Keqgjenazimi dhe përzierja ekzistuese kulturore në Brazil është formuar me kalimin e kohës dhe, në të, spikat ndikimi evropian dhe afrikan që ka dhënë shkas për kostumet e tij goditëse, përfshirë veshjen samba. Më poshtë ju tregojmë një listë të rrobave më të shquara dhe karakteristikat e tyre.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Kostumet tipike të Brazilit

Karnaval

Padyshim, të flasësh për veshjet tipike braziliane nënkupton të përmendësh posaçërisht Karnavalin Brazilian, një ngjarje makro që zhvillohet në dyzet ditë para Pashkëve dhe që shënon fillimin e Kreshmës. Karnavalet më të rëndësishme në Brazil janë ato të Rio de Janeiro, São Paulo, Salvador de Bahía, Recife dhe komuna e Olinda.Nuk ka dyshim se gjëja më e rëndësishme për këtë karnaval janë kostumet që mund të shihen në të. Edhe pse është e vërtetë që lakuriqësia totale nuk lejohet, nuk ka rëndësi se sa veshje është veshur, kështu që është e zakonshme të shohësh valltarë me shumë pak rroba apo edhe gjysmë të zhveshura. Ju mund të merrni një ide më të saktë në lidhje me karnavalin brazilian me këtë video:

Karnavali Brazilian është përhapur në vendet e tjera për shkak të famës dhe kostumeve të tij spektakolare; kështu, për shembull, brenda kostumet tipike të ArgjentinësAta të Karnavalit Corrientes spikasin, padyshim të frymëzuar nga Brazili.

Një nga përfaqësimet më karakteristike të karnavalit janë krahasimet dhe blloqe (fjalë për fjalë, bloques) Ose litarët, formuar nga një grup njerëzish që vishen sipas një teme specifike, të tilla si fantazia, gastronomia braziliane, feja etj.

Ajo që nuk mungon kurrë në veshjen e saj janë dritat, ngjyrat e ndritshme, vezullimet, qëndisjet e duarve dhe përbërja e hollësishme. Në fund të fundit, shumica e këtyre kostumeve janë bërë me dorë dhe përgatitja e tij mund të zgjasë deri në një vit ose edhe më shumë.

Gjatë Karnavalit nuk ka mungesë të shfaqjeve të samba, vallja kombëtare e Brazilit. Shfaqjet më të rëndësishme të kësaj vallëzimi zhvillohen në Sambódromo da Marquês de Sapucaí në Rio de Janeiro, ku mblidhen deri në 70.000 njerëz çdo vit.

Përveç samba, në Karnavalin Brazilian grupe të tjera valltarësh mblidhen për të përfaqësuar kërcime dhe vallëzime të tjera karakteristike, Takimi i Maracatus dhe Karnaval Mesclado, e cila zhvillohet në shtetin Pernambuco, në verilindje të Brazilit.

Shtë një shfaqje e frymëzuar nga Afro-Brazilian që ka dy nëntipe: nga njëra anë, ajo Maracatu i kombit, varianti më i zakonshëm në nivel kombëtar, dhe Maracatu rurale, karakterizohet nga një qasje më rajonale. Përfaqëson traditat afrikane parakoloniale. Në Karnaval, rreth 20 grupe të kombet ata parakalojnë në Recife dhe Olinda.

Festivalet e qershorit

Festimet e Junine (Festat e Qershorit në portugalisht) janë një festival tradicional që festohet në Brazil çdo vit gjatë muajit qershor dhe për nder të këtij muaji, siç tregon emri i tij, sepse kjo është kur Solsticin e Dimrit në hemisferën jugore të planetit.

Konkretisht, periudha festive fillon më 13 qershor, që përkon me festën e San Antonio dhe zgjat deri më 29 qershor, kur zhvillohet festa e San Pedro. Më 24 qershor, festohet edhe dita e San Juan.

Ky festival festohet me pjata të bollshme dhe të shijshme, shfaqje muzikore, valle dhe parada në të cilat tërheqin vëmendjen kostumet tipike, në të cilat, edhe një herë, nuk mungojnë ngjyrat e ndritshme, lulet dhe qëndisje. Thirren grupet e njerëzve që parakalojnë në festivalet e qershorit kuadrilhas (në spanjisht, bandat, domethënë, një grup njerëzish të mbledhur për qëllime të caktuara).

Kostum tipik për burrat është veshja e njohur si njeri pylli, e cila përfshin një këmishë të qetë, pantallona të arnuara prej pëlhurave me ngjyra të ndryshme dhe një kapelë kashte.

Sa për gratë, ato gjithmonë mbajnë një fustan kaliko të zbukuruar me një sasi të madhe të shirita mëndafshi, qëndisje dhe motive lulesh, dhe ato gjithashtu mbajnë një kapelë. Të dy fëmijët dhe të rriturit veshin këto kostume dhe parakalojnë në kuadrilhasfesti i qershorit të lokalitetit tuaj.

Salvador i Bahia

Salvador de Bahía ose, thjesht, Salvador, emri me të cilin zakonisht përmendet në Brazil, është kryeqyteti i shtetit Bahia dhe aktualisht ka më shumë se një milion banorë, të cilët quhen soteropolitanë.

Meqenëse Salvador është qyteti më i vjetër në Brazil, ajo që ka mbijetuar deri më sot në aspektin kulturor është një përzierje e të gjitha brezave që kanë kaluar nëpër këtë qytet.

Ndoshta grupi më me ndikim i imigrantëve ishin afrikanët që mbërritën nga Gjiri i Benimit dhe Sudanit gjatë shekullit të XNUMX-të: Zezakët Yoruban y nagos. Ky grup ishte ai që përfundoi përcaktimin e tipareve kulturore të Salvador de Bahía, duke përfshirë karakteristikat e veshjeve të tij tipike.

Capoeira

Origjinale nga Salvador është teknika e luftimit që shoqërohet nga një vallëzim i saj dhe që sot është i njohur në të gjithë botën: capoeira.

Kjo teknikë shoqërohet nga një veshje që karakterizohet nga thjeshtësia e saj dhe përbëhet nga pantallona të quajtura abacitë dhe një këmishë të dy të bardhë, dhe një litar që është i lidhur rreth belit. Kjo vallëzim është kryer në ritmin e instrumente tipike braziliane, ashtu si sulmojnë.

Bahia

Po kështu, kostumi kryesor i Salvador de Bahía është ai i gruas Bahian, i njohur si kostum bahiana o Baiana. Kostumi i gruas Baiana është për shkak të fesë Candomble, me origjinë afro-braziliane, dhe është një simbol i respektit për gratë.Baianas përdorin funde të gjata dhe të gjera që mbulojnë deri në këmbë të kombinuara me bluza të bardha të qëndisura me dorë. Si pajisje, vihen gjerdanë me rruaza të gjata dhe vathë të mëdhenj me dizajne të ndryshme. Në tërësi, kjo padi të kujton shumë fiset autoktone Afrikane

Ekzistojnë lloje të ndryshme të kostumeve Bahian në varësi të rastit për të cilin ato përdoren. Kështu, veshje e arsyes Theshtë më e thjeshta dhe ajo për përdorim të përditshëm, ndërsa për ngjarje të veçanta përdoret kostumi i bërë me qëndisje Richeleu, në këtë rast çmimi i kostumit mund të jetë deri në pesëmbëdhjetë mijë Real Brazilian (BRL)

Pjesët që përbëjnë një kostum Bahian janë:

  • Dil jashtë o akso: fund me pak buzë për ta bërë lëvizjen më të rehatshme.
  • Camisu: quhet gjithashtu këmishë mulatIsshtë e bardhë dhe zbukurohet me qëndisje ose dantella.
  • Singu: një lloj shalli që përdoret si trup.
  • Calçolao: është një lloj bermuda që lidhet me një kordon në bel. Për të lehtësuar lëvizjet dhe për të mos qenë të pakëndshëm ulur, ky kordon është mjaft i gjerë.
  • Bregu i Pano da: është pëlhura muslin ose chintz që rrotullohet rreth kokës si një çallmë. Njihet gjithashtu si oh o bust.

Joinville Dance Festival

Joinville është një qytet brazilian që i përket shtetit Santa Catarina dhe ndodhet në veri të tij. Kjo komunë karakterizohet nga larmia e saj për sa i përket artet skenike dhe, sidomos, vallëzimet. Në fakt, dallohet Festivali i tij i Vallëzimit, në të cilin mund të shihen kostume të jashtëzakonshme tipike. Në videon e mëposhtme mund të shihni një shfaqje që u zhvillua gjatë festivalit 2013:

Festivali në veçanti përbëhet nga disa shkolla vallëzimi dhe kompani teatri që prezantojnë punime në modalitete të ndryshme vallëzimi, përkatësisht: balet klasik, vallëzim bashkëkohor, xhaz, vallëzim popullor, vallëzim në rrugë dhe punë në këmbë. Me një larmi kaq të madhe kërcimesh, në të mund të shihen kostume të shumta, nga veshja klasike e baletit deri te vallëzimet nga vendet e tjera të Amerikës së Jugut dhe madje edhe nga bota.

Midis amatorëve, kuriozëve dhe profesionistëve, çdo vit numri i pjesëmarrësve rritet në 4.000 dhe publiku deri në 50.000. Me pak fjalë, është konkursi më i madh studentor i vallëzimit në të gjithë Amerikën Latine.

Samba

Samba është një vallëzim brazilian me origjinë afrikane që është bërë i famshëm në të gjithë botën për shkak të praktikës së tij gjatë karnavalit në Rio de Janeiro në Sambadrome.

Padyshim, një nga aspektet më të goditura të kësaj vallëzimi është kostumi i veshur nga valltarët e saj, i cili shquhet për ngjyrat e tij të ndritshme dhe modelin e saj ekstravagant, plot sequins, rhinestones, thekë, pendë, etj. Në videon e mëposhtme mund të shihni një këngëtare samba duke interpretuar këtë vallëzim të famshëm:

Në të vërtetë, baza e kostumit mund të jetë një veshje e thjeshtë, të tilla si bikini ose rroba banje femërore apo edhe të brendshme. Në këtë veshje themelore, pjesa tjetër e dekorimit është e qepur ose ngjitur.

Dizajni dhe ngjyrat varen shumë nga tema që do të referohet gjatë shfaqjes. Kështu, në bazën që kemi përmendur më lart, zbukurimet i shtohen shpatullave që arrijnë trupëz, megjithëse kjo është opsionale, pasi që shumë valltarë e lënë bustin të ekspozuar pa sytjena dhe preferojnë të zgjedhin pikturë trupore ose pikturimi i trupit.

Një nga rregullat themelore është që, nëse një lak është i veshur në pjesën e poshtme, matja e tij duhet të jetë së paku 4 cm e gjerë ose, përndryshe, nuk do të jetë e mundur të parakalosh në Karnaval.

Më në fund, padia plotësohet me dy pajisje të tjera thelbësore: goditëse casco të bëra me pendë dhe rhinestones, dhe disa takone mbi 10 cm të lartë. Përkrenarja mund të bëhet një element vërtet i përpunuar dhe të shkojë nga koka për të mbuluar pjesën e pasme plotësisht, duke formuar krahë.

Përtej këtyre veshjeve, secila valltare është e lirë të shtojë aq rruaza sa të dëshirojë (rrathë, rrathë, rrathë, gjerdanë, rripa ...). Me pak fjalë, kostumi femër samba mund të jetë vërtet provokuese dhe madhështore në të njëjtën kohë.

Sa për burra, padia nuk ka aq famë botërore sa në rastin e veshjeve të grave. Gjëja më karakteristike për lojtarin e sambës është se ai gjithmonë e vesh bustin e tij lakuriq dhe, në pjesën e poshtme, ata mund të veshin ose pantallona me hapje në këmbë në mënyrë që ato të jenë gjysmë të mbuluara, ose thjesht një thurje të dizajnit etnik, me pendët dhe rhinestones.

Në kokë ato gjithashtu mund të mbajnë një përkrenare të ngjashme me atë të grave, edhe pse më pak të hollësishme. Meqenëse valltarët e sambës zakonisht dalin në çifte për të kërcyer samba, është shumë e zakonshme që kostumet e tyre të shkojnë së bashku me njëri-tjetrin.

Amazonas

Pjesa dërrmuese e komunitetet autoktone të Amerikës së Jugut është e përqendruar në pyjet e Amazonës. Konkretisht, në shtetin Amazonas (Brazil) është vendi ku gjendet përqendrimi më i lartë i vendbanimeve vendase në këtë cep të planetit, midis të cilave spikat Fisi Yaguas.

Gjatë kremtimit të riteve të tyre tradicionale, ju mund të shihni kostume të përbëra nga një lloj skaji i gjatë me gëzof të bërë me yanchama, një fije e lashtë e marrë nga pema. hej të përdorura gjerësisht në zonën e Amazonës, ose mund të jenë edhe aguaje, një frut shumë i zakonshëm në pyjet e Amazonës.

Këto funde zakonisht kombinohen me brazaletë Ato mund të bëhen nga dhëmbë kafshësh, fara dhe pendë, ose nga aguaje. Bust zakonisht është i zhveshur ose thjesht zbukuruar me një gjerdan në rastin e grave dhe vajzave. Përveç kësaj, është e zakonshme që ata të pikturojnë fytyrat e tyre me një bojë të kuqe që nxirret nga fruti i Annatto (i njohur gjithashtu si urucu u anatto).

Ky artikull është ndarë 165 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: