Kuzhina meksikane ka një larmi të gjerë produktesh që ju lejojnë të aromatizoni pjatat tuaja me aromë intensive dhe cilësi të ndryshme. Pjatat e tij rajonale janë befasuese për shijen e miliona turistëve që vizitojnë vendin.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Kurse kryesore

Pjatat kryesore të kuzhinës meksikane zakonisht shoqërohen me salca, ose me erëza ose me përbërës të tjerë më të butë si avokado. Nga ana e saj, si viçi dhe pula janë shumë të pranishme, ashtu si fasulet dhe tortillat e famshme. Në seksionet vijuese ju tregojmë ato më të spikaturat.enchiladas

L enchiladas Ata janë të ngjashëm me tacos, por me shumë erëza, pa drithëra brenda shumë djathë. Ka nga ata që i grindin në furrë jo vetëm për djathin që i mbulon, por edhe për atë brenda. Siç ndodh shpesh me këtë lloj ushqimi, ka receta të ndryshme në varësi të rajonit.

Kështu, në varësi të stilit të përgatitjes, enkilada Mund të shërbehet mirë me gjel deti, mish pule ose viçi, ose thjesht djathë. Ka edhe zona ku shoqërohet me një garniturë shtesë të bazuar në qepë të gjallë të copëtuar ose të prerë në feta, krem, djathë dhe marule.

Për shembull, në Guanajuato përgatiten të ashtuquajturat "enchiladas minerare", ndërsa në Monterrey është e zakonshme t'i mbushni me djathë të freskët dhe t'i skuqni në pak vaj. Përveç kësaj, ato zakonisht shërbehen me patate të skuqura, marule dhe domate, sikur të ishte një sallatë. Nga ana tjetër, në Sinaloa u jepet emri i «enchiladas terren»Dhe mund të shihni se si përgatiten ato në videon vijuese:

Tacos

Popullarët Tako meksikane Ato janë tortilla misri të mbushura me mish pule ose çdo varietet tjetër mishi, spec djegës të kuq, jeshil dhe të verdhë, domate dhe qepë. Mund të thuhet se ato janë një klasik në çdo ushqim meksikan dhe, ndoshta, një nga pjatat e tij më të njohura ndërkombëtarisht.

Akti i thjeshtë i rrokullisjes së një tortilie në vetvete tashmë mund të konsiderohet një "taco". Konsumi i tortillave të misrit të mbështjellë në këtë mënyrë është shumë i zakonshëm në Meksikë kur hani supë ose ndonjë pjatë tjetër me qëndrueshmëri të lëngshme.

Takot më të hollësishme dhe më të njohura në të gjithë botën janë ato që janë të mbushura me një erëza brenda. Të këtij lloji, mund të gjesh tre lloje: tacos al pastor, salsa tacos dhe flautat, ky variant i fundit është më i qëndrueshëm pasi që në këtë rast tacos janë skuqur.

Fajitas

Fajitas janë një nga pjatat më të njohura dhe të konsumuara brenda gastronomisë Tex-Mex, që do të thotë se është i popullarizuar si në Meksikë ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara të Jugperëndimit. Kjo pjatë përbëhet nga shirita mishi i pjekur në skarë së bashku me një shumëllojshmëri të perimeve, ndër të cilat shpesh gjenden: qepë, spec djegës, karrota, misër i ëmbël, etj.

Sipas historisë më të përhapur në lidhje me historinë e kësaj pjate, shpikja e saj është për shkak të kaubojve meksikanë që kanë punuar në Teksas (Shtetet e Bashkuara) gjatë viteve 1930. Në kohën e drekës, atyre gjithmonë u jepej pjesët më të vështira të pjatës. Lopa, kështu që ata u detyruan ta gatuanin atë mish me shumë kujdes në mënyrë që të ishte i ngrënshëm.

Përbërësit e mëparshëm shoqërohen me një salcë, zakonisht ketchup. E gjithë kjo shërbehet në një tortilë misri ose gruri, e cila mbështillet, por lihet e hapur në të dy skajet. Nëse dëshironi të mësoni se si të gatuani disa fajita të vërteta meksikane, mos harroni videon e mëposhtme:

burritos

Shtë një pjatë shumë e ngjashme me fajitas dhe tacos, që nga viti Burritos ato gjithashtu përbëhen nga një tortilla misri ose miell gruri të mbushur me viçi të pjekur dhe disa perime, të tilla si speca djegës, edhe pse si mishi ashtu edhe perimet janë përbërës opsionalë.

Dallimi kryesor është se ato përfshijnë fasule të skuqura, një përbërës që nuk mund të mungojë në këtë pjatë dhe që omëleta është e mbyllur në një skaj.

Në fakt, Burritos Ata janë versioni i skuqur i tacos, prandaj njihen edhe si flautat o tacos miell. Origjina e saj është e vendosur në shtetin e Guanajuato, edhe pse megjithatë në Jukatan një burrito njihet si koçito, ndërsa në Cuernavaca thjesht ha taco.

Pozol i bardhë

Në të vërtetë nga lindja Pozol i bardhë Ekzistojnë gjithashtu versione të kuqe (si ai i bërë në Jalisco) dhe versioni jeshil (i zakonshëm në bregdetin e Michoacán). Isshtë një supë e bërë nga një lloj specifik misri i njohur si kacahuazintle, të cilit i shtohet mishi i derrit ose i pulës si përbërës plotësues.

Receta bazë përfshin si përbërës themelor kokrra misri të llojit kacahuazintle ose kakahuakintë, pra një larmi misri me origjinë nga Meksika, drithi i së cilës është më i bardhë, i butë dhe më i rrumbullakët se zakonisht.

E veçanta e këtij lloji të misrit është se, kur kokrrat e tij zihen, ato hapen në formën e një lule dhe lëshojnë një lloj shkume, dhe kjo është arsyeja pse ato përdoren në pozole.

Empanadas

Empanadat hahen vërtet në të gjithë Amerikën Latine. Kështu, për shembull, është një nga pjatat tipike par ekselencë të Kuzhina argjentinase. Sidoqoftë, sot, ai ka kapërcyer pengesat dhe gatuhet në pothuajse çdo pjesë të botës.

Në Meksikë, ku ata njihen gjerësisht me emrin «Enët meksikane«, Receta ndryshon sipas rajonit. Në veri, empanadat e mbushura me përbërës të ëmbël janë të zakonshme; në zonat bregdetare, shtohen peshq dhe butak. Në Oaxaca shtohen varietete të ndryshme të nishanit, dhe në qytetin e Pachuca (Hidalgo) është e zakonshme të shtoni mish dhe patate.

Patate të skuqura Tortilla

Sot, patate të skuqura tortilla, të njohura më mirë ndërkombëtarisht si Nachos, ata janë të famshëm në të gjithë botën. Ato janë tortilla të vogla me miell misri ose gruri që skuqen dhe formohen në formë trekëndëshi.

Normalisht, ato shërbehen të mbuluara me shumë djathë, por shtohen edhe përbërës të tjerë, të tilla si speca jalapeno ose ndonjë varietet tjetër i çilit (zakonisht pak i nxehtë).

quesadillas

Quesadillas gjithashtu përfshijnë tortilla misri ose gruri dhe përbërësi kryesor i tyre është djathë, prandaj dhe emri i saj. Ato bëhen në skarë ose skarë dhe shtohet djathi derisa të shkrihet. Nëse përdoret vetëm një tortilla, atëherë ato shërbehen të palosura.

Nëse një tortilla vendoset mbi tjetrën (në mënyrë që djathi dhe përbërësit e tjerë të mbushen), atëherë ato quhen të sinkronizuara. Kur përfshihen përbërës të tjerë përveç djathit, ata shpesh quhen thjesht buzë.

Karkaleca në aguachile

Karkaleca në aguachile, e quajtur gjithashtu thjesht aguakile, është një pjatë origjinale meksikane nga rajoni i Sinaloa. Përbërësi i tij bazë është karkaleca, megjithëse përbërës të tjerë plotësues janë shtuar gjithashtu për të përmirësuar shijen e tij.

Kështu, në përmbledhje, përbërësit kryesorë të kësaj pjate janë: karkaleca, tranguj, speca serrano të copëtuar, koriandër, lëng limoni, lëng maggi (erëza), qepë të kuqe, kripë dhe piper.

Huarache

Kjo pjatë quhet huarache sepse forma e saj të kujton të sandale me të njëjtin emër të përdorur nga populli indigjen i Meksikës. Isshtë bërë me brumë misri, më i trashë se tortillat, dhe përgjithësisht ka formë ovale.

Ata janë të pjekur në skarë dhe të mbuluar me përbërës të ndryshëm, duke përfshirë fasulet, marule, djathin e freskët, salcat dhe mbushjen kryesore, e cila zakonisht është mishi i pulës, megjithëse ka edhe biftek dhe chorizo.

Djathë Oaxaca

Kjo larmi shumë e veçantë e djathit njihet gjithashtu si Djathë me tel o pyetje. Isshtë një djathë lope i fortë dhe i mesëm, origjina e të cilit ndodhet në rajonin e Luginat Qendrore (Oaxaca).

Isshtë një djathë i shkëlqyeshëm për tu shkrirë dhe, në fakt, në sajë të kësaj karakteristike përdoret si përbërësi bazë i meze të njohur si djathi i flakëruar, i cili gjithashtu ka chorizo ​​të kuq. Alsoshtë gjithashtu djathi që përdoret për të bërë kosadila.

Djathi Panela

El Djathi Panela është një djathë i freskët shumë i njohur në Meksikë dhe i ngjashëm në dukje me djathin e dhisë dhe djathin ricotta nga kuzhina e italise. Softshtë i butë në prekje, i bardhë dhe i brishtë si djathi feta nga kuzhina greke, sepse, në fakt, ky djathë është trashëguar nga gastronomia e Greqisë. Përdoret për të shoqëruar sallata, tacos, spec djegës ose burritos, ndër të tjera.

banderilla

Banderillat nuk janë asgjë më shumë se një suxhuk i pjekur me brumë të skuqur në vaj, në mënyrë që të jenë krokante. Ata shërbehen në një hell dhe shtohet një salcë pikante, të tilla si tabasco. Ata janë një aperitiv shumë i njohur në Meksikë.

Mbëlsira meksikane

Torta meksikane është një lloj sanduiçi i bërë me bukë, i cili mund të jetë bukë telera, birote ose bolillo. Kjo është e ndarë në gjysmë dhe e mbushur me ushqime të ndryshme, të cilat ndryshojnë në varësi të rajonit ku shërbehet. Ato mund të shërbehen të nxehta ose të ftohta dhe mund të gjenden në vendet e quajtura ëmbëlsiratezga rrugësh.

Ata zakonisht janë të veshur me majonezë, krem, domate, fasule, mustardë dhe çdo varietet djegës, madje edhe me disa djegës në të njëjtën kohë, dhe gjithashtu përfshijnë salca tipike meksikane, të tilla si Guacamole. Në vitin 2014 u mbajt Panairi Torta, në të cilin më shumë se 90 ekspozues përgatitën versionin e tyre të tortës së famshme meksikane.

Pule me salce pipián

Pula në salcën pipián është pula e kalitur me salcën e famshme meksikane pipián, e cila përgatitet me fara kungulli dhe djegës të gjelbër, që i jep asaj ngjyrën e saj karakteristike të gjelbër. Pula gatuhet me hudhër dhe qepë dhe më pas mbulohet me salcë.

Ceviche peshku

Ceviche është një nga pjatat më tradicionale në Meksikë dhe, në përgjithësi, konsumohet në të gjithë Amerikën Latine. Shtë bërë nga peshq të bardhë, të tilla si hake, thembra, korvina, etj. dhe butakët gjithashtu mund të përfshihen.

Këtyre përbërësve u shtohen degë koriandër, qepë të kuqe, djegës të kuq, limon, piper dhe kripë. Rezultati përfundimtar i ngjan një lloj sallate peshku.

Krahët e pulës në salcë BBQ

Krahët e pulës në salcë Barbecue ose Barbecue Ato janë një pjatë ndërkombëtare, por ato të përgatitura në Meksikë dallohen duke përfshirë speca chipotle, të cilat konsiderohen si varieteti më pikant i djegës së thatë.

Vezë Rancheros

Disa thonë se origjina e termit Huevos Rancheros Ajo daton që nga koha kur punëtorët ditorë punonin në fermat e tyre, mëngjesi i përditshëm i të cilave ishte kjo pjatë dhe rrjedhimisht edhe emri i saj. Kjo pjatë është e njohur edhe me emrin e mëngjes fermë.

Përbëhet nga vezë të skuqura të shoqëruara nga dy tortilla të miellit të grirë ose miellit të grurit. Ata janë në krye me ratatouille, gjethe koriandër dhe speca të nxehtë. Fasule ose oriz gjithashtu mund të përfshihen.

Tamales Jukatekane

Ekzistojnë katër lloje të tamales Yucatecan. Ata janë të ngjashëm me Hallas të Venezuelës, por, ndryshe nga këto, ato zihen në avull ose piqen.

Lloji më i njohur i tamale është tamale pa gjethe, i njohur nën emrin e tzacol, një term nga gjuha Mayan që do të thotë Zoti i qiellit dhe vlen për këtë ushqim sepse thuhet se është një ëmbëlsirë e perëndive të qiellit.

Ato përgatiten me mish pule dhe mish derri në akiote, të cilat futen në një brumë misri. Mënyra më tradicionale për t'i gatuar ato është në furrat e bëra nën tokë. Përveç kësaj, ekzistojnë dy lloje: nga njëra anë, ato të pjekura dhe, nga ana tjetër, tamale e tendosur.

Djegës

Specat djegës në të vërtetë janë speca. Isshtë një përbërës i domosdoshëm në ushqimin meksikan që nga kohërat parahistorike, kur u shpikën receta që gatuhen edhe sot. Origjina e saj është nga Meksika dhe, në përgjithësi, nga Amerika e Jugut dhe Amerika Qendrore. Ka prej tyre me një larmi të madhe të formave dhe ngjyrave, pikante dhe më të butë. Ato mund të hahen të thata ose të freskëta. Disa nga specat djegës më të njohur janë renditur më poshtë.

Chilaca ose djegës pasillë

Shtë një lloj djegës i freskët që është jeshil i errët, pothuajse i zi, me një formë të zgjatur, pak i sheshtë dhe i përdredhur. Spshtë pikant dhe pihet i freskët, megjithëse mund të pihet edhe i thatë, në këtë rast është zakon të quhet Pasilla. Ajo është rritur veçanërisht në shtetet e Michoacán, Jalisco dhe Nayarit.

Piper Habañero

Ngjyra jeshile e çelët, megjithëse kur piqet ngjyra bëhet e verdhë-portokalli, është një lloj tjetër djegës i freskët. Cilësia e saj është e butë dhe konsiderohet si shumëllojshmëria më e nxehtë e djegës nga të gjithë. Isshtë një përbërës themelor në ushqimin Yucatecan dhe zakonisht merret kur është akoma i gjelbër i verdhë ose i verdhë, domethënë kur nuk është pjekur ende plotësisht. Nuk merret e thatë.

Kili guero

Në të vërtetë, ky emër zbatohet për çdo varietet djegës që ka ngjyrë të verdhë, "bjonde" ose të gjelbër-verdhë. Specat Güero janë të freskëta dhe ndryshojnë në formë, aromë, madhësi, intensitet të nxehtësisë, etj. në varësi të rajonit të Meksikës ku është rritur.

spec jalapeno

Ky emër vjen nga fakti se thuhet se ato janë origjinale nga Jalapa (Veracruz), edhe pse në ditët e sotme ato nuk kultivohen më atje. Ato janë speca djegës të gjelbër ose të gjelbër të errët, me një formë konike dhe të zgjatur që ndonjëherë janë me majë. Lëkura karakterizohet nga të qenit me shkëlqim. Ata janë shumë të nxehtë.

Molla e Kilit

Shtë një djegës i freskët, në formë koni, me mish dhe me një lëkurë të verdhë të ndritshme dhe intensive. Konsiderohet si një djegës jashtëzakonisht i nxehtë, pothuajse në të njëjtin nivel intensiteti me specin habanero.Emërtohet me emra të ndryshëm sipas rajonit; kështu, në Michoacán ata e quajnë atë "chile perón", në Veracruz "chile cera" dhe në Oaxaca "chile canario", për shkak të ngjyrës së saj të verdhë. Kur ato hahen të thata, ato quhen "piper zile" dhe marrin një ngjyrë të kuqe të errët.

Serrano Kili

Isshtë një djegës i freskët jeshil me një formë cilindrike që ndonjëherë përfundon në një pikë. Smallshtë i vogël (rreth 3-5 cm i gjatë) dhe konsiderohet pikant. Zakonisht hahet e pjekur (e freskët). Kur piqet, bëhet e kuqe. Kultivohet në malet e Puebla dhe Hidalgo, prandaj quhet "chile serrano".

Poblano Kili

Shtë një djegës i madh (zakonisht rreth 12 cm i gjatë dhe 6 cm i gjerë), me mish dhe në formën e një koni të sheshtë që zakonisht hahet i freskët. Ngjyra e saj është lëkurë jeshile e errët dhe me shkëlqim. Nuk konsiderohet shumë pikante, por ka një aromë karakteristike. Ky është djegës i freskët më i përdorur në kuzhinën meksikane dhe, për këtë arsye, është më i kultivuari në vend.

Kili jeshil

Ky është emri që u është dhënë të gjitha specave të freskëta të gjelbër djegës. Prandaj, ata që u përmendën më lart, të tilla si speci serrano, jalapeño ose poblano, do të futeshin në këtë grup. Sidoqoftë, në qendër të vendit, nëse dikush flet për "djegës të gjelbër", gjithmonë i referohet djegës serrano; përndryshe, zakonisht flitet drejtpërdrejt për "specin jalapeño".

Spec djegës zile

Kjo larmi e djegës së freskët është praktikisht gjithmonë e gjelbër e errët ose e kuqe, por ka edhe të verdhë dhe madje edhe portokalli. Ata janë të mëdhenj dhe me mish. Kjo shumëllojshmëri e djegës zakonisht quhet "speca zile" ose "speca zile".

Konsiderohet si një lloj djegës me shije të ëmbël. Sidoqoftë, zakonisht nuk përdoret si përbërës në kuzhinën meksikane, por thjesht për t’u zbukuruar.

Kili gjerë

Isshtë një djegës i thatë në të kuqërremtë që ka rreth 12 cm të gjatë dhe 7 cm të gjerë në formën e një trekëndëshi. Ata janë fleksibël në prekje. Shtë varieteti i thatë i specit poblano.

Bili djegës

Përbëhet nga një djegës i thatë, me formë të rrumbullakët dhe madje sferike, me ngjyrë të kuqërremtë dhe me erëza mesatare, megjithëse aroma e tij konsiderohet e këndshme. Përdoret për të bërë salca të nxehta. Emri "piper zile" rrjedh nga fakti se, nëse e tundim, farat e saj mund të dëgjohen sikur të ishte një zile ose një zhurmë.

Djegës chilcostle

Ky djegës i tharë ka ngjyrë të kuqe të errët dhe me madhësi të madhe (12-15 cm i gjatë dhe 3 cm i gjerë). Spshtë pikant dhe është rritur veçanërisht në rajonin e Oaxaca, konkretisht në Cañada Chica, gjë që e bën të vështirë gjetjen e tij në pjesën tjetër të vendit. Përdoret për të bërë salca, merak, molle ...

Djegës Catarina

Ky djegës është i njohur edhe me emrin e "djegës Catarinita". Colorshtë me ngjyrë jeshile, e kuqe kur piqet. Kur thahet, ajo merr një ngjyrë të kuqe sepie. Forma e saj është ovale dhe përfundon në një pikë. Përdoret për t'u dhënë një ngjyrë të kuqërremtë salcave, zierjeve, supave, marinadave ... isshtë rritur në Aguascalientes dhe gjithashtu në jug të Shteteve të Bashkuara.

Djegës chilhuacle

Kjo emërtim përfshin tre lloje të djegës së thatë: e zezë, e kuqe dhe e verdhë. Kjo sepse ato ndajnë disa karakteristika, siç është origjina e tyre Oaxacan, kur thahen ato ruajnë formën e tyre origjinale pa rrudha dhe lëkura e tyre është e lëmuar. Emri i kësaj shumëllojshmërie të djegës vjen nga Nahuatl dhe fjalë për fjalë do të thotë "djegës i vjetër".

Piper chipotle

Shtë një lloj djegës i thatë dhe i tymosur, me ngjyrë kafe të errët, me një strukturë të rrudhur dhe konsiderohet djegës i thatë më i nxehtë nga të gjithë. Shtë varianti i thatë i specit jalapeño. Emri "Chile Chipotle" vjen gjithashtu nga gjuha Nahuatl dhe do të thotë "djegës i tymosur".

Spec djegës

Ky emër përdoret për t'iu referuar të gjitha specave djegës që kanë përmasa të vogla dhe të rrumbullakëta, ovale dhe pak konike. Kur janë të freskëta, ato kanë ngjyrë të gjelbër dhe, kur thahen, fitojnë një ngjyrë të kuqe sepie.

Dru djegës

Ato janë një shumëllojshmëri specash djegës të zgjatur dhe të hollë (7 cm të gjatë dhe 1 cm të gjerë afërsisht). Kur janë të freskëta janë të gjelbërta, por kur piqen fitojnë një ngjyrë të kuqe. Ato mund të gjenden në tregjet e njohura me lehtësi. Aroma e tij është shumë e ngjashme me atë të specave serrano dhe ato janë shumë të nxehta. Në fakt, ato përdoren për të aromatizuar një larmi të gjerë të zierjeve.

salsas

Salcat e freskëta, pikante dhe acide janë një element kryesor në çdo menu meksikane; në fakt, ajo që e dallon ushqimin meksikan nga pjesa tjetër janë salcat e tij, secila me një aromë të veçantë. Shumë enë madje përziejnë disa salca në të njëjtën kohë, duke siguruar një shije dhe strukturë unike në shije. Më poshtë po rendisim salcat kryesore të gastronomisë meksikane:

Guacamole

Shtë një salcë e bërë me avokado. Ka shumë variacione nga një zonë në tjetrën por përbërësit më të zakonshëm janë avokado, qepa, jeshile dhe disa pika limoni, megjithëse shumë njerëz shtojnë domate të pjekur, të thatë ose të freskët.

Salcë e kuqe

E ashtuquajtura salcë e kuqe meksikane bëhet me domate të gatuara, qepë, hudhër, speca djegës (të tilla si jalapeños ose pemë molle) dhe degë të freskëta koriandër.

sqep i gjelit

Kjo salcë është shumë e njohur në gastronominë e Meksikës dhe bëhet me qepë, domate dhe speca jalape jo, si dhe me lëng limoni olima. Njihet gjithashtu me emrin e salcë e freskët. Shtë një salcë e zakonshme në fajitas dhe tacos.

Salcë jeshile ose tomatillo

Përbërësit e tij janë tomatillos, qepë, hudhër, speca djegës dhe koriandër. Isshtë shtuar në të gjitha llojet e pjatave, të tilla si tacos, quesadillas, fajitas, burritos, enchiladas ...

Salcë mango

Salca e mango ka një aromë midis ëmbël dhe pikante, dhe është bërë me mango (prandaj emri i saj), piper i kuq. qepë, spec djegës të nxehtë dhe koriandër. Isshtë shtuar në çdo lloj pule të pjekur në skarë ose peshk, si dhe një zhytje për nachos.

mol

Disa variante meksikane marrin emrin e tyre nga kjo salcë. Në parim, në versionin e tij më tradicional, është një salcë e përgatitur me kakao, speca djegës të llojeve të ndryshme, domate, bajame, rrush të thatë, kanellë, majdanoz dhe erëza të tjera.

Salcë nxehtë

Ky është emri i përgjithshëm që përdoret për t'iu referuar pothuajse çdo salce që është pikante në kuzhinën meksikane. Si e tillë, vlen për pothuajse çdo pjatë.

Salcë Enchilada

Kjo salcë është specifike për enchiladas dhe përdoret kryesisht për t'i dhënë kësaj pjate një prekje pikante. Përfshin speca djegës, qepë, hudhër, salcë domate dhe erëza të tjera.

Tabasko

Kjo salcë me aromë pikante përgatitet me djegës të kuq tabasko, uthull, kripë dhe ujë, të gjitha të makeruara në fuçi lisi. Isshtë vendas në shtetin meksikan të Tabasco (prandaj dhe emri i tij), megjithëse sot është tregtuar si një produkt amerikan dhe shitet në të gjithë botën.

Çamoj

Salca e chamoy është bërë nga fruta të dehidratuar, speca djegës të nxehtë, misër (misër në kalli), kripë, sheqer, uthull dhe ujë. Aroma e tij është një përzierje midis erëza, acid dhe e ëmbël. Frutat që përdoren për përgatitjen e tij janë zakonisht kajsia ose mango. Pamja e saj ka ngjyrë të kuqërremtë.

Salcë Jumiles

Jumiles, bugs bush ose xotlinillis janë insekte hemiptera të ngrënshme dhe janë përbërësi kryesor në këtë salcë, siç sugjeron emri i tyre. Konsumohet veçanërisht në shtetet Guerrero dhe Morelos. Aroma e saj të kujton kanellën, për shkak të kërcellit dhe gjetheve të lisit në të cilat ushqehen këto insekte.

Djath Ceder

Kjo salcë përdoret për zhytje, domethënë për zhytje. Zakonisht, shoqëron nachos dhe shërbehet i nxehtë, në mënyrë që djathi të shkrihet. Përbërësi kryesor në këtë salcë është, siç sugjeron emri, djathi çedër, si dhe djathi i shpërndarë, qumështi, gjalpi, mielli i misrit, speci i ëmbël dhe specat djegës të nxehtë. Ngjyra e saj është e verdhë-portokalli, për shkak të djathit çedër.

Desserts

Pa dyshim, një mbiemër që përshkruan në mënyrë të përsosur ëmbëlsirat tipike të Meksikës është "i ëmbël". Karamel i lëngshëm, qumësht i kondensuar dhe, natyrisht, sheqer janë përbërës të përdorur gjerësisht në pasta meksikane. Nëse doni të dini cilat janë ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat më tradicionale në Meksikë, vazhdoni të lexoni.

kravatë mamey

Të ashtuquajturat "ate de mamey" janë, në fakt, copa të frutave të pemës mamey të sheqerosura. Për përgatitjen e tij ju nevojiten mameys të pjekura, bajame të copëtuara, sheqer, kanellë dhe vaj perimesh. Gjithçka shtypet dhe bëhet një përzierje homogjene derisa të formohet një shurup i lehtë.

Të gjithë përbërësit përzihen derisa përzierja të ngjajë me një pure dhe, së fundmi, hidhen në një kallëp për ta formuar në kubikë të vegjël. Ata lihen të ftohen në frigorifer përpara se t’i shërbejnë.

Puthje kokosi

Puthjet e kokosit janë një ëmbëlsirë tipike meksikane që njihet edhe me emrin e Puthje kokosi. Bëhet me qumësht të kondensuar, ekstrakt vanilje dhe kokos të integruar. Të gjithë këta përbërës duhet të përzihen për të formuar një brumë homogjen që përfundimisht do të piqet.

Kikirikë të karamelizuar

Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsire, ju duhen kikirikë të papërpunuar në lëvozhgë, sheqer, ujë dhe ngjyrosje të kuqe të ushqimit. Të gjithë këta përbërës përzihen së bashku dhe zihen në zjarr mesatar, derisa të bëhen një përzierje e thatë, e ngjashme me karamelin.

Alfeñique e embel

Shtë një figurinë, zakonisht e formuar si a kafka, me karamel ose reçel dhe që përgatitet me sheqer të pastër kallami. Hasshtë përgatitur që nga kohërat koloniale në pjesën më të madhe të Amerikës Latine. Forma e kafkës është për shkak të faktit se është një ëmbëlsirë që zakonisht merret më 2 nëntor, domethënë Dita e të Vdekurve.

Ata njihen gjithashtu me emrin e kafka sheqeri. Përpunimi i tij kërkon përdorimin e teknikave të ndryshme artistike. Përveç kësaj, gjatë Dita e të Vdekurve, kremtohet Panairi i famshëm i Alfeñique dhe Sweetmbëlsirës Rajonale, i cili është mbajtur që nga viti 1989 dhe në të mund të shihni tezgë të panumërta rrugësh ku shitet kjo ëmbëlsirë. Në videon e mëposhtme mund të shihni se çfarë do të gjejmë nëse vizitojmë Panairin Alfeñique në Meksikë:

Ëmbël guava

E ëmbla guava është një ëmbëlsirë e ngjashme me atë pelte ftua që bëhet me guava, një frut shumë i njohur në Meksikë dhe Kolumbi dhe që konsiderohet të ketë veti të dobishme shëndetësore, ndër arsye të tjera sepse ka një përmbajtje të lartë të Vitaminës C. Kjo ëmbëlsirë është bërë me gujava, sheqer ose panela, kanellë dhe ujë

Mollë të karamelizuara

Mollët e karamelizuara ose të përhumbura janë gjithashtu një ëmbëlsirë tipike në Dia de los Muertos dhe Natën e Halloween. Përbërës të tjerë si një filxhan verë të kuqe, ujë, krem ​​pana, ngjyrosje të kuqe ushqimore dhe sheqer u shtohen mollëve (të cilat duhet të jenë të kuqe dhe të mesme në madhësi). Ekziston një version për fëmijët në të cilin nuk përdoret verë e kuqe, por shurup misri.

Na lëviz

Kjo ëmbëlsirë është tipike për qytetin Huamantla, në shtetin meksikan të Tlaxcala. Kjo e ëmbël në thelb konsiston në përzierjen e kokoshkave me shurupin e sheqerit të shkrirë. Piloncillo është një shurup që përgatitet nga lëngu i kallamit të sheqerit pasi të jetë lagur dhe zier.

Tortë e zezë sapote

Sapota e zezë është një frut nga pema me të njëjtin emër dhe aroma e së cilës të kujton kryesisht çokollatën, prandaj thuhet se kjo tortë mund të jetë një zëvendësim për tortën me çokollatë, dhe shumë më e shëndetshme.

Pas bluarjes së frutit derisa të merret një lloj pure, ajo përzihet me sheqer kafe, banane dhe sheqer të grimcuar. Kjo brumë futet në një kallëp dhe piqet derisa të arrihet një tortë e fortë ose me gëzof. Shërbehet i ftohtë.

Pije

Nga tekilaja e famshme e shoqëruar me një prekje kripe dhe limoni e deri tek pijet më natyrale të bëra nga fruta të tilla si limonada ose uji hibiscus, ndër të tjera, në Meksikë është shumë tradicionale të shoqërosh vaktet me një pije të veçantë. Më poshtë po rendisim ato më të njohurat.

Ujëra të ëmbla

Emri "ujëra të ëmbla" zbatohet për pijet joalkoolike të bëra nga uji, frutat, lulet ose drithërat dhe sheqeri. Këto pije merren gjatë drekës ose drekës, dhe zakonisht bëhen në shtëpi. Më të njohurat janë limonada, uji hibiscus, portokalli, marina dhe horchata orizi. Ato shërbehen të ftohta dhe janë më tipike për pranverën dhe vjeshtën.

tekila

Tequila është një pije alkoolike me origjinë nga komuna e Tequila, në shtetin e Jalisco. Përpunimi i tij konsiston në fermentimin dhe distilimin e lojës së blu agave (tequilana agave) Kjo pije konsiderohet më e njohura ndërkombëtarisht dhe përfaqësuese e vendit.

Ashtë një traditë të pihet me kripë dhe limon, sepse në të kaluarën në kufijtë e Meksikës shërbehej tequila e lirë, e cila nuk bëhej me agave blu por me alkoole bujqësore që i jepnin një shije të pakëndshme. Kripë dhe limon u shtuan për të zvogëluar këtë aromë.

Mezcal

Mezcal është një tjetër pije alkoolike që bëhet nga sheqernat e nxjerra nga kokat ose ananasit e pjekur të llojeve të ndryshme të agave. Shtë një pije pa ngjyrë ose pak e verdhë.

pulque

Pulque është një pije alkoolike e fermentuar që është tradicionale nga Meksika dhe me origjinë para-hispanike. Isshtë përgatitur nga fermentimi i mukozës, i njohur gjerësisht me emrin e livadh, agave ose maguey pulquero. Megjithëse konsumohet në të gjithë vendin, është veçanërisht i popullarizuar në Guanajuato, Guerrero, Michoacán, Oaxaca, Puebla, Hidalgo, Veracruz dhe San Luis Potosí, ndër të tjera.

tepache

Tepache është një tjetër pije shumë e famshme e fermentuar në Meksikë, edhe pse niveli i alkoolit është mjaft i ulët. Aroma e saj është e ngjashme me atë të birrës, përveç që ka një nuancë të ëmbël. Usualshtë e zakonshme që misri të përdoret për përgatitjen e tij, veçanërisht në komuniteteve indigjene nga Oaxaca, Querétaro, Puebla, Sinaloa, Yucatán, Chiapas, Tabasco ...

Konsiderohet se kjo pije tashmë ishte marrë si një simbol i adhurimit fetar në kohën e majeve. Aktualisht, ajo merret nga fermentimi i frutave të ndryshëm si ananasi, molla, guava ose portokalli, ndër të tjera. Ju mund të blini versionin e tij të tregtuar në supermarkete ose gjithashtu versionin e tij shtëpiak, për shitje në disa tezga rrugësh.

Ky artikull është ndarë 1013 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: