Plazhi Los Muertos, i vendosur në Carboneras, Almería, konsiderohet me mjete të ndryshme si plazhi më i mirë në Spanjë. Në këtë artikull, ne ju tregojmë se si të arrini atje dhe cilat shërbime do të gjeni, si dhe informacione interesante në lidhje me të, siç është origjina e emrit të saj.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Plazhi Los Muertos, Almería: si të shkoni atje, informacione dhe foto

Si të arrini

Një nga qytetet më të afërta me Playa de los Muertos është Carboneras, e cila është afërsisht 6 km larg. Për të arritur në plazh me makinë, duhet të çoni në rrugën N-341 dhe pastaj të ktheheni në AL-5106.Kjo rrugë do të na çojë në parkimin e plazhit, i cili paguhet. Këtu do të gjeni gjithashtu një pikë informacioni që është e hapur gjatë muajve të verës.

Mënyra për në plazh është mjaft e komplikuar dhe duhet të bëhet në këmbë, prandaj duhet të merret parasysh nëse shkoni me fëmijë. Isshtë e gjatë përafërsisht 450 m, por pjerrësia e saj është mjaft e pjerrët, prandaj duhet zbritur me kujdes dhe me këpucë të përshtatshme.

Distanca midis disa prej qyteteve më të shquara përreth dhe Playa de los Muertos është si më poshtë:

Popullsikilometra
Almería68,2
Ato të zeza27
Mojacar25,6
fshesë52
Shkëmbinjtë e Detit91
San José43,2

Nga ana tjetër, është gjithashtu e mundur të shkosh Varkë, sepse në Carboneras gjejmë një shërbim të quajtur Taksi i detit Plazhi Los Muertos që na çon nga porti i kësaj komune në plazh.

Në këtë mënyrë, udhëtimi zgjat rreth 10 minuta. Çmimi vajtje-ardhje është 12 € për të rriturit dhe 6 € për fëmijët, dhe është i disponueshëm nga 10 në mëngjes deri në 8 pasdite.

Në këtë video mund të shihni se sa spektakolar është ky plazh dhe pse gjithnjë e më shumë njerëz e zgjedhin atë për të kaluar një ditë të këndshme banje:

Strehim

Këto janë disa nga ofertat e akomodimit që mund të gjeni rreth plazhit Los Muertos:

Ujë i hidhur i vërtetë

El Ujë i hidhur i vërtetë ka dy zona të veçanta të ndara me 2 km. Një me dymbëdhjetë suites, secili prej tyre me vaskë me hidromasazh, xhakuzi, tarracë dhe pamje nga deti. Fëmijët nën 12 vjeç nuk lejohen në këtë pjesë.

Nga ana tjetër, ne gjejmë një grup prej shtatë shtëpish me kapacitet deri në gjashtë persona. Secila zonë ka pishinën e vet të nxehtë. Nuk është një shërbim masazh dhe Wellness dhe trajtime bukurie.

Shtëpi në fermë Los Malenos

El Shtëpi në fermë Los Malenos Isshtë ngjitur me Parkun Natyror Cabo de Gata-Níjar, 8,5 km nga Playa de los Muertos. Kjo shtëpi e vendit ka dhoma të ndryshme dhe një pishinë. Secili grup dhomash hapet në një oborr spanjol të ndryshëm, perfekt për tu relaksuar.Hotel El Tio Kiko

El Hotel El Tio Kiko Ndodhet në Agua Amarga dhe ka 27 dhoma. Secili prej tyre ka një tarracë private dhe një vaskë të nxehtë ose xhakuzi. Ajo ka një pishinë me dhomë me diell dhe WiFi në të gjithë hotelin.

https://www.youtube.com/watch?v=48jLAvVJInw

Përveç këtyre hoteleve dhe apartamenteve, ekzistojnë edhe alternativa të tjera si p.sh. Kampimi në Sopalmo, 17,4 km nga Playa de los Muertos, e cila ka një prizë të lehtë për automjete dhe një shërbim bar.

Shërbimet dhe standardet

Ky është një plazh i virgjër dhe është munduar të ruhet në gjendjen e tij natyrore, kështu që nuk do të gjeni shërbimet e disponueshme në plazhet e tjera si hamakët, tualetet, plazhi, etj. Mos harroni të merrni mbeturinat me vete në mënyrë që ky vend të vazhdojë të jetë me cilësi të shkëlqyeshme.

Ju mund të gjeni restorante në rrethinat e Agua Amarga (3,6 km) dhe Carboneras.

Sidoqoftë, siç kemi treguar, në krye të plazhit ka një parkim për të cilin duhet të paguhet dhe një pikë informacioni në dispozicion të vizitorëve në këtë zonë.

Ky plazh konsiderohet i përzier, pasi janë të dy nudist si aktuale, kështu që ju mund të shihni njerëz të zhveshur dhe njerëz të veshur. Të dyja gjërat lejohen dhe bashkëjetojnë pa asnjë problem.

Sa për qentë, ka njerëz që shkojnë me kafshën e tyre shtëpiake, por këshillohet t'i merrni kur plazhi nuk është i mbushur me njerëz ose të siguroheni që nuk do të shqetësojë banjot.

Merrni parasysh motin dhe gjendjen e detit, sepse kur ka një erë të fortë lindore është e rrezikshme të lahet për shkak të valëve. Gjithashtu, uji mbulon shumë.

Curiosities

Karakteristikat që e bëjnë këtë plazh një nga më të mirët në vend është cilësia e ujit të tij transparent, ideal për tu bërë periskop ose zhytje. Përveç kësaj, ajo përbëhet nga gurë të vegjël, kështu që nuk është plazhi juaj tipik me rërë. Ka një gjatësi totale prej 1 km.

Origjina e emrit të këtij plazhi është mjaft e veçantë. Quhet kështu sepse gjatë gjithë historisë kufomat e njerëzve të mbytur nga anijet që mbërritën këtu për shkak të rrymave të detit janë shfaqur në të.

Ky plazh është i përfshirë në Parkun Natyror Cabo de Gata-Níjar, një zonë që mbrohet për shkak të tij vlera mjedisore. E tillë është bukuria e saj, saqë këngëtari i njohur David Bisbal xhiroi një nga videoklipet e tij në këtë pjesë të bregdetit.

Nëse dëshironi të përfitoni nga vizita juaj në plazh, mund të shkoni në Farin Mesa Roldán, vetëm 1,8 km larg, nga i cili keni pamje mbresëlënëse të detit.

Ky artikull është ndarë 61 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: