorshme që mbizotëron në këtë rajon, rezultat i kombinimit të një ere të qetë dhe kushteve të mira të detit. Nga ana tjetër, Kazino Estoril është një nga më të mëdhatë në Evropë.

6. Koimbra

Coimbra (në portugalisht, Coimbra) është kryeqyteti i rrethit të Coimbra, në Portugali, i vendosur në qendër të vendit. Me më shumë se 100.000 banorë, Coimbra karakterizohet nga:

 • Rrugë të ngushta
 • Harqe mesjetare
 • Escaleras
 • Patio

Përveç kësaj, ajo ka parë lindjen e gjithsej gjashtë mbretërve Portugezë dhe Universitetin e parë të Portugalisë (1537).

Qyteti ka ndër ndërtesat dhe monumentet e tij më të shquar disa struktura arkeologjike që datojnë nga kohërat romake, përfshirë këtu kriptoportike dhe Ujësjellës romak.

E gjithë kjo është për shkak të faktit se Coimbra ishte, gjatë Mesjetës së vonë, qendra politike e Mbretërisë së Portugalisë, duke u bërë kështu një qendër e rëndësishme kulturore. Të gjitha këto ndërtesa historike u shpallën një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s në 2013.

Ndër vizitat e detyrueshme kur vizitoni Coimbra, përveç Universitetit ose Universiteti Velha, e cila mund të arrihet përmes Porta e Hekurt, destinacione të tilla si:

 • Kisha e Santa Cruz o Kisha e Santa Cruz, me fasadën e saj mbresëlënëse dhe muret me pllaka brenda.
 • Katedralja e Vjetër (Bëhu Velha), e cila duket si një fortesë ushtarake dhe daton nga viti 1162.
 • Kopsht botanik, hyrja e të cilit është falas.

Përveç kësaj, në maj zhvillohet ngjarja më e rëndësishme e vitit: Çfarë po bën fitat. Isshtë një ngjarje tradicionale që është bërë më shumë një ritual akademik, pasi që pas festës zhvillohet një mega party në të cilën nuk mungojnë shiritat me ngjyra që përfaqësojnë fakultete të ndryshme të Universitetit, si dhe disa koncerte të nivelit të parë.

7. oravora

Oravora është kryeqyteti i rrethit homonim të vendosur në Rajoni Alentejo. Qyteti ka më shumë se 45 mijë banorë dhe është pjesë e Rrjetit të Qyteteve më të Vjetra në Evropë.

Qendra historike spikat mbi të gjitha atraksionet turistike që ofron ky qytet, i cili është një nga më të pasurit për nga monumentet në vend; aq më shumë, saqë i është dhënë nofka e Muzeu i Qytetit dhe qendra e saj historike është shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO.

Peizazhi i rajonit të Évora karakterizohet nga një lartësi mesatare prej 240 m dhe një valëzim shumë të butë, karakteristika tipike për të gjithë sipërfaqen e rrafshit të madh Alentejo, si dhe imazhi i dhënë nga kultivimi i gjerë i drithërave, i cili përfshin pyje të tape dhe lisi, vreshta, ullishte dhe fusha orizi.

Pamjet kryesore të oravora përfshijnë Pallati i Argjipeshkvit të Vjetër, i cili aktualisht është ngritur si një muze rajonal në të cilin mund të shihen thesare arkeologjike si një poliptik i shekullit të XNUMX-të.

Katedralja e Évora gjithashtu ka një bukuri të madhe në sytë e turistëve, me stilin e saj romantik të përzier me elemente gotike që të kujton kryesisht katedralet mesjetare franceze.

Atraksione të tjera turistike janë: tempulli romak i Dianës, që i përket shekullit të I-rë, Palacio das Cinco Quinas, i vendosur pranë tempullit të Dianës dhe karakterizuar nga dritaret e tij në stilin arab, dhe Praça do Giraldo, ndër të tjera.

Përveç kësaj, është traditë që gjatë muajit korrik i famshëm Festivali AgitÁgueda, me të cilat vendosen cadrat shumëngjyrësh në rrugë në mënyrë që të duket se ato notojnë.

8. Liqenet

Qyteti i Lagos i përket distriktit Faro, në rajonin e Algarve dhe aktualisht ka 22.000 banorë. Isshtë një qytet që është, në të njëjtën kohë, një nga qendrat kryesore turistike dhe historike të vendit.

Që nga vitet 60, sektori i turizmit është bërë aktiviteti më i rëndësishëm ekonomik në qytet falë plazheve, gastronomisë dhe trashëgimi historike, si dhe gamën e gjerë të vendeve të argëtimit kulturor dhe jetës së natës që ka.

Para së gjithash, ajo thekson Kisha e San António, fasada e të cilit shquhet për thjeshtësinë e saj dhe është e pajisur me disa kulla zile. Ndërtimi i saj daton nga shekulli i XNUMX-të.

Ajo tërheq vëmendjen kryesisht sepse peizazhi që ofron nga jashtë bie në kontrast me brendësinë e tij, e cila ka një zbukurim shumë të përpunuar të mbuluar me ar, si dhe pllaka blu, të bardha dhe ari, gdhendje në dru dhe piktura të ndryshme barok nga Maestro José Joaquim Raasquinho.

Një pikë tjetër që nuk mund të humbasë në asnjë vizitë turistike në Lagos është Ponta de Piedade. Isshtë një grup shkëmbinjsh, bukuria natyrore e të cilave flet vetë. Ndodhet disa kilometra larg qytetit dhe, përveç kësaj, ka hapësira parkimi për të lënë makinën dhe për të ecur në bregdet nga atje.

Nëse kemi qasje në pikën më të lartë të shkëmbinjtë, ju mund të shihni pamjet e pakrahasueshme të bregdetit, por ky imazh është edhe më mbresëlënës nëse kemi mundësinë të zbresim në skelë dhe të punësojmë një udhëtim me anije.

Gjatë kësaj shëtitje, turisti mund të vëzhgojë shpellat, harqet dhe shpellat që deti dhe era ka gërmuar në shkëmbinjtë. Përveç kësaj, ujërat janë të kristaltë dhe blu bruz.

9. Lisbon

Lisbona është kryeqyteti i Portugalisë dhe, në të njëjtën kohë, qyteti më i madh dhe më i pasur në vend, dhe një nga qendrat e mëdha kulturore të Evropës. Po kështu, është qyteti i tetë më i kërkuar në botë për mbajtjen e ngjarjeve dhe kongreseve ndërkombëtare, pasi ka kaluar nëpër ngjarje të tilla si Expo '98, Euro 2004, MTV Europe Music Awards, Rally Dakar, etj.

Përveç kësaj, nëse vizitoni në verë, turisti do të jetë në gjendje të shijojë festivalet popullore që ndodhin në lagjet e Lisbonës si Madragoa, Castelo, Mouraria dhe Alfama, ndër të tjera.

Gjatë këtyre festivaleve, rrugët zbukurohen me harqe lulesh dhe fqinjët vendosin tezga rrugësh që shesin sangria, verë, sardele të pjekura dhe ushqime të tjera tipike të qytetit. Periudha festive arrin kulmin në natën e San Antonio, prag të 13 qershorit, kur disa parada dhe koreografi të grupeve tradicionale zhvillohen në Avenida da Liberdade.

Në lidhje me monumentet kryesore të Lisbonës, arkitektura e stilit mesjetar dallohet në ndërtesa të tilla si Kalaja São Jorge, lagjja Alfama, Katedralja e Lisbonës ose Manastiri Carmo, ndër të tjera. Në zonën e Belém ekzistojnë dy elemente që janë shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO: nga njëra anë, Manastiri i los jeronimos dhe, nga ana tjetër, Kulla e Belemit.

Një tjetër nga elementët më të habitshëm turistik janë tramvajet e verdha, pa dyshim një nga imazhet më përfaqësuese të Lisbonës. Avantazhi i këtij mjeti transporti është se me to është e mundur të vizitohet praktikisht i gjithë qyteti dhe, përveç kësaj, ato janë një mënyrë e shpejtë për të hyrë në pikat kryesore të interesit.

10. Marvao

Marvão është pak zanë Portugez me vetëm 600 banorë dhe që i përkasin rrethit të Portalegre, në rajonin Alentejo. Kufizohet në veri dhe në lindje me Spanjën dhe në veriperëndim me Castelo de Vide.

Ajo është e ndarë në katër famulli: Beirã, São Salvador da Aramenha, Santo António das Areias dhe Santa Maria de Marvão. Përveç kësaj, ajo ka qenë një kandidat për t'u bërë një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s që nga viti 2000.

Marvão është një qytet i fortifikuar që qëndron në majë të një kodre. Së bashku, ajo formon një katund me mure të bardha dhe çati portokalli që përbëjnë një panoramë më piktoreske. Meqenëse në kohën romake ishte një pikë strategjike ushtarake, ajo është e vendosur në kodrën më të lartë për të marrë pamjet më të mira të mjedisit dhe maleve që e rrethojnë atë.

Pa dyshim, elementi më karakteristik është Kalaja Marvão, e vendosur në famullinë e Santa Maria de Marvão dhe, brenda saj, në të ashtuquajturin Park Natyror Sierra de San Mamede.

Kalaja, e ngritur 850 m mbi nivelin e detit, mbyll qytetin e stilit mesjetar brenda mureve të saj. Ajo është e përbërë nga disa mure të përforcuar nga kulla që ishin shpërndarë në linjat mbrojtëse strategjike. Popullisht, Kalaja ka qenë e njohur për shekuj si Foleja e Shqiponjave, sepse në një kohë tjetër ishte vendi ku folezoi ky zog.

11. idbidos

Idbidos është një tjetër zanë Portugeze me një normë të lartë turistike falë Kalasë së Abidos. Është fshat mesjetar është pjesë e Rajoni i Turizmit Perëndimor dhe ka më shumë se 3.000 banorë.

Ashtu si Marvão, Óbidos është një tjetër qytet i fortifikuar, siç sugjeron emri i tij, që nga emri Idbidos Vjen nga latinishtja opidum, që do të thotë fjalë për fjalë qytet i fortifikuar o kala. Ndodhet 75 km nga Lisbona.

Rruga kryesore e saj është Rua Direita që të çon te dera kryesore e idbidos, e cila është zbukuruar me pllaka të goditura të shekullit të XNUMX-të, dhe përfundon në sheshin kryesor o Sheshi Santa Maria.

El Kalaja e idbidos Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe, në sajë të gërmimeve të ndryshme arkeologjike të kryera në këtë vend, është zbuluar se kishte një prani të banorëve romakë dhe, më vonë, ai u bë domen i Visigothëve.

Muret e kësaj kështjelle janë të larta 13 m dhe janë prej të njëjtit kalldrëm me të cilin janë ndërtuar kalldrëmet e famshme portugeze të rrugëve.

Duke pasur parasysh origjinën e këtij fshati, në korrik një vjetor festivali mesjetar në të cilën rikrijohen epoka të ndryshme të mëparshme bazuar në muzikën mesjetare, gratë të veshura si shtriga dhe burrat të veshur si kalorës, drama, etj.

12. Porto

Porto (Porto në Portugez) është, pas Lisbonës, qyteti i dytë më i rëndësishëm në Portugali dhe ka më shumë se 230.000 banorë sipas të dhënave të mbledhura në regjistrimin e vitit 2011. I ndarë në 15 famulli, ky qytet kufizohet me Oqeanin Atlantik në perëndim, kështu që ka disa plazhe që karakterizohen nga cilësia e ujërave të tyre.

Si shumë qytete të tjera portugeze, Porto gjithashtu ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1996. Ai ka disa muze, përfshirë Casa de la Música dhe Fondacioni Serralves të artit bashkëkohor, nga të cilët ky i fundit është muzeu më i vizituar në Portugali.

Një tjetër atraksion turistik me natyrë kulturore është Torre de los Clerigos, projektuar nga arkitekti dhe piktori italian Nicolau Nasoni në 1731.

Porto është i njohur si qyteti i urave, për shkak të madhësisë dhe natyrës inovative të urave të ndryshme që strehon, të tilla si:

 • Ponte das Barcas, e cila ishte e para që u ndërtua në lumin Duero.
 • Ponte Pensil ose Ponte D. Maria II, e cila u ndërtua me qëllim që të vendoste një lidhje midis Gaia dhe Porto.
 • Ponte do Infante, e cila u ndërtua në shekullin e katërmbëdhjetë, duke qenë kështu e krijuara së fundmi.
 • Ponte Luiz I o Ura Luis I, e cila karakterizohet nga ndarja në dy borde.

13. Sagres

Sagres është një famulli portugeze që i përket këshilli nga Vila do Bispo. Fama e saj është për shkak të faktit se, gjatë shekullit të XNUMX-të, ajo ishte rezidenca e Infante de Portugal dhe Duka i parë i Viseu Don Enrique Navigator.

Ai ishte një nga protagonistët në skenën politike në Portugali gjatë mesit të shekullit të XNUMX-të dhe falë të cilit filloi Mosha e Zbulimeve në Portugali, duke arritur kulmin në krijimin e Shkollës së famshme të Sagres për studimin e lundrimit dhe astronomisë., Megjithëse disa historianë dyshojnë në ekzistencën e tij të vërtetë.

Sagres konsiderohet nga shumë si kombinimi perfekt i plazhit, relaksimit, gastronomisë dhe peizazhit. Plazhet e saj janë një nga pikat e saj të forta, ndër të cilat veçohen tre në veçanti:

 • Plazhi Mareta: shquhet për ujërat e tij transparente dhe të qetë.
 • Plazhi Beliche: e cila arrihet nga një shkallë prej 160 hapash mjaft të pjerrët, për faktin se është një plazh mjaft i fshehur, por është ideal nëse nuk doni të rrethoheni me shumë njerëz.
 • Plazhi Tonel: e famshme sepse eshte e mundur te shfletoj dhe ndodhet vetem jashte qytetit.

Po ashtu Kepi ​​i San Vicente, vendndodhja e të cilit është shumë afër Sagres, është një tjetër ndalesë e detyrueshme në çdo udhëtim në Sagres. Në këtë pelerinë mund të gjesh një fortesë të vjetër dhe një far, të dy mund të vizitohen, dhe prej saj mund të vlerësosh pamjet e bukura të ofruara nga kalimi i anijeve që kalojnë ndërmjet Detit Mesdhe dhe Evropës Veriore.

14.Sintra

Sintra është një qytet portugez që i përket distriktit të Lisbonës që ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1995. Kjo komunë është e ndarë në dy qytete të mëdha:

 • Agualva-Cacem (më shumë se 100.000 banorë)
 • Queluz (me gati 112.000 banorë)

I ndarë në 20 famulli, Sintra ka disa pallate që shquhen për bukurinë e tyre dhe modelin karakteristik arkitektonik.

El Kalaja dos Mouros Ose thjesht, Kalaja e Sintra-sI shpallur Monument Kombëtar, ai është i izoluar në Sierra de Sintra dhe nga muret e tij mund të shijoni pamjet madhështore të të gjithë rajonit deri në Oqeanin Atlantik.

Monumente të tjerë që meritojnë një vizitë janë ato të përmendura më poshtë: Pallati Kombëtar Sintra, Palácio da Regaleira, Palácio de Seteais, Pallati Monserrate, etj.

Sidoqoftë, padyshim që është Parku dhe Pallati Kombëtar Pena (në portugalisht, Pallati Kombëtar Pena), elementi kryesor i peizazhit kulturor të Sintra-s dhe ai që regjistron më shumë turistë në sezonin e lartë.

Kjo pasuri madhështore është një nga shprehjet më të larta të romantizmit portugez të shekullit XIX të shekullit XIX, gjë që e bën atë të duket se ka dalë nga një përrallë.

15.Tavira

Qyteti i Tavira është pjesë e rrethit Faro, në rajonin dhe nënrajonin e Algarve. Me një sipërfaqe prej 607 km2 dhe gati 25.000 banorë, Tavira është e ndarë në nëntë famulli dhe kufizohet në jug me Oqeanin Atlantik.

Me pak fjalë, Tavira është qyteti më interesant në Algarve lindore, kryesisht për shkak të trashëgimisë së saj historike Romake, të Krishterë dhe Arabe në të njëjtën kohë.

Kjo trashëgimi e shndërron këtë qytet në një vend plot me mbetje muresh, kishash, urash, kështjellash dhe elementë të tjerë idealë për turizmin e qytetit. TE

Në mënyrë të ngjashme, nëse lëvizim në jug, do të gjejmë disa plazhe fantastike në ishujt në zonën e Ria Formosa që mund të arrihen me anije.

Lidhur me pikat kryesore brenda qytetit, ne nxjerrim në pah pikat kryesore lumi gilao, i cili derdhet në ishujt dhe parkun e Ria Formosa, dhe Urë romake për këmbësorë, përmes së cilës udhëtohet nga veriu në jug të qytetit.

Në bregun jugor të lumit Gilao ndodhet Plaza de la República, një tjetër nga pikat e rëndësishme të zonës urbane.

Gjithashtu thekson Cascada nga Pego do Inferno, ndodhet shumë afër kufirit me Huelva, konkretisht në San Esteban. Isshtë një ujëvarë me një ujëvarë rreth 3 m që formon një liqen të vogël të përshtatshëm për larje gjatë muajve të nxehtë të verës.

Ujërat e saj tërheqin vëmendjen për të qenë absolutisht transparente dhe me ngjyrë të gjelbër për shkak të algave. Me pak fjalë, është një mjedis idilik për adhuruesit e relaksit, qetësisë dhe argëtimit.

Ky artikull është ndarë 251 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: