Gastronomia kolumbiane është e larmishme dhe plot receta interesante që ia vlen të provohen. Nuk ka pjatë kombëtare si e tillë, pasi receta të ndryshme spikasin në secilën zonë. Prandaj, në këtë artikull do të flasim për disa nga pjatat më të njohura të ushqimit në vend të porositura nga rajoni.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

ishullor

Rajoni ishullor është formuar nga grupi i ishujve të Kolumbisë, ndër të cilët janë San Andrés, Providencia dhe Santa Catalina. Këto janë disa nga pjatat më të shquara të gastronomisë së saj:trashaluq

L petka Ata janë një shoqërues për pjatat e tjera të tilla si zierje dhe supa tipike nga San Andrés dhe Providencia. Ata janë lehtë për t’u përgatitur, ju duhen vetëm 500 gram miell, një lugë gjelle pluhur pjekje, dy lugë gjalpë dhe një gotë ujë.

Të gjithë këta përbërës janë të përzier dhe me duar të lagura, formohen ndryshqe të vogla, megjithëse mund t'u jepen edhe forma të tjera si ëmbëlsira, të cilat zakonisht shoqërojnë recetën e mëposhtme: rondón.

Rondon

Rondón është një supë peshku që e ka origjinën në kuzhinën tradicionale afrikane dhe arriti në Karaibe me ish skllevërit. Sillni peshk, kërmij, butak ose mish derri. Përveç kësaj, yucca, yam (një lloj bime), petka, banane, bisht derri, borzilok dhe rigon.

Emri i saj vjen nga shprehja angleze rrëzohem, Çfarë do të thotë ju po kërkoni diçka, në këtë rast, qumështi i kokosit, një përbërës me të cilin është përgatitur më parë dhe është përdorur në videon e mëposhtme:

Supë me gaforre

Përbërësit e nevojshëm për të përgatitur supën e gaforres janë si më poshtë:

 • 1 kg mish gaforre
 • 1 kg bisht derri ose derrkuc
 • 0,5 kg yams
 • 0,5 kg manovë
 • 0,5 kg patate
 • 2 banane jeshile
 • 1 gotë qumësht kokosi
 • 1 gotë miell
 • Qepë e kuqe
 • ajo
 • borzilok
 • piper dhe kripë

Së pari, bishti i derrit zihet për 5 minuta për të hequr kripën. Nga ana tjetër, bananja zihet dhe bishti shtohet për shtatë minuta. Pastaj shtohen yucca, yam dhe patate. Pasi të jenë zbutur, shtoni mishin e gaforres dhe përbërësit e tjerë, sezoni, zieni dhe shtoni qumësht kokosi.

Andeve

Rajoni i Andeve ndodhet në qendër të Kolumbisë dhe përbëhet nga pesëmbëdhjetë departamente, ndër të cilët janë Risaralda, Quindío dhe Boyacá.

Tabaka paisa

Tabaka paisa është një pjatë e qëndrueshme me shumë përbërës, të cilët janë këta:

 • Fasule të kuqe
 • Hogao (salcë e kripur)
 • Viçi i bluar
 • proshutë
 • vezë
 • Suxhuk
 • Viçi i bluar
 • avocados
 • Arroz
 • Banane të ëmbla
 • Qepë të mëdha
 • domate
 • Miell misri
 • Kripë

La një natë më parë Kur e bëni atë, fasulet duhet të ngjyhen. Të nesërmen, ato gatuhen dhe u shtohet pak vaj dhe kripë. Mishi i bluar skuqet me gjysmën e hogaos dhe pjesa tjetër e mishit skuqet.

Pas kësaj, shtoni fasulet dhe pjesën tjetër të hogao dhe gatuajeni për rreth 5 minuta. Në fund, gjethet e gjetheve dhe vezët e skuqura skuqen.

Ajiaco

Ajiaco është i njohur sidomos në Bogotá. Përgatitja e tij konsiston në zierjen e gjoksit të pulës në lëng pule, misër në kallirin, qepë, thelpinjtë e hudhrës, koriandër, patate (të bardhë, creole dhe të kuqe), guasca (një barishte), koriandër, kripë dhe piper. Rezultati është një supë e shijshme.

Tolima derr gjiri

Derri pinjoll Tolima gatuhet kryesisht në rajonin e Tolima Grande. Ai konsiston në përgatitjen e një derri e tërë prej rreth 50 kg. Për ta bërë këtë, ajo pastrohet, mishi hiqet dhe lëkura dhe koka lihen.

Mishi është marinuar me qepë të grirë, hudhër, kripë, piper dhe qimnon. Nga ana tjetër, bëhet një mbushje me bizele, sallo dhe qepë të grirë, dhe ajo skuqet me mishin.

Derri pinjoll është i mbushur me këtë përgatitje dhe mbushja alternohet me kockat e brinjëve për të ruajtur strukturën. Shtohet lëng portokalli i thartë dhe piqet për tre orë në 400º dhe për dy orë në 200º. Ajo shoqërohet me arepa të buta të misrit të bardhë (një lloj krem ​​kremi). Në këtë video mund të njihni historikun e recetës:

Sobrebarriga në salcë

Sobrebarriga përbëhet nga viçi dhe salcë domatesh kreole. Mishi i sobrebarriga është gatuar me qepë, hudhër, piper dhe kripë për tre orë. Sa i përket salcës, domatet, speci i kuq, qepët, hudhra, akiota (një erëz), qimnon, kripë dhe piper janë skuqur.

Për prezantimin, salca vihet sipër mishit. Përveç kësaj, ajo shërbehet me oriz të bardhë, yucca dhe avokado.

orinoquía

Rajoni Orinoquía njihet gjithashtu si Fushat lindore. Disa nga recetat më të njohura të llaneras janë:

Mish viçi a la llanera

Viçi a la llanera quhet gjithashtu pluhur. Përbërësi kryesor është viçi prej afërsisht një viti, në të cilin bëhen katër lloje të ndryshme të prerjeve, të cilat kanë emra të veçantë:

Ariu femër
pritet zona e mjekrës, nofulla, gjuha dhe koka.
Shkundësit
gjoksi pritet në shirita të zgjatur.
Linja
Ato janë pjesët e pasme dhe ato nxirren me një formë të rrumbullakët.
Çafka
është zona e gjirit.

Pjesët e prera të mishit janë të mbuluara me shirita të lëkurës së mishit të viçit, të marinuara me kripë dhe të pjekura për tetë deri në dhjetë orë në 250º. Typicalshtë gjithashtu tipike t'i gatuani në shkopinj të kryqëzuar mbi një zjarr zjarri.

Mish i kripës

Për të gatuar criollo picadillo ju duhet viçi cecina (i kripur dhe i tharë në diell), banane të gjelbërta, juka, kungull, qepë, koriandër cimarrón, thelpinj hudhre të grirë, kripë, piper dhe qimnon.Së pari, duhet të lagni mishin në ujë të kripur për dy orë dhe pastaj ta lani pak me një ujë të ujit. Pas kësaj, gatuhet për një orë, pritet në kube dhe gatuhet përsëri me banane.

Në fund, shtohen jukaja, kungulli, hudhra, qepa dhe gjithçka gatuhet në zjarr të ngadaltë për rreth 25 min. Kur të mbeten 10-15 minuta, shtoni kripë, piper dhe koriandër cimarrón.

Fried Mojarra

Mojarra është një peshk deti se në Orinoquía është e zakonshme të gatuash të skuqura. Për ta bërë këtë, duhet të keni lëng limoni, qumësht, miell gruri, vaj, kripë dhe piper. Hapi i parë është larja dhe tharja e peshkut.

Pastaj hidhet në lëng limoni, shtohet me kripë dhe piper dhe lihet të pushojë për 15 minuta. Më pas, ajo është e veshur me qumësht dhe miell dhe skuqet derisa të marrë ngjyrë të artë. Mund të shoqërohet me patakone delli të gjelbërt, oriz të bardhë dhe sallatë.

Pacífico

Në rajonin e Paqësorit gjejmë pjesë të katër departamenteve: Nariño, Chocó, Valle del Cauca dhe Cauca. Ai përfshin bregun lindor të Kolumbisë.

Piangua Tamale

Përbërësit themelorë për të gatuar piangua tamale, një molusk i konsumuar në bregdetin e Paqësorit, janë:

 • Piangua i copëtuar
 • Banane mashkull jeshile
 • Qumësht kokosi
 • Krem qumështi kokosi
 • Shtëpi
 • Patatet
 • Gjethet e bananes
 • Veze te ziera
 • Bilbil ose tel
 • Kripë dhe qimnon

Së pari, delli është zier në qumështin e kokosit, kullohet dhe bluhet. Qumështi i kokosit nxehet për dhjetë minuta dhe më pas skuqet me një gotë hogao për 15 minuta.

Brumi i bananes përzihet me pianguas, gatuhet dhe shtohet krem ​​qumështi kokosi dhe patate. Gjethet e bananes vendosen në formën e një kryqi dhe një pjesë e brumit, copa veze dhe një lugë gjelle hogao vendosen mbi to. Në fund, gjethet palosen, fiksohen me pita ose litar dhe gatuhen me kripë për një orë.

Peshk i aborientuar

Për të gatuar peshkun aborrajado ju duhen fileto mojarra, vezë, miell gruri, vaj dhe kripë. Ju filloni duke rrahur vezët dhe duke shtuar miell dhe kripë derisa të mbetet një brumë i lëngshëm. Fileto mojarra pastaj lyhen në qëlloj dhe skuqen derisa të marrin një ngjyrë të artë.

Amazonia

Në rajonin Amazon të Kolumbisë gjejmë një gastronomi ekzotike që njerëzit indigjenë të zonës kanë përgatitur për breza të tërë.

Ijë Boa

Për të gatuar mishin e kësaj serpiente ijet priten dhe lihen në ujë të ftohtë për 15 minuta. Pastaj shtohet lëng limoni, uthull, kripë dhe piper, dhe lihen të pushojnë për një orë tjetër.

Pas kësaj, ato gatuhen për gjysmë ore dhe kullohen dhe skuqen me qepë, hudhër, domate, koriandër, patate dhe jukë. Në fund, shtoni ujë dhe lëreni të ziejë për 45 minuta. Mund të shërbehet me oriz dhe bukë të thekur.

Pirarucu

Pirarucú është peshku i dytë më i madh i ujërave të ëmbla në botë, pasi mund të matet deri në 3 metra dhe peshon 250 kg. Në rajon është një nga peshqit që konsumojnë më shumë, pasi dieta e popullatës varet nga ushqimi që mund të merret nga lumi.

patarasca

Patarasca është një mënyrë për të gatuar dorado ose pintadillo, dy specie të tjera të peshqve të lumenjve. Përbëhet nga aromatizimi i peshkut me hudhër, spec dhe qepë, dhe pjekja në skarë brenda gjethe banane për rreth gjysmë ore. Mund të shërbehet me gjethe të skuqura dhe farina, një miell i bërë nga manovra. Këtu shohim se si gatuhet në një mënyrë tradicionale:

Caribe

Rajoni i Karaibeve ndodhet në veri të Kolumbisë. Në të gjejmë departamentet e Antioquia, Atlántico dhe Sucre, ndër të tjera.

Arepa e vezëve

Arepa është një pjatë që bëhet në të gjithë vendin. Sidoqoftë, në secilën zonë, është bërë në një mënyrë të ndryshme. Arepat e vezëve janë më përfaqësuesit e kuzhinës së Karaibeve.

Për t'i bërë ato, duhet të përzieni miellin me ujë dhe pak kripë, të gatuani dhe të bëni formën e arepave. Këto skuqen për tre minuta, dhjami i tepërt hiqet me letër kuzhine dhe një brazdë pritet në buzë. Për të, një vezë shtrihet brenda. Brumi mbyllet dhe skuqet derisa arepa të marrë ngjyrë të artë.

Zierje pule

Hapi i parë në gatimin e sancocho de gallina është të bëjmë një grirë me qepë, domate jeshile dhe qepë. Kjo shtypet dhe zihet me një qepë të tërë dhe bisht viçi në nxehtësi të lartë për një orë.

Pastaj shtohet mishi i pulës dhe një banane e qëruar dhe e prerë në feta. Kjo gatuhet për gjysmë ore. Pas kësaj, qepët e tërë nxirren dhe shtohen jukë, kripë, piper, qimnon, ngjyrosje dhe koriandër cimarrón (megjithëse përbërësit mund të ndryshojnë). Lëreni për 20 minuta më shumë të gatuhet dhe do të jetë gati për t’u shërbyer.

Enjukado

Këta janë përbërësit e nevojshëm për të gatuar enyucado, një ëmbëlsirë tipike nga rajoni i Karaibeve:

 • Jukës
 • kokosit të integruar
 • Qumësht kokosi
 • Djathë bregdetar
 • sheqer
 • gjalpë
 • kanellë
 • vanilje
 • Farat e anise
 • Krem qumështi

Cassava është qëruar dhe integruar. Pastaj, përzihet me djathë, sheqer dhe gjalpë të shkrirë. Shtohet qumështi i kokosit, kokosit i integruar, anisi i grimcuar dhe i brumosur. Në fund, shtohet vanilja dhe kanella, dhe piqet për gjysmë ore.

Ky artikull është ndarë 87 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: