Oaxaca është një shtet i Meksikës, larmia kulturore e të cilit pasqyrohet në veshjet e tij tipike. Në këtë artikull, ne ju japim informacion në lidhje me veshjet tradicionale për burra dhe gra të secilit rajon të Oaxaca dhe ju tregojmë imazhe të saj.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Kostumet tipike të Oaxaca, Meksikë

Isthmus

L Zapotec Ata janë një grup etnik autokton nga Isthmus i Tehuantepec, gratë e të cilit kanë kostumin e tyre përfaqësues: atë të Tehuana. Për të veshur çdo ditë, ata zakonisht veshin një skaj të gjatë të quajtur rabona. Një nga qytetet ku mund të gjendet është Juchitán de Zaragoza.Nga ana tjetër, ata kanë fustan mbrëmje, përdoret në festat kryesore të popullsisë. Kjo është formuar nga një huipil ose këmishë të qëndisur me dorë, dhe një skaj të gjatë me lule shumëngjyrëshe dhe një Përshëndetje ose zhurmë në fund. Një kokë është vendosur në kokë dhe bizhuteritë e mëdha të arta janë vendosur gjithashtu.

Tjetër grup indigjen është ajo e mixes. Gratë e këtij qyteti veshin një skaj të gjerë të zi ose të bardhë, si dhe një huipil e bardhë dhe një shami e madhe ose shall. Sa për burrat, ata veshin pantallona ose pantallona të shkurtra me një batanije të bardhë, një kamisol dhe një kapelë të zezë leshi.

papaloapan

Në Loma Bonita, kostumi tipik për gratë përbëhet nga një bluzë me grep, një skaj i zi me lule, një petk dhe këpucë me takë të lartë. Në kokë ata mbajnë një koleksion me garanci të bardha.

Në zonën e Tuxtepec, ka disa lloje të huipile, të cilat përdoren në varësi të rastit. Këto janë varietete të ndryshme:

  • Vajtim
  • Gjysmë vajtimi
  • Diario
  • martesë
  • Gjysmë gala
  • Festë e madhe

El huipil është zbukuruar me vizatime të zogj dhe lule që mund të gjenden në territor. Kur ato përfaqësojnë vallëzimin Lule ananasi, një vallëzim tradicional i zonës, ata mbajnë një ananas në shpatullat e tyre.

Kanada

Në Huatla de Jiménez, veshjet tradicionale femërore përbëhen nga a huipil pambuk i bardhë i qëndisur me thur kryq. Vizatimet në përgjithësi janë të shpendëve dhe luleve. Përveç kësaj, bluza ka edhe shirita rozë dhe blu. Pjesa e poshtme përbëhet nga një skaj. Për të kërcyer, ata krehin flokët e tyre me dy gërsheta.

Burrat veshin një këmishë dhe pantallona të bardha dhe një kapelë në kokë. Në videon e mëposhtme mund të shihni këtë veshje:Luginat Qendrore

Në Luginat Qendrore, si në rajonet e tjera, elementi karakteristik i veshjeve për burra është pantallona të shkurtra të batanijes së bardhë. Hereshtë këtu, posaçërisht në Oaxaca de Juárez, ku është organizuar Guelaguetza, një festë për nder të Virgen del Carmen në të cilën meksikanët nga të gjitha rajonet e Oaxaca veshin kostumet e tyre tipike.

Sierra e Veriut

Në San Melchor Betaza, për të kërcyer thirrjen Betaza Sones, gratë veshin një huipil dhe një fund të gjatë të bardhë me një brez të kuq në bel. Përveç kësaj, ata mbajnë një medalje në qafë. Burrat veshin të gjitha të bardha dhe me një kapelë të zezë.

Sierra e Jugut

Në qytetin Miahuatlán de Porfirio Díaz, burrat veshin të bardha dhe me një brez të kuq. Sa për gratë, ato veshin a huipil dhe një shall ose mantel me shirita me ngjyra. Në këmbët e tyre ata mbajnë sandale të njohura si huarash.

Mixtec

L trquis ata janë një njerëz autoktonë i cili jeton në këtë rajon. Gratë zakonisht veshin një huipil të kuqe të gjatë dhe të bëjë një bishtalec. Në pjesën e gjoksit dhe të shpinës, huipil mbart vizatime. Sa për burrat, ata veshin pantallona të shkurtra të bardha dhe këmisha të ndritshme me butona dhe palosje ose shalë e ngjyrave.

Kosto

Origjina e veshjeve të Santiago Pinotepa Nacional është mestizo. Kjo është formuar nga një skaj i gjerë dhe me ngjyrë të gjatë me shirita të bardhë dhe një këmishë të bardhë me qëndisje. Dekori tipik i kostumeve quhet rruaza.

Në Santa Catarina Juquila, pantallona të gjera të gruas është një ngjyrë e mrekullueshme dhe bluza ka lule të qëndisura. Burrat veshin pantallona të shkurtra dhe këmishë ose pambuku batanije.

Në Puerto Escondido, gratë veshin një skaj dhe bluzë me lule, a shall këpucë rozë, këpucë të zeza, dhe rrathë dhe gjerdanë të bërë me guaska deti. Po kështu, fustani gala përbëhet nga një skaj i gjatë i bardhë me një peshk sail, një specie tipike peshku në zonë, në secilën anë, dhe një bluzë blu me dy delfinë.

Foto kryesore nga fitorefotomx.

Ky artikull është ndarë 43 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: