Kërkesat për të udhëtuar në Izrael ndryshojnë në varësi të kombësisë së udhëtarit dhe kohëzgjatjes së qëndrimit. Në këtë udhëzues praktik, ju informojmë nëse keni nevojë për vizë ose jo dhe ne ju japim disa këshilla të rëndësishme për të marrë parasysh nëse udhëtoni vetë. Përveç kësaj, ne tregojmë nëse është e rrezikshme të vizitosh këtë vend.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Dokumentet e nevojshme

Të gjithë njerëzit që vendosin të udhëtojnë në Izrael duhet të kenë një pasaportë. Sidoqoftë, në varësi të kombësisë tuaj dhe arsyes së vizitës suaj, ata gjithashtu mund të kenë nevojë për vizë.Pasaporte

Qytetarët e disa vendeve nuk kanë nevojë të aplikojnë për vizë, pasi ata janë pjesë e Programit të Heqjes së Vizave, për sa kohë që ata duan të vizitojnë Izraelin për një maksimum prej 90 ditësh dhe nuk shkojnë në punë. Shtetet përfituese janë si më poshtë:

 • A: Shqipëri, Gjermani, Andorra, Argjentinë, Austri, Australi
 • B: Bahamas, Barbados, Belgjikë, Belize, Bjellorusi, Bolivi, Botsvana, Brazil, Bullgari
 • C: Kanada, Kili, Qipro, Kolumbi, Corea del Sur, Kosta Rika, Kroaci
 • D: Danimarka, Dominika
 • E: Ekuador, El Salvador, Slloveni, Sllovaki, Spanjë, Shtetet e Bashkuara, Estonia
 • F: Franca, Filipinet, Finlanda
 • G: Gjeorgji, Granada, Greqi, Guatemala
 • H: Haiti, Honduras, Hong Kong, Hungari
 • I: Irlanda, Islanda, Ishujt Cook, Ishujt Fixhi, Ishujt Solomon, Itali
 • J: Xhamajka, Japoni
 • L: Letoni, Lesoto, Lihtenshtejn, Lituani, Luksemburg
 • M: Makao, Maqedoni, Malavi, Maltë, Mauritius, Meksikë, Mikronezi, Moldavi, Monako, Mongoli, Mali i Zi
 • N: Nauru, Niue, Norvegji, NZ
 • P: Hollandë, Palau, Panama, Papua Guinea e Re, Paraguai, Peru, Poloni, Portugali
 • R: Mbretëria e Bashkuar, Republika e Afrikës Qendrore, Republika Çeke, Republika Dominikane, Rumania, Rusi
 • S: San Marino, Saint Kitts dhe Nevis, Shën Vincenti dhe Grenadinet, Shën Lucia, Serbia, Singapori, Svazilandi, Afrika e Jugut, Suedia, Zvicra, Surinami
 • T: Tajvani, Tonga, Trinidad dhe Tobago
 • U: Ukrainë, Uruguaj
 • V: Vanuatu

Në rastin e Gjermanisë, të lindurit pas vitit 1928 mund të hyjnë në vend. Ndërsa për Moldavinë, pasaportat e udhëtarëve kërkohet të jenë biometrike.

Njerëzit nga këto vende kanë nevojë për një pasaportë me një vlefshmëri të paktën gjashtë muaj nga hyrja. Pas mbërritjes në Izrael, një vulë ose vizë do të vendoset në pasaportën tuaj.

Të kesh një vizë izraelite në pasaportën tënde mund të të parandalojë hyrjen në një vend arab (përveç Jordanisë dhe Egjipt) Për këtë arsye, ju mund të kërkoni që vula të vuloset në një fletë të veçantë.

Viza

Njerëzit që i përkasin një vendi që nuk paraqitet në listën e mëparshme duhet të aplikojnë për një vizë vizitori ose B / 2 për të udhëtuar si një turist në Izrael për deri në tre muaj. Kërkesat janë si më poshtë:

 • Pasaportë me një vlefshmëri minimale prej gjashtë muajsh
 • Formulari i plotësuar dhe i nënshkruar i aplikimit
 • Fotokopje e pasaportës
 • Dëshmi e mjaftueshmërisë ekonomike për udhëtimin (pasqyra e llogarisë bankare në tre muajt e fundit)
 • Fluturim vajtje-ardhje
 • Dy foto me madhësi pasaporte (5 × 5 cm)
 • Pagesa e tarifës çmimi i së cilës është 22 € (23 USD)
Me një vizë turistike mund të punoni si vullnetar në një kibuci: një fermë tradicionale bujqësore në Izrael.

Nga ana tjetër, çdo person hebre mund të shkojë të jetojë në Izrael, sepse me ligj, ata kanë të drejtë imigroj në këtë vend. Për ta bërë këtë, do të duhet të aplikoni për një vizë emigrimi.

Gjithashtu, nëse doni të shkoni për të punuar në këtë vend, mund të aplikoni për një vizë pune ose B / 1, e cila vlen vetëm për një periudhë të kufizuar kohore.

Të huajt me origjinë palestineze ose që janë të martuar dhe udhëtojnë me një person palestinez janë të ndaluara të hyjnë në vend përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Ben Avionit në Tel Aviv.

Rekomandime

Ministria Spanjolle e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit ofron disa këshilla ose këshilla gjë që është e rëndësishme të kihet parasysh. Gjëja e parë që duhet të dini është se vitet e fundit ka pasur disa sulmet terroriste, kështu që duhet të jeni vigjilent, veçanërisht në zona të mbushura me njerëz siç janë stacionet.

Shtë e këshillueshme që të mos udhëtoni në kufirin e Izraelit me Sirinë dhe Libanin, përveç kufirit me Rripin e Gazës, pasi këto zona dhe 40 km përreth janë të rrezikshme.

Bëni kujdes në lagjet hebraike ultra-ortodokse: mos bëni fotografi, vishuni me shpatulla dhe këmbë të mbuluara dhe mos ngisni me automjet gjatë Sabbat (nga perëndimi i diellit të Premten deri të Shtunën).Spanjollët që udhëtojnë në këtë vend mund të regjistrohen në regjistrin e udhëtarëve, të cilin do ta gjeni duke klikuar kjo lidhje.

Kërkesat sanitare

Nuk ka vaksinim të detyrueshëm për të shkuar në Izrael. Prandaj, rekomandohet të mbani bazat të azhurnuara:

 • Tetanus-difteria
 • MMR (fruthi, rubeola dhe shytat)
 • Hepatiti A

Vendi ka qendra shëndetësore cilësore. Sidoqoftë, këto janë mjaft të shtrenjta, prandaj këshillohet që të punësoni një sigurimi i udhëtimit që përfshin riatdhesimin në vendin e origjinës.

E vetmja sëmundje nga e cila duhet të mbroni veten është Ethet e Nilit, e cila transmetohet nga mushkonjat. Prandaj, është mirë të përdorni ilaç kundër mushkonjave.

Pyetje nga përdoruesit

A ka probleme për të udhëtuar në Izrael me HIV ose AIDS?

Izraeli vendos disa kufizime për njerëzit me AIDS, kështu që mund të jetë një shqetësim kur udhëtoni në këtë vend. Bestshtë më mirë të kontaktoni Ambasadën më të afërt të Izraelit përpara se të filloni udhëtimin.

A mund të hyni në Izrael me pulla nga vendet arabe në pasaportën tuaj?

Nuk ka pse të ketë problem. Sidoqoftë, mos harroni se, siç treguam në pjesën 1.1, mund të jetë problem të udhëtoni në një vend arab me një vulë pasaporte izraelite.

A ka ndonjë bursë për të vizituar Izraelin?

Ka disa organizata që promovojnë që njerëzit me origjinë hebraike të njohin Izraelin. Midis tyre gjejmë Taglit Birthright Israel dhe AMIA (Asociación Mutual Israelita Argentina).

Në cilin muaj është më mirë të vizitosh Izraelin?

Një kohë e mirë për të shkuar është në pranverë, midis marsit dhe qershorit. Temperaturat janë mjaft të larta në korrik dhe gusht, ndërsa midis tetorit dhe marsit reshjet janë të shpeshta.

A këshillohet të udhëtoni në Izrael me fëmijë?

Po, pasi qytete të mëdha si Tel Aviv kanë një ofertë turistike drejtuar fëmijëve. Për më tepër, duke përjashtuar zonat kufitare, Izraeli konsiderohet një vend me siguri të lartë.

Ky artikull është ndarë 224 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: