Fjala kofta vjen nga persishtja dhe do të thotë terren. Ky emër përcakton disa pjata tipike me origjinë arabe dhe orientale që kanë formë si qofte apo hamburgerë. Fjalët e tjera të përdorura janë qofte, kefta o kufteh. Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë se si të përgatisni koftën tipike egjiptiane dhe do t'ju tregojmë për përgatitjet e tjera nga vende të ndryshme.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Ushqimi tipik i Egjiptit: kofta

Kofta egjiptiane

En Egjipt, mënyra tipike e përgatitjes kofta është në qebap, që është, mbështjellë mbi një shkop prej druri. Ky lloj është i njohur edhe si mashwi kabab. Në përgjithësi, përbëhet nga viçi dhe qengji. Isshtë një pjatë tipike e Egjipt të cilat mund të gjenden në restorante në qytete si Kajro.Përbërësit

Përbërësit e nevojshëm për të përgatitur këtë pjatë tradicionale egjiptiane janë si më poshtë:

 • 500 g viçi të grirë
 • 250 g mish qengji të grirë
 • Gjysmë qepë të verdhë
 • 2 dientes de ajo
 • 1 fetë bukë të thekur dhe lagur derisa të zbutet
 • Një lugë e gjysmë çaji piper të bluar
 • Gjysmë lugë çaji spec speci
 • XNUMX/XNUMX lugë çaji kardamom i gjelbër i bluar
 • Gjysmë lugë çaji sumak të bluar (lloji i erëzave)
 • Gjysmë lugë çaji arrëmyshk
 • Gjysmë lugë çaji speci
 • Bukë pita
 • majdanoz
 • Kripë dhe piper
 • 10 hella druri

Përveç këtyre ushqimeve, ne duhet të kemi një barbakao ose skarë me gaz, dhe një mikser ose Thermomix. Në këtë mënyrë, përgatitja e ushqimit do të jetë më e lehtë.

Parashkrimi

Një orë para se të filloni të gatuani, lërini hellët prej druri në ujë. Pas kësaj kohe, ato nxirren nga uji. Gjithashtu, skara duhet të nxehet me pak vaj për 20 minuta.

Së pari, qepa, hudhra dhe majdanoz janë të grirë. Pastaj, vendosni mishin e viçit dhe mishit të qengjit, bukën pa ujë dhe erëzat në blender ose Thermomix. Gjithçka rrihet derisa të jetë një brumë i brumosur.

Kjo përzierje vendoset në një enë të madhe. Merrni një grusht dhe formojeni atë rreth një helli druri. Gjëja më e mirë është që mishi të jetë i trashë midis 2 dhe 3 cm. Bëhet me të gjithë mishin derisa të përfundojnë të gjitha hellët.

Ata i vendosin këto kebabs në një tabaka të mbuluar me një letër pergamene dhe të vendosur në skarë. Nxehtësia në nxehtësi mesatare-të lartë për katër minuta në secilën anë.Pas kësaj, është gati për të shërbyer. Zakonisht shoqërohet me bukë pita, salcë tahini (e bërë me farat e susamit), domate, qepë dhe majdanoz.

Lloje të tjera

Përveç kësaj kofta tipike për Egjiptin, në vendet e tjera arabe dhe aziatike gjejmë receta të ndryshme. Shumica e tyre janë mjaft pikante, megjithëse përbërësit e përdorur ndryshojnë në secilin vend.

Në rastin e Marokut, ne gjejmë kofta tagine. tajine Isshtë një mënyrë e përgatitjes së ushqimit: në një enë balte të veçantë që ka një formë konike dhe ndahet në dy pjesë.

Në Indi ne gjejmë malai kofta. Në këtë rast, topat ose qoftet janë Paneer, një djathë tipik i zonës. Gjithashtu në këtë vend ne mund të provojmë kofta e qengjit me kerri.

Një tjetër alternativë është pulao kofta, e cila e ka zanafillën në Persi dhe Arabi, dhe sot është përgatitur në disa vende. Shtë totalisht veganoMeqenëse është bërë me oriz, nuk përdoret asnjë mish.

Më në fund, mënyra në të cilën ne mund të testojmë kofta në Turqi është në formën e një sanduiçi brenda një bukë pita dhe shoqërohet me përbërës të tjerë si qepa.

Ky artikull është ndarë 41 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: