Një nga aspektet kulturore që bie më shumë në sy kur udhëton në një vend të huaj është gastronomia e tij. arti i kuzhinës, zakonet dhe përbërësit indigjenë të secilit vend mund të ndryshojnë shumë nga një rajon në tjetrin, kështu që shumë njerëz kënaqen duke provuar pjatat tradicionale të një vendi të caktuar kur udhëtojnë. Duke folur gjerësisht, traditat e kuzhinës nga e gjithë bota mund të ndahen sipas kontinenteve siç do të shihni më poshtë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Pesë kontinentet e botës dhe gastronomia e tyre

Amerikë

Duke filluar me Amerikën e Veriut, mund të bëhet një dallim i qartë midis Gastronomia e Kanadasë, Shtetet e Bashkuara dhe pjatat tipike të Meksikës, kjo e fundit aktualisht përfshihet ndër pjatat më të rëndësishme dhe më të famshme në botë.



Popullorja kuzhina tex-mex, me origjinë nga Amerika e Veriut, është një nga traditat më të famshme të kuzhinës në botë. Grupi i pjatave që përbëjnë kuzhinën Tex-Mex i përgjigjet një shkrirje midis stileve meksikane dhe amerikane në terma të përgjithshëm.

Në Shtetet e Bashkuara, kultura gastronomike lind nga një përzierje midis kuzhinave të ndryshme të botës për shkak të numrit të emigrantëve nga Evropa, Azia dhe Afrika. gastronomia kanadeze Ajo lidhet kryesisht me kulturat e ndryshme indigjene që banonin në vend gjatë shekujve, prandaj është kaq e larmishme sot.

Pjatat tipike të vendeve të ndryshme të Amerikës së Jugut ndryshojnë shumë nga vendi, megjithëse shumë prej pjatave tipike të secilës prej tyre janë shumë të ngjashme dhe ndryshojnë në disa përbërës. Ushqimet tipike të Perusë dhe Kolumbisë bien në sy, si dhe ato gastronomia ekuadoriane.

Frutat vendase të pyjeve dhe fushave tropikale, të tilla si guava, papaja ose mango janë shumë të shpeshta midis ëmbëlsirave të ndryshme të Amerikës së Jugut. Po kështu, patatja e ëmbël, manovra dhe misri janë disa nga përbërësit më të përdorur.

Më në fund, në Amerikën Qendrore ka gjithashtu një ndikim të lartë të kuzhinës autoktone, spanjolle dhe afrikane. Pjatat tipike të secilit prej vendeve që përbëjnë Amerikën Qendrore dallohen për aromat e tyre të forta, plot aromë dhe ngjyra.

Evropë

Kuzhina mesdhetare shquhet për përdorimin e një game të gjerë të produkteve me origjinë bimore, pra frutave, perimeve, arrave dhe bishtajoreve. Ekziston gjithashtu një prani e madhe e bukës dhe drithërave të tjerë si gruri. Vaji i ullirit është yndyra kryesore dhe përdoret për të bërë një mori enësh tipike nga vende të ndryshme të Evropës.

Kuzhina spanjolle është ndoshta një nga më të popullarizuarat nga turistët nga e gjithë bota, me të famshmet tapas spanjolle në kokë. Omeleta e patates ose paella e Valencias, ndër shumë pjata të tjera me origjinë thjesht spanjolle, janë një nga atraksionet kryesore turistike në një nivel ndërkombëtar.

Nga ana e saj, Gastronomia italiane është ndoshta më i imituari në botë. Sigurisht, pjatat më të famshme në Itali janë pica, rizoto dhe makaronat, megjithëse lista e pjatave dhe salcave tipike (pesto, bologneze, karbonara…) është shumë më e gjatë. Aktualisht, numri i recetave të picave është i pafund: pizza me prodhime deti, Napolitane, katër djathëra, margarita, etj.

Kultura gastronomike franceze ka ndikuar në atë të shumë vendeve të tjera dhe kjo është arsyeja pse aktualisht është ndër më të rëndësishmet në botë. Falë shumëllojshmërisë rajonale të Francës, lista e pjatave tipike është pothuajse e pafund.

Nëse lëvizim pak më tej në Evropën veriore, posaçërisht në Gjermani, do ta shohim veten përballë një gastronomie disi larg prototipit mesdhetar të përshkruar më sipër, megjithëse ndikohet shumë edhe nga tradita e kuzhinës franceze. Spikasin sallamet me origjinë gjermane, sidomos sallamet ose Bratwurste, të cilat zakonisht shoqërohen nga lakra turshi e famshme (lakër turshi në gjermanisht).

Azi

Kuzhina aziatike mund të ndahet në dy nëngrupe kryesore: Azia Lindore dhe Azia Juglindore. Kjo është arsyeja pse, kur i referohemi kuzhinës aziatike, nuk duhet ngatërruar me të kuzhina orientale, pasi që kjo e fundit i referohet zonës nga Siberia Jugore Lindore deri në Indonezi, përfshirë Japoni, Mongoli, Kore, Tajlandë, Vietnam dhe pothuajse të gjithë Kinën.

Kuzhina të ndryshme aziatike kanë të përbashkët përdorimin e bollshëm të llojeve të ndryshme të peshqve nga Oqeanet Paqësore dhe Indiane. Nga ana tjetër, konsumi i oriz Alsoshtë gjithashtu një tjetër nga zakonet e yjeve në gastronominë aziatike në përgjithësi, si dhe perimet dhe një shumëllojshmëri erëzash. Të hash alga deti, peshk të papërpunuar, bambu ose pendë peshkaqeni, ndër përbërës të tjerë të rrallë, është gjithashtu e shijshme për shumicën e aziatikëve.



Në përgjithësi, kuzhina aziatike përpiqet të ekuilibrojë dhe t'u japë të njëjtën rëndësi të gjitha aspekteve të pjatës: ngjyrës, aromës dhe aromës. Në Kinë, për shembull, ky ekuilibër përpiqet të arrihet në kurset e para të një menuje tipike duke përdorur tre ose edhe pesë përbërës të ndryshëm. Ngjyrat e kuqe, të verdhë, të zezë, kafe dhe të bardhë janë zakonisht më të zakonshmet në pjatat e tyre tradicionale.

Avantazhi kryesor i kuzhinës aziatike krahasuar me kuzhinat perëndimore është se pjatat e saj përmbajnë më pak karbohidrate, sheqerna dhe yndyrna. Kjo arrihet kryesisht falë konsumit të lartë të peshkut, i cili favorizon qarkullimin. Frutat dhe perimet konsumohen çdo ditë, në dëm të produkteve të përpunuara, të cilat janë të rralla në vendet aziatike.

Oqeani

Gastronomia e Oqeanisë është një përzierje midis traditave të kuzhinës perëndimore dhe aziatike. Ky kontinent përbëhet nga Australi, ishujt e Guinesë së Re, NZ dhe arkipelagët e Melanesisë, Mikronezisë dhe Polinezisë, të gjithë të rrethuar nga Oqeani Paqësor, kështu që nuk është për t'u habitur që peshqit dhe butakët janë shumë të zakonshëm në pjatat e tyre.

Kuzhina Australiane është, në përgjithësi, një reflektim i ushqimeve të ndryshme që kanë spikatur në historinë e këtij vendi, përfshirë përbërësit e përdorur nga Aborigjenët australianë, gastronomia vendase e së cilës njihet me emrin e ushqim bush o tucker shkurre. Gjithashtu kuzhina irlandeze dhe britanike janë të pranishme.

Del në dritë ëmbëlsirat australiane, të ndikuara gjerësisht nga kuzhina britanike, nga kanë origjinën ato të famshmet pies ose ëmbëlsira, të ëmbla dhe të këndshme. Konsumi i mishit, në përgjithësi fileto pule ose viçi i shoqëruar me perime të pjekura në skarë (patate, fasule, fasule ...), është gjithashtu shumë i zakonshëm.

En NZ Enët e përbëra nga perime të freskëta zakonisht konsumohen, megjithëse mbizotërojnë gjithashtu mish të tillë si qengji, mishi i mishit të mishit të mishit të derrit, dhe gjithashtu peshku, sidomos salmoni, goca deti, paua, karavidhet, fiston, midhjet ... Këtu, pavlova e famshme konsiderohet si kombëtarja ëmbëlsirë

Kuzhina e ishujve Fixhi është rezultat i bashkimit të kuzhinave të Polinezisë dhe Melanesisë, si dhe ato të Indisë, Kinës dhe Perëndimit. Për këtë arsye, orizi është pjesë e dietës ditore të banorëve të tij, së bashku me ushqime të tjera si kokosi, patate e ëmbël, jukë ose bukë, ndër të tjera. Pjata më e famshme quhet i dashur, e cila përbëhet nga një përzierje e mishit, peshkut dhe perimeve të mbështjella me një gjethe bananeje.

Afrika

Kuzhina e vendeve të ndryshme të kontinentit afrikan karakterizohet mbi të gjitha nga ekzotizmi i saj, i cili arrihet falë përdorimit të specieve dhe përbërësve të shumtë tipikë të Afrikës. Kuzhina afrikane gjithashtu ndikohet gjerësisht nga kuzhina aziatike dhe perëndimore.

Në rajonet veriore të Afrikës, duke përfshirë Tunez, Algjeri, Egjipt dhe Maroku, kuskusi është ushqimi kryesor. Semshtë bollgur gruri, i cili gatuhet në një mënyrë shumë të ngjashme me makaronat. Kuskusi gatuhet i shoqëruar nga përbërës të ndryshëm që mund të ndryshojnë në varësi të rastit, megjithëse vaji i ullirit, shafrani, karafili, xhenxhefili dhe erëza të tjera zakonisht nuk mungojnë kurrë.

Nga ana tjetër, kushdo që viziton Afrikën, pavarësisht nga vendi, do të vlerësojë se marisco, veçanërisht nëse vizitoni pjesët jugore dhe lindore të kontinentit, është një ushqim i veçantë. Nuk bëhet fjalë aq shumë për speciet e butakëve që konsumohen, por më shumë për mënyrën e përgatitjes së tyre. Supat dhe ushqimet e detit që përgatiten në këto zona janë pjesë e krenarisë gastronomike të banorëve të saj.

Në Afrikën Lindore ekzistojnë dy pjatat më përfaqësuese: matoke dhe ugali. Para së gjithash, matoke është një përgatitje shumë e thjeshtë e bërë nga banane jeshile në avull. Së dyti, ugali përgatitet me misër, pak a shumë si niseshte misri ose polenta, dhe përdoret për përgatitjen e supeve të ndryshme. Thuhet se ugali më i mirë në Afrikë mund të provohet në Uganda.

Në vendet e Afrika Perendimore, Maafe është një tjetër merak shumë i njohur, përbërësi kryesor i të cilit është kikirikët. Në fakt, është një pjatë që konsumohet pothuajse çdo ditë. Në thelb është një merak mishi që përfshin perime të ndryshme, oriz, vezë të zier fort dhe kikirikë. Në rajonet qendrore, bambara është një nga ëmbëlsirat më tërheqëse.

Ky artikull është ndarë 211 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: