Paradores de Turismo de España janë një mundësi akomodimi me cilësi të lartë dhe me të cilën ne mund të kalojmë natën në ndërtesa me një bukuri të veçantë, ideale për një largim romantik ose një pushim tjetër. Në këtë artikull, ju informojmë për Paradores de Turismo dhe ju japim një listë të plotë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Lista e Paradoreve Kombëtare të Spanjës

histori

Rrjeti Paradores de Turismo është një grup hotelesh në Spanjë që ndodhen në ndërtesa që kanë një vlerë të jashtëzakonshme historike, artistike ose kulturore. Ato menaxhohen nga shteti përmes ndërmarrjes Paradores de Turismo de España, SAQë nga viti 2015 ne gjithashtu mund të gjejmë bujtina në Portugali. I pari që u përurua ishte Parador Casa de Ínsua, në Penalva do Castelo.

Paradori i parë që u përurua në Spanjë ishte ai i Sierra de Gredos në 1928. Që atëherë, numri i tyre është rritur deri në arritjen e 95. Ju nuk mund të qëndroni vetëm atje, pasi që shumica kanë një restorant dhe disa janë Spas ose banjë.

Për më tepër, ju mund të qëndroni në më shumë se një gjatë udhëtimit tuaj përmes Itinerarit të Qyteteve të Trashëgimisë Botërore ose Rrugës së Spanjës së Gjelbër, me të cilën do të kaloni çdo natë në një paradorë tjetër.

Në varësi të vendndodhjes dhe karakteristikave të tyre themelore, këto hotele ndahen në tre kategori të ndryshme:

Paradores Civia
ato janë të vendosura brenda qyteteve, përgjithësisht në qendër.
Paradores Esentia
Ato janë ndërtesa historike si kështjellat, pallatet apo manastiret që janë përshtatur në mënyrë që klientët të qëndrojnë.
Bujtinat Naturia
Ndryshe nga Paradores Civia, ato janë të vendosura jashtë qyteteve, të rrethuara nga natyra.

Listë

Paradoret Kombëtare të Spanjës janë shpërndarë në 16 bashkësi autonome dhe në dy qytete autonome. Tjetra, ju do të gjeni listën e atyre që mund të gjeni në secilin territor:

Andaluzi:

 • Parador de Antequera (Malaga)
 • Parador i Arcos de la Frontera (Cádiz)
 • Ayamonte Inn (Huelva)
 • Parador de Cadiz (Kadiz)
 • Carmona Inn (Sevilla)
 • Cazorla Inn (Jaen)
 • Parador i Kordobës (Kordoba)
 • Parador i Granadës (Granada)
 • Parador de Jaen (Jaen)
 • Parador de Málaga Gibralfaro (Malaga)
 • Golf Parador de Málaga (Málaga)
 • Mazagon Parador (Huelva)
 • Parador de Mojácar (Almeria)
 • Parador de Nerja (Malaga)
 • Parador de Ronda (Malaga)
 • Parador i Úbeda (Jaén)

Aragon:

 • Alcañiz Parador (Teruel)
 • Bielsa Parador (Huesca)
 • Parador de Sos del Rey Católico (Saragoza)
 • Teruel Inn (Teruel)

Asturias:

 • Cangas de Onís Parador
 • Corias Parador
 • Gijon Parador

Cantabria:

 • Parador i Fuente Dé
 • Parador i pastër
 • Santillana Parador
 • Santillana Gil Blas Parador

Castilla y León:

 • Parador de ilavila (ilavila)
 • Benavente Inn (Zamora)
 • Parador i Cervera de Pisuerga (Palencia)
 • Parador i Ciudad Rodrigo (Salamanca)
 • Parador de Gredos (ilavila)
 • Bujtina e La Granja (Segovia)
 • Inn of Leon (Leon)
 • Lerma Inn (Burgos)
 • Parador i Puebla de Sanabria (Zamora)
 • Parador i Salamanca (Salamanca)
 • Segovia Parador (Segovia)
 • Soria Parador (Soria)
 • Tordesillas Inn (Valladolid)
 • Villafranca del Bierzo Parador (León)
 • Zamora Inn (Zamora)

Castilla la Mancha:

 • Parador de Alarcón (Kuenca)
 • Bujtina e Albacete (Albacete)
 • Almagro Inn (Ciudad Real)
 • Parador de Cuenca (Kuenca)
 • Manzanares Inn (Ciudad Real)
 • Bujtina e Oropesës (Toledo)
 • Parador i Sigüenza (Guadalajara)
 • Parador de Toledo (Toledo)

Në videon e mëposhtme do të shihni pjesën e jashtme dhe të brendshme të Parador de Alarcón, e vendosur në një kështjellë mesjetare që daton nga shekulli i XNUMX-të:

https://www.youtube.com/watch?v=s2M58llJZFYKatalonjës:

 • Aiguablava Parador (Girona)
 • Arties Parador (Lleida)
 • Cardona Inn (Barcelona)
 • Parador i La Seu d'Urgell (Lleida)
 • Parador i Lleida (Lleida)
 • Tortosa Parador (Tarragona)
 • Vic-Sau Parador (Barcelona)
 • Vielha Inn (Lleida)

Comunidad Valenciana:

 • Parador de Benicarló (Castellón)
 • Parador i El Saler (Valencia)
 • Parador i Javes (Alicante)

Extremadura:

 • Parador de Caceres (Cáceres)
 • Parador de Guadalupe (Caceres)
 • Parador i Jarandilla de la Vera (Caceres)
 • Parador i Mérida (Badajoz)
 • Parador de Plasencia (Caceres)
 • Trujillo Parador (Cáceres)
 • Zafra Inn (Badajoz)

Galicia:

 • Kalaja Monterrei Parador (Ourense)
 • Parador de Baiona (Pontevedra)
 • Cambados Inn (Pontevedra)
 • Parador of Ferrol (A Coruña)
 • Parador i Monforte de Lemos (Lugo)
 • Pontevedra Parador (Pontevedra)
 • Ribadeo Inn (Lugo)
 • Parador i Santiago de Compostela (A Coruña)
 • Parador i Santo Estevo (Ourense)
 • Parador de Tui (Pontevedra)
 • Parador de Verin (Ourense)
 • Vilalba Parador (Lugo)

Ishujt Kanarie:

 • Cruz de Tejeda Parador (Las Palmas)
 • Parador i El Hierro (Santa Cruz de Tenerife)
 • Parador i La Gomera (Santa Cruz de Tenerife)
 • Parador i La Palma (Santa Cruz de Tenerife)
 • Parador i Las Cañadas del Teide (Santa Cruz de Tenerife)

La Rioja:

 • Calahorra Parador
 • Parador i Santo Domingo Bernardo de Fresneda
 • Parador i Santo Domingo de la Calzada / li>

Madrid:

 • Parador i Alcalá de Henares
 • Chinchón Parador

Komunitetet dhe qytetet e tjera:

 • Parador de Argómaniz (Álava, Shteti Bask)
 • Parador de Ceuta (Ceutë)
 • Parador de Hondarribia (Guipúzcoa, Shteti Bask)
 • Bujtina e Melillës (Melilla)
 • Olite Inn (Navarra)
 • Parador i Puerto Lumbreras (Murcia)

Çmimet dhe ofertat

Çmimi i paradoreve ndryshon në varësi të datës dhe së cilës shkojmë, pasi që, megjithëse të gjitha janë me cilësi të mirë, ka disa luksoze dhe, për këtë arsye, janë më të shtrenjta.

Bujtinat më të lira kanë një çmim bazë prej 60 € dhe koston më të lartë prej 230 €, por këto çmime kanë tendencë të rriten gjatë sezonit të lartë.

Sidoqoftë, në faqen e tij zyrtare zakonisht gjeni oferta për të qëndruar në këto hotele, siç janë të ashtuquajturat Ditët e arta, e cila ofron Zbritje ata mbi 55 vjeç, ose Ikja e të rinjve, e cila e bën atë për njerëzit midis 18 dhe 30 vjeç.

Po kështu, ju mund të blini një kuti dhuratë që përfshin akomodime ose përvoja për të zgjedhur midis disa paradorëve. Ka gjithsej dymbëdhjetë modele të ndryshme.

Ky artikull është ndarë 112 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: