Lulet kanë ngjyra të ndritshme, forma unike dhe erëra tërheqëse për të nxitur pllenimin. Çdo lule është origjinale nga një rajon tjetër i planetit dhe shumë prej tyre përdoren si dhurata ose si një element dekorativ për shtëpi, ngjarje të veçanta ose kopshte publike.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Cilat janë lulet më të bukura në botë?: Emrat dhe fotot

Zog nga parajsa

Lulja e njohur si Zog nga parajsa është nga Origjina e Afrikës së Jugut, sepse kërkon që mjediset tropikale dhe subtropikale të rriten.Emri i saj shkencor është Strelitzia reginae dhe u krijua për nder të Mbretëreshës Charlotte të Mecklenburg-Strelitz (1744-1818), e cila ishte gruaja e mbretit George III të Anglisë dhe e dashur për fitologjinë ose botanikën.

Çdo kërcell i kësaj bime mbështet rreth gjashtë lule. Lulëzon në pranverë dhe kërkon shumë orë diell me një temperaturë mesatare prej 25 ° C për zhvillimin e duhur.

Calendula

Calendula, emri shkencor i së cilës është Calendula officinalis L., është gjithashtu i njohur zakonisht si E mrekullueshme, i përket familjes Asteraceae dhe kultivohet në Mesdhetar dhe Anatolia (Pjesa aziatike e Turqisë), pasi ka nevojë për klimë të butë dhe toka ranore, gëlqerore ose argjilore.

Shtë një nga lulet më dekorative dhe më të goditura në botë dhe mund të gjendet në një numër të madh të kopshteve, parqeve, rrugëve, etj. Shpesh përdoret gjithashtu për të bërë buqeta me lule.

Ajo bie në sy sepse gjethet e saj mbyllen kur do të bjerë shi, prandaj shumë njerëz e përdorin si të tillë treguesi i motit. Megjithëse lulja është e vogël (me diametër 5-7 cm), rrjedha mund të arrijë një gjatësi prej 40 dhe 70 cm. Karakterizohet nga të qenit një lule rezistente ndaj acar dhe thatësirës.

Zemra e kaltër

Këmbanat e kaltër njihen edhe me emra të tjerë si p.sh. lavdi në mëngjes, Don Diego nga dita, zile vjollce, manteli i marisë o pllaka falimentimi.

Sidoqoftë, emri i tij shkencor është Konvolvulus. Ato konsiderohen një specie kozmopolite në kuptimin që ato mund të kultivohen në pothuajse çdo pjesë të botës, pasi ato i rezistojnë temperaturave deri në -15 ° C, megjithëse ideali është Moti kontinental të disa prej vendeve të hemisferës veriore të planetit.

Ato mund të gjenden në masive, kufij, nënshartesa, livadhe, etj. dhe ato janë të lehta për tu rritur, për këtë arsye shumë njerëz i rrisin ato në shtëpinë ose kopshtin e tyre.

Karafil

Karafili, emri shkencor i së cilës është Dianthus caryophyllusShtë një nga bimët më të admiruara në botë, si dhe një nga më të talentuarat për bukurinë e saj dhe larminë e ngjyrave në të cilat mund të gjendet.

Allyshtë me origjinë nga rajoni arktik i América del Norte y Afrika e Jugut, megjithëse sot kultivohet edhe në Evropë dhe Azi. Ekzistojnë pesë lloje të karafilave: karafil i zakonshëm, karafil poeti, karafil kinez, karafil i kurorëzuar dhe karafil shkëmbor.

Karafili kinez admirohet veçanërisht nga entuziastët e kopshtarisë në të gjithë botën, pasi ka një gamë të gjerë ngjyrash. Në Spanjë, është lulja e shkëlqyeshme e Ishujve Balearik dhe Cádiz (Andalusia) është qyteti ku ekziston niveli më i lartë i prodhimit të karafilave.

Varieteti i karafilave të bardhë përdoret gjithashtu për të përgatitja e infuzioneve si recetë për lehtësimin e çrregullimeve të tretjes ose për rregullimin e presionit të gjakut.

Zemër gjakderdhëse

Megjithëse është e njohur gjerësisht me emrin lule zemre e gjakosur, pak e njohin atë nën emrin e saj shkencor: Dicentra. Mjafton të ndalemi për të vëzhguar formën e kësaj lule për të kuptuar se cili është kuptimi i emrit të saj të zakonshëm, pasi pamja e saj të kujton shumë një zemër që është e hapur në fund dhe pikon. Emra të tjerë të njohur janë: Zemra e virgjer, Zemra e Maries o lule zemre.

Mund të gjendet në kontinentin aziatik, veçanërisht në Siberi y Japoni, në zonat ku mbizotëron një klimë e butë me një nivel të caktuar lagështie. Ata nuk kanë nevojë për shumë orë diell, prandaj idealja është që ato të jenë të vendosura në një zonë gjysmë të errët.

E gjithë bima (përfshirë kërcellin) mund të arrijë 70 cm lartësi, lulëzon në pranverë dhe zgjat deri në fund të verës ose edhe bie nëse temperaturat nuk bien shumë të ulëta. Edhe pse varieteti më i famshëm është ai që prodhon lule rozë ose të kuqërremtë, ekziston një lloj tjetër shumë i njohur që quhet Alba, ngjyra e së cilës është plotësisht e bardhë.

krizantemë

Krizantemë (Krizantemë) është një specie barishtore origjinale e Azisë, veçanërisht e Kinë, Dhe Evropa Verilindore konsiderohet si një bimë sezonale, që kur kalon sezoni i lulëzimit, lulet e saj thahen dhe vdesin si një rregull i përgjithshëm.

Shtë një lule që kërkon shumë dritë për t'u hapur dhe që, në të njëjtën kohë, duhet të jetë në ambiente të freskëta dhe të ajrosura nëse përdoret në shtëpi. Kështu, krizantema duhet të rritet në klimat ku temperaturat variojnë mes 16 ° C dhe 18 ° C mesatarisht dhe ekziston një nivel i caktuar lagështie. Kjo bimë u kultivua fillimisht në Kinë (rreth 1500 pes) dhe më vonë u prezantua në Japoni dhe më vonë në Evropë.

Dalia

Dahlia o gjeogjin Ajo i përket familjes Asteraceae dhe vlerësohet se ka deri në 30 specie të ndryshme dhe gjithsej 20.000 lloje, secila me një ngjyrë dhe pamje karakteristike, kështu që është lulja me numrin më të madh të varieteteve në botë.

Konsiderohet si lule kombëtare e Meksikës. Farat e Dahlia-s vlerësohet të jenë futur në Gadishullin e Jukatanit në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe janë kultivuar që prej asaj kohe në pyjet e butë të Meksikës Jugore dhe Qendrore, veçanërisht në Rrethin Federal, Puebla dhe Shtetin e Meksikës.

Që nga fundi i shekullit të XNUMX-të, ai është tregtuar në Evropë pasi u zbulua nga botanisti spanjoll Francisco Hernández de Toledo.

lulja Lotus

Lulja e lotusit, emri shkencor i së cilës është Nelumbo nucifera, është i njohur edhe si lotus i shenjtë, lotus indian o u ngrit nili. Dallohet nga lulet më të njohura në të gjithë botën duke qenë a bimë ujore, pasi gjethet e saj notojnë.

Çdo fletë mund të ketë një diametër prej 25 dhe 100 cm, ndërsa vetë lulja është me diametër 16-23 cm. Natyrisht, lulja e lotusit shpërndahet në deltën e Vollgës (në jug) Rusi), Azerbajxhani, Irani, Siberia Lindore, Kina, Pakistani, Nepali, India, Butani, Japonia, Tailanda, Koreja, Birmania, Indonezia, Australi dhe Filipinet, ndër të tjera.

Ju mund të gjeni lule të ndritshme rozë, rozë të zbehtë ose krejtësisht të bardhë. Rrënjët e saj të zier përdoren në kuzhinë kineze dhe kuzhina aziatike në përgjithësi si përbërës i shumë pjatave ose ato mund të merren si fruta, në këtë rast quhet martillo.

En Azi, konsiderohet simbol i pastërtisë, si dhe një bimë e shenjtë në Indi (ku njihet me emrin e padma) dhe në Kinë. Në të vjetrën Egjipt Ishte gjithashtu një lule simbolike, që përfaqësonte vlera të tilla si ringjallja, një besim që rrjedh nga fakti se ajo del nga fundi i ujërave.

Fresia

Emri shkencor i bimës i njohur gjerësisht si freesia es agimi i freezisë për nder të botanistit gjerman Friedrich Heinrich Theodor Freese (1795-1876) dhe i përket familjes iridaceae. Mund të gjendet në Provinca Kepi (Afrika e Jugut) dhe ka deri në 15 specie vendase.

Ashtë një bimë që lulëzon në pranverë dhe qëndron në pushim gjatë verës, prandaj konsiderohet si një bimë me klimë të ngrohtë dhe nuk i reziston acarit. Ka një aromë karakteristike që përdoret shpesh për të bërë parfume dhe si aromatizues i brendshëm. Lule Freesia mund të jenë të bardha, vjollcë ose të kuqe.Luledielli

Luledielli (Helianthus annuus) janë vendas në Amerikë, veçanërisht América del Norte, ku komuniteteve indigjene Ata e konsideruan atë dhe vazhdojnë ta konsiderojnë atë si një bimë të shenjtë, për shkak të karakteristikës së saj kryesore: ato rrotullohen gjatë gjithë ditës në mënyrë që të jenë gjithmonë të orientuar drejt Diellit.

Sa i përket lartësisë së tyre, ato mund të arrijnë deri në 6 metra, megjithëse zakonisht maten nga 2 në 3 m. Ngjyra e saj është e verdhë, nganjëherë portokalli, dhe në qendër është vendi ku gjenerohen farat, të cilat janë të ngrënshme dhe merren si aperitiv si tuba ose përdoren gjithashtu për të bërë vaj luledielli, pasi ato kanë veti të shëndetshme për zemrën dhe ato burimi i vitaminës E.

lulebore

Hydrangeas i përkasin gjinisë lulebore dhe ato konsiderohen si bimë zbukuruese ose bimë kopshti, pasi ato tregtohen gjerësisht për qëllime dekorative, ose për tu vendosur në hapësira publike ose për përdorim shtëpiak.

Nativeshtë vendas në Kinë, Japoni, Kore, Indonezi dhe Himalaje, edhe pse kultivohet gjithashtu në disa zona të Amerikës.

Ata rriten mirë në shkurre të larta 1-3 metra ose në lianas që ngjiten në pemë derisa të arrijnë 30 m. Megjithëse janë me gjelbërim të përhershëm, varieteti që kultivohet më shumë është ai gjetherënës, i cili kërkon klimë të butë.

Hydrangeas lulëzojnë në fillim të pranverës dhe zgjasin deri në vjeshtë vonë, gjithmonë në varësi të temperaturave.

Livando

Emri shkencor për livando është livando dhe është një lule aromatike që i përket familjes Lamiaceae. Lulet e kësaj bime janë me majë të purpurt dhe përdoren për qëllime dekorative dhe për të bërë esenca, parfume dhe aromatizues.

Kultivohet në arkipelagët e Atlantikut të Veriut dhe në pellgun Mesdhetar, si dhe në Azinë Jugore, Indi dhe Gadishullin Arabik. Livando rritet në tokë të thatë me diell edhe nëse ka gurë, si dhe toka gëlqerore. Megjithëse mund të përballojë temperaturat deri në -15 ° C, është një bimë që lulëzon më së miri në klimat e nxehta.

Zambak

El Lilium zakonisht njihet si zambak o zambak dhe i përket familjes liliaceae. Rritet brenda pothuajse e gjithë Evropasi dhe në Japoni, Malet Jugore Nilgiri (Indi) dhe Filipinet Jugore.

Mund të gjendet gjithashtu në Kanada dhe SH.B.A., megjithëse në një masë më të vogël. Habitati i tyre ideal është pyjet malorë dhe gjithashtu kullotat, por ato janë në gjendje të mbijetojnë edhe në këneta.

Mund të jenë në të bardhë, të kuqe ose portokalli të pastër dhe të kenë një erë karakteristike shumë të butë. Ata i rezistojnë temperaturave nën zero, sepse zambakët preferojnë klimën e ftohtë për rritje ideale.

Daisies

Emri shkencor për daisies është Bellis perennis dhe, zakonisht, njihet gjithashtu si chiribita, pasqueta o qeth i vogël. Konsiderohet një bimë që rritet në mjedise të egra dhe zakonisht rritet në kopshte ose lëndina.

Aktualisht, mund të gjendet kudo në botë, por është vendas në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Azinë Qendrore. Petalet e saj karakterizohen duke pasur një formë të hollë dhe të zgjatur dhe gjenden rreth një sythi të verdhë ose të artë.

Në disa vende, margarita është simbol i pafajësisë, ndershmërisë, besimit ose thjeshtësisë, për shkak të formës dhe ngjyrave të saj të thjeshta, por të këndshme. Ato përdoren gjithashtu për përgatitjen e infuzioneve, pasi ajo ka veti qetësuese, tretëse dhe astringjente në një mënyrë të ngjashme me Kamomilin.

Daffodils

Daffodils janë origjinale të Pellgu mesdhetar dhe Evropën në përgjithësi. Në Azinë Qendrore dhe Kinë ato mund të gjenden edhe në disa zona. Emri i saj shkencor është narcis dhe lulëzimi i saj zhvillohet në pranverë, megjithëse disa lloje të narcisit lulëzojnë në vjeshtë.

Emri i kësaj lule vjen nga Narcisi, i riu në mitologjinë Greke që dallohej për bukurinë e tij unike, siç ndodh në mënyrë analoge me këto lule. Daulles i duhet një klimë e ngrohtë ose e butë për tu rritur, megjithëse është një bimë rezistente ndaj gjysmë të ftohtit.

Orkide

Lule orkide karakterizohen nga larmia e ngjyrave, madhësive dhe formave në të cilat mund të gjenden. Emri i saj shkencor është Orchidaceae. Shtë një lule që, sot e kësaj dite, është shpërndarë nëpër botë, përveç në ato zona ku ka klimë ekstreme, qofshin shkretëtirë apo polare.

Ata mund të rriten në pemë ose gurë, dhe ka disa specie që konsiderohen ujore. Në Australi janë gjetur edhe disa lloje që rriten nën tokë. Ashtu si me dahlias, familja orkide është një nga më të mëdhatë në botë, pasi ka më shumë se 25.000 specie të ndryshme

Peonies

Peonies mund të gjenden në pjesën më të madhe të Evropës, veçanërisht në Greqi dhe Portugali, në Kinë dhe Amerikën e Veriut. Ata marrin emrin shkencor të Paeoniaceae dhe ato janë e vetmja gjini brenda familjes së tyre, megjithëse, megjithatë, deri në 40 specie janë të përfshira brenda saj.

Peonies janë bimë shumëvjeçare nga të cilat lulëzojnë lule aromatik në të cilat mund të ketë midis 5 dhe 10 petale, në varësi të madhësisë që arrijnë.

Speciet më të zakonshme janë bozhure kineze, e cila mund të gjendet në një gamë të gjerë ngjyrash, nga e bardha, e verdha ose e kuqja, në rozë ose portokalli. Ashtu si krizantemët, ato janë bimë sezonale, pasi ato zhduken në dimër dhe lulëzojnë në pranverë.

Rosa

Trëndafili është lulja që rritet nga një kaçubë me gjemba që i përket familjes Rosaceae të quajtur trëndafili. Shkurre trëndafili janë vendas në Azi, megjithëse aktualisht kultivohen në Evropë, Amerikën e Veriut dhe Afrikë.

Bukuria e trëndafilave admirohet në të gjithë botën, për shkak të veçantisë së formës së saj dhe rregullimit të petaleve të saj, si dhe aromës së saj të pagabueshme, të përdorura në një gamë të gjerë parfumesh, aromatizuesish dhe esencash.

Ka trëndafili, të bardhë, të verdhë, etj., Megjithëse pa dyshim varianti më i popullarizuar është trëndafili i kuq, një simbol i dashurisë dhe romantizmit në shumicën e kulturave. Ndoshta, trëndafili është lulja me e dhuruar ne bote.

Tulipanët

Tulipani i përket familjes Liliaceae, si zambakët ose zambakët. Shtë një bimë shumëvjeçare me bulboz, emri shkencor i së cilës është tulipan dhe përfshin përreth 150 lloje total.

Ajo gjendet në malet Pamir (Azi) dhe Hindu Kush (ndodhet midis Afganistanit dhe Pakistanit veriperëndimor), si dhe Lindjes së Mesme, Iranit dhe Afganistanit.

Tulipanët gjithashtu mund të gjenden në Kinën Veriperëndimore, Afrikën e Veriut, Evropën Jugore dhe Azinë e Vogël. Ata rriten në vende të ngrohta, me temperatura ndërmjet 13-18 ° C dhe nuk mbështesin mjedise shumë të thata ose rryma të forta ajri.

Ky artikull është ndarë 676 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: