Chiapas në një shtet të Meksikës me grupe etnike dhe popullsi të shumta autoktone që kanë veshjet e tyre tradicionale. Në këtë artikull, ne shpjegojmë karakteristikat e kostumeve tipike më të shquara dhe ju tregojmë disa foto.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Kostumet tipike të Chiapas, Meksikë

Çiapas

Padia e Chiapas Ajo është e përhapur në të gjithë shtetin e Chiapas, megjithëse origjina e saj gjendet në popullatën e Chiapa de Corzo. Kjo veshje vishet nga gratë në shumë raste, por veçanërisht gjatë Festivalit të Qytetit të Madh.Nga njëra anë, përbëhet nga një bluzë e zezë saten me një dekolte gjysmërreth dhe një vello prej tyli në të cilën ka lule të qëndisura me dorë. Pantallona të gjera është e zezë, e gjatë dhe e gjerë, dhe gjithashtu është bërë nga saten.

Thuhet se ngjyra e zezë e kostumit i referohet xhunglës, ndërsa lulet përfaqësojnë florën e territorit. Ndonjëherë ato gjithashtu mbajnë si aksesor një pagur ose enë të quajtur xhelatina.

Parachicos

L parashutë Ata janë burra që vishen gjatë Fiesta Grande de Chiapa de Corzo, midis 15 dhe 23 janarit. Ata veshin fytyrat e tyre të mbuluara me një maskë druri.

Sa i përket veshjeve, ato veshin a serape ose mantel shumëngjyrësh, pantallona të zeza, një kapelë në kokë dhe një lloj shall. Ata mbajnë një zhurmë në duart e tyre dhe kërcejnë në rrugë të shoqëruar nga Chiapas.

Çamula

Në qytetin e San Juan Chamula, gratë veshin një skaj të zi leshi të zbukuruar ndonjëherë me vija të vogla të bardha, një brez të kuq dhe një bluzë të qëndisur.

Sa për burrat që jetojnë në fshat, ata veshin pantallona deri në gju, një rrip lëkure dhe një këmishë. Ata që jetojnë në qytet veshin një pallto të gjatë leshi të bardhë ose të zezë. Një element tjetër i spikatur është sombrero.Tzotzil

Në popullsinë e Zinacantan banojnë në Tzotzil, një grup etnik autokton nga Majat. Kostumi tipik për gratë përbëhet nga a huipil ose këmishë pa mëngë me ngjyrë të errët me lule. Veshja me të cilën ata mbrojnë veten nga të ftohtit ka emrin moksib, një lloj shami e madhe.

Sa për burrat, ata veshin një serape ose mantel i njohur si pok'u'ul. Kjo ishte tradicionalisht e bardhë dhe e kuqe, por vitet e fundit ato shpesh vishen me ngjyra të errëta si blu, jeshile dhe vjollcë.

Lakandonët

L lakandone Ata janë një tjetër popull autokton që jetojnë në xhungël Lacandon. Aktualisht, ata janë rreth e rrotull Njerëzit 400 dhe ato janë të ndara në grupin e veriut dhe atë të jugut. lakandone ata e quajnë veten e tyre hash winik, Çfarë do të thotë burra të vërtetë.

Në veri burrat mbajnë një tunikë deri në gjunjë dhe gratë a huipil dhe një fund me ngjyra. Në jug, të dy gjinitë kanë një tunikë të gjatë: burrat e bardhë dhe gratë me ngjyra të ndryshme.

Vrime

Sa për popullin indigjen të quajtur zgjedhAto gjenden në Chiapas, Tabasco dhe Guatemala. Burrat e këtij qyteti mbajnë pantallona dhe këmisha të bardha, dhe kapele kashte.

Nga ana tjetër, gratë mbajnë një fund blu të zbukuruar me shirita me ngjyra dhe një bluzë të bardhë me qëndisje në formën e shesheve dhe diamanteve.

Ky artikull është ndarë 22 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: