Të famshëm nga e gjithë bota gjithashtu meritojnë një pushim, qofshin verë, Pashkë apo Krishtlindje. Nëse ekziston një kontekst ku turizmi luksoz mund të përfshihet pa dyshim, kjo është pa dyshim në botën e famës. Plazhet ekzotike dhe ishujt parajsorë nuk mungojnë, por shumë zgjedhin qetësinë e një liqeni apo edhe turizmin malor.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Cádiz

Cádiz, për shkak të bukurisë së tij të pakrahasueshme, është një nga destinacionet më të kërkuara në mesin e personave të famshëm aq të njohur në Spanjë sa Joaquin Sabina, Sergio Ramos, Hugo Silva dhe Wyoming e Madhe. Ky qytet andaluzian i vendosur në cepin jugperëndimor të Evropës Perëndimore është një nga më turistikët në Spanjë dhe Evropë, ndër arsye të tjera, për bukurinë e plazheve të tij, Karnavalin e famshëm Cádiz dhe trashëgiminë e tij historike.Për shembull, këngëtari dhe kompozitori spanjoll Joaquín Sabina, zgjedh qytetin e rrugë si destinacion pushimesh. Dhe nuk është për t'u habitur, pasi kjo komunë e vendosur në Gjirin e Cádiz ka plazhe të bukura me rërë të hollë të artë, të tilla si ato të El Rompidillo ose La Costilla. Gjithashtu mjediset e ndryshme natyrore e bëjnë Rota destinacionin e preferuar të personave të famshëm dhe turistëve nga e gjithë bota.

Nga ana e tyre, futbollisti Sergio Ramos dhe aktori Hugo Silva bien dakord kur zgjedhin vendin e tyre të pushimeve: Zahara e Tunës dhe Caños de Meca, në Barbate, janë vendet ku ata vendosin të pushojnë dhe të kalojnë disa ditë për t'u shkëputur nga dita në ditë. Të dy qytetet i përkasin komunës së Barbate, e vendosur në jug të Cádiz. Greater Wyoming gjithashtu e ka kaluar verën këtu me raste.

aktualisht, barbate Ka arritur nivele që e bëjnë atë një nga destinacionet më të rëndësishme për sa i përket turizmit bregdetar në Spanjë. Kjo është padyshim për shkak të plazheve të saj, por edhe për shkak të motit të mirë dhe gamës së gjerë të opsioneve të jetës së natës që ofron.

Balearic Islands

Ishujt Balearik janë një tjetër destinacion kuintesencial i disa spanjollëve të famshëm. Mallorca, Menorca dhe Ibiza janë, sigurisht, vendet e yjeve për shkak të luksit që ata ofrojnë: moti i ngrohtë, limane të jashtëzakonshme dhe një jetë e mirë nate. Ibiza ishte, për shembull, destinacioni i pushimeve të Dukesha e Albës, ku ai kishte një vendbanim në Cala Salada.

Kështu, për shembull, Kryeministri Britanik, David Cameron, dhe Zëvendës Kryeministri Britanik, Nick Clegg, zgjedhin të kalojnë pushimet e tyre në Majorka, ku janë parë në më shumë se një rast. Gjithashtu ata Mbretërit e Spanjës, Felipe VI dhe Letizia, qëndrojnë në Pallatin Marivent, një ndërtim modern që ndodhet në Cala Major, i shpallur rezidenca verore e Familjes Mbretërore Spanjolle. Në videon e mëposhtme mund të shohim paraqitjen tradicionale të Mbretërve të Spanjës në derën e Pallatit Marivent:

Nga ana e saj, prezantuesja e televizionit Mercedes Mila, kantautor dhëmbëzuar dhe presidenti i Katalonjës, Artur Mas, ata preferojnë të kalojnë pushimet e tyre në Menorca, edhe pse secili në një vend të ndryshëm. Milá dhe Serrat zgjedhin Mahón, një qytet i vendosur në lindje, ndërsa presidenti i qeverisë katalanase e kalon verën me familjen e tij në qytetin Fornells, në komunën e Mercadal. Ky është vendi i preferuar i familjes Mas që nga viti 1965. La Cala del Pilar, në komunën e Ciudadela dhe në veriperëndim të Menorca, është gjithashtu një tjetër nga vendet e yjeve të Artur Mas, ku ai është parë vitet e fundit në bordin e një varke me gruaja e tij, Helena Rakosnik.

Kampioni spanjoll i Formula 1 Fernando Alonso Isshtë një tjetër nga njerëzit e famshëm që zgjedhin Majorka si destinacionin e tyre të preferuar të pushimeve. Sidomos, vendi i tij i preferuar duket të jetë Costa de los Pinos, një zonë e limaneve të vegjël shkëmborë të vendosur në urbanizimin homonim, në komunën e Son Servera.

Marbella

Marbella është një qytet i vendosur në Malaga, Andaluzi, Spanjë. Shumë janë personazhe spanjollë dhe të huaj që janë të lidhur ngushtë me qytetin.

Me siguri disa nga emrat e banorëve të mëposhtëm të shquar janë të njohur për ju: Peter Viertel, Félix Bayón, George Clooney, Antonio Banderas dhe Julio Iglesias, ndër të tjera. Kështu ishin aktorja Audrey Hepburn dhe Dukesha e Albës në kohën e tyre. Me pak fjalë, Marbella është një qytet ku nuk do të jetë e vështirë të hasësh një aktor hollivudian ose një nga njerëzit më me ndikim në planet.

Por për sa i përket kalimit të verës, personazhe të tillë si ish-presidenti i qeverisë së Spanjës, Jose Maria Aznar, zgjidhni Marbella si destinacionin e tyre të preferuar të pushimeve. Atje, Aznar zotëron një shtëpi të vlerësuar në 1,6 milion euro në një urbanizim luksoz që është pranë një fushe golfi dhe plazhit.

Niall Horan, një anëtar i One Direction, gjithashtu udhëton në Spanjë për të shijuar disa ditë relaksi. Konkretisht, Puerto Banús është vendi i zgjedhur nga këngëtari Irlandez, i cili zakonisht merr disa miq me vete sa herë që të mundet. Atje, gjatë ditës ai është parë duke shijuar bregdetin dhe natën në Klubin e famshëm Ocean Beach.

Vreshtin e Martës

Martha's Vineyard është një ishull i vendosur në jug të gadishullit Cape Cod, mjaft larg nga bregu lindor i Shteteve të Bashkuara. Nga të gjithë ishujt amerikanë, Martha's Vineyard renditet në vendin e 58-të në renditjen e ishujve më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara.

E vendosur në Dukes County, Massachusetts, ky ishull është destinacioni ideal për pushime Obama dhe Kennedy. Këta njerëz me ndikim zgjedhin ishullin kryesisht për klimën e tij të mirë verore, temperatura mesatare e të cilit është 32 ° C dhe plazhet e tij, të cilat ftojnë turistët të pushojnë. Ne ju lëmë me një video interesante, ku mund të shihni imazhet e Presidentit Obama gjatë pushimeve të tij në Martha's Vineyard:

Itali

Italia ka një pjesë të mirë të qosheve ekzotike që ia vlen të vizitohen të paktën një herë në jetën tuaj. Dhe kjo dihet shumë mirë nga disa ndërkombëtarë të famshëm të staturit të futbollistit argjentinas Lionel Messi, i cili zgjedh ishullin e vogël Capri, i vendosur në Gjirin e Napolit.

Nga ana e tyre, Mbretërit e Spanjës, përveç që kanë kaluar verën në Pallatin Miravent siç e kemi përmendur më parë, ndonjëherë kanë bërë një ikje jashtë Spanjës dhe janë parë nga Gjiri i Tarantos, që i përkasin Detit Jon.

Por, pa dyshim, nëse ekziston një figurë që dallohet për të kaluar pushimet në Itali, kjo është, padyshim, e Papë. Eksponenti kryesor i Kishës Katolike gjithashtu ka një destinacion pushimesh dhe quhet Castelgandolfo. Isshtë një qytet i vogël i vendosur 20 km në jug të Roma (Itali) dhe lahet nga ujërat e Liqenit Albano.

Babai i Roma ai qëndron atje në Pallatin Castel Gandolfo, i cili është rezidenca e tij verore dhe përfshin një kopsht të gjerë dhe Observatorin e famshëm të Vatikanit. Ky pallat i përket territorit kombëtar të Vatikanit edhe pse gjeografikisht është larg tij.Lojtari i FC Barcelona, Andres Iniesta, dhe këngëtari britanik Harry Styles nga One Direction janë dy persona të tjerë të famshëm që nuk hezitojnë të udhëtojnë në Itali kur bëhet fjalë për pushimin. Kështu, ndërsa Iniesta udhëton në ishullin e Sardenjës, konkretisht në plazhet e Porto Cervo, (në veri të Sardenjës, rajoni La Gallura), Harry Styles është parë me raste në Liqenin Como, i vendosur në Lombardi.

Liqeni i Caburgua

Liqeni Caburgua o caburga Ndodhet në Kili, në komunën Pucón, në verilindje të Liqenit Villarrica. Ajo është e rrethuar nga Parku Kombëtar Huerquehue dhe Rezerva Kombëtare Hualalafquen (i quajtur gjithashtu Rezerva Kombëtare Villarrica) dhe nga liqeni mund të shihni në horizont pamjet e një prej vullkanet aktive më e rëndësishmja në botë: vullkani Villarrica.

Vendndodhja e tij gjeografike e bën atë një nga liqenet më turistik në Amerikën e Jugut, veçanërisht në verë. Për këtë arsye, është vendi i pushimit i presidentit të Kilit Michelle Bachelet dhe ish-presidenti i të njëjtit vend, Sebastian Piñera, ndër figurat e tjera publike. Në videon e mëposhtme mund të shihni një seri imazhesh që na tregojnë pse këta personazhe vendosin të zgjedhin liqenin Caburgua:

La Gomera

La Gomera është një nga shtatë ishujt kryesorë që përbëjnë Ishujt Kanarie (Spanjë), të vendosura në Oqeanin Atlantik. I përket krahinës së Santa Cruz de Tenerife, ishulli ka qoshe vërtet spektakolare, siç është Parku Kombëtar Garajonay, i cili ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore që nga 1986.

Temperatura mesatare vjetore e tij prej 20-23 ° C, plazhet e tij madhështore dhe traditat e shumta që formojnë folklorin tipik të ishullit e kanë bërë La Gomera destinacionin e pushimeve të Kancelarit gjerman Angela Merkel, e cila është parë së bashku me burrin e saj, Joachim Sauer, në më shumë se një rast.

Në veri të Spanjës

Temperaturat e mira, parqet natyrore, mundësia e pushimit midis maleve, trashëgimia historike dhe, me pak fjalë, gjithçka që veriu i Spanjës ka për të ofruar është, pa dyshim, arsyeja pse turistë nga e gjithë bota dhe personazhe të shquar zgjidhni Asturias, Galicia ose Bask, ndër të tjera, për të kaluar disa ditë duke pushuar.

Për shembull, Mariano Rajoy, Presidenti i Qeverisë Spanjolle, është një nga ata që përfiton nga ditët e pushimeve për t'u kthyer në atdheun e tij: Galicia. Rajoy është i përkushtuar për pushime familjare me gruan e tij, Viri Fernández dhe fëmijët e tyre. Në vitet e fundit, presidenti ka zgjedhur komunën e Ribadumia (Pontevedra) për të qëndruar në heshtje në një shtëpi rurale.

Amancio Ortega, pronar i perandorisë Inditex dhe shpallur njeriu i dytë më i pasur në botë, dhe familja e tij ka një strehë verore në komunën e Arteixo, e vendosur në La Coruña, Spanjë. Ortegas kanë një pronë që mbulon 20 hektarë në këtë qytet të vogël dhe është vendi i preferuar i Marta Ortega, vajza e pronarit të Zara, e cila mban disa prej kuajve të saj këtu dhe i hip ato sa herë që të mundet.

Në Asturias, për shembull, është vendi ku këngëtari melendi ai i kalon pushimet, posaçërisht në një qytet të vogël të quajtur Are ,es, në Piloña, vendi i tij i lindjes. Këngëtari kthehet në shtëpi sa herë që mundet dhe bashkohet me ngjarje të dukshme lokale siç janë festimet e San Roque de Areñes, nga të cilat madje ka regjistruar videon e treguar më poshtë për të inkurajuar pjesëmarrjen e turistëve në këtë ngjarje.:

Argjentinë

La Princesha Maksima e Hollandës, i cili ka lindur në Buenos Aires, Argjentinë, kthehet në atdheun e tij për të kaluar pushimet. Konkretisht, Princesha Máxima e kalon verën në Villa La Angostura, e cila ndodhet në Neuquén, në Cordilleran Patagonia, si dhe në Cabañas Cumelen.

Nuk është për t'u habitur që princesha i kalon pushimet këtu, pasi që ky qytet konsiderohet si një nga më të bukurit në rajon, prandaj njihet me nofkën Kopshti Patagonia.

Jo vetëm që princesha zgjedh Argjentinën në pushimet e saj. Mauricio Macri, kreu i qeverisë së qytetit të Buenos Aires, është parë në shumë raste në Patagonia, Mar del Plata (Buenos Aires) dhe vendpushimin bregdetar të Pinamar, që ndodhet në lindje të Buenos Aires.

Mykonos

Ishulli grek i Mykonos, i vendosur në Detin Egje, është parajsa e festave të Cristiano Ronaldo, si dhe yje të tjerë të Hollivudit si Leonardo DiCaprio, Selena Gomez, Elton John, Simon Baker, etj.

Nëse diçka mund të gjendet në këtë ishull, sigurisht që është argëtim dhe jetë nate, natyrisht pa munguar magjepsja. Me pak fjalë, Mykonos aktualisht është një destinacion luksoz ku peisazhet flasin vetë.

Angli

Ka dy vende ku Mbretëresha e Anglisë ka një rezidencë verore. Nga njëra anë, Kalaja e Balmoralit, në Skoci, e cila është një rezidencë e madhe e vendosur në Aberdeenshire. Ajo u bë një rezidencë mbretërore tashmë gjatë sundimit të Mbretëreshës Victoria I dhe, deri më sot, Balmoral është vetëm rezidenca verore e Elizabeth II dhe Dukës së Edinburgut.

Gjithashtu, nëse Familja mbretërore britanike ai kalon pushimet e tij të verës në Balmoral, në Krishtlindje ata takohen në Pallatin Sandringham, i cili ndodhet në qarkun e Norfolk, në lindje të Anglisë.

Po kështu, me raste është parë presidenti i qeverisë britanike, David Cameron, duke kaluar pushimet me gruan e tij në plazhin Polzeath në Cornwall, Angli. Polzeath ka një plazh të gjatë me rërë që është bërë veçanërisht i popullarizuar në surfers.

Ky artikull është ndarë 28 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: