Gastronomia spanjolle është mjaft e larmishme, pasi që në secilin bashkësi autonome gjejmë pjata të ndryshme tipike. Prandaj, në këtë artikull, ne do të flasim për recetat më të shquara të secilit rajon. Përveç kësaj, ne ju tregojmë imazhe dhe video rreth tyre.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Navarra është një komunitet autonom i vendosur në veri të Spanjës kryeqyteti i të cilit është Pamplona. Këto janë disa nga pjatat më të shquara:Bacalao Al Ajoarriero

Për të bërë cod al ajarriero, një ditë para përgatitjes duhet të lagni merlucin dhe të ndryshoni ujin disa herë. Pas kësaj, ajo është thërrmuar, larë me ujë të ftohtë dhe tharë plotësisht.

Ditën tjetër, specat piquillo, vaji dhe hudhra gatuhen në një tavë. Nga ana tjetër, qepa e copëtuar dhe speci jeshil janë skuqur, dhe domate, kripë dhe sheqer janë shtuar.

Lëkura e merlucit të grirë zakonisht shtohet në pjatë.

Në një tigan, skuqim merlucin me katër thelpinj hudhër dhe më pas e shtojmë në tavën e specave. Në fund, specat chorizo ​​njomen dhe gatuhen për 15 minuta me majdanoz dhe djegës.

Angjinarja me molusqe

Së pari, angjinaret pastrohen dhe gatuhen me ujë dhe kripë mbi një zjarr të fortë. Pasi të vlojë, lëreni të paktën 15 minuta. Pas kësaj, ato thahen dhe priten në dysh.

Nga ana tjetër, hudhra e grirë skuqet dhe shtohet mielli dhe molusqet. Pastaj, vendosni pak nga uji i gatimit të artichokes dhe gatuajeni derisa të hapen molusqet.

Në fund, angjinaret shtohen së bashku me pjesën tjetër të përbërësve dhe zihen pak. Në këtë video mund të shihni se si bëhet pjata:

Extremadura

Gastronomia e Extremadura është e lidhur me traditën baritore të zonës. Ndër qytetet e saj më të rëndësishme gjejmë Mérida, Zamora dhe Badajoz.

Torta e dasmes

Torta e casarit është një djathë karakteristik i Extremadura që është konsumuar që nga shekulli i XNUMX-të. Aktualisht, vetëm gjashtë fabrika djathi janë përgjegjëse për ta bërë atë.

Ky djathë është bërë nga qumështi i papërpunuar i imët i deleve dhe është i shtypur. Për ta ngrënë, korja e sipërme pritet dhe ajka brenda përdoret për tu shpërndarë në bukë.

Migas

Përbërësit kryesorë për të bërë thërrimet tipike të Extremadura janë si më poshtë:

 • 500 gramë bukë
 • 1 kokër hudhër
 • Barku i derrit
 • piper i kuq
 • Vaj ulliri
 • Kripë

Një ditë para konsumimit të saj, ju duhet të prisni bukën në feta të holla, të shtoni kripë në ujë dhe të përhapni bukën me të. Më pas, ajo është e mbuluar me një leckë të lagur deri të nesërmen.

Të nesërmen, hudhra skuqet në një tenxhere. Proshuta nxirret dhe skuqet, e cila hiqet gjithashtu. Më vonë, speci i kuq pritet në shirita, skuqet dhe hiqet.

Në vajin e përdorur, vendosni bukën dhe copëtoni atë në mënyrë që të ketë thërrime të lirshme. Në fund, shtoni hudhrën, proshutën dhe specin e kuq, dhe përzieni.

Castilla y León

Në secilën provincë të Castilla y León mund të gjejmë disa pjata të veçanta nga kjo zonë:

Qengji i pjekur

Qengji i pjekur prodhohet kryesisht në provincën e Valladolid. Për gjiri në këtë zonë kuptohet se është një qengj që është ende i thithur.

Për ta gatuar, merrni një të katërtën e një qengji të kalitur me vaj, dhe është pjekur për një orë në 180º me ujë në fund. Duhet të vishet nga ana e lëkurës poshtë. Kur të kalojë ora, ajo kthehet dhe piqet për 50 minuta më shumë.

Të verdhat Santa Teresa

Yemas de Santa Teresa janë të njohura në Avila. Kjo ëmbëlsirë përgatitet duke gatuar sheqer dhe lëvore limoni për të krijuar një lloj shurupi. Më pas, të verdhat e vezëve rrihen dhe përzihen me sheqerin.

Lëngu i limonit i shtohet kësaj dhe gatuhet në zjarr të ulët. Brumi duhet të lihet të pushojë për një ditë. Pas kësaj, spërkatet sheqeri, pritet në copa dhe bëhen forma të rrumbullakëta me duar, të cilat vendosen në kallëpe letre dhe karamelizohen me sheqer.

Castilla-La Mancha

Në Castilla-La Mancha mbizotërojnë pjatat e bëra me perimet e çdo stine dhe mishi.

Pistoletë Manchego

Pisto Manchego është bërë me perime të freskëta dhe sezonale, ndër të cilat gjejmë si më poshtë:

 • Kungulleshkat
 • piper i kuq
 • Piper jeshil
 • qepë
 • AJO
 • Domate

Të gjithë këta përbërës përveç domates priten në copa të vogla dhe skuqen. Pastaj shtoni domate të integruar dhe sheqer, dhe skuqni për 20 minuta më shumë. Mund të konsumohet si i nxehtë ashtu edhe i ftohtë.

Gazpacho Manchego

Gazpacho Manchego është një pjatë që barinjtë dhe gjuetarët e konsumonin. Përbërësit kryesorë të tij janë këto:

 • lepur
 • Thëllëza
 • AJO
 • piper
 • Domate
 • Dafinë
 • trumzë
 • Kërpudha
 • Torta de gazpachos (ëmbëlsira me bukë të sheshtë)

Para së gjithash, lepuri, thëllëza, domatet dhe specat duhet të priten. Hudhra qërohet dhe ëmbëlsira pritet në copa. Kaurdisni mishin, shtoni gjethen e dafinës, hudhrën, domaten dhe piperin dhe skuqini edhe pak.

Pastaj, vendosni ujë të nxehtë dhe kripë, dhe gatuajeni për gjysmë ore. Addedmbëlsira me trumzë dhe gazpacho shtohen, e ndjekur nga kërpudhat e copëtuara. Më në fund, gjithçka gatuhet për 15 minuta më shumë.

Aragon

Aragona, me kryeqendër në Zaragoza, ka afërsisht 1,3 milion banorë. Ndër pjatat e tij tipike gjejmë si më poshtë:

Çiretas

Chiretas janë tipike për Huesca dhe konsumoheshin tradicionalisht në Pirenej. Përbërësi kryesor i tij është shpendët e qengjit, i cili është i mbushur me oriz, kanellë, majdanoz, kripë dhe piper të bardhë.

Për ta bërë këtë, të gjithë këta përbërës futen në shtresën e mishit të qengjit, ajo qepet dhe gatuhet derisa të gatuhet plotësisht. Ai gjithashtu mund të mbajë një qafë, mushkëri dhe zemër.

Pjeshkë Calanda

Pjeshka Calanda është një frut me një emërtim origjine nga Calanda, një qytet në Bajo Aragón, Teruel. Ajo ka qenë e njohur që nga Mesjeta dhe konsiderohet pjeshka më e mirë në vend.

Ndër karakteristikat që e bëjnë atë të veçantë, mund të shohim se është një bukuroshe e madhe dhe se ka gjithashtu një aromë të shijshme të ëmbël. Për këtë arsye, ajo konsumohet në të gjithë Spanjën.

Galicia

Gastronomia Galician shënohet nga produkte nga deti, të tilla si oktapodi ose butak.

Oktapod a feira

El oktapod në feira njihet në pjesën tjetër të Spanjës si Oktapodi galisian. Tradicionalisht, kjo gatuhet në një kazan bakri, edhe pse mund të bëhet edhe në një tenxhere.

Ju duhet ta ngrini oktapodin për një ditë dhe më pas e lini të shkrijë në temperaturën e dhomës. Uji zihet në kazan dhe shtohet oktapodi. Mbahet atje për një minutë, nxirret një minutë tjetër dhe futet përsëri. Ky veprim përsëritet disa herë për ta gatuar përfundimisht për 45 minuta.

Më vonë, ajo hiqet, kullohet dhe këmbët priten. Mbi copa, shtoni vaj ulliri, kripë të trashë dhe speca. Mund të gjendet edhe me patate të gatuara të prera në feta.

Fiston

Fistonët janë një molusk i ngjashëm me molusqe që është i bollshëm në Galicia. Tradicionalisht, për t'i konsumuar ato, qepa pritet dhe skuqet me pak kripë dhe proshutë serrano të prerë në shirita. Salca e domates shtohet dhe përzihet.

Kjo derdhet mbi fiston me më shumë proshutë dhe bukëpjekëse të spërkatur. Në fund, është pjekur për dhjetë minuta në 200º dhe është gati për tu shërbyer.

Cakembëlsira e Santiagos

Torta Santiago është një ëmbëlsirë tipike që është bërë e njohur që nga shekulli i 45-të. Isshtë gatuar me bajame pluhur, vezë, sheqer dhe lëvore limoni. Kjo piqet në gjalpë për 180 minuta në XNUMX ° C. Sheqeri i imët spërkatet me këtë, duke e lënë vizatimin e Kryqit të Santiagos pa sheqer.

Murcia

Rajoni Murcia ndodhet në juglindje të Spanjës dhe ka një gastronomi shumë tërheqëse.

Caldero del Mar Menor

Përbërësi kryesor në kazanin e Mar Menor është peshku. Ndër speciet më të zakonshme, gjejmë sa vijon:

 • Plehra
 • Gallina
 • Mullet
 • i Artë

Përveç kësaj, ajo gjithashtu mbart ñoras, karkaleca deti dhe oriz. Së pari, peshku skuqet në një kazan ose në tenxhere ndërsa në një tjetër bardhabati gatuhet me kripë dhe lëngu i tij kullohet (bardhaba hidhet).

Po kështu, ñoras skuqen dhe pastaj domatet. Këtyre u shtohet ñoras i grimcuar, hudhra, majdanozi dhe kripa. Pastaj shtohet supa, sillet në vlim dhe futet peshku. Në një tenxhere tjetër me lëng mishi, zieni orizin.

Zarangollo Murciano

Zarangollo Murcian është një vezë e fërguar me kungull i njomë dhe qepë. Kungulleshkat, patatet dhe qepa priten dhe vendosen në një tenxhere balte me vaj. Gatuajini për 45 minuta në nxehtësi të ulët, derisa uji të avullojë. Në krye të kësaj dy vezë janë thyer dhe nxehen derisa të vendosen.

Andaluzi

Mund të provoni pjatat e mëposhtme andaluziane në shumicën e restoranteve në Malaga, Kordoba, Granada ose në pjesën tjetër të qyteteve në zonë.

Gazpacho andaluziane

Gazpacho andaluziane nuk ka asnjë lidhje me Manchego. Ajo tradicionale nga Andaluzia është një lloj supe e ftohtë ideale për temperaturat e larta të verës Andaluziane. Përbërësit që përmban janë këto:

 • Vaj ulliri
 • uthull
 • Domate
 • kastravec
 • piper
 • qepë
 • AJO

Sepje me fasule

Kjo pjatë është mjaft e përhapur në provincën e Huelva. Sepjet janë një lloj kallamari. Për këtë përgatitje hudhra dhe qepa e copëtuar janë sallatuar me fletë dafine dhe kripë. Shtoni sepjet e prera në kube dhe vendosini në një zjarr të fortë.

Verë i shtohet kësaj dhe pastaj mbulohet me ujë, dhe lihet të gatuhet. Në fund, shtohen fasulet, ngjyrosja e ushqimit dhe majdanozi i copëtuar.

Katalonjës

Ndër pjatat e ndryshme që mund të provoni nëse udhëtoni në Katalonjë, i gjejmë këto:

Kalçots

El kalçot Shtë një lloj qepë e bardhë e zgjatur që hahet në dimër. Për t'i ngrënë, ato piqen dhe qërohen duke u tërhequr nga gjethet e qendrës. Zakonisht përhapen në salcë salvichada ose romesco.

Popullariteti i këtij produkti është i tillë që të mbahet një parti në të cilën katalanasit e konsumojnë atë: calçotada.

Krem katalanisht

Kjo ëmbëlsirë është një lloj kremi ëmbëlsirash që shërbehet në enë balte dhe zakonisht mbulohet me sheqer të karamelizuar. Përbërësit e tij janë si më poshtë:

 • Qumësht i plotë
 • Të verdhat e vezëve
 • sheqer
 • Niseshte misri
 • Lëvore portokalli
 • limon
 • kanellë

Edhe pse origjina e saj është katalanase, ajo është bërë dhe konsumuar praktikisht në të gjithë vendin, dhe është një nga ëmbëlsirat më të njohura.Asturias

Në Asturias klima është mjaft e ashpër në dimër. Prandaj, kuzhina e saj është e qëndrueshme, sidomos pjatat kryesore.

Rajs me qumësht

Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë duhet të lini orizin të thithë për pak kohë më parë. Nga ana tjetër, lëkura e një limoni pastrohet dhe derdhet në një tenxhere. Kësaj i shtohen disa shkopinj kanelle dhe qumësht dhe nxehet pa zierje.

Pastaj vendosni orizin e kulluar dhe gatuajeni në zjarr të ngadaltë për rreth dy orë. Duhet të trazohet dhe, kur të mbetet pak, shtoni sheqer, gjalpë dhe pak anise.

Lëreni të pushojë dhe më pas vendoseni në enë dhe ftohet në temperaturën e dhomës. Në fund, kanellë e bluar spërkatet mbi të dhe ftohet në frigorifer.

Fabada

Kjo pjatë rajonale zakonisht hahet vetëm në dimër për shkak të përmbajtjes së lartë kalorike. Përbërësit e tij janë këto:

 • fasule
 • Proshutë
 • chorizo
 • Suxhuk gjaku
 • Hambone
 • Kripë

Fabes janë bishtajore, posaçërisht fasulet e bardha që rriten në fushat e Asturias.

Valenciani C.

Orizi dhe prodhimet e detit janë dy nga përbërësit më të spikatur të gastronomisë Valenciane.

Paella

Paella është pjata më e famshme në gastronominë e këtij rajoni. Për ta bërë atë, duhen disa orë dhe është mjaft e komplikuar. Megjithëse ka lloje të ndryshme, të tilla si prodhimet e detit, paella tradicionale e Valencias ka përbërësit e mëposhtëm:

 • Arroz
 • Pollo
 • lepur
 • Bishtaja
 • Garrofon
 • Angjinarja
 • Fasule e bardhe

Në Komunitetin e Valencias është tipike të gatuhet të Dielën. Përveç kësaj, gjatë disa festave, është e zakonshme që paelat gjigante të bëhen për një numër të madh darkash.

Klokina e avulluar

Klokina është një lloj midhjeje që gjendet në këtë zonë. Për t'i konsumuar ato, ato duhet të pastrohen. Nga ana tjetër, hudhra qërohet dhe grihet, dhe një limon është copëtuar.

Në një tenxhere me ujë, shtoni limon, hudhër, piper, djegës, vaj ulliri dhe klokina. Zjarri është i fortë dhe i mbuluar. Duhet të gatuhet derisa të hapen klloçinat.

Madrid

Brenda Komunitetit të Madrid Mund të gjejmë pjata të ndryshme tipike, të cilat zakonisht bëhen si në baza ditore, ashtu edhe në festivalet e tyre.

Zierje Madridi

Zierja e Madridit është një zierje mjaft e plotë që hahet edhe në dimër. Siç mund ta shohim, ai ka përbërës të shumtë:

 • Qiqra
 • Fyell viçi
 • Suxhuk gjaku
 • Pantallona të gjera të viçit
 • Pollo
 • chorizo
 • Proshutë
 • lakër
 • Presh
 • Karrota
 • Patatet
 • proshutë
 • Kocka e gjurit të viçit
 • Kocka e kripës së kurrizit
 • Kocka e kallamit të bardhë
 • Kripë
 • Petë

Megjithëse përpara se të shërbeheshin tre pjata të ndryshme, sot është e zakonshme që së pari të hani një supë me petë dhe më pas një tjetër me qiqra, perime dhe mish.

Omeletë

Omeleta me patate ose omëleta spanjolle nuk është tipike vetëm në Madrid, por në të gjithë Spanjën, pasi është një nga pjatat më të famshme në gastronominë e këtij vendi. Mund të gatuhet me ose pa qepë.

Përveç kësaj, disa njerëz preferojnë që veza të jetë më e vendosur dhe të tjerët më e lëngshme. Për ta bërë atë, fillimisht skuqen patatet dhe më pas shtohet veza e rrahur.

Vend Baske

Gastronomia Baske konsiderohet si një nga më të mirat në Evropë. Ndër qendrat e tij më të shquara gjejmë Bilbao dhe San Sebastián.

Cod al pil pil

Merluci është një recetë mjaft e thjeshtë, sepse për përgatitjen e tij ju nevojiten vetëm merluc, hudhër, djegës dhe vaj ulliri. PIL pil Eshtë se si njihet salca që rezulton nga lëngu i merlucit. Hapat për ta përgatitur janë si më poshtë:

 1. Lëreni merlucin dhe thajeni.
 2. Hudhra kafe dhe djegiet në vaj, dhe hiqini.
 3. Në të njëjtin vaj, konfit merluc (gatuajeni në një temperaturë të ulët).
 4. Llokoçis vajin në mënyrë që të përzihet me lëng merluci dhe kështu të formojë salcën.

porrusalda

Në baskisht, porru mjete presh; dhe paguaj, nxehtë, kështu porrusalda është një lloj supë me presh. Për ta gatuar atë preshin, patatet dhe karotat copëtohen dhe gatuhen (mos harroni të shtoni vaj dhe kripë).

Në secilën zonë të Vendit Bask ka versione të ndryshme. Për shembull, në Guipúzcoa shtohen më shumë patate dhe është më pak i lagësht. Përveç kësaj, perime të tjera të tilla si kungulli ose qepa mund të përdoren.

pintxos

L pintxos Ato janë tapat tipike baske, domethënë një lloj meze ose fillestare. Këto përbëhen nga një fetë bukë në të cilën janë montuar përbërës të ndryshëm, të cilët mund të jenë të nxehtë ose të ftohtë.

Në këtë komunitet mund të gjejmë bare të specializuara në pintxos. Nëse doni të dini se cilat janë pjesa tjetër e tapave tipike spanjolle, ju rekomandojmë që të vizitoni këtë artikull: Lista e tapave më të mira spanjolle.

Balearic Islands

Ishujt Balearik janë një arkipelag Spanjoll i vendosur në Detin Mesdhe dhe i përbërë nga katër ishuj kryesorë: Majorka, Menorca, Ibiza dhe Formentera.

ensaimada

Ensaimada është një ëmbëlsirë tipike majorkeze që është bërë që nga afërsisht në shekullin e XNUMX-të. Isshtë pjesë e traditës dhe kulturës së ishullit dhe është një nga produktet e tij më të njohura.

Brumi bëhet me miell, ujë, sheqer, vezë, brumëra dhe dhjamë. Po kështu, mund të blihet ose i vetëm ose i mbushur me flokë engjëlli, krem, krem ​​ëmbëlsirash, etj.

Sobrasada malorkanase

Sobrasada është një suxhuk që hahet i gjallë. Mund të konsumohet i shtrirë në bukë ose si përbërës i recetave të ndryshme, madje edhe i shoqëruar me mjaltë. Përbëhet nga proshutë të ligët dhe të derrit, spec i kuq, kripë dhe piper. E gjithë kjo është e mbushur në zorrë.

Cantabria

Cantabria është një komunitet autonom i vendosur në veri të Spanjës. Gastronomia e saj pasqyron klimën e ashpër të zonës dhe përbërësit e saj më karakteristikë.

Zierje mali

Zierja e malit është e ndryshme nga zierja e Madridit për të cilën kemi folur më parë, pasi nuk përmban qiqra dhe të gjithë përbërësit zakonisht shërbehen së bashku, në një pjatë të vetme.

Zierja e malit, e quajtur gjithashtu grykë mali, e ka zanafillën në shekullin e shtatëmbëdhjetë dhe konsiderohet pjata rajonale e Cantabria. Përbërësit e tij janë si më poshtë:

 • Fasule të bardha
 • Lakër
 • chorizo
 • Brinjë
 • Suxhuk gjaku
 • proshutë

Quesada Pasiega

Quesada pasieda është një lloj ëmbëlsire e përbërë nga qumështi i lopës së butë, gjalpë, miell gruri, vezë dhe sheqer. Përveç kësaj, për t'i dhënë asaj aromë, zakonisht shtohet limon i integruar dhe pluhur kanelle.

Së pari, përzieni sheqerin dhe gjalpin dhe shtoni qumështin e gjizë, limonin, kanellën dhe miellin. Gjithçka gatuhet dhe vendoset në kallëpe.

Këto futen në furrë në 180ºC për një orë. Lartësia e pyetjes nuk duhet të kalojë tre centimetra.

La Rioja

Megjithëse La Rioja njihet mbi të gjitha për verërat e saj cilësore, ajo gjithashtu ka një gastronomi të pasur dhe të veçantë.

menestra

Zierja e Riojan është një pjatë e përbërë pothuajse kryesisht nga perime. Këto janë përbërësit:

 • Angjinarja
 • Chard
 • Bishtaja
 • Bizele të gjelbërta
 • Gjemb
 • Espárragos
 • Zakonet
 • Karrota
 • Coliflor
 • Proshutë Serrano
 • AJO
 • Vaj ulliri
 • Kripë

https://www.youtube.com/watch?v=OyoS-GfDmEE

Zierja përgatitet duke ndjekur këto hapa themelorë:

 1. Gatuajini të gjitha perimet veç e veç.
 2. Kaurdisni hudhrën në vaj.
 3. Shtoni proshutën dhe perimet e prera në salcë.
 4. Kaurdisni dhe ziejini për disa minuta.

Patatet stili i Riojana-s

Për të përgatitur patatet tradicionale Riojan do të na duhen:

 • Patatet
 • chorizo
 • Dafinë
 • piper
 • Speca
 • AJO

Të gjithë përbërësit janë skuqur përveç patateve. Pastaj shtohen patatet dhe gjithçka trazohet. Shtoni lëng pule, mbuloni tiganin dhe gatuajeni në zjarr të ngadaltë. Pas kësaj, hiqni kapakun dhe gatuajeni për 20 minuta më shumë.

Ishujt Kanarie

Ishujt Kanarie janë një arkipelag i vendosur në Oqeanin Atlantik. Ndër pjatat e tij tipike gjejmë si më poshtë:

Patate të thërrmuara me mojo

Patatet e rrudhura janë patate të gatuara pa qëruar dhe me shumë kripë deti, apo edhe të gatuara direkt me ujë deti. Këto zakonisht shërbehen si aperitiv i shoqëruar me mojo, një salcë tipike nga ishujt.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të mojos, disa janë jeshile dhe disa janë të kuqe. Ndër ato të kuqe, më e famshmja është mojo picón. Disa janë pikante dhe të tjerët janë më të butë, kështu që ka mojos për të gjitha shijet. Përbërësit themelorë janë si më poshtë:

 • piper
 • AJO
 • Speca
 • Komino
 • cilantro
 • Domate
 • Shafran
 • uthull
 • majdanoz
 • vaj
 • Kripë

Fermë Canario

Ranch Canarian është një merak që bëhet me këto produkte:

 • Qepë e bardhë
 • piper i kuq
 • Patatet
 • chorizo
 • Domate
 • kungull
 • Brinjët e derrit
 • Mish viçi
 • Petë të majme
 • Qiqra
 • speca
 • Shafran
 • AJO
 • majdanoz

Nga njëra anë, duhet të vendosni qiqrat, të njomura më parë brenda natës, dhe mishin në një tenxhere me ujë. Nga ana tjetër, është skuqur me domate, qepë, hudhër dhe speca. Më pas, salca, patatet e copëtuara dhe petë shtohen në zierje dhe zihen për pesë minuta.

Ceuta dhe melilla

Ceuta dhe Melilla janë dy qytete autonome të Spanjës që ndodhen në Afrikën e Veriut. Për këtë arsye, gastronomia e saj ndikohet nga kulturat e zonës.

Bonito nga almadraba

Tuna nga almadraba është tipike për Ceuta. Për ta përgatitur atë, një bonito pastrohet, kalitet me limon dhe kripë dhe pritet në disa pjesë. Gjithashtu, në një tigan, skuqen specin dhe qepën e copëtuar më parë.

Më pas, speci, qepa, salca e domates dhe erëzat futen në një tavë dhe shtohen copat e bonitos. E gjithë kjo duhet të lejohet të ziejë.

Tavë monkfish

Tava e peshkut të murgut bëhet sidomos në Melilla. Për ta gatuar, kjo është ajo që na duhet:

 • Supë koke monkfish
 • Bishti i mollës
 • Domatet e pjekura
 • Piper jeshil
 • Rasoras
 • Bizele të gjelbërta
 • majdanoz
 • Komino
 • Piper i zi i bluar
 • colorant
 • AJO
 • Vaj ulliri

Ñoras janë skuqur në një tenxhere balte. Këto hiqen dhe hudhra dhe majdanozi i copëtuar shtohen. Më vonë, specat e prerë në shirita dhe domatet e copëtuara shtohen, dhe ajo lihet në zjarr të ulët për të bërë një riparim.

Ñoras kalojnë nëpër blender me kripë, ngjyrosje, dy thelpinj hudhër, qimnon, piper të bluar dhe supë. Nga ana tjetër, disa shirita speci hiqen ndërkohë që riparimi vazhdon.

Pasi të ketë mbaruar kjo, ajo kalohet nëpër mulli. Peshqit e mollës janë kockuar dhe copëtuar, të vendosur në një tavë dhe shtohet stoku. Në fund, shtohen skuqurat, specat dhe bizelet.

Ky artikull është ndarë 55 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: