Një ujëvarë ose ujëvarë është një ujëvarë në një lumë për shkak të një pabarazie të konsiderueshme. Këto fenomene na lënë peisazhe mbresëlënëse që tashmë në botën antike i magjepsnin njerëzit. Në këtë listë do të gjeni imazhe dhe video reale të 10 ujëvarave më të larta në Tokë të renditura nga më e ulta në më të lartën. Cili është ujëvara më e lartë në botë?

10. Ujëvara e Browne, Zelanda e Re

Ujëvara e dhjetë më e lartë në planet ndodhet në NZ dhe është Ujëvara e Browne, 836 m. Emri i tij dhe ai i liqenit në të cilin ka lindur i përket njeriut që e zbuloi atë ndërsa po shkonte Me avion në vitet 40: Victor Crlyle Browne.

9. Jumping James Bruce, Kanada

Me 840 m, është ujëvara më e lartë në Amerikën e Veriut. Ndodhet në Parkun Krahinor Marine Princess Louisa, në Kolumbinë Britanike, Kanada. Ka dy rryma paralele: njëra prej tyre është e përhershme, ndërsa tjetra thahet në korrik.

8. Salto Pu'uka'oku, Shtetet e Bashkuara

Ujëvara e tetë më e madhe gjendet gjithashtu në Molokai, Hawaii, dhe është e lartë 840 m. Nuk është rreptësisht një rënie e lirë, pasi rrëshqet poshtë një shkëmbi pothuajse vertikal. Ajo është 500 m larg nga ujëvara Olo'upena.

7. Baläifossen, Norvegji

Ujëvara tjetër e madhe ndodhet gjithashtu në Norvegji, konkretisht në Osafjorden, Ulvik. Ka një rënie prej 850 m. Megjithëse ndryshon gjatë gjithë vitit, fluksi i tij është mjaft i ulët.

6. Vinnufossen, Norvegji

Ujëvara e gjashtë më e madhe në Tokë dhe e para e Evropë jw.org sq Vinnufossen, në Norvegji, në provincën Møre Og Romsdal. Rrjedha e kësaj ujëvare ushqehet nga akullnaja Vinnufonna. Ka përmasa 860 m.

5. Ujëvara e Yumbilla, Peru

Ujëvara e Yumbilla është në Bongará, brenda departamentit Amazonas të Perusë, dhe është e pesta për nga lartësia në botë. Në majë të këtij ujëvara 895 m gjejmë shpellën e San Francisco de Yumbilla, ku mendohet se lindi, edhe pse askush nuk ka arritur në fund të saj.

4. Olo'upena, Shtetet e Bashkuara

Olo'upena Falls ndodhet në Molokai, Hawaii. Ajo është e izoluar nga malet, kështu që mund të shihet vetëm nga ajri ose nga deti. Ajo ka një total prej 900 m.

3. Falls Las Tres Hermanas, Peru

Me një lartësi prej 914 m gjejmë ujëvarat Tres Hermanas, në Parkun Kombëtar Otishi, në departamentin e Junín, Peru. Shtë i përbërë nga tre kërcime të shkallëzuara. E fundit prej tyre përfundon në një vrimë nëntokësore që nuk janë eksploruar. Mund të shihet vetëm nga larg, pasi është i rrethuar nga xhungla.

2. Salto del Tugela, Afrika e Jugut

Në Afrikën e Jugut gjejmë ujëvara e dytë më e madhe në botë: ujëvara Tugela, me një rënie prej 947 m. Kjo ujëvarë e gjerë 15 m është e vendosur në Parkun Kombëtar Royal Natal, në KwaZulu-Natal.

1. Angel Falls, Venezuela

Ujëvara më e lartë në botë është Ujëvara Angel, në Parkun Kombëtar Canaima, Bolívar, pasi ka një lartësi prej 979 m. Emri i tij u vu në nder të aviatorit Jimmie Angel, i cili në vitin 1937 konfirmoi se ky vend ekzistonte pasi fluturoi mbi të dhe pësoi një aksident atje.

Sidoqoftë, njerëzit autoktonë të zonës, njerëzit pemon, ata tashmë e njihnin atë nën emrin e Kerepakupai Ejanicfare do te thote hidhen nga vendi më i thellë.

Ju mund të shihni imazhe spektakolare të kësaj ujëvare në videon e mëposhtme, në sajë të së cilës gjithashtu do të mësoni fakte interesante në lidhje me të:

Falls Angel është konsideruar një Site e Trashëgimisë Botërore nga UNESCO që nga viti 1994, kështu që një sipërfaqe totale prej 30.000 km XNUMX është e mbrojtur.

Ky artikull është ndarë 49 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: