Të flasësh për pjatat tipike të botës shkon shumë dhe ka mundësi të pafund gastronomike në çdo cep të planetit tonë. Mund të flasim për kuzhinën orientale, dietën mesdhetare, ushqimin arabo-libanez dhe kuzhinën hispanike, ndër rajone të tjera të dukshme gastronomike. Sidoqoftë, cila është më e shëndetshmja? Dhe më e kërkuara nga turistët? Ne e zbulojmë këtë dhe shumë më tepër më poshtë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Pjata tipike të botës

Destinacionet gastronomike

Për shijet e ngjyrave, edhe pse në këtë rast do të ishte më mirë të flitej për "ushqim". Kur përcaktohet se cilat me pjatat më të mira në botë ose ato më të rëndësishmet, një nga të dhënat e para për të analizuar është se cilat janë ushqimet ose përbërësit që i pëlqen të gjithëve ose pothuajse të gjithëve.Kështu, studime të ndryshme kanë treguar se përbërësi që i pëlqen më shumë shoqëria në përgjithësi është patate të skuqura, për shkak të përqindjes së lartë të karbohidrateve dhe yndyrnave të ngopura. Ky studim, i kryer nga revista shkencore Raportet shkencore, arriti në përfundimin se patatet e skuqura mund të rrisin nivelin e dopaminës, pra hormonin e kënaqësisë.

Ndoshta kjo është arsyeja pse pjatat më të hollë në botë i përfshijnë ato si një zbukurim. Midis tyre, peshku i skuqur kaq i zakonshëm në kuzhinën spanjolle ose gastronominë hispanike, hamburgerë, në të cilin patatet e skuqura nuk mund të mungojnë si një anë, Milanese me patate nga Kuzhina argjentinase Dhe një etj.

Çdo vend ka një sërë pjatash tipike dhe shumë prej tyre mund të flasin për një pjatë kombëtare që përfaqëson gastronominë e atij vendi, të tilla si ceviche peruan ose feijoada në gastronomia braziliane. Nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për të provuar kuzhinën e secilit vend, turistët priren të tregojnë një prirje të qartë ndërsa kalojnë nëpër secilin vend, kështu që mund të themi se 10 pjatat tipike ndërkombëtare të preferuara nga turistë nga e gjithë bota janë:

 • Makarona (Itali)
 • Viçi i pjekur dhe buding Yorkshire (Angli)
 • Paella e Valencias (Spanjë)
 • Pad Tha (Tajlandë)
 • Rosa e stilit Pekingese (Kinë)
 • moussaka (Greqi)
 • Biryani (Indi)
 • Shuma e zbehtë (Hong Kong)
 • Haggis, neeps dhe tatties (Skoci)

Shtë një klasifikim i përgjithshëm që, padyshim, përshtatet me shijet e publikut të gjerë, kështu që ju mund të provoni, për shembull, haggis skocez dhe nuk ju pëlqejnë aspak ose e kundërta: për ju është pjata më e hollë në botë. botë. Nuk ka dyshim se bëhet fjalë për shije, por ajo që është e qartë është se kuzhina orientale është ai që triumfon më shumë në terma të përgjithshëm.

Përbërësit themelorë të kuzhinës aziatike dhe orientale janë siç përmenden më poshtë: shqeme, xhenxhefil, xhenxhefil galangal ose blu, barishte bar limoni, qepë pranverore dhe të kuqe, gëlqere, gjethe gëlqere, qepë të kuqe, koriandër, sheqer palme kokosi, djegës ose speca, salce soje, qumësht kokosi, vaj susami, salcë gocë deti, oriz, petë orizi ...

Falë të gjithë këtyre përbërësve, është e mundur që sot të shijoni pjata aq tipike të kuzhinës kineze, siç është shuma e zbehtë, orizi i kongeve, siew yhok dhe petë aziatike ose chow mein, midis shumë pjatave të tjera. Sigurisht, kuzhina japoneze po lulëzon në të gjithë botën dhe ajo spikat mbi të gjitha konsumi i peshkut në pjata të tilla si sushi i famshëm, si dhe në maki, ramen ose bento, ndër të tjera.

Nga ana tjetër, gastronomia e Meksikës Alsoshtë gjithashtu në renditjen e më të rëndësishmëve në planet për shkak të gamës së gjerë të përbërësve dhe pjatave tipike që mund të gjenden në të, si dhe kuzhinës më pikante për arsye të dukshme. Ndoshta enchiladas, fajitas, Burritos, quesadillas ose patate të skuqura tortilla janë pjatat më të njohura ndërkombëtarisht, edhe pse Gastronomi meksikane Ai përfshin një pafundësi të pjatave dhe ëmbëlsirave tipike të denja për tu provuar të paktën një herë në jetën tuaj.Kuzhina ose Dietë mesdhetare është tendenca më e zakonshme gastronomike midis vendeve mesdhetare të vendosura në Evropë, të tilla si Spanja, Franca, Italia, Portugalia, Greqia, Kroacia, Qipro ... Gazpacho e famshme andaluziane, quiche Lorraine tipike e Kuzhina Franceze, musaka ose salata horiatiki Nga Greqia, sallata italiane caprese ose humus tradicionale marokene janë shembuj shumë përfaqësues të kuzhinës mesdhetare.

Kuzhinat më të shëndetshme

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), dietë japoneze zgjat jetën, prandaj japonezët aktualisht kanë indeksin më të lartë të jetëgjatësisë, me një mesatare prej 85,4 vjet të jetës për gratë dhe 78,3 për burrat. Ka disa ekspertë që e lidhin këtë jetëgjatësi me mënyrën e të ushqyerit.

Ndër përbërësit thelbësorë të kuzhinës japoneze nxjerr në pah oriz, sidomos glutinozi i kokrrës së mesme ose të shkurtër. Duhet të merret parasysh se orizi është drithëra më e rëndësishme në dietën njerëzore, pasi kontribuon në mënyrë shumë efektive në marrjen e kalorive të dietës aktuale të njeriut. Shtë një element kryesor në të gjithë botën, veçanërisht në kuzhinën aziatike.

Aziatikët në përgjithësi dhe Japonezët në veçanti punësojnë një gamë të gjerë perime pothuajse në të gjitha pjatat e tyre, përfshirë preshin kinez ose furi, patate të ëmbla, kastravec, kërcej bambu ose marrëoko, qepë jeshile ose negi, rrepkë daikon, fasule soje jeshile, fasule mung, sansai ... e vërteta është se lista e perimeve dhe bimëve të konsumuara në Japoni është e pafund.

Japonezët hanë mesatarisht 2.300 kalori çdo ditë, nga të cilat yndyra përbën vetëm 25% të totalit. Konsumi i proteinave është 15% ose më pak, ndërsa karbohidratet nga drithërat, makaronat dhe orizi janë shumë të pranishëm në vaktet tuaja ditore, siç rekomandohet të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Në vendin e dytë në renditje është kuzhina mesdhetare, ku konsumi i frutave, perimeve, bishtajoreve, arrave, bukës dhe vajit të ullirit është cilësia që e karakterizon më shumë. Disa studime shkencore kanë treguar se konsumi i të gjithë këtyre përbërësve zvogëlon shumë rrezikun e vuajtjes nga:

 • Sëmundjet kardiovaskulare
 • Mbipesha e barkut
 • Lloji Diabetes 2
 • hipertension
 • Atak ne zemer
 • Dëmtimi njohës (çmenduria, sëmundja Alzheimer ...)

Sidoqoftë, disavantazhi kryesor i dietës mesdhetare është prania e glutenit, prandaj në dekadat e fundit numri i rasteve në Evropë të sëmundja celiake, ndjeshmëria ndaj glutenit jo-celiak dhe çrregullime të tjera që lidhen me këtë grup proteinash të pranishme kryesisht në drithërat me shi si gruri, thekra, elbi dhe tërshëra.

Së treti, kuzhina e Mesdheut Lindor, veçanërisht ajo e brigjeve të Libanit dhe Sirisë, është një nga më të shëndetshmet në planet me shumëllojshmërinë e saj të gjerë të përbërësve. Ne flasim për ushqim arabo-lebanez, shumë e ngjashme me dietën mesdhetare, megjithëse ndryshimi kryesor qëndron në përdorimin e erëzave nga India dhe Irani, të cilat sigurojnë një aromë dhe aromë karakteristike për secilën pjatë.

Ky artikull është ndarë 102 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: