Sahara është një shkretëtirë unike në botë, si për nga madhësia e saj, ashtu edhe për ekosistemin që është krijuar në të. Këtu ju tregojmë 15 kuriozitete rreth tij të renditura nga më së paku tek më befasuesja. Sa larg mund të shkojë ajri i Saharasë?

15. Më i madhi në botë

Sahara nuk është vetëm ndonjë shkretëtirë, pasi ajo ka një shtrirje të 9.065.253 kilometra katrorë, gjë që e bën atë më të madh në botë. Sidoqoftë, ka njerëz që mendojnë se është pak më i vogël, pasi e gabojnë atë me një nga pjesët më të famshme të saj: Sahara Perëndimore.

Në hartën vijuese politike mund të shihni vendet që kanë një pjesë të sipërfaqes së kësaj shkretëtire. Janë ato që janë me ngjyra:

14. Një peizazh me dëborë

Edhe pse është një fenomen i çuditshëm dhe i pazakontë, ndonjëherë bie borë në këtë shkretëtirë. Kjo ka ndodhur në dunat e Ain Sefra, një qytet në Algjeri. Dy herët e fundit kanë qenë në 1979 dhe 2016.

Ky fenomen ndodh falë temperaturave të ulëta që arrihen gjatë natës (rreth 0 gradë). Rezultati është një peizazh i pabesueshëm shkretëtirë me dëborë që mund ta shohim në këtë video:

13. nepërkë me brirë në shkretëtirë

Fauna e Saharasë është mjaft e mahnitshme. Një nga kafshët më të shquara është nepërka me brirë në shkretëtirë. Ky gjarpër karakterizohet nga ka brirë të vegjël në kokë.

Për shkak të ngjyrës së tij, ajo fshihet lehtësisht në rërë për të mbrojtur veten nga grabitqarët ose për të mbajtur nën vëzhgim viktimat e mundshme. Përmes dhëmbëve të tij është i aftë të injektojë një të rrezikshëm veneno.

12. Oaza e parajsës

Jo gjithçka është rërë në shkretëtirën e Saharasë. Për fat të mirë, ne gjithashtu mund të gjejmë oaze të bukura që janë formuar falë ujëmbajtësve nëntokësorë në zonë. Disa nga më të spikaturit janë oazet Awbari, Bajariya dhe Gardaya.

11. Shkretëtira e bardhë e Egjiptit

Edhe pse duket si dëborë apo akull, kjo pjesë e Saharasë e njohur si Shkretëtira e bardhë Farafra Ia detyrohet ngjyrës së tij gurëve gëlqerorë. Era i ka gërryer dhe i ka dhënë formë, duke dhënë forma të çuditshme.

10. Legjenda e Merzouga

Erg Chebbi është një zonë e madhe e dunave në Marok. Këtu zakonisht tregohet një popullor legjendë. Ajo shpjegon se, vite më parë, banorët e Merzouga po bënin një aheng kur një grua dhe fëmijët e saj kërkuan ndihmë.

Duke i injoruar ata, ata vdiqën. Si pasojë, një stuhi e madhe rëre mbuloi qytetin përgjithmonë. Për këtë arsye, thuhet se në mesditë mund të dëgjoni britma midis dunave.

9. Një flamur luftarak

Republika Demokratike Arabe e Sahrawi, e njohur gjithashtu si Sahara Perëndimore, është një zonë që njihet vetëm si shtet nga disa vende. Më parë ishte Sahara Spanjolle, por më vonë u bë zotërimi i Marokut dhe Mauritanisë. Ky është flamuri i tij:

8. Një shkretëtirë filmi

Peisazhet mbresëlënëse të Saharasë kanë arritur të bëjnë filma të famshëm atje. Një prej tyre është Lufta e Yjeve, e cila u regjistrua në vende të tilla si Tataouine, në Tunez.

Një tjetër regjistrim i famshëm që zgjodhi këtë shkretëtirë për disa nga skenat e tij më të famshme është Bastisësit e arkës së humbur, i cili rrëfen një nga aventurat e Indiana Jones.

7. Pikturat shkëmbore të shkretëtirës

Në të kaluarën, banorët e shkretëtirës së Saharasë tentonin të linin gdhendje në vende si shpella ose strehimore. Një pjesë e mirë është ruajtur deri më sot. Midis shumë pikave, shquhet pllaja Gilf Kebir, në Egjipt dhe Libia. Kafshët, njerëzit dhe vizatimet abstrakte u përfaqësuan.

6. Dhelpra e shkretë

Llojet e dhelprave më të vogla e botës është në Sahara. Fennec ose dhelpra e shkretëtirës shquhet për veshët e saj të mëdhenj, të cilët e ndihmojnë atë të mbetet e freskët gjatë temperaturave të larta të ditës. Isshtë një kafshë nate që jeton në strehimore nëntokësore.

5. Liqeni i kripës i Tunis

Chott el Djerid është zona e kripur më e madhe në Sahara, duke mbuluar 7.000 kilometra katrorë. Ky liqen ka ujë vetëm gjatë sezonit të shirave. Pjesën tjetër të vitit, për shkak të motit të nxehtë, ajo mbetet e thatë.

4. Një bimë e veçantë

Trëndafili i Jerikos është një bimë shumë e veçantë falë rezistencës së saj. Kur të thahet, degët e tij tkurren dhe ajo shndërrohet në një top. Kështu që mund të qëndrojë gjatë viteve. Sidoqoftë, kur gjen lagështi ose ujë, ajo rehidrohet dhe kthehet në formën e saj origjinale. Commonshtë e zakonshme ta gjesh atë në pjesën më të madhe të shkretëtirës.

3. Piramidat e panjohura

Ndërsa piramidat e Egjiptit janë të njohura në të gjithë botën, ato të Sudan nuk jane keshtu. Këto i përkasin Kushitëve, një popull që jetoi në këtë zonë midis 260 pes dhe 300 pas Krishtit. Ka një total prej 250 piramidash, të cilat i ngjajnë egjiptianëve, por janë më të vogla dhe të prirura.

2. Një origjinë tjetër

Çuditërisht, Sahara dikur ishte një xhungël e shkëlqyer. Atje jane hipoteza të ndryshme që shpjegojnë transformimin e saj. Disa argumentojnë se miliona vjet më parë, për shkak të tharjes së Detit Tethys, ai u bë një shkretëtirë. Teori të tjera pohojnë se kjo ndodhi rreth 5.000 vjet më parë.

1. Përtej oqeanit

Një shtresë ajrore sahariane, e njohur gjithashtu me shkurtesën SAL (Saharan Air Layer) është një sasi e madhe e ajrit të thatë të ngarkuar me grimca rëre mikroskopike. Çuditërisht, këto masa ajrore udhëtojnë më shumë se 7.500 km dhe kanë ardhur që të prekin zonat e Detit Karaibe ose Amerikës Qendrore. Në foton vijuese ajrore mund të vëzhgoni këtë fenomen:

Po kështu, siç tregon kjo video, pas studimeve të ndryshme, NASA ka qenë në gjendje të tregojë në tre dimensione se sa pluhur lëviz në Amazon:

Ky artikull është ndarë 125 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: