Marshi i krenarisë homoseksuale është festa kryesore e komunitetit LGBT në të gjithë botën. Megjithëse data zyrtare është 28 qershori, ka disa qytete që kryejnë këtë festival në verë, vjeshtë apo edhe dimër. Në Evropë, parada kryesore zhvillohet në Madrid. Në këtë artikull, ne ju tregojmë më spektakolaret në botë të renditura nga më e pakta tek më e rëndësishmja.

15.Buenos Aires

Objektivi kryesor i Gay Pride March i Buenos Aires është kërkimi i të drejtave të barabarta për komunitetin LGBTIQ (lezbike, homoseksuale, biseksuale, trans, interseks dhe çudibërës).

Zhvillohet më e shtuna e parë e nëntorit të çdo viti sepse është krijuar për të përkujtuar krijimin e lëvizjes së parë homoseksuale në Argjentinë, të quajtur Bota jone.

Turi fillon çdo vit në Plaza de Mayo, përpara Casa Rosada, e cila është selia e pushtetit ekzekutiv kombëtar. Përfundon në Plaza de los Dos Congresos rreth orës 19:00 pasdite.

14. Dublin

Festivali në Dublin, kryeqyteti i Irlandës, ka lulëzuar që kur bashkimi civil midis personave të së njëjtës seks u miratua me referendum. Me këtë, Irlanda gradualisht po bëhet pikë referimi për luftën për të drejtat homoseksuale.

Nën parullën Jeto, dashuro dhe ji krenar, Krenaria homoseksuale e Dublinit shpaloset gjatë gjithë një jave të mbushur me aktivitete të veçanta. Dita e Shën Patrikut Java e Krenarisë në Dublin Isshtë një mundësi e përsosur për të zbuluar atë që shumë e konsiderojnë si qyteti më miqësor në Evropë.

Shumë e konsiderojnë këtë festë si të dytën më të rëndësishme në vend pas Ditës së Shën Patrikut ose Shën Patriku. Ngjyrat, muzika dhe kostumet janë ato që do të gjeni nëse shkoni në kryeqytetin Irlandez të Shtunën e fundit të Qershorit.

13. Berlin

Njihet si Dita e Rrugës Christopher (CSD), megjithëse duket se nuk ka asgjë për të bërë, ky është emri me të cilin referohet festivali më i rëndësishëm në Evropën Qendrore, së bashku me atë të Amsterdamit.

CSD është një traditë që nga viti 1979, që përkon me origjinën e Dita e krenarisë së homoseksualëve në lagjen New York të Greenwich Village. Sidoqoftë, qyteti gjerman kishte filluar organizimin e demonstratave kundër shtypjes shoqërore në fund të shekullit të XNUMX-të.

Ngjarja fillon të Shtunën e fundit në Qershor në mes të mëngjesit në West Berlin Avenue (në gjermanisht, i quajtur) Kurfurstendamm) dhe kulmon në Porta e Brandenburgut disa orë më vonë. Rreth 800 mijë njerëz marrin pjesë në vit.

12. Stockholm

El Krenaria e Stokholmit (Suedi) çdo vit mbledh pothuajse 600 mijë njerëz. Me një kohëzgjatje prej afërsisht një javë, ngjarja mbledh së bashku 153 organizata të shpërndara midis notave që mbushin rrugët e qytetit me ngjyra.

Në fakt, qyteti skandinav është një nga pikat kryesore të takimit për komunitetin homoseksual në Evropën Veriore. Një nga veçoritë që tërheq më shumë vëmendjen është se, në të vërtetë, është përqendruar te familjet, në mënyrë që fëmijët të mund të jetojnë gjithashtu përvojën.

Atmosfera festive është gjithashtu e dukshme në vendet kryesore të qytetit të frekuentuara nga publiku homoseksual. Një shembull i mirë i kësaj është ndoshta pub-i më i popullarizuar, i quajtur Z. Gay Suedi.

11. Qyteti i Meksikës

Meksika është një nga vendet e Amerikës Latine që tregon më shumë pranim ndaj komunitetit homoseksual, siç mund të shihet duke marrë pjesë në marshimin masiv që zhvillohet në fund të Qershorit në Mexico City.

Festivali gjithmonë mbart një parullë për të promovuar ose pretenduar ndonjë të drejtë ndaj komunitetit, të tilla si "Të gjitha familjet, Të gjitha të drejtat". Ka të bëjë me sigurimin e trajtimit dhe respektit të barabartë për të gjithë njerëzit, pavarësisht nga orientimi i tyre seksual.

Në edicionet e fundit, më shumë se 800.000 njerëz nga zona të ndryshme të vendit janë mbledhur, si dhe turistë të huaj. Njerëz të famshëm si këngëtarja Alejandra Guzmán kanë marrë pjesë aktivisht në këtë ngjarje.

10. Paris

Franca është një tjetër nga vendet më tolerante me komunitetin homoseksual në botë. Në Marche des Fiertés LGBT (Lesbike, Gay, Bi dhe Trans) Çdo vit marrin pjesë më shumë se 500 mijë njerëz, të cilët ecin në rrugët e Paris në një atmosferë komode dhe, mbi të gjitha, festive.

Ka disa objektivat që synohen të arrihen me këtë ngjarje: promovimi i barazisë, lufta për tolerancën dhe denoncimi i diskriminimit. Më 28 qershor, parada fillon në Muzeun e Luvrit rreth orës 14:00 pasdite.

Më shumë se 90 organizata të shpërndara në 40 anije marrin pjesë në marshimin që zgjat rreth 6 orë në total. Pikat kryesore të qytetit si Bulevardi Saint Michel, Place de la Bastille, Boulevard Saint-Germain ose Place de la République kryqëzohen gjatë turneut.

9. Maspalomat

Maspalomas është destinacioni yll për të turizmi homoseksual dielli dhe plazhi. Kjo i ka dhuruar kësaj komune të vendosur në jug të Gran Canaria me një fluks të madh të audiencave homoseksuale jo vetëm në verë, por gjatë gjithë vitit.

Për këtë arsye, gjatë dy javëve të para të majit një nga Turnetë më të animuara në Evropë: el Krenari homoseksuale. Koncerte të shumta drejtpërdrejt janë organizuar në Qendra Yumbo (Playa del Inglés), një qendër tregtare posaçërisht kushtuar komunitetit LGBT.

https://www.youtube.com/watch?v=cAbJfH8DP-E

Që nga viti 2014, ProGay organizon Maspalomas e Krenarisë Dimërore në këtë komunë Kanariane, një ngjarje e ngjashme me festivalin e krenarisë së të moshuarve, por që zhvillohet në vjeshtë, konkretisht në fillim të Nëntorit, zgjat për një javë.

8. Toronto

Dita e Krenarisë së Gay është një nga datat më të rëndësishme të vitit në Toronto (Kanada), ku zhvillohet parada më e madhe në Amerikë së bashku me San Francisco (SHBA). Vlerësohet se më shumë se një milion njerëz marrin pjesë çdo vit.

El Krenaria Toronto vishet me ngjyrat e ylberit për dhjetë ditë për të promovuar të drejtat dhe tolerancën e homoseksualëve ndaj këtij grupi. Duhet gjithashtu të theksohet se Toronto është një nga qytetet më të frekuentuara nga turistë homoseksualë nga e gjithë bota.

Një ngjarje historike ndodhi në 2015 me ndihmën e Kryeministrit Kanadez, Justin Trudeau, që atëherë sundimtari i parë aktiv i Kanadasë që parakalon në Ditën e Krenarisë.

7. Barcelona

Ngjarja Krenari Barcelona zgjat një javë të plotë (nga fundi i qershorit deri në fillim të korrikut) dhe i kushtohet krenari lgbt (homoseksualë, lezbikë, transeksualë, biseksualë dhe interseksualë).

Rrugët më të rëndësishme të Barcelonës janë të mbushura me ngjyra dhe muzikë gjatë marshimit, me nota, artistë të ftuar dhe turistë kombëtarë dhe ndërkombëtarë. Karakteri tolerant i qytetit është një nga karakteristikat që e përcakton atë më së miri.

https://www.youtube.com/watch?v=qV2aG5KH6Qw

Turi zhvillohet përgjatë Avinguda del Paral·lel dhe përfundon në Avinguda de la Reina Maria Cristina, ku është ngritur një skenë e madhe që festa të vazhdojë deri natën vonë. Pubet dhe klubet kushtuar publikut LGBT të vendosur në rrethin Eixample janë gjithashtu një mundësi e mirë atë ditë.

6. Londër

Java e London Pride është një parti kushtuar përkujtimit të kulturës lezbike, homoseksuale, biseksuale dhe transeksuale mbi të gjitha. Shtë një nga festimet kryesore të Mbretërisë së Bashkuar dhe një nga arsyet kryesore pse vizitoni Londrën në verë për mijëra turistë.

En LondërSinonim i lirisë, modernitetit dhe një mjedisi alternativ, parada e krenarisë është një mundësi për të valuar flamurin LGBT si një mënyrë për të kërkuar të drejtat e këtij komuniteti.

Programi i London Pride Ai përfshin koncerte, parada dhe ahengje të ndryshme që zhvillohen përgjatë Baker Street, Oxford Street dhe Regent Street. Turneu përfundon në Sheshi Trafalgar. Në vitet e fundit, më shumë se 30.000 njerëz kanë marrë pjesë në këtë ngjarje.

Vlen të përmendet edhe krenaria në qytetin anglez të Brighton, që nga paradat e fundit kanë fituar një nivel të lartë të popullaritetit pak nga pak. Aty festohet në fillim të gushtit dhe përfshin Festivali i Arteve dhe Filmit të Krenarisë.

5. Sydney

El Mardi Gras nga Sidnei ose Sydney Gay & Lesbian Mardi Gras Isshtë parada më e rëndësishme në qytetin Australian dhe një nga ngjarjet më të famshme në planet. Shtë një nga atraksionet kryesore për turistët nga e gjithë bota.

Origjina e saj daton që nga viti 1978, megjithëse filloi të bëhej e njohur në fillimin e viteve 80. Megjithëse emri i saj vjen nga gjuha frënge dhe do të thotë "E marta e Shkrirë", ajo nuk do të zhvillohet të Martën.

Përbëhet nga një paradë e ngjashme me atë të karnavalit që kalon nëpër rrugët më të frekuentuara të qytetit: Oxford Street y Rruga e Flinders. Megjithëse notet dhe kostumet me tema të ndryshme nuk mungojnë, ana politike dhe hakmarrëse e ngjarjes është mbajtur gjithmonë.

4. Amsterdami

Amsterdami ose, çfarë është e njëjtë, qytet i lumtur i evropes Konsiderohet si më liberalja në botë, prandaj nuk është për t'u habitur që atje krenaria homoseksuale festohet me stil dhe hapur.

Ai zhvillohet gjatë muajve korrik dhe gusht. e shtuna e pare ne gusht Shtë dita më e rëndësishme e festivalit, pasi është kur ju mund të shihni anije të shndërruara në nota përgjatë kanaleve të famshme të qytetit.

Kryeqyteti i Hollandës ishte një pionier në Evropë në lejimin e hapjes së institucioneve të para për këtë publik, shumica dërrmuese e përqendruar në rrugë Reguliersdwarsstraat.

3. S Paulo Paulo

La Parada e Krenarisë LGBT e São Paulo Ai mbahet çdo vit dhe qëllimi i tij kryesor është të luftojë për të drejta të barabarta për të gjithë komunitetin LGBT. Marshimi i parë u mbajt në 1997 dhe në vitin 2008 u thyen rekordet e pjesëmarrjes me më shumë se 2 milion pjesëmarrës.

Qyteti i São Paulo është fokusi kryesor i krenarisë homoseksuale në Amerikë Latine. Festa është në përputhje me karakterin festiv dhe të gëzueshëm të popullsisë braziliane dhe përfshin nota me muzikë që qarkullojnë përgjatë rrugës së famshme Paulista Avenue.

Shoqata Braziliane e Turizmit për Homoseksualët vlerëson se kjo festë, e cila zgjat për një javë, lë një koleksion prej afër 200 milion eurosh. Real Brazilian në qytetin më të madh në Amerikën e Jugut.

2. Madridi

El Madrid Krenaria (MADO) ka një kohëzgjatje prej një jave, përafërsisht nga fundi i qershorit deri në fillim të korrikut, gjithnjë përkon me fundjavën e fundit të qershorit.

Akti Qendror i programit është Demonstrata shtetërore, konsiderohet më i madhi në Evropë sot. Ajo thirret nga Kolektivi i Lesbikeve, Homoseksualëve, Transeksualëve dhe Biseksualëve të Madridit (COGAM) dhe Federata Shtetërore e Lesbikeve, Homoseksualëve, Transeksualëve dhe Biseksualëve (FELGTB).

Qendra nervore e MADO është, pa dyshim, lagjja Chueca, e cila vitet e fundit është bërë një pikë referimi për lëvizjen LGBT si brenda ashtu edhe jashtë Spanjës. Sheshi Chueca dhe rrugët Augusto Figueroa, Gravina, Pelayo, Libertad dhe Fuencarral me pikat kryesore.

1. San Francisco

San Francisco është vlerësuar më së shumti miqësor ndaj homoseksualëve bota, prandaj nuk është për t'u habitur që atje mbahet një nga marshimet më të rëndësishme në shkallë botërore: Krenaria LGBT e San Franciskos (Parada LGBT e San Franciskos).

Festa, e cila zhvillohet të Dielën e fundit të Qershorit, fillon në mëngjes dhe ka karakteristikën që ajo organizohet nga kontigjente, domethënë grupe njerëzish që vishen për një temë specifike, demonstrojnë për një arsye specifike, etj.

Kontingjentet më të rëndësishme janë:

  • PFLAG (Prindërit, Familjet dhe Miqtë e Lesbikeve dhe Homoseksualëve): Ajo përbëhet nga prindërit dhe të afërmit e tjerë të njerëzve që i përkasin komunitetit LGBT.
  • Lëkurë: grupon ata që u përkasin nënkulturave lëkurë ("Lëkurë") dhe BDSM (quhet në mënyrë bisedore "sado" ose "sadomasochism").
  • Dykes mbi biçikleta (Lesbike në një motor): ata priren të shkojnë topless, edhe pse të tjerët veshin rroba lëkure ose kostume në lidhje me këtë temë.

Nga ana e saj, nënkultura prej lëkure është në të njëjtën kohë e lidhur ngushtë me botën e motoçikletave, prandaj nuk është për t'u habitur që ekziston një kontigjent tjetër që parada për nder të kësaj teme. Edhe pse kjo nënkulturë është më e zakonshme në bashkësinë homoseksuale mashkullore, sot ajo është gjithnjë e më e barabartë.

Grupi i parë lesbik S / M, i quajtur samoja, u krijua nga Pat Califia, aktivist i njohur për të drejtat e lezbikeve në Shtetet e Bashkuara, konkretisht në San Francisko, ku ai arriti të reklamonte këtë nënkulturë të aplikuar edhe për lezbiket. Siç e shohim sipas ngjyrave të flamurit të saj, ai është shumë i ndikuar nga estetikja metaleve të rënda.

Turi fillon në Rrugën e Tregut, duke kaluar përmes Rrugës Beale deri në arritjen e XNUMX-të. Nëse planifikoni të merrni pjesë në këtë ngjarje makro, këshilla jonë është që të mbërrini herët për të marrë një vend të mirë.

Foto kryesore nga Guillaume Paulier

Ky artikull është ndarë 54 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: