Për të folur për kostumet tipike të kontinentit amerikan, është e nevojshme të bëhet një dallim midis 3 nënkontinenteve që e përbëjnë atë: Amerikën e Jugut, Amerikën Qendrore dhe Amerikën e Veriut. Siç do ta shohim në listën vijuese, ka dallime të shumta midis veshjeve tipike të secilit vend.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Kostume tipike të Amerikës

Amerikën Qendrore

Rrobat tipike të Guatemala Probablyshtë ndoshta më e gjalla nga të gjitha dhe tërheq vëmendjen sepse përdorimi i shtypjeve të ndryshme të kafshëve (mes tyre, zogj ekzotikë), yje, lule ... Mbizotërojnë ngjyrat e forta, të tilla si e kuqja, fuchsia ose e verdha.Në departamentin e Guatemalës të chimaltenango, gratë veshin një veshje të quajtur gyipil, karakterizohet nga dekolteja e saj V ose katrore me një zbukurim kadifeje të zezë në buzë të qafës. Pantallona të gjera është e mbështjellë rreth belit dhe arrin në kyçet e këmbëve. Të dy pjesët shquhen për ngjyrat e tyre të gjalla dhe qëndisjet karakteristike.

En Honduras ju mund të gjeni veshje të shumta për gratë. Për shembull, veshja fshatare përdoret praktikisht në të gjitha rajonet e Hondurasit. Gjithashtu kostumi i famshëm me lule, i bërë me pëlhura lulesh shumëngjyrëshe dhe që përdoret për kërcime të tilla si kuadrilat ose vallja e Varshavës.

Ashtu si në shumë vende të tjera të Amerikës Latine, veshja tradicionale e Nikaragua është e lidhur thelbësisht me vallëzimet e saj tipike. Kështu, vallja e gumëzhitës është një shembull shumë përfaqësues. Për interpretimin e tyre, gratë veshin një kostum portokalli me buzë të zeza dhe një lule që përshtatet me veshjen vendoset në flokët e tyre.

Sa i përket El Salvadorit, mund të themi se kostumet e tij kombëtare shkojnë shumë krah për krah me festivalet e tij të njohura, kështu që shumica e tyre përdoren në vallëzimet popullore. Disa prej tyre janë: vullkanika, poblana, izalqueña, panchas ... Kostumi i famshëm i grave "blu dhe i bardhë" përfaqëson ngjyrat e flamuri salvadorian.

Amerika qendrore izoluese

Zona e Antileve, e njohur më mirë si Amerika izoluese, përbëhet nga arkipelagë të ndryshëm, vendndodhja e të cilave është midis Detit Karaibe dhe Oqeanit Atlantik. Shumëllojshmëria e vendeve të Amerikës Qendrore dhe ndarjeve territoriale të vendosura në këtë pjesë të Amerikës shpjegon traditën e gjatë dhe të larmishme kulturore të secilit prej këtyre kombeve.

Kostumet tipike Kubane bëhen kryesisht me pambuk natyral dhe në to kërkohet komoditet për t'i bërë ballë temperaturave të larta. Burrat zakonisht veshin xhinse ose pantallona pambuku, dhe sipër një bluzë të njohur si guajabera, një veshje tradicionale kubane që karakterizohet nga të qenit një këmishë me xhepa dhe, ndonjëherë, qëndisje.

Veshja femërore e Kubës par excellence është ajo Mantel kuban, e cila përdoret në festa, festime dhe ngjarje të tjera të veçanta. Isshtë i famshëm në të gjithë botën për ngjyrat e tij dhe zhurmat e shumta. Historia e saj lidhet me stilin e valltarëve dhe këngëtarëve spanjollë të shekullit të XNUMX-të, si dhe rrobat e zonjave të pasura kreole të kohës.

Puerto RicoEdhe pse i përket Shteteve të Bashkuara, ai i mban gjallë rrënjët e tij Karaibe, diçka që reflektohet në veshjet e tij tradicionale. Shumica e rrobave janë bërë me pambuk, një traditë e trashëguar nga vendasit, të cilët e përdorën këtë material për të bërë petkat. Ngjyra themelore e kostumit femëror është e bardha, megjithëse është e zbukuruar me fustane dhe shirita.

Në veshjen rajonale të Republikës Dominikane ju mund të shihni ngjyrat e flamurit të saj, domethënë blu, të bardhë dhe të kuqe. Origjina e këtij kostumi femër daton që nga viti 1969, kur u zgjodh përmes një konkursi të organizuar nga Sekretari i Shtetit për Turizmin. Shtë një kostum i bazuar në veshjet e veshura nga fshatarësia.

Amerika e Jugut

Në pjesën jugore të Amerikës, një karakteristikë e ndarë praktikisht nga të gjitha vendet është përdorimi i pëlhurave shumëngjyrëshe. Kostumet tipike për gratë janë gjithashtu të ngjashme, me përdorimin e funde të gjata dhe me fluturim, zbukurime koke dhe xhingla të ndryshme.Kili Isshtë një nga vendet më të zhvilluara të Amerikës së Jugut në të cilin, megjithatë, folklori i trashëguar nga antikiteti vazhdon të jetë vendimtar për banorët e tij dhe përfaqëson tërësinë e zakoneve dhe traditave të vendit. Kostumet e tyre rajonale dallohen nga materialet e përdorura në secilin rajon.

Shumëllojshmëria e banorëve të zonës veriore të Kilit bën që të bien në sy kostume të tilla si ajo e gruas Aymara, e cila përdor çdo ditë një lloj batanie që mbulon gjoksin e quajtur larg dhe një kapelë pëlhure. Në zonat qendrore dhe jugore, rehatia është mbi të gjitha.

disa Kostume femra kiliane Ata janë përfaqësuar në renditjen "Kukulla të Botës", ku kukulla e famshme Barbie është veshur me kostumet më të rëndësishme të vendeve të botës. Kostumi tipik kilian aktualisht është në krye të renditjes.

Peru Isshtë një nga vendet në zhvillim Amerikan që ruan zakonet e tij stërgjyshore më të gjalla. Kjo është diçka që mund të vërehet në veshjet tipike të Andeve Peruane, ku mënyra se si vishen njerëzit i përgjigjet nevojës për t'u mbrojtur nga i ftohti. Një veshje shumë tipike është chullo, një lloj kapaku leshi që mbulon kokën, përfshirë veshët.

Nga ana tjetër, banorët e bregdetit peruan veshin ponço dhe funde të bëra prej pambuku ose mëndafshi në rastin e grave, ndërsa burrat zakonisht mbajnë një kapelë kashte për t'u mbrojtur nga dielli. Në xhunglën peruane, si burra ashtu edhe gra ata veshin tunikën e famshme të quajtur cushma, zbukuruar me figura gjeometrike dhe ngjyra të rajonit.

Nga Kolumbia ne nxjerrim në pah mbi të gjitha kostumet tipike të Rajonit të Karaibeve, veçanërisht atë të San Basilio de Palenque, ku një pjesë e madhe e popullsisë ka origjinë afrikane. Veshja e palenqueras është e habitshme, e cila përbëhet nga një fustan me ngjyra të ndryshme. Përveç kësaj, ata zakonisht shkojnë me një pellg në kokë plot me fruta.

Venezuela, Bolivia dhe Ekuadori janë shembuj të vendeve të Amerikës së Jugut ku kostumet tipike lidhen me vallëzimet tipike të vendit. Kështu, në Venezuelë spikat ai i Llanos, i njohur likiliqui, ndërsa në Ekuador veshja më e famshme popullore është ajo e Quito (kryeqyteti i saj) ose Otavalo, ku burrat mbajnë ponço.

América del Norte

Nga Amerika Anglo-Saksone, vlen të theksohet kostume tipike të Shteteve të Bashkuara, aktualisht përdoret për raste të veçanta, të tilla si ahengjet e kostumeve ose periudhat e festave kombëtare. Një shembull i kësaj është veshja e Ditës së Pavarësisë, e festuar çdo 4 korrik, ku amerikanët vishen me ngjyrat e kuqe, blu dhe të bardhë për të përfaqësuar flamurin e tyre. Kostum xha Sam ose Xha Sam është më e popullarizuara.

Nga ana tjetër, trashëgimia e komuniteteve indigjene në Shtetet e Bashkuara është e padiskutueshme, veçanërisht ajo e indianë amerikanë. Veshja me të cilën përfaqësohen zakonisht këto grupe njerëzore përfshin këmishën e pendës të njohur, të quajtur në anglisht rrjetë lufte, përdoret në kohërat antike nga luftëtarët si një simbol i heroizmit dhe trimërisë. Në realitet, kostumet e indianëve vendas kanë elementë të ngjashëm me ato të Rajonit Andean.

Veshja tradicionale kanadeze që bie më shumë në sy është ajo e ndryshme grupe indigjene që banonte në vend në të kaluarën. Populli Indian Naskapi jetonte në verilindje të Kebekut dhe bënte veshje të karakterizuara nga vizatimet e tyre të bëra nga lëkura e rerave dhe të pikturuara me pigmente natyrore bimësh. Uniforma e Policisë së Montuar Mbretërore Kanadeze është gjithashtu shumë përfaqësuese.

L kostume tipike të Meksikës Ato janë një simbol i traditës së madhe kulturore që ekziston në këtë vend të Amerikës së Veriut. Prej tij ne nxjerrim në pah veshjet folklorike të Veracruz për gratë, e cila përbëhet nga një skaj i gjerë i bardhë i zbukuruar me qëndisje të ndryshme dhe dantella. Mbi bluzë, me të njëjtën ngjyrë dhe pa mëngë, vendoset një përparëse e kadifeit të zezë të zbukuruar me lule.

Ky artikull është ndarë 40 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: