Gastronomia e Argjentinës ndryshon nga vendet e tjera të Amerikës Latine sepse ajo ka ndikime evropiane, veçanërisht nga kuzhina spanjolle dhe Gastronomia italiane. Argjentina është gjithashtu një nga prodhuesit më të mëdhenj bujqësorë të grurit, misrit dhe viçit. Në vazhdim ju tregojmë pjatat kryesore, ëmbëlsirat dhe pijet tipike të këtij vendi.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Kurse kryesore

Aromat e pjatave kryesore të kuzhinës argjentinase janë një reflektim i ndikimit italian dhe, në të njëjtën kohë, atij spanjoll. Për këtë arsye, shumë prej pjatave të përmendura më poshtë janë origjinale nga Italia. Po kështu, pjekjet argjentinase janë bërë të famshme në botë për mënyrën e tyre të veçantë të përgatitjes.I pjekur

Kur flasim për kuzhinën argjentinase, padyshim pjata e parë që duhet përmendur është Barbecue i famshëm Argjentinas. Shtë një Barbecue në të cilën pjesë të ndryshme të viçit gatuhen në skarë ose në nxehtësinë e zjarrit.

Kur bëhet një Barbecue, personi që e bën atë thirret pështyj o Barbecue dhe duhet të marrë parasysh një sërë aspektesh në lidhje me mishin, përkatësisht: prerja, mënyra e kripës, pika e tij, kohët e gatimit, lloji i skarës për t'u përdorur ...

Pjesët e mishit zakonisht vendosen horizontalisht, megjithëse ka metoda të tjera, të tilla si pështyj, i cili përbëhet nga një bosht metalik në të cilin shpohet ushqimi, i përdorur gjerësisht edhe në kuzhina braziliane.

Një variant i kësaj metode është spiunuar në kryq o i pjekur në kryq, në të cilën mishi është rregulluar në formën e një kryqi në skarë. Pjekjet zakonisht përgatiten me viçi, mish qengji ose kec. Kjo pjatë është gjithashtu shumë e popullarizuar në gastronomia e Ekuadorit ose kuzhina meksikane, ndër të tjera.

Patëllxhanë turshi

Patëllxhanët turshi janë një pjatë e shtëpiak dhe ata marrin një proces mjaft të gjatë përpunimi. Keni nevojë për të paktën 1 kg patëllxhanë, të cilat duhet të priten në feta të paktën 1 cm të gjera.

Më pas, ato duhet të zihen për disa minuta dhe më pas të ruhen në një kavanoz qelqi me shumë vaj shoqëruar me hudhër, majdanoz dhe rigon të copëtuar imët dhe të zihen përsëri për gjysmë ore.

Më në fund, ato duhet të mbahen në një vend të errët dhe të thatë për të paktën 10 ditë. Gjëja normale është të marrësh këtë pjatë si një hyrëse ngjitur me një gotë verë dhe djathë.

I gazuar

Karboni është një lloj i merak shumë e njohur në kuzhinën e Amerikës Latine, veçanërisht në kuzhinën kiliane, boliviane dhe jugore peruan, ku njihet gjithashtu me emrin e lokro.

Carbonada përgatitet tradicionalisht në një tenxhere ose tenxhere mbi një sobë druri. Receta klasike përfshin, ndër të tjera, përbërësit e mëposhtëm:

 • Kunguj
 • Misër i butë ose misër
 • Mish viçi, qengji ose dhie
 • Jams
 • Pjeshkë të thata

E gjithë kjo ziehet derisa supa të marrë një qëndrueshmëri të trashë dhe, më vonë, ajo është erëza me rigon, spec, qepë, trumzë, spec djegës, etj.

Ushqim Italian

Imigracioni italian ishte lëvizja më e madhe migratore e përjetuar në Argjentinë dhe aktualisht është komuniteti evropian me praninë më të madhe në Republikën e Argjentinës.

Prandaj, nuk është për t'u habitur që gastronomia e Argjentinës ndikohet fuqimisht nga Kuzhina italiane.

Ndoshta Ushqim Italian më e konsumuar është pica, e ndjekur nga fainá (farinata në italisht), makarona në përgjithësi, milanesa, djathëra dhe makarona frola.

chimichurri

Salca me emrin chimichurri Ka një qëndrueshmëri të lëngshme që përfshin një larmi të gjerë përbërësish për të rritur aromën e saj, ndër të cilat nuk mund të humbni:

 • majdanoz
 • AJO
 • uthull
 • borzilok
 • Djegës i bluar
 • Vaj ulliri
 • Kripë

Megjithëse konsumohet gjerësisht në Argjentinë, merret edhe në Paraguai dhe Uruguaj. Zakonisht përdoret si veshja për pjatat kryesore, të tilla si rosto, choripán dhe sallata, si dhe për marinimin e peshkut. Duhet të mbahet në frigorifer në një enë hermetike.

Çinçulinat

Termi drithërime vjen nga anglishtja e Mesjetës së Vjetër dhe përdoret për t'iu referuar zorrëve ose zorrës së hollë ose të trashë të bagëti.

Sekreti është se chinchulines janë të freskëta dhe të thekura mirë. Zakonisht gatuhen së bashku me Barbecue Argjentinas dhe hahen si shoqërues.

Chinchulines që gatuhen me zorrë të hollë zakonisht paraqiten në formën e një bishtalec, ndërsa nëse përdoret zorrë e trashë (e quajtur në Argjentinë okot o barku i dhjamosur), është gatuar në një mënyrë të ngjashme, por është e mbushur me të njëjtët përbërës si chorizo.

Koripan

Choripán është një tjetër nga pjatat e yjeve të kuzhinës argjentinase dhe shquhet mbi të gjitha për thjeshtësinë e përgatitjes së saj, si dhe aromën e saj. Termi koripani është në të vërtetë një shkurtim për chorizo, e cila zakonisht shkurtohet si chori y tigan.

Pllaka në thelb përbëhet nga një chorizo e cila gatuhet në skarë dhe shërbehet midis dy copave të bukës, zakonisht bukë franceze ose marraqueta, e ngjashme me një sanduiç ose sanduiç.

Lloji i chorizo-s së përdorur është Kreole, i quajtur gjithashtu Barbecue, me qëndrueshmëri të butë dhe pamje të papërpunuar, e bërë nga 70% viçi dhe 30% nga mishi i derrit. Zakonisht është e kalitur me të Salcë Chimichurri ose pebre.

Empanadas

Empanadat janë, së bashku me asado dhe choripán, një tjetër prej pjatave argjentinase par ekselencë. Në fakt, empanadat janë të njohura në shumë vende të tjera të Amerikës Latine, si dhe në mes të vendeve tapas spanjolle.

Konkretisht, empanadat nga Argjentina kanë një formë gjysmërrethore jo më shumë se 20 cm në diametër dhe janë të mbyllura me të ashtuquajturat zmbraps, i cili mund të bëhet me dorë ose me pirun dhe forma e të cilit, në shumë raste, është një tregues i përbërësve që përmban mbushja.

Mbushja e empanadave njihet si mesazh o i gazuar. Megjithëse përbërësit ndryshojnë sipas rajoneve, empanadat më të njohura janë ato nga Tucumán, Buenos Aires, Catamarca, Chaco dhe Cordovan, ndër të tjera.

Byrek me peshk

Empanada e peshkut është një variant i empanadave të famshme për të cilat kemi folur më parë. Për mbushje, mund të përdorni çdo lloj peshku, gjithmonë për shijen e darkës, megjithëse më të zakonshmet janë tuna (e freskët ose e konservuar), sardelet dhe hake.

Mund të përzieni edhe lloje të ndryshme peshqish. Ju duhet brumë për ëmbëlsira të këndshme, qoftë të bëra vetë ose të përgatitura, dhe, përveç kësaj, përbërës të tjerë përfshihen në përzierje: domate, qepë, speca, vaj, vezë, ullinj ...

Faina

Faina është një përshtatje e termit farinata, nga dialekti gjenovez dhe kuptimi i të cilit është bëhet me miell.

Siç kemi komentuar më parë, fainá është një tjetër pjatë që është instaluar në gastronominë e Argjentinës dhe që emigrantët italianë u sollën në vend midis shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Fainá zakonisht konsumohet si ana e picës dhe, në fakt, vendoset në majë të secilës fetë pica, në mënyrë që ato të merren në të njëjtën kohë.

locro

El locro (nga gjuha Keçua ruqru o luqru), i njohur si Locro argjentinase o Locro kreole Argentinashtë një traditë në Argjentinë më shumë sesa një pjatë kryesore e thjeshtë e përfshirë në gastronominë e saj.

Ky ushqim zakonisht konsumohet më 25 maj, një ditë e konsideruar si një festë kombëtare në të cilën festohet Dita e Atdheut Argjentinas, dhe më 9 korrik, Dita e Pavarësisë së Argjentinës.

Prandaj, locro është një simbol i festës familjare ose me ata që janë më afër jush. Përbërësit themelorë të kësaj pjate janë: misri, kungulli, qepa, fasulet, dafina, qimnon, mishi i derrit dhe / ose viçi dhe kripa.

të bukës

Milanesa është një tjetër prej pjatave të yjeve në kuzhinën argjentinase dhe ia ka borxh origjinës së saj Italisë, posaçërisht qytetit të Milán, prandaj dhe emri i saj.

Që nga shekulli i XNUMX-të, kur emigrantët italianë filluan të mbërrinin në Argjentinë, ajo ka qenë një pjatë e zakonshme në gastronominë argjentinase, kuzhinë paraguaiane, uruguajane dhe boliviane.

Milanezët përbëhen nga një biftek i imët viçi që lyhet me vezë të grimcuar dhe bukëpjekje, dhe më vonë, skuqet në vaj. Normalisht, merret te pllaka, domethënë shërbehet në një pjatë me pure patatesh, patate të skuqura ose sallatë.

Sidoqoftë, është gjithashtu e zakonshme ta marrësh atë në një sanduiç, një pjatë e njohur si Sanduiç milanez o Milanese në bukë dhe kjo mund të përfshijë marule, vezë, domate, djathë ... Në rast të përfshirjes së të gjithë këtyre përbërësve, quhet i plotë.

Copëtuar

Picada është një fillestar tipik në Argjentinë dhe gjithashtu në kuzhinën uruguajane. Në Spanjë, zakonisht quhet i ngurtë dhe gjithashtu hahet si fillestar ose si mbulesë. Megjithatë, është shumë e ngjashme me antipastë Italiane

Isshtë një pjatë që përfshin disa përbërës në sasi të vogla, midis të cilave ka zakonisht ato që përmenden më poshtë: proshutë, djathë, bukë, suxhuk gjaku, mortadella, sallam, copa milaneze, pica, pate, peshk, qiqra, turshi me vinaigretë, kërpudha ...

Polenta

Polenta është një pjatë origjinale nga rajoni verior i Italisë, por që sot konsumohet në pjesën më të madhe të Evropës (Austri, Bosnjë, Portugali, Slloveni, Francë Jugore ...) dhe në Amerikën Latine, veçanërisht në Argjentinë, ku është merret sidomos në muajt më të ftohtë të vitit.

Mënyra më e zakonshme e përgatitjes shoqërohet me tuco (salcë e bërë nga domate, qepë dhe viçi) dhe djathë të integruar (zakonisht parmixhano). Polenta argjentinase ka tendencë të ketë një qëndrueshmëri mjaft të trashë, deri në pikën që ndonjëherë është e nevojshme ta prisni atë me një tel shumë të hollë të quajtur tweety.

Provolone ne skare

Provoleta është në të vërtetë emri i një marke tregtare djathi që i referohet Djathi argjentinas rrotullohet provolone.

Karakterizohet sepse është një djathë që është krijuar për tu pjekur në skarë ose i pjekur në skarë, në mënyrë që të jetë i trashë dhe me pamje të artë.Zakonisht merret si shoqërues i mishit, sallamit dhe mishit të grirë. Pasi të shkrihet, spërkatet pak me rigon dhe sipër i hidhet vaj ulliri. Isshtë gjithashtu e zakonshme që ta merrni me bukë.

Sorrentines

Sorrentinos janë një tjetër nga pjatat që janë trashëguar nga ndikimi italian brenda kuzhinës argjentinase.

Shtë një lloj makarona të mbushura i ngjashëm me ravioli italianë që zakonisht përfshin proshutë, djathë dhe rikota, edhe pse këta përbërës mund të ndryshojnë në varësi të rajonit ku përgatiten.

Kështu, ka edhe spinaq, salmon, djathë brie, djathë mocarela, proshutë të papërpunuar, karkaleca deti, kunguj, qepë, salcë domate ...

Vitel Toni

Vitel toné është një pjatë origjinale nga Italia, posaçërisht nga rajoni i Piemonte, ku njihet si ton vitel në dialektin Piemontez ose si vitello tonnato në italisht.

Ashtu si pjatat e tjera të përmendura tashmë, ajo është bërë shumë e popullarizuar në Argjentinë, si dhe Uruguaj. Këto janë fileto viçi që shoqërohen nga një salcë përbërësit e së cilës janë:

 • Peshku i tonit
 • Vezë e zier fort
 • Anchovy
 • Krem qumështi

Mund të përfshihen edhe kaperi. Shtë një pjatë që zakonisht konsumohet në darkat e Krishtlindjeve, në festa ose në festime familjare. Merret i ftohtë si fillestar.

Kungull i njomë i mbushur

Kungulli është një perime që i përket familjes së kungujve, kungujve dhe të ngjashme. Konkretisht, kungulli (nga gjuha Keçua: sapallu) është varianti më i njohur në Amerikë, ku njihet edhe si kungull.

Kungujt, kur ende nuk janë pjekur dhe lëkura e tyre është e butë, quhen kungulleshkat. Dishshtë një pjatë shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe konsiston në mbushjen e tyre me vezë, proshutë të gatuar, thërrime buke, djathë të integruar, qepë, gjalpë dhe vaj ulliri. Ata janë gatuar në furrë.

Smbëlsirat dhe pijet

Argjentina ka një larmi të gjerë në menunë e saj të ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave. Prania e dulce de leche spikat mbi të gjitha, e përdorur në një numër të madh recetash, të tilla si flan me dulce de leche ose pastafrola, ndër të tjera. Agrumet dhe frutat tropikale janë gjithashtu shumë të pranishme.

Niseshte misri alfajores

Alfajores së miellit të misrit është një ëmbëlsirë tipike e Amerikës Latine, megjithëse janë origjinale nga koha e vitit Al Andalus (ku ishte emri i tij origjinal Spanjisht-Arabisht el-hasú, kuptimi i të cilit është mbushje) dhe u prezantuan në Amerikë në epokën para-koloniale.

Alfajores janë tregtuar nga marka të ndryshme, përkatësisht: Jorgelin, Çantë, i tillë, cachafaz… Sidoqoftë, receta tradicionale për përgatitjen e saj përfshin përbërësit e mëposhtëm në mbushje:

 • gjalpë
 • vezë
 • sheqer
 • Ekstrakt vanilje
 • Niseshte speciale misri për të përgatitur alfajores
 • Miell që rritet vetë
 • Dulce de leche për mbushjen
 • kokosit të integruar

Mbushja e thënë vendoset midis dy ose më shumë cookies. Në disa variante, ata lahen çokollatë, sheqer o me xham.

Klerikó ose klerikot

Clericó ose klerikoti është një pije alkoolike me shije shumë e ngjashme me sangria spanjolle. Përveç Argjentinës, ajo konsumohet gjerësisht në Paraguai dhe vende të tjera të Amerikës Latine.

Përveç kësaj, zakonisht merret me pushime, veçanërisht në Krishtlindje dhe në festat e fundvitit. Isshtë e ngjashme me ëmbëlsirën ekuadoriane të njohur si ha dhe pi dhe përgatitet me agrume dhe fruta tropikale.

Meqenëse të gjithë përbërësit janë të përzier me verë, shmangni shtimin e shalqirit midis frutave, pasi ekziston një besim popullor se kombinimi i verës dhe shalqirit ka efekte anësore të dëmshme për shëndetin.

faturat

Faturat në Argjentinë janë një traditë dhe simbol i mikpritjes së banorëve të saj, pasi është e zakonshme që, nëse një vizitor pritet në shtëpi, të vijë i shoqëruar nga një pjatë faturash.

Ato përbëhen nga një gamë e gjerë e pasta që merret për të shoqëruar mikun e gatuar, kafenë me qumësht ose shoqen. Ato mund të mbushen me dulce de leche, patate të ëmbël, pastë ftua ose krem ​​pastiçerie.

Faturat më të njohura janë brioshët, për të cilët do të flasim më poshtë, ëmbëlsirat e zeza, ato të Berlinit ose topa frat, palmat dhe topat e ëmbël të qumështit, ndër të tjera.

Karamel

Dulce de leche është një lloj shurup ose salcë shumë e trashë, kafe në dukje dhe aroma e së cilës të kujton kryesisht karamelin. Konsiderohet një delikatesë, prandaj merr emra të tjerë si p.sh. delikatesë, blancmange, karamel o arequipe.

Textureshtë e ngjashme në strukturë me qumështin e kondensuar dhe, në fakt, konsiderohet të jetë një variant i karamelizuar i tij. Konsumi i tij është përhapur në të gjitha vendet e Amerikës Latine, Francë (konfituar de lait në frëngjisht), Spanja dhe Shtetet e Bashkuara.

Mund të merret vetëm ose si shoqërim me ëmbëlsirat e tjera, të tilla si alfajores e niseshtesë së misrit, akullore, ëmbëlsira, ëmbëlsira të skuqura, petulla, flan ...

Martin Hekuri

I ashtuquajturi Martín Hierro përbëhet nga pelte ftua, patate e ëmbël ose gujava e shoqëruar me feta djathi. Isshtë një ëmbëlsirë e thjeshtë që nuk kërkon një proces përgatitje.

Isshtë e popullarizuar në Uruguaj dhe gjithashtu në Argjentinë, ku mënyra e marrjes së tij ndryshon nga rajoni. Kështu, në veriperëndim të vendit hahet me djathë dhie dhe kajote ose ton të ëmbël, dhe, nga ana tjetër, në verilindje preferojnë djathin e freskët.

Në jug, djathi i deleve përdoret i shoqëruar me karamele të njomë, mjedër ose maqui, dhe në zonat bregdetare përdoret karamele e hidhur portokalli. Quhet versioni për të cilin përdoret patate e ëmbël dhe djathë i freskët patate e freskët dhe e ëmbël.

Martohem

Fjala bashkëshortor vjen nga termi Keçua mati, që në të vërtetë do të thotë kungull, pasi që ky infuzion përgatitet me frutat ose gjethet e yerba mate (ilex paraguariensis).

Kjo bimë është rritur kryesisht në pellgjet e lumenjve Paraguai dhe Parana, dhe është një pije shumë tradicionale në rajonin e Río de la Plata. Ka një shije të hidhur sepse përmban taninet dhe, përveç kësaj, është e gazuar dhe stimuluese, sepse përmban edhe kafeinë.

Ky infuzion konsiderohet se ka vetitë tretëse, pastrimin dhe ruajtjen e trupit, pasi përmban antioksidantë. Gjëja tradicionale është ta merrni atë të nxehtë në një enë të quajtur bashkëshortor, të cilit, guampa o porongo, dhe me ndihmën e një kashte të quajtur llambë drite.

gjysmë hënë

Brioshët janë klasikja briosh që merret në Spanjë dhe Francë (në frëngjisht) briosh) si pjesë e mëngjesit dhe ata vijnë nga Austria.

Medialunat në të vërtetë konsumohen në të gjithë Amerikën Latine, ku njihen edhe si brirë të vegjël, gaforre y copa të vogla, dhe ata janë lloj tufa ëmbëlsirash, maja dhe gjalpi.

Megjithëse mund të merren pa mbushje, ekziston mundësia e shtimit të kremrave të ndryshëm brenda, duke përfshirë:

 • Karamel
 • Cokollate
 • Bajame të bluara
 • Krem kremi

Brioshët përfshihen në setin e pastave të njohura si faturat. Ju gjithashtu mund të shtoni një mbushje të kripur, të tilla si djathë, proshutë ose sallam.

pastafrola

Pastafrola, pastë frola, makarona flora ose pastaflora, në italisht makarona frollaIsshtë një tortë artizanale shumë e njohur në Argjentinë, si dhe në Paraguai dhe Uruguaj. Origjina e saj është italiane, prandaj është shumë e ngjashme me atë krostata.

Dallimi themelor midis pastafrola dhe crostata është se e para Shtë e mbushur me pastë ftua dhe, e dyta, reçel, i cili mund të jetë luleshtrydhe, fruta të thata, bukuroshe, kajsi ...

Ka variante argjentinase në të cilat pasta e ftua zëvendësohet nga karamelja e famshme e qumështit ose gjithashtu nga guava ose karamele me patate të ëmbla.

Një nga karakteristikat kryesore të paraqitjes së kësaj torte është se shtresa e sipërme zbukurohet me shirita të bërë me të njëjtën brumë me të cilin bëhet baza. Isshtë gatuar në furrë dhe është një e ëmbël tipike për të shoqëruar një infuzion bashkëshortor në çdo kohë të ditës.

Ëmbëlsira me patate të ëmbla

Pasta e patates së ëmbël është një tjetër nga ëmbëlsirat më të njohura në Argjentinë, brumi i së cilës përgatitet me miell, gjalpë, vezë, pak kripë, pluhur pjekje dhe yndyrë pella për tiganisje.

Ata janë të mbushur me E ëmbël Batata, megjithëse ka disa variante në të cilat zëvendësohet me pastë ftua ose dulce de leche.

Megjithëse këto pasta mund të gjenden gjatë gjithë vitit në furra buke dhe ëmbëlsira, ato janë veçanërisht tradicionale gjatë festivalit të 25 majit ose Ditës së Atdheut të Argjentinës. Shtë e zakonshme t'i marrësh me çokollatë të nxehtë.

Cmbëlsira të skuqura

Cmbëlsira të skuqura janë një klasik në kuzhinën argjentinase dhe zakonisht hahen të shoqëruara nga shoqja. Kjo ëmbëlsirë përgatitet shumë lehtë dhe zakonisht është e bërë në shtëpi.

Megjithëse merren në të gjithë vendin, ato janë veçanërisht të njohura në rajonin e Rio de la Plata. Për më tepër, është tradita për t'i marrë ato në ditë me shi ose mot i keq, sepse ka nga ata që e konsiderojnë këtë si një mënyrë për të falënderuar Virgjëreshën Mari për shiun që ishte e dobishme për bujqësinë.

Ka besime të tjera të njohura që gjurmojnë konsumin e ëmbëlsirave të skuqura në ditët me shi te gauchos argjentinase. Ato përgatiten me miell, kripë të imët, yndyrë derri ose viçi dhe qumësht. Në fund, ato janë skuqur në shumë vaj.

Ky artikull është ndarë 1226 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: