Veshjet popullore kiliane janë të ndryshme në secilin rajon të vendit. Në këtë artikull, ne flasim për kostumin rajonal të secilës zonë, si për burrat dhe gratë. Disa përdoren çdo ditë, ndërsa të tjerët janë të rezervuara për Festat Kombëtare.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Kostume tipike kiliane: veshje tradicionale të secilës zonë

Ishulli i Pashkëve

Grupi etnik që banon në Ishullin e Pashkëve njihet si Rapa Nui. Shtë një zonë krejtësisht e ndryshme nga pjesa tjetër e territorit të Kilit, pasi që është një ishull që ndodhet në Oqeani. Veshjet tipike të këtij qyteti karakterizohen nga ngjyra e bardhë, e cila është e shenjtë për ta.Kur bëhet fjalë për vallëzim, gratë mbajnë funde të bëra me feathers, material që e përdorin edhe për kurora. Pjesa e sipërme është e mbuluar me një sytjena.

Sa për burrat, ata veshin një thikë të quajtur Hami Hiko Kyoe se ata e mbulojnë atë me fibra banane dhe disa zbukurime si predha. mahute, një fibër e nxjerrë nga bimët vendase.

Në videon e mëposhtme mund të shihni se si janë këto kostume dhe në çfarë lloji vallëzimesh barten:

Centro

Banorët e zonës qendrore të Kilit, ku gjejmë Santiago de Kili, quhen huasos. Veshja e tyre karakterizohet nga të qenit komod, pasi ata ngasin me kalë shpesh Karakteristikat diferencuese të kësaj veshjeje janë batanija leshi, dollakë prej lëkure ose dollakë dhe këpucë me rrota.

Nga ana tjetër, gruaja, e njohur si KinëAjo zakonisht mban një fustan me motive lulesh dhe ngjyra të ndritshme të shoqëruar me një përparëse të bardhë dhe këpucë të zeza me takë të lartë. Flokët janë të lidhura. Në imazhin vijues mund të shihni një shembull të kësaj veshjeje tipike:

Kostum elegant elegante mashkullor, i përdorur për të kërcyer mbathjeKarakterizohet nga këmisha e pambukut, xhaketa e shkurtër me butona në mëngë, kapela e zezë dhe brezi me ngjyra të gjera.

Vajzat veshin një fund të gjatë, një brez të kuq, një bluzë, një shall të bardhë, këpucë të zeza, një xhaketë të shkurtër të zezë dhe një kapelë prej lecke të zezë.

veri

Në pjesën veriore të vendit, burrat veshin pantallona të bardha çdo ditë. leshi alpaka me rrip ose çako dhe një këmishë të lehtë. Kjo shoqërohet me një ponço, një kapelë ose çullo, një çantë dhe sandale. Kjo veshje është e njohur edhe si padi veriore.Gruaja ajmara, emri i popullatës autoktone të kësaj zone, vesh një skaj të gjatë dhe një batanije që mbulon gjoksin e saj të quajtur larg, si dhe një kapelë lecke. Batanija ka një funksion të dyfishtë: të strehojë dhe transportojë një fëmijë ose disa objekte.

Kostumi ceremonial mashkullor përbëhet nga a zhargon (pantallona të bardha me butona), një këmishë të endur në tezgjah dhe një ponço me ngjyrë të hapur. Gruaja ka dy mundësi: një tunikë leshi të zezë me një brez apo këmishë leshi dhe një skaj me ngjyrë.

Për

Gruaja e pueblo mapute, në pjesën jugore të Kilit, zakonisht mban një tunikë të gjatë të zezë të njohur si çamali. Kjo shoqërohet me një brez ose trarihue dhe një batanije e quajtur ükulla. Në kokën e tij mban një shall ose munuloncosi dhe bizhuteri argjendi.

Në videon e mëposhtme mund të shihni disa gra nga kjo kulturë duke performuar një kërcim popullor dhe duke veshur këtë veshje:

Burrat veshin pantallona leshi gri, një këmishë me ngjyrë të çelët ose të bardhë, një ponço ose makun dhe një brez. Ata gjithashtu vendosën një kapelë prej pëlhure në kokat e tyre.

Në këtë territor, posaçërisht në Arkipelagu Chiloé, ne gjetëm chilotes. Veshja tipike mashkullore karakterizohet nga pantallona gri, jelek, beretë dhe çorape të leshta me çizme. Kostumi elegant vesh një xhaketë blu të errët.

Femra dallohet nga një skaj i zi, një bluzë e bardhë dhe një jelek me ngjyrë të çelur. Gratë mbulojnë kokat e tyre me një shall. Në ahengje, ata shtojnë rrobat e tyre një xhaketë leckë të zezë dhe takë të lartë.

Më në fund, në Patagonia kiliane, pastori u qen i deleve Ai mban xhinse, një xhaketë të shkurtër, një brez, një beretë dhe një shami. Gratë veshin funde apo pantallona të leshta, xhaketë dhe shall, plus një batanije ose çamali gri.

Ky artikull është ndarë 49 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: