Kuzhina Australiane përbëhet nga ushqime ekzotike dhe tërheqëse për vëmendjen. Këtu ju themi se cilat janë më tipiket, ndër të cilat pjatat e konsumuara nga aborigjenët dhe mishrat e veçantë, siç është kanguri.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Qofte mishi

Dishshtë pjata kombëtare, një recetë që nuk mund të mungojë në asnjë shtëpi australiane. Në mënyrë bisedore njihet gjithashtu si «syri i qenit"E cila, e përkthyer në Spanjisht, do të thotë" syri i qenit ".Shtë bërë në dy pjesë: nga njëra anë, baza dhe, nga ana tjetër, mbushja. Baza është gatuar me miell, gjalpë dhe kripë. Këta përbërës përzihen dhe formohet një brumë.

Sa i përket mbushjes, ajo zakonisht përbëhet nga mish i grirë, lëng mishi, miell, arrëmyshk, salcë soje dhe kripë. Isshtë gatuar në ujë mbi nxehtësi të ulët dhe, pasi të jetë gatuar mishi, shtohet mielli.

Kjo pjatë e shijshme zakonisht shoqërohet me të ashtuquajturën salcë lëng mishi. Për ta bërë atë të bërë në shtëpi, keni nevojë për verë të kuqe, demi glace (një salcë kafe me origjinë franceze), niseshte misri dhe margarinë.

Pavlova

Kjo ëmbëlsirë është tipike si në Australi si në NZ dhe të dy vendet luftojnë për origjinën e tyre. Emri i saj u zgjodh për nder të Anna Pávlova, një valltare e famshme ruse e baletit të shekullit të XNUMX-të.

Për të bërë këtë tortë tradicionale, të bardhat e vezëve rrihen dhe shtohen sheqeri, uthulla e bardhë dhe thelbi i vaniljes. Gjithçka vendoset në një kallëp për ëmbëlsira dhe piqet në rreth 140 ºC për një orë.

Pasi të jetë pjekur, lëreni të ftohet dhe nxirreni nga kallëpi. Më pas, ai zbukurohet me krem ​​të rrahur dhe fruta, megjithëse secili kuzhinier i jep asaj prekjen e tij personale. Rezultati është një ëmbëlsirë krokante nga jashtë dhe i butë nga brenda.

kangur

Megjithëse tingëllon e çuditshme për pjesën tjetër të botës, në Australi është normale të hahet a fileto kangur. Kjo mund të jetë e pjekur, e pjekur në skarë ose e pjekur, dhe zakonisht hahet e rrallë.

Ky mish me pamje të kuqërremtë është vetëm 2% yndyrë dhe i pasur me proteina. Përveç kësaj, ajo ka përfitime shëndetësore, pasi është antikancer, antidiabetik dhe zvogëlon obezitetin.

Sa i përket aromës, ajo është më e fortë se llojet e tjera të mishit si mishi i derrit ose pulave, por është i butë. I tillë është suksesi i tij që për disa vite tashmë është eksportuar në pjesën tjetër të botës.

krokodil

Një tjetër mish që mund të konsiderohet ekzotik, por që përdoret në këtë vend, është ai i krokodilit. Konsumi i tij nuk është aq i përhapur sa ai i kangurit, por mund të gjendet në restorante të ndryshme.

Krokodilët që përdoren zakonisht për gatim janë ato të specieve të ujit të kripur, të cilat ndodhen në veri të vendit. Isshtë një mish i konsideruar i hollë, si dhe me pak yndyrë.

Su shije Difficultshtë e vështirë të krahasohet me atë të llojeve të tjera të mishit, edhe pse mund të thuhet se është një përzierje midis pulës dhe peshkut. Textureshtë e thatë në strukturë dhe mund të gatuhet në mënyra të ndryshme, të tilla si salcë.

Rrotull Chiko

Ky meze u shpik nga Frank McEnroe, një biznesmen i shquar Australian, në 1951. Ai u frymëzua për ta bërë atë nga rrotulla e pranverës së kuzhinë kineze.

Designedshtë krijuar për tu ngrënë poshte rruges dhe pa pasur nevojë të përdorni takëm. Ato shiten nga marka "Chiko", megjithëse disa njerëz preferojnë t'i bëjnë ato vetë.

Përbërësit e tij janë si më poshtë:

  • qafë
  • karotë
  • Mish viçi
  • Elbi
  • grurë
  • selino
  • qepë

Të gjitha këto ushqime janë mbështjellë në një brumë, gjë që e bën atë një pjatë të lehtë për t’u përdorur. Rreth 17 milion konsumohen çdo vit në Australi.

Bllokim rrush pa fara

Bëhuni pjesë e gastronomisë tucker shkurre o autoktonë. Fiset e Australisë karakterizohen nga përgatitja e pjatave pa hedhur poshtë asgjë që u ofron natyra.

Kjo metodë e kuzhinës po bëhet gjithnjë e më e modës në vend, prandaj ka kuzhinierë me origjinë vendase që kanë filluar të hapin restorantet e tyre.

Në rastin e këtij reçeli, ajo është bërë me fruta të egra që ndodhen në veri të Queensland, një nga shtetet e Australisë, të cilat njihen si farat e farave.Avantazhi i kësaj ëmbëlsire është se mund të mbahet në një kavanoz të mbyllur deri në një vit. Përveç kësaj, është ideale për një mëngjes ose meze të lehtë, pasi mund të shoqërohet me dolli.

Birrë xhenxhefil

Në këtë territor gjejmë edhe disa pije tipike. Njëra prej tyre është birra xhenxhefil, shumë e ndryshme nga birrat me të cilat janë mësuar territore të tjera si Evropa.

Kjo pije është bërë nga jengibre, një bimë e përdorur në të gjithë botën. Ka shije të ëmbël dhe përgjithësisht nuk përmban alkool, por fermentohet për t’i dhënë gaz.

Edhe pse ka marka të ndryshme të birrës me xhenxhefil ose birrë xhenxhefil, një nga më të njohurit është Bundaberg, një fabrikë Australiane që ka prodhuar këtë pije që nga viti 1960.

Puding kumbulle

Kjo ëmbëlsirë është një nga Traditat e Krishtlindjeve që nuk mungojnë kurrë në vend. Ata e shijojnë atë si në shtëpi ashtu edhe në plazh, pasi në Australi është verë kur mbërrin Krishtlindja.

Receta e tyre është e lehtë për t’u përgatitur dhe përbërësit themelorë janë sheqeri, mielli, vezët, kanella dhe kumbullat e thata. Ndërsa e gatuajnë, ndonjëherë shtojnë një copë ari, e cila do t'i sjellë fat atij që e gjen.

Koha për ta gatuar është rreth dy orë ndërmjet përgatitjes dhe pjekjes. Duhet të prisni derisa të jetë plotësisht ftohtë për të qenë në gjendje ta zbërtheni atë. Mund të zbukurohet me krem ​​dhe kumbulla.

Vegjemite

Isshtë një markë popullore e përhapjes. Historia e saj filloi në vitin 1922 dhe që atëherë ajo konsumohet gjerësisht për mëngjes ose drekë, veçanërisht e përhapur në tost.

Isshtë bërë me një ekstrakt të Maja të mbetura nga industria e pirjes së birrës. Ka ngjyrë kafe të errët dhe ka një strukturë të lëmuar. Shija e saj e kripur është e çuditshme për njerëzit që nuk janë mësuar me të.

Aktualisht kompania që prodhon këtë produkt është Mondelez International, një shumëkombëshe e Shteteve të Bashkuara. Jashtë Australisë mund ta gjejmë në NZ, Amerika e Veriut dhe Mbretëria e Bashkuar.

Burger panxhar

Hamburger është një produkt i konsumuar në të gjithë botën. Sidoqoftë, qytetarët e këtij vendi prezantuan panxharin si përbërës për të krijuar një hamburger Aussie (Australian).

Përveç panxharit, kjo pjatë e lehtë për tu bërë përfshin viçin, djathin dhe bukën, megjithëse secili vendos të shtojë produkte të tjera sipas dëshirës së tyre: marule, mustardë, domate etj.

Ideja për të bërë hamburger në këtë mënyrë lindi në vitet pesëdhjetë. Megjithëse fillimisht gatuhej vetëm në restorante lokale, sot mund të gjendet edhe në McDonalds e vendit

barramundi

Isshtë një peshk vendas në Australi, ku konsumi i tij është tipik. Emri i tij vjen nga gjuha aborigjene e Queensland, një shtet Australian, dhe do të thotë "peshk lumi në shkallë të gjerë". Mund të jetë deri në dy metra dhe peshon gjashtëdhjetë kilogramë.

Ky peshk është i pazakontë, pasi që gjatë gjithë jetës së tij lëviz midis ujit të ëmbël dhe ujit të kripur. Mund të peshkohet si në Australinë Lindore ashtu edhe në Guinenë e Re.

Barramundi mund të bëhet në mënyra të ndryshme: të skuqura, të pjekura, të pjekura në skarë ose të pjekura në skarë. Për këtë arsye, është shumë e zakonshme ta gjesh në menunë e restoranteve.

Mishi i këtij peshku është i bardhë dhe i butë dhe aroma e tij është e butë. Lowshtë me pak yndyrë dhe i pasur me omega 3, duke e bërë atë ideal për humbje peshe. Alsoshtë gjithashtu antikancer dhe i dobishëm për zemrën.

Bukë zanash

Bukë zanash, ose në spanjisht, «bukë zanash», është një ëmbëlsirë tradicionale dhe e bërë vetë. Prodhimi i tij në Australi është i njohur që nga vitet XNUMX. Sidoqoftë, origjina e saj nuk dihet.

Kjo është një pjatë tipike në ditëlindje të fëmijëve. Përgatitja e tij është e thjeshtë, kështu që edhe më i riu mund ta bëjë atë, edhe pa ndihmën e një të rrituri.

Përbërësi kryesor i tij është buka e prerë në feta, e cila, pasi të pritet në trekëndësha, përhapet me gjalpë dhe mbushet me anise me ngjyrë ose konfeti të ngrënshëm.

Ky artikull është ndarë 226 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: