Recetat italiane janë një pasqyrim i diversitetit rajonal dhe kulturës gastronomike të Italisë, si dhe historisë së saj të gjatë. Përbërësit e përdorur përfshihen në dietën popullore mesdhetare, e cila bën që pjatat italiane të imitohen në të gjithë botën, kryesisht për aromat e tyre unike.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Antipastë

Termi antipastë, shumësi i së cilës është Antipasti, do të thotë fjalë për fjalë para pjatës kryesore (ante mjete e mëparshme y Pasto e barabartë Comida).



Prandaj, siç tregon emri i saj, Antipasti janë ato që në Spanjë njihen si fillestarë, domethënë pjatat që vijnë përpara kursit të parë dhe të dytë. Ky lloj ushqimi zakonisht shërbehet i ftohtë, megjithëse ka edhe të nxehtë.

Ky zakon shpjegohet përmes historisë së ushqimit italian: ai daton që nga koha e Rilindjes Italiane (shek. XNUMX) dhe qëllimi i tij ishte (dhe akoma është) të hapte darka në bankete të mëdha me pjata që mund të ishin të kripura dhe të ëmbla. Këtu janë kryesore Antipasti.

Panzerotti

Ky aperitiv, i cili njihet edhe me emrin e panzeroto, është me origjinë nga rajoni i Pulias, i vendosur në Italinë e Jugut. Shtë një brumë i bërë me miell gruri të përzier me maja birre dhe yndyrë derri.

Shtë e ngjashme me petat kaq të popullarizuara në mesin e tyre tapas spanjolle, pasi që kjo brumë është e mbushur me salcë domate natyrore dhe djathë mocarela. Brumi mbyllet dhe më pas skuqet me yndyrë derri. Cilësi përfundimtare është krokante.

Sallatë Caprese

Shtë një nga sallatat tipike italiane dhe njihet gjithashtu thjesht nën emrin kaprezeNdërsa vjen nga rajoni Capri, ai përmban përbërësit themelorë të mëposhtëm: feta domate dhe topa të freskët mocarela. Ajo shoqërohet gjithmonë me gjethe të freskëta borziloku, konkretisht shumëllojshmëri me gjethe të mëdha, dhe vaj ulliri.

Ka edhe variante që shtojnë piper të zi të bluar dhe ullinj të zi ose madje djathë të integruar përveç topave të mocarela. Kjo pjatë shquhet sidomos sepse ngjyrat e përbërësve të saj të kujtojnë ngjyrat e flamurit italian: e kuqja, e bardha dhe jeshilja.

Karpacio

Carpaccio është një fillestar shumë i zhdërvjellët në kuptimin që mund të bëhet me përbërës të ndryshëm, qofshin mish apo peshk. Isshtë një tjetër ushqim tipik italian me famë ndërkombëtare.

Rregulli themelor për të bërë një pjatë me karpacio është të prisni mishin ose peshkun në feta të holla dhe ta shoqëroni atë me përbërës të tjerë si djathi, feta qepësh, disa gjethe borziloku dhe vaj ulliri. Kur përdoret mishi, më i përdorur është mishi i viçit; Nga ana tjetër, kur flasim për peshqit, salmoni është shumë i përsëritur.

Arancini

Në njëjës ariancino, ky aperitiv është origjinal nga rajoni i Siçilisë, konkretisht nga qyteti i Mesinës, ku ata njihen me emrin e arancinu o arancin.

Ato janë një lloj krokete në formë sferike të bëra nga makarona orizi dhe djathë dhe vezë Parmezan ose Pecorino. Ata janë skuqur në vaj ulliri shumë të nxehtë, megjithëse mund të piqen gjithashtu. Mbushja mund të përmbajë përbërës të ndryshëm, përkatësisht: salcë domate, bizele, proshutë të gatuar, mocarela ...

Ngjyra e tij është paksa portokalli sepse shafrani përdoret për përgatitjen e tij. Ekziston një variant i quajtur Catania arancini alla norma o alla katanez, përbërësi kryesor i së cilës është patëllxhani. Në Bronte, ata hasin në fëstëk.

vitello tonnato

Kjo pjatë është origjinale nga rajoni i Piemonte, ku i është dhënë emri i ton vitel në Piemontez. Isshtë gjithashtu e popullarizuar në ato zona të Argjentinës, Uruguait dhe vendeve të tjera ku komunitetet italiane bashkëjetojnë.

Përbëhet nga tenderë viçi që shërbehen me një salcë të bërë nga të verdhat e vezëve të ziera fort, ton dhe krem ​​qumështi, si dhe açugat. Kaperi gjithashtu shpesh shtohet, por ky përbërës është opsional. Zakonisht hahet i ftohtë dhe si fillestar ose antipastë.

bresaola

kjo antipastë ose hyrëse përbëhet nga feta viçi shëruar (dy ose tre muaj), i cili njihet si mish të tharë o mish i dehidruar. Pasi të shërohet, viçi bëhet vjollcë.

Kjo pjatë është origjinale nga rajoni i Lombardisë, konkretisht nga Lugina e Valtellina, e vendosur në Italinë veriore. Ajo është erëza me vaj ulliri dhe lëng limoni.

proshuta

Termi proshuta fjalë për fjalë do të thotë Jamon Kjo pjatë nuk është asgjë tjetër veç feta klasike të proshutës që shërbehen tradicionalisht në Spanjë si tapas ose si meze. Karakterizohet sepse pritet në feta shumë të holla, pothuajse transparente.

Shërbehet pa gatuar, në mënyrë që në Itali të njihet si proçila e papërpunuar; nga ana tjetër, kur shërbehet i gatuar merr emrin e protokol kotto. Pjesët më të vlefshme të proscutos dhe të konsideruara si një luks gastronomik janë ato nga Italia veriore dhe qendrore, veçanërisht nga Parma, San Daniele dhe Friuli-Venezia Giulia.

sallam

kjo inlay, e cila aktualisht është shumë e popullarizuar në vende të tjera si Spanja, në fakt është me origjinë nga Italia dhe gjithashtu nga Hungaria. Isshtë një lloj sallami që rezulton nga përzierja e viçit të ndryshëm të stinës dhe mishit të derrit dhe, më vonë, i tymosur. Shtë e ngjashme me sallamin, përveç se në Itali është erëza me hudhër.

Në italisht, fjala sallam, shumësi i së cilës është sallam, do të thotë fjalë për fjalë suxhuk i kripur, sepse aroma e saj është, me të vërtetë, e kripur, sepse kripa përdoret për përgatitjen e saj.

Brusketa

Bruschetta është një tjetër antipastë shumë e njohur dhe tradicionale nga Italia qendrore. Përgatitja e tij është shumë e thjeshtë, pasi që përbëhet nga disa feta bukë të thekur në të cilën fërkohet hudhra dhe, më vonë, ato piqen në një furrë të veçantë të quajtur brustoline në mënyrë që ato të jenë të arta.

Sapo të bëhet kjo, shtohen vaji i ullirit, speci i bluar dhe kripa, megjithëse këta përbërës mund të ndryshojnë në varësi të rajonit ose zonës ku përgatiten, pasi është një aperitiv i hapur për imagjinatën e secilit prej tyre.

Shtohen gjithashtu djathë, domate dhe perime të tjera të prera në kubikë të vegjël, të tilla si speca, karota, misër i ëmbël, qepë ... Në rajonin e Toskanës, kjo pjatë quhet fetunta, kuptimi i drejtpërdrejtë i të cilit është fetë në vaj.

Patëllxhanët parmigiana

Antipastoja e parmixhanës së patëllxhanit ose patëllxhan parmigiana Isshtë një pjatë nga rajoni i Campania, në jug të Italisë.

Siç sugjeron emri i saj, përbërësi kryesor në këtë pjatë janë patëllxhanët (patëllxhan në italisht) prerë në feta me trashësi rreth 0,5 cm, të cilat skuqen dhe shoqërohen me djathë parmixhano të integruar (në italisht, Parmigiano-Reggiano), veza, salca e domates dhe disa gjethe borziloku.

Ata janë gatuar në skarë, edhe pse nëse doni të merrni një pjatë më pak kalorike mund t'i gatuani edhe në furrë. Marrëveshja e feta patëllxhan Isshtë e ngjashme me lazanjat për sa i përket shtresave, ashtu si fletët e makaronave.

Ka variante të ndryshme të kësaj pjate; Kështu, për shembull, varianti napolitan zëvendëson djathin parmixhano me djathë mocarela; nga ana tjetër, në Siçili dhe Pulia, shëroi djathin e deleve (djathë) Pecorino).

Një variant tjetër është ai i bërë me kunguj, një pjatë e njohur me emrin e Kungull i njomë i mbushur dhe është gjithashtu shumë i popullarizuar në Kuzhina argjentinase.

Djathi Burrata

Djathë Burrata ose thjesht burrata është një krem ​​djathi i freskët shumë tipik në Itali, emri i të cilit rrjedh nga termi gomar i vogëlÇfarë është ajo gjalpë në gjuhën italiane, dhe ky djath është shumë i butë.

Madeshtë bërë me Qumështi i lopës i freskët dhe merret si më poshtë: së pari gjiza ndahet nga hirra; atëherë hirra nxehet dhe, pasi djathi të ketë rënë në kontakt me hirrën, ajo peret, domethënë djathi bëhet me cilësi elastik.

Ky proces kryhet edhe për prodhimin e djathit të freskët mocarela, por ndryshimi midis të dy llojeve të djathit është se mocarela bëhet me qumësht bualli. Burrata duket si një thes, sepse është e mbushur me një përzierje të quajtur straciatella, e cila merret nga përzierja e makaronave të pe me kremin e qumështit.

Cilësia e këtij djathi është kremoze dhe zakonisht shërbehet me feta domate dhe bukë të thekur.

Makarona

Makaronat janë shtylla kryesore e kuzhinës italiane dhe ka një gamë të gjerë të llojeve të makaronave, secila me një formë të ndryshme. Zakonisht, makaronat shërbehen gjithmonë me një salcë dhe gjithmonë janë të kalitura me erëza të tilla si rigoni ose borziloku.

Ushqimet me makarona italiane përfshihen si pjata e parë brenda strukturës tipike të një menuje ushqimore italiane, dmth il primo (Pjatat kryesore italiane), pas l'antipasto. Ndër emrat kryesorë të makaronave italiane ne nxjerrim në pah ato të përmendura më poshtë.

Lazanja

La Lazanja Shtë një larmi makaronash në formën e një fletë katrore. Kjo pllakë përbëhet nga disa prej këtyre fletëve të ndërthurura për të formuar një bllok. Midis secilës fletë shtohet një mbushje që mund të jetë mish, peshk ose perime dhe që përzihet me një salcë tipike, zakonisht Bolonjeze.

Përbërësi që nuk mungon kurrë në një lazanjë të mirë është besameli. Traditionalshtë tradicionale të gatuhet në furrë, prandaj në Itali shpesh quhet lazanja al forno. Termi Lazanja vjen nga latinishtja lazanum dhe, në fakt, i referohet enës që është përdorur në të kaluarën për ta gatuar.

cannelloni

Për të bërë kanelloni (kanelloni në italisht) përdoren të njëjtat fletë si për të bërë lazanja, ndryshimi është se në vend që të ndërthurin fletët në shtresa, ato mbështillen.

Rezultati përfundimtar është një lloj rrotull cilindrike, prandaj quhen kanelloni. Kjo pjatë aktualisht konsumohet më shumë në Katalonjë (Spanjë) sesa në vetë Italinë.

ravioli

ravioli është një fjalë e prejardhur nga latinishtja rrepë dhe do të thotë lloj kënaqësie. Në këtë mënyrë, çdo lloj makarona e mbushur është një larmi e ravioli (ravioli në shumës).

Kështu, i famshmi tortelini, agnoloti, anolinë, casecelli, kapelti, pansotti, sorrentine dhe një etj. e gjatë janë lloje të raviolit.

Përbërësit që zakonisht mbushen janë të shumëllojshëm dhe të hapur për imagjinatën e atyre që i përgatisin, por djathrat, mishrat, perimet apo edhe peshqit, siç është toni ose salmoni, janë të zakonshëm.

tagliatelle

tagliatelle do të thotë në italisht petë dhe është një lloj makaronash të zgjatura dhe të rrafshuara nga të cilat rrjedhin lloje të ndryshme, secila me një gjerësi të ndryshme. Petë në Itali janë pjesë e një grupi makarona të quajtur ngjit asciute, domethënë makarona të thata.

Për t'i përgatitur ato, ato duhet të zihen në ujë, zakonisht për rreth 10 minuta. Më pas, ato kullohen dhe shtohet vaji i ullirit dhe disa salcë tipike italiane (bologneze, karbonara, pesto ...) dhe erëza të tilla si rigoni ose borziloku.

Në të vërtetë, ato janë të ngjashme me petë në kuzhinë kineze, por ato ndryshojnë në atë që mielli i përdorur për petë kineze është oriz ose sojë, dhe që përdoret për të petë nga Italia është gruri.

Spageti

Spageti është shumësi i termit spageto dhe është përshtatur në spanjisht si spageti. Kuptimi i spageto es kordoni dhe rrjedh nga forma e këtij lloji makarona: të zgjatura dhe të holla, si një "litar", me një pjesë rrethore, ndryshe nga petë, të cilat janë të rrafshuara.

Ashtu si tagliatelle, ato janë gjithashtu të zakonshme në kuzhinën kineze; për shembull, petë orizi janë të ngjashme. Ashtu si llojet e tjera të makaronave, ato gatuhen dhe më pas shërbehen me një salcë.

Makarona

Në italisht makerona, Makaronat janë një lloj tubash të zbrazët brenda dhe në formë të zgjatur. Etimologjia e fjalës makarona na sjell në termin grek makários, kuptimi i të cilit është i lumtur.

Origjina e saj daton që nga koha e Mezzogiorno në Itali dhe ato u prezantuan në vend për shkak të lëvizjeve migratore kaq të shpeshta në Itali gjatë asaj kohe. Përhapja e makaronave nëpër botë është zgjeruar aq shumë saqë ato aktualisht janë pjesë e dietës javore të pothuajse të gjitha familjeve Spanjolle, për shembull.

Oriz

Në italisht, oriz Thuhet se oriz dhe prandaj rrjedh termi pilaf me lëng pule e cila, në kundërshtim me atë që mendohet gjerësisht, i referohet të gjitha pjatave tipike të Italisë, përbërësi bazë i të cilave është orizi në gastronominë e Italisë.

Rizoto është veçanërisht popullor në Piemonte, Verona dhe Lombardia perëndimore, pasi që kultivimi i orizit është i zakonshëm në këto rajone. Kjo pjatë gjithmonë përbëhet nga orizi, Parmixhano dhe ndonjë përbërës tjetër, i cili mund të jetë një perime ose ndonjë lloj mishi ose peshku. Kështu, më poshtë rendisim llojet më të zakonshme të rizotos:

Rizotto alla milanese

Ky lloj orizi është vendas në Milán dhe përbërësi i përdorur është shafran, kështu që pllaka ka një ngjyrë të verdhë.

Rizoto al radicchio

Rizoto al radicchio përgatitet me sallatë me lakër të kuqe, përbërësi kryesor i së cilës është lakra e kuqe. Prandaj, ngjyra e këtij lloji të rizoto është e kuqërremtë.

Rizoto ai funghi

Rizotoja ai funghi është ndoshta lloji më i popullarizuar i rizotos dhe ai që ka kapërcyer kufijtë. Shumë njerëz mendojnë për të rizoto ai funghi kur flet për rizoto. Ky variant mbart kërpudha.

Rizoto alla zucca

Ky lloj rizoto ka copa kungull, e cila e bën aromën e saj një përzierje të kontrasteve, pasi aroma e kripur e orizit ndërthuret me aromën pak të ëmbël të kungullit. Traditionalshtë tradicionale që ta shërbeni brenda vetë kungullit, e cila nga ana tjetër rrit aromën.

Risotto alle kungull i njomë

El rizoto alle kungull i njomë është e ngjashme me rizoto alla zucca, përveç se është përgatitur me kungull i njomë. Preparationshtë e rëndësishme të përdorni kunguj të njomë për përgatitjen e saj; përndryshe rezultati përfundimtar mund të jetë disi i butë. Duke pasur parasysh sasinë e vitaminave që kungull i njomë, kjo pjatë është shumë e shëndetshme.

Rizoto alla salsiccia

El rizoto alla salsicciaNdryshe nga risotot e përmendura më lart, ai përgatitet me mish, zakonisht me një tipar karakteristik të chorizo-s italiane ose me sallam.

Rizoto agli spinaci

Kjo rizoto është bërë me spinaq, prandaj ngjyra e saj është jeshile. Kjo rizoto, si të gjithë të tjerët, ka djathë parmixhano. Përveç kësaj, është e zakonshme të shtoni një djegës, në mënyrë që të fitojë një prekje pikante. Shtohet edhe qepa.

Rizoto ai frutti di mare

El rizoto ai frutti di mare është bërë me marisco. Ndër ushqimet e detit që zakonisht përfshijnë, midhjet, midhjet, molusqet e freskëta ose kallamarët. Për të gatuar orizin, duhet të përdoret lëngu i peshkut, në mënyrë që të përmirësojmë shijen e prodhimeve të detit.

Rizoto alla asparagi

Për përgatitjen e këtij varianti të rizoto, asparagus jeshil. Djathi i dhisë mund të përdoret gjithashtu në vend të djathit Parmesan.

Supave

Përdorimi i perimeve të larmishme është shumë i zakonshëm në shumicën e supave italiane, siç do ta shohim më poshtë. Makaronat gjithashtu mund të hahen të shoqëruara nga një supë dhe të shoqërohen me mish të tillë si mishi i pulës, ndër të tjera.

minestra martesore

Kjo pjatë përbëhet nga një supë që njihet edhe me emrin e supë dasme italiane, pasi emri në italisht do të thotë fjalë për fjalë supë marteseEdhe pse kjo nuk do të thotë se ka të bëjë me dasma.

Përdorimi i konceptit të martesës vjen nga fakti se përbërësit kryesorë të kësaj pjate, mishi dhe perimet, së pari gatuhen veçmas dhe, për t’u shërbyer, ato bëhen së bashku, domethënë ata janë “martuar”.

Supë e kësaj supe mund të jetë mish viçi ose mishi pule dhe, sa i përket perimeve, ndër këto shfaqet gjithmonë majdanoz. Përfshihen gjithashtu shurrë, spinaq, lakër jeshile, lakër ...

Minestrone

Kjo është supa më e famshme italiane ndërkombëtarisht. Shtë përgatitur bazuar në domate dhe një larmi të gjerë perimesh, si dhe bishtajore dhe makarona. Receta për këtë supë ndryshon sipas rajoneve; Në këtë mënyrë, qytetet bregdetare e përgatisin atë me butak dhe peshk; në vend të kësaj, rajonet e brendshme shtojnë mish dhe sallam.

Makarona fagioli

Supa me emrin makarona fagioli zakonisht shërbehet si antipastë ose fillestar në shumicën e restoranteve italiane të ushqimit. Përmban fasule (fajioli në italisht), i cili duhet të jetë i një cilësie të lartë. Kjo supë është e përshtatshme për vegjetarianët, megjithëse është e vërtetë që ka versione që përfshijnë proshutë ose proshutë.

pizzas

Pica, me të gjitha llojet dhe aksesorët e saj, është padyshim pjata më e popullarizuar jo vetëm në Itali, por në pjesën më të madhe të botës, dhe shumëllojshmëria e teksteve dhe përmbajtjeve që mund të përfshijë në përgatitjen e saj e bëjnë atë një pjatë ideale për tu përshtatur kultura të tjera, kryesisht për shkak të aftësisë së saj për të bashkuar përbërës të ndryshëm.

Pica më tradicionale është ajo që bazohet në një bukë të sheshtë të pjekur, e cila bëhet me miell gruri, ujë, kripë dhe maja, e cila është e mbuluar me salcë domate dhe djathë mocarela. Nga atje, përbërësit e tjerë shkojnë për shije dhe janë të hapura për imagjinatën e secilit darkë.

Kështu, ekzistojnë një mori recetash picash, qoftë për mish, perime, djathëra të ndryshëm, peshk ... Gama e mundësive është shumë e gjerë; Sidoqoftë, këtu janë emrat e picave tradicionale italiane:

  • Pica marinara: përbërësit e tij janë feta domate dhe rigon.
  • Pica Margarita- Kjo pizza përfshin gjithashtu feta domate, si dhe topa djathi mocarela.
  • Pica Napolitane: përfshin të njëjtët përbërës si pica margarita, por gjithashtu shtohet rigoni dhe borziloku.
  • Pica pranverore: përbërësit karakteristikë të tij janë ullinj dhe angjinare.
  • Pica e Katër Stinëve: pica quattro stagioni Ai përfshin përbërës karakteristikë të secilës kohë të vitit. Kështu, në pranverë përfshin ullinj dhe angjinare; përfshijnë vernao, sallam dhe piper; vjeshta reflektohet përmes domates dhe mocarela; dimri më në fund tregon veten përmes kërpudhave dhe vezës së zier.
  • pica katër djathë: Siç sugjeron emri i saj, kjo pizza përfshin katër lloje të ndryshme djathi, të cilat zakonisht janë djathi mocarela, djathi blu, djathi provolone dhe djathi parmixhano.

Focaccia

Fokakja është shumë e ngjashme me pica, por ndryshon në llojin e bukës së përdorur. Kjo përbëhet nga një brumë që është bërë nga miell, vaj, kripë, ujë dhe maja dhe gjithashtu ka një përmbajtje të lartë gluten.

Kjo bazë është e mbuluar me bimë dhe erëza të ndryshme, siç është rozmarina, e cila i jep asaj një aromë shumë karakteristike. Specialiteti tradicional i fokacisë vjen nga rajoni i Genoa, konkretisht nga Recco.

Kalorës

Calzone është një lloj pize origjinale nga Naples Dhe, prandaj, është e ngjashme me pica napolitane për sa i përket përbërësve që përfshin. Isshtë gatuar edhe në furrë, por ndryshon nga pica në atë që është një brumë i mbyllur i mbushur me djathë (mocarela, ricotta, parmixhano ...), mish i grirë ose i bluar, perime ...



Ndërsa brumi mbyllet, aroma e përbërësve të saj rritet gjatë procesit të gatimit. Shërbehet i nxehtë dhe shoqërohet zakonisht me salcë marinara, e cila përbëhet nga salcë domatesh e aromatizuar me borzilok. Kjo pjatë zakonisht konsumohet edhe në Argjentinë.

Panini

Panino (Panini shumës) është një variant i picës që përbën një përzierje midis picës dhe sanduiçit. Panini bëhet në një mënyrë të ngjashme me picën, domethënë, në një copë bukë, shtohen përbërësit, duke përfshirë domaten dhe djathin në bazë, dhe ato piqen.

Buka e përdorur zakonisht është bukë fshatar me madhësi mesatare, konkretisht në Itali, ose a ciabatta (bukë e bardhë e bërë me miell gruri shumë të ri) ose një rozetë. Panini hahet gjithmonë i nxehtë dhe i thekur, gjë që i bën ata zakonisht të marrin emrin bisedor të dolli (Term në gjuhën angleze që do të thotë dolli).

Mish tipik italian

Ushqimet më të mira italiane renditen në këtë seksion dhe janë ato që konsiderohen pjatat kryesore të ditës ose pjatat kryesore në Itali, si pica, makaronat, supat dhe ato të përmendura më sipër.

Osobuco

Isshtë një pjatë tradicionale e Milanos që ka fituar famë nga shekulli i XNUMX-të deri më tani. ariu buco fjalë për fjalë do të thotë kocka e zbrazët dhe është se është një merak ose merak i bërë me fyell viçi të prerë në feta të trasha dhe pa kocka.

Gjëja më normale është se shërbehet e shoqëruar me rizoto alla milanese. Për të bërë zierje, përdoret verë e bardhë dhe, disa minuta para se të përfundojë gatimi, salcë domate dhe disa perime të tilla si karota, qepë ...

Biftek alla fiorentina

Kjo pjatë me mish është me origjinë nga Toskana. Përdoret fije viçi ose viçi Chianina. Filetoja karakterizohet nga të qenit shumë e trashë dhe pa kocka.

Traditionshtë traditë që ta përgatisni atë në skarë me prush qymyr, në mënyrë që pjesa e brendshme të jetë e papërpunuar. Pasi të gatuhen, vaji i ullirit, piperi i zi i bluar, vera Chianti dhe erëza të tjera shtohen për shije. Shërbyer me fasule toskan ose pykë limoni.

Bun e përzier pila

El simite e përzier Isshtë një pjatë tipike e Italisë veriore, konkretisht Piemonte, e ngjashme me atë Tenxhere-au-feugastronomia franceze. Kjo pjatë konsiderohet një klasike në kuzhinën italiane dhe hahet në festime dhe ngjarje të veçanta.

Përbëhet nga mish të përzier të zier që gatuhen në formën e një merak ose merak dhe shërbehen me disa perime, të tilla si karota, selino, qepë, hudhër ... Sa i përket mishit, zakonisht merren copa të pjesëve të ndryshme të secilës kafshë .

piccat

Termi piccata Në fakt është një term gjenerik dhe shumë i shpeshtë kur flasim për kuzhinën italiane, pasi që përbëhet nga një lloj mishi i grirë ose sautë që gjithmonë përfshin një salcë të bërë nga lëng limoni, gjalpë dhe erëza të ndryshme.

Kjo grirë aplikohet në mish dhe peshk, edhe pse piktat e pulës janë veçanërisht të zakonshme. Përveç kësaj, pjata shoqërohet gjithmonë me oriz ose makarona, si dhe tofu në variante vegjetariane.

salsas

Do të ishte e vështirë të imagjinohet një pjatë makarona italiane pa u shoqëruar me një salcë dhe gastronomia e Italisë karakterizohet pikërisht nga salcat që përfshijnë pjatat e saj, të cilat u japin atyre një aromë të fortë dhe unike.

Ka më të lehta dhe të tjera më të qëndrueshme, por secili ka një aromë shumë karakteristike. Këtu janë salcat kryesore italiane.

Salcë Pomodoro

Salca Pomodoro është një salcë shumë e thjeshtë për tu përgatitur, pasi që në thelb përbëhet nga Domate të shtypura së bashku me përbërës të tjerë si: qepa, borziloku, kripa, vaji, erëzat e ndryshme dhe hudhra.

Mund të përfshini edhe perime të tjera si specat dhe gjatë përgatitjes së tij shtohet një prekje sheqeri për të eleminuar aromën e fortë të acidit të domates. Kjo salcë është, nga ana tjetër, origjina e salcës Bolognese për të cilën flasim më poshtë dhe është gjithashtu ajo që përhapet si bazë në të gjitha picat.

Salcë Pesto

Edhe pse nuk është përbërësi i vetëm që e bën këtë salcë kaq të veçantë, është e vërtetë që borzilok përbën aromën e pagabueshme të kësaj salce.

Termi pesto vjen nga folja Unë do të mbyll sytë, kuptimi i të cilit është thyhet o Shtrydhje dhe kjo vjen nga fakti se kjo salcë është bërë me një llaç, pasi të gjithë përbërësit e tij janë të shtypur.

Përveç borzilokut, përbërës të tjerë që nuk mund të humbasin janë: arra pishe, djathë parmixhano të integruar, vaj ulliri, hudhër dhe kripë.

Salcë karbonara

Salca e kombinuar karbonara përdoret për të ngrënë makarona dhe karakterizohet nga aroma e fortë e siguruar nga një prej përbërësve të saj yll: proshutë prerë në zare të vegjël.

Përveç kësaj, ajo është përdorur Nata për gatim, djathë parmixhano, qepë dhe në disa raste kërpudha. Kremja së bashku me djathin i japin kësaj salcë një strukturë të trashë. Në fund, shtohet një prekje piper i zi i bluar, si dhe rigon ose borzilok për shije.

Salcë Bolonese

Salca Bolognese është një nga salcat më të rënda në gastronominë italiane, kryesisht sepse përfshin mish i grirë. Përveç kësaj, nuk mund të humbni domate të shtypura (salcë pomodoro) dhe qepë, si dhe erëza të ndryshme, përfshirë rigon.

Edhe pse kjo salcë ka qenë në të gjithë botën dhe është tregtuar nga disa marka, ajo është me origjinë nga bologna, prandaj dhe emri i saj.

Salca Puttanesca

Salca Puttanesca është rezultat i kombinimit të anchovies me kaperi, majdanoz, hudhër dhe ullinj të zi. Përveç kësaj, i jepet një prekje pikante falë përdorimit të djegës, megjithëse kjo është opsionale dhe mund të zëvendësohet me piper zile.

Përgatitet duke vendosur vaj ulliri në një tigan dhe, menjëherë më pas, hudhra, qepa, anchov dhe ullinjtë janë sallatuar, si dhe salca e domates dhe pjesa tjetër e përbërësve. Mbahet në tigan derisa të marrë një strukturë të trashë dhe homogjene. Ashtu si salca Bolognese, kjo salcë konsiderohet e rëndë dhe mjaft kalorifike.

Essertmbëlsira dhe ëmbëlsira

Dmbëlsirat dhe ëmbëlsirat tradicionale italiane kanë një histori të gjatë. Vlerësohet se të parat ishin bazuar në bukë me mjaltë ose fruta, pasi sheqeri fillimisht ishte një mall luksoz. Deri më sot, ëmbëlsirat tipike italiane ndryshojnë nga rajoni, megjithëse të gjitha janë bërë të famshme në botë në një masë më të madhe ose më të vogël.

amaretti

Termi amaretti (në njëjës makaronacfare do te thote i hidhur në italisht) përcakton një lloj biskote që mund të gjendet në çdo rajon të Italisë.

Ato bëhen me pastë alemond, e cila përfshin përbërësit e mëposhtëm: sheqer, bajame të ëmbla dhe të hidhura, të bardha vezësh dhe bërthama kajsie. Opsionale, është gjithashtu e mundur të përdorni erëza, mjaltë, qumësht, maja dhe disa konservantë.

Kjo ëmbëlsirë është gjithashtu e popullarizuar në Kuzhina Franceze, veçanërisht në Lorena dhe në Pirenejtë e Atlantikut, si dhe në Argjentinë. Sidoqoftë, kjo ëmbëlsirë është me origjinë arabe.

Zhul

El baba al rum është një ëmbëlsirë tipike nga Napoli, edhe pse është shumë e njohur edhe në Francë. Shtë një lloj brioche e bërë me brumë të pasuruar me vezë dhe gjalpë.

Pasi të jetë pjekur, kjo brumë pihet me shurup rum ose me një pije tjetër alkoolike, siç është limoncello. Sot, forma e saj është e ngjashme me atë të një tapë për shishe shampanjë, por receta tradicionale u përgatit me një kallëp që kishte formën e një kurore.

canestrelli

Ata janë një lloj tjetër biskotash që, megjithëse janë veçanërisht të popullarizuara në Piemonte dhe Liguria, mund të gjenden me të vërtetë në çdo zonë të Italisë.

Estimatedshtë vlerësuar se origjina e kësaj ëmbëlsire daton në Mesjetë, kur ata morën emrin e mjegullnaja dhe ato u shërbyen në ngjarje të veçanta, të tilla si dasma, pagëzime, karnavale ose festime fetare.

Vezë, miell, sheqer, gjalpë, niseshte misri, vanilje dhe lëvore limoni janë të nevojshme për ta bërë atë. Ato shërbehen të mbuluara me sheqer krem.

cannoli

L kanoli (kanolo njëjës) janë një tjetër nga ëmbëlsirat kryesore të ëmbëlsirave italiane, megjithëse vijnë me origjinë nga Sicilia, një rajon ku shërbehen në raste të veçanta.

Këto janë rrotulla cilindrike që bëhen me miell, pluhur pjekje, kripë, sheqer të grimcuar, të verdhat e vezëve dhe verën e kuqe. Këto përbërës përzihen derisa të merret një brumë kompakt nga i cili do të fitojmë brumëra të vegjël rrethorë që më vonë do t’i skuqim derisa ngjyra e tyre të marrë ngjyrë kafe-artë.

Pasi të jetë bërë maja, ajo mbushet me krem ​​ëmbëlsirash të zbukuruar me një kanellë, djathë ricotta dhe arra të bluara.

Kantucini

Kjo ëmbëlsirë njihet edhe si kantuçi o biskota di Prato dhe është me origjinë nga Toskana, posaçërisht nga Prato, pra emri i fundit. Përbëhet nga një tortë bajame, procesi i prodhimit i të cilit është karakteristik.

Së pari e gjithë torta është pjekur dhe, kur të jetë gati, ajo hiqet nga furra, pritet në feta dhe vendoset përsëri derisa të bëhet. Emri juaj në italisht bis-cotto mjete gatuar dy herë për shkak të kësaj teknike gatimi. Receta e parë e cantucci daton nga shekulli i XNUMX-të.

Kartela

Ato janë ëmbëlsirat tipike të Krishtlindjeve, me origjinë nga provinca e Foggia, megjithëse janë gjithashtu shumë të njohura në Pulia dhe Bazilikata. Emri i saj vjen nga termi letër oleata, e cila është një lloj letre kuzhine e përdorur në kohërat antike dhe karakterizohet nga shumë e imët, si brumi i këtyre ëmbëlsirave, i cili bëhet me miell, verë të bardhë dhe vaj.

Brumi është formuar si një trëndafil dhe, së fundi, ata janë skuqur në vaj të bollshëm dhe shërbehen të mbarsur me vincotto të nxehtë, fondue çokollate ose mjaltë dhe spërkatur me kanellë, sheqer krem ​​ose dekorime me ngjyra.

Kasata

Kasata është një ëmbëlsirë origjinale siciliane, emri i së cilës është përshtatur në spanjisht kasetë. Përbërësit e tij janë: djathë ricotta, sheqer i grimcuar dhe sheqer krem, fruta tipike të sheqerosura italiane, pandispanjë dhe marzipan.

Receta origjinale është e thjeshtë, por aktualisht ka disa variacione rajonale që mund të përfshijnë gjithçka, nga fëstëkët dhe arrat e pishës tek çokollata, kanella ose aroma e lules së portokallit.

castagnaccio

Kjo tortë me miell gështenje është tradicionale nga Toskana, Piemonte, Emilia dhe Liguria dhe në nivel lokal gjithashtu merr emra të tillë si baldino, slob o ghrigio. Commonshtë e zakonshme ta marrësh atë në vjeshtë.

Përveç miellit të gështenjës, brumi bëhet me përbërës të tjerë: ujë, vaj ulliri, arra pishe, sulltanesha etj. Ekzistojnë gjithashtu variante lokale në të cilat janë përfshirë rozmarina, lëkurat e portokallit, frutat e thata, djathi rikota, mjalti ...

Torta e Pashkëve

La Colomba Pasquale o Kolomba e Pashkëve Isshtë, siç sugjeron emri i saj, një ëmbëlsirë e zakonshme e Pashkëve. Origjina e kësaj ëmbëlsire daton që nga koha e Mbretit Alboino të Lombardisë, të cilit iu dha një lloj buke e ëmbël në formë si pëllumbi gjatë rrethimit të Pavia si një simbol i paqes.

Receta origjinale për brumin e saj përgatitet me miell, sheqer, gjalpë, vezë, lëvore portokalli të sheqerosur dhe lustër bajame.

Krostata

Shtë një tortë që përbëhet nga një brumë, dyshet e të cilit janë palosur në mënyrë që të mbulohet dhe të mbushet me reçel, që mund të jetë qershi, luleshtrydhe, bukuroshe ose kajsi, ndër aromat e tjera.

Alsoshtë gjithashtu e mundur që ta mbushni atë me copa frutash të freskëta dhe / ose krem ​​pastiçerie, në këtë rast emri i dhënë është ai i tortë me frutë. Një variant tjetër quhet ricotta crostata, në të cilën reçeli është i përzier me djathë ricotta dhe copa kakao ose anisetta. Alsoshtë gjithashtu një ëmbëlsirë shumë e njohur në Argjentinë.

fruta martorana

Kjo ëmbëlsirë është shumë e ngjashme me marzipanin dhe, në fakt, quhet edhe Marcipan sicilian. Origjina e saj në të vërtetë është arabe dhe përbërësit kryesorë janë sheqeri dhe bajamet.

Në origjinën e tyre ata kthehen në manastirin e vjetër Martorana në Palermo, ku murgeshat zëvendësuan frutat (portokall, limona, mandarina ...) me marzipan me formën dhe ngjyrat e secilit frut për të dekoruar kopshtin e manastirit. Për përgatitjen e tij është e nevojshme të përdoren ngjyra me ngjyra të ndryshme.

Gelato italiane

El Gelato Isshtë akullorja që konsumohet gjerësisht edhe në Spanjë, veçanërisht gjatë muajve të nxehtë të verës. Dallimi me akulloren e zakonshme qëndron në faktin se procesi i prodhimit të versionit italian është tërësisht i punuar me dorë dhe prodhohet në sasi të mëdha.

Përveç kësaj, një ndryshim tjetër i rëndësishëm është sasia e ajrit që përmban secili; Kështu, ndërsa akullorja normale përmban 40% ajër, Gelato Italishtja kurrë nuk përmban më shumë se 10%. Per kete arsye, Gelato Italiani është shumë i butë.

Shiko, ai Gelato përmban më shumë se 10% më pak yndyrë se akullorja normale, për faktin se është përgatitur me përbërës natyralë. Aromat e zakonshme janë ato që vijnë nga Italia: tiramisu, limone, frutti di bosco, kapuçino, nocciola ...

beze

Bursa është një ëmbëlsirë shumë e zakonshme edhe në pasta spanjolle, ku mund të gjendet në ngjyra të ndryshme. Shtë bërë me të bardhën e vezës së rrahur dhe sheqerin, si dhe aromatizues vanilje, kokosi ose bajame. Aroma e saj është shumë e ëmbël dhe ato shpesh përdoren si mbushje për ëmbëlsira ose pasta. Cilësia është e butë në prekje, por ato gjithashtu mund të jenë të forta kur piqen.

panetone

Panettone klasike është një tortë tipike e Krishtlindjes që ka kaluar kufijtë në vitet e fundit dhe është bërë gjithashtu thelbësore në Krishtlindje Spanjolle. Procesi i përgatitjes së tij nuk është i lehtë dhe kërkon deri në dy ditë për të qenë gati.

Receta origjinale përfshin brumin e thartë për ta bërë, por gjithashtu mund të bëhet me maja furre. Para se të filloni të përgatitni vetë simite, përbërësit duhet të përzihen dhe të lihen të fermentohen brenda natës në temperaturën e dhomës.

Për këtë ferment, duhet të përdoret maja e vogël në mënyrë që brumi të ngrihet shumë ngadalë, në mënyrë që intensiteti i aromave të jetë shumë më i madh.

panforte

Panforte italiane është e ngjashme me ëmbëlsirën gjermane të quajtur Nurnberger Lebkuchen. Kjo ëmbëlsirë, si panetoni, është tipike e Krishtlindjeve, por në ditët e sotme mund të merret në çdo kohë të vitit.

Fillimisht, emri i tij ishte panpepato, sepse receta origjinale përfshinte piper. Kjo ëmbëlsirë ka lindur në qytetin e Sienës. Ndër përbërësit që e karakterizojnë atë, shquhen fiq të thatë dhe fruta të sheqerosura, si dhe mjaltë dhe çokollatë pluhur.

Pana cotta

Edhe pse e ngjashme, panën nuk eshte pelte. Kjo ëmbëlsirë shumë tradicionale në Itali përgatitet me krem ​​qumështi, sheqer dhe agjentë xhelatimi, nga të cilët merret një masë e ngjashme me flanin, por struktura dhe aroma e të cilave ndryshojnë shumë.

Në thelb, panën ka shije si qumësht. Në këtë lloj pelte, shtohet bllokim i manave.

sfogliatelle

Këto ëmbëlsira janë bërë me pastë pudre me ricotta dhe bollgur dhe janë me origjinë nga Napoli, megjithëse, në të vërtetë, ato janë me origjinë arabe. Përbëhet nga shumë shtresa të kësaj ëmbëlsire të mbështjellë dhe të mbushur me pastë bajame.

Forma që i jepet secilës prej këtyre ëmbëlsirave mund të arrihet vetëm duke i bërë ato me dorë. Cilësia e tyre është krokante dhe ato vijnë në madhësi të ndryshme. Emri origjinal është sfogliatella riccia di Napoleon.

Tiramisu

Tiramisu është një tortë që përbëhet nga disa shtresa të montuara njëra mbi tjetrën. Përbërësi që nuk mund të mungojë kurrë në këtë ëmbëlsirë është kafeja, e cila shtohet në çdo shtresë së bashku me një krem ​​të bërë nga vezët e rrahura dhe sheqeri, dhe një prekje e likerit Amaretto mund të shtohet për të intensifikuar shijen.

Në fund, spërkatet pluhur kakao. Baza e tiramisut mund të bëhet me biskota, tortë sfungjeri ose Savoyardi (ëmbëlsira sfungjeri). Djathi përdoret gjithashtu për prodhimin e tij, posaçërisht mascarpone, pasi aroma e tij është e ëmbël dhe të kujton kremin e rrahur.

Zuppa angleze

Kjo ëmbëlsirë është shumë e ngjashme me tiramisun dhe origjina e saj është në të vërtetë angleze, posaçërisht nga epoka elisabetiane. Brenda Italisë, është e zakonshme në rajonet e Ferrara, Bolonjës, Forlì ...

Isshtë një tortë që ngjyhet në likeret e mëposhtme: alkermat y rozolio. Përveç kësaj, shtohen pjesë të frutave të pyllit dhe krem ​​pasticerie, krem, pelte frutash ose krem ​​qumështi.

Paraqitja tradicionale shërbehet në një gotë në mënyrë që ngjyrat e përbërësve të saj të vlerësohen përmes saj. Brenda gotës, torta me sfungjer e shtresuar mbivendoset me copat e frutave dhe kremin e ëmbëlsirave.

Ky artikull është ndarë 1065 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: