India është një vend interesant që tërheq vëmendjen e të gjithëve që e vizitojnë atë. Nëse dëshironi të udhëtoni në të, duhet të aplikoni për vizë dhe të plotësoni disa kërkesa. Në këtë artikull, ne ju japim informacion se si të përpunoni dhe të merrni një vizë, dhe ne ju ofrojmë këshilla kryesore për udhëtimin tuaj.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Vizat

Të gjithë njerëzit e huaj që duan të hyjnë në Indi kanë nevojë për vizë. Megjithatë, ekzistojnë lloje të ndryshme:e-viza

E-Visa, e njohur gjithashtu si Visa Turistike në Arritje (TVoA) ose Autorizimi elektronik i udhëtimit (ETA) është një leje me të cilën mund të udhëtoni në Indi pa qenë e nevojshme të aplikoni për vizë në ambasadë ose konsullatë.

Ky person lejohet të shkojë në vend për tre arsye specifike: turistike, mjekë afatshkurtër ose të biznesit. Prandaj, vizat që mund të merren janë:

 • viza e-turistike
 • Visa e-Biznesit
 • viza e-mjekësore

Vendet që kanë të drejtë në këtë procedurë janë si më poshtë:

 • A: Shqipëria, Gjermania, Andorra, Angola, Anguilla, Antigua dhe Barbuda, Argjentina, Armenia, Aruba, Australi, Austri, Azerbajxhan
 • B: Bahamas, Barbados, Belgjikë, Belize, Burma, Bolivi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Botsvana, Brazil, Brunei, Bullgari, Burundi
 • C: Kepi Verde, Kamboxhia, Kamerun, Kanada, Kili, Qipro, Qyteti i Vatikanit, Kolumbi, Komoret, Corea del Sur, Bregu i Fildishtë, Kosta Rika, Kroaci, Kubë
 • D: Danimarka, Dominika
 • E: Ekuador, El Salvador, Emiratet e Bashkuara Arabe, Eritrea, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Shtetet e Bashkuara, Estonia
 • F: Filipinet, Finlanda, Fixhi, Franca
 • G: Gabon, Gambia, Georgia, Gana, Grenada, Greqi, Guatemala, Guinea, Guyana
 • H: Haiti, Honduras, Hong Kong, Hungari
 • I: Indonezia, Irlanda, Islanda, Ishujt Kajman, Ishujt Cook, Ishujt Marshall, Ishujt Solomon, Ishujt Turk dhe Kaikos, Izraeli, Italia
 • J: Xhamajka, Japoni, Jordan
 • K: Kenia, Kiribati
 • L: Laos, Lesoto, Letoni, Liberi, Lihtenshtajn, Lituani, Luksemburg
 • M: Makao, Maqedoni, Madagaskar, Malajzi, Malavi, Mali, Maltë
 • N: Namibia, Nauru, Nikaragua, Niger, Niue, Norvegji, NZ
 • O: Omani
 • P: Hollandë, Palau, Palestinë, Panama, Papua Guinea e Re, Paraguai, Peru, Poloni, Portugali
 • R: Mbretëria e Bashkuar, Republika Çeke, Republika Dominikane, Ruanda, Rumania, Rusi
 • S: Samoa, Saint Kitts dhe Nevis, Saint Marino, Saint Vincent and the Grenadines, Saint Lucia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Singapore, Sri Lanka, Swaziland, Afrika e Jugut, Suedia, Zvicra, Surinami
 • T: Tajlandë, Tajvan, Tanzani, Taxhikistan, Timori Lindor, Tonga, Trinidad dhe Tobago, Tuvalu
 • U: Ukrainë, Uganda, Uruguaj, Uzbekistan
 • V: Vanuatu, Venezuelë, Vietnam
 • Y: Xhibuti
 • Z: Zambia, Zimbabve
Vetëm njerëzit nga Nepali, Butani dhe Malajzia (deri në 90 ditë) nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë në Indi.

Po kështu, kërkesat për t'u kualifikuar për e-Visa janë këto:

 • Pasaportë me një vlefshmëri minimale prej gjashtë muajsh nga data e mbërritjes në Indi dhe me të paktën dy faqe bosh
 • Bileta e kthimit
 • Mjaft para për qëndrimin
 • Fotografi e fundit
 • Secili anëtar i familjes duhet të ketë pasaportën e tij

Kjo leje duhet të kërkohet të paktën katër ditë para fillimit të udhëtimit. Bëhet përmes faqes zyrtare të e-Visa, në të cilën mund të hyni duke klikuar kjo lidhje.

Hapat për të aplikuar për vizë janë të thjeshta. Formulari plotësohet, viza paguhet në internet dhe më vonë ajo merret me email. Pagesa mund të zgjasë deri në katër orë për të konfirmuar.

Kohëzgjatja e vizës është Ditë 60 dhe nuk është i zgjatshëm. Mund të kërkohet deri në dy herë në të njëjtin vit. Për turizmin dhe biznesin, ju mund të zgjidhni hyrjen e dyfishtë, trefishimin për trajtim mjekësor.

Nëse kërkesa për vizë pranohet, ajo do të shfaqet si status dhënë. Autorizimi duhet të shtypet dhe të mbahet gjatë gjithë udhëtimit, siç mund të kërkohet nga autoritetet e vendit.

Sa i përket kostos, për shumicën e kombësive të tilla si spanjisht, kilian, peruan, kolumbian ose venezuelian ajo ka një çmim prej 50 dollarë. Sidoqoftë, për Argjentinasit dhe Uruguajanët është falas.

Vizat e tjera

Nëse dëshironi që qëndrimi juaj të jetë më i gjatë ose arsyeja e udhëtimit tuaj është e ndryshme, do të duhet të aplikoni për një vizë tjetër. Për ta bërë këtë, së pari duhet të plotësoni një aplikim në internet dhe më pas të vazhdoni procesin në Ambasadën Indiane ose Konsullatën. Llojet e vizave janë:

turistik
të qëndrojë në vend si turist për maksimumi 5 vjet. Isshtë me shumë hyrje, nuk mund të rinovohet, dhe asnjë biznes ose aktivitet i paguar nuk mund të zhvillohet. Dëshmia e aftësisë paguese financiare dhe bileta e kthimit mund të ketë nevojë të tregohet.
Punë
për të punuar në Indi. Vlefshmëria e tij fillestare është një vit, por mund të zgjatet. Dokumentet e nevojshme janë një letër zyrtare emërimi nga kompania dhe kontrata origjinale e punës, ndër të tjera. Në rastin e të qenit vullnetar në vend, kërkohet edhe kjo vizë.
student
Entryshtë me hyrje të shumëfishtë dhe vlefshmëria e tij do të varet nga kohëzgjatja e kursit. Kërkesat themelore janë letra e pranimit nga institucioni dhe dëshmia e financimit për qëndrimin. Sidoqoftë, në varësi të situatës specifike, mund të kërkohen më shumë dokumente.
Tranzit
për të udhëtuar në Indi për një maksimum prej 3 ditësh. Isshtë një hyrje e vetme e vlefshme për 15 ditë. Bileta e fluturimit dhe viza kërkohen për destinacionin përfundimtar.
hyrje
për indianë ose njerëz të martuar me indianë. Isshtë e vlefshme ndërmjet 1 dhe 5 vjet. Kërkohet gjithashtu për të mësuar yoga.

Po kështu, leje të tjera të veçanta që mund të gjenden janë për kryerjen e projekteve, për hulumtime ose për folës.

Ju mund të futni në faqen zyrtare të internetit ku të filloni aplikimin për vizë duke klikuar kjo lidhje.

Në Spanjë mund ta kryeni këtë procedurë në Ambasadën e Indisë, të vendosur në Avenida de Pío XII, 30 in Madrid. Ka edhe konsullata nderi në Barcelona dhe Tenerife, por aktiviteti i saj është më i kufizuar.

Kërkesat sanitare

Importantshtë e rëndësishme të dini se cilat vaksina këshillohet të bëhen para se të udhëtoni në Indi, si dhe rekomandime të tjera shëndetësore që këshillohet të ndiqni.

vaksinat

Nuk ka vaksinim të detyrueshëm për të hyrë në Indi, me përjashtim të atij ethe e verdhë në ata njerëz që vijnë ose vijnë nga një vend ku gjendet kjo sëmundje. Në këtë rast, duhet të sillni kartën e vaksinimit. Nëse jo, duhet të kaloni gjashtë ditë në karantinë.Nga ana tjetër, vaksinimi i rekomanduar për të gjithë udhëtarët që vizitojnë këtë vend është si më poshtë:

 • Ethet tifoide
 • Hepatiti A
 • Tetanus-difteria
 • MMR (fruthi, rubeola dhe shytat)

Gjithashtu, në varësi të situatës së udhëtimit, këshillohet të bëni vaksina të tjera. Për shembull, nëse do të kaloni një kohë të gjatë, veçanërisht në zonat rurale, këshillohet që të bëni azhurnimin e vaksinës japoneze të encefalitit dhe tërbimit.

Po kështu, vaksinat e tjera që duhet të merren parasysh janë ato për hepatitin B, kolera (veçanërisht nëse do të kryhet ndihma humanitare) dhe poliomieliti, ndër të tjera.

Rekomandime të tjera

Duhet të kihet parasysh se kushtet sanitare në Indi janë mjaft të këqija, me përjashtim të spitaleve private që ndodhen në qytete të mëdha, kostoja e të cilave është mjaft e lartë. Prandaj, është jashtëzakonisht e këshillueshme që të keni punësuar një sigurimi i udhëtimit me mbulim të lartë.

Nuk është e këshillueshme që t'i afroheni kafshëve endacake, pasi është mjaft e mundshme që ato të kenë sëmundjen e tërbimit. Gjithashtu, duhet të pini ujë në shishe dhe të keni kujdes me ushqimin tuaj. Rekomandohet t'i kushtohet vëmendje e veçantë masave higjienike, pasi që rastet e gripit të derrit janë rritur në vend.

Dy sëmundje për t’u marrë në konsideratë janë tingulli dhe malaria, të transmetuara nga mushkonja. Malaria është më e shpeshtë në zona nën 2.000 metra lartësi, ndërsa dengu shfaqet kryesisht në verë. Prandaj, këshillohet të keni ilaç kundër insekteve.

Për më tepër, Delhi Shtë një nga qytetet më të ndotura në botë, kështu që fëmijët, të moshuarit dhe njerëzit me probleme të frymëmarrjes nuk janë të ekspozuar vazhdimisht në ajër. Po kështu, është më mirë të qëndroni në vende që kanë pastrues të ajrit, veçanërisht në dimër.

Këshilla praktike

Ministria Spanjolle e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit ofron disa rekomandime që duhet të merren parasysh gjatë udhëtimit në vend. Para së gjithash, duhet të jeni të vetëdijshëm për ekzistencën e mashtrimeve turistike nga taxistas të cilët dëshirojnë t’i çojnë në hotele të tjerë. Prandaj, paketat turistike ose ofertat e akomodimit nga persona të panjohur duhet të refuzohen.

Gjithashtu, mos pranoni pije nga të huajt, pasi ka pasur raste të njerëzve që janë droguar për të vjedhur ose abuzuar me ta. Po kështu, nuk keni pse të kapni riksha o pedikab natën.

Në Indi, rreth verës, ndodh sezoni i musoneve, në të cilin shirat janë të bollshëm dhe mund të shkaktojnë përmbytje. Convenientshtë i përshtatshëm për të gjetur se kur ndodh në zonën që ne do të vizitojmë.

Nga ana tjetër, gratë që planifikojnë të udhëtojnë vetëm vendi duhet ta dijë që rastet e sulmeve seksuale ndaj të huajve janë rritur. Prandaj, është më mirë të mos udhëtosh pa shoqëri, si dhe të shmangësh vendet me pak trafik, të dalësh natën ose të marrësh mjete transporti vetëm.

Lidhur me fushat që duhen shmangur për shkak të terrorizmit, konflikteve me vendet e tjera ose pasigurisë, bien në sy:

 • Lesh kashmiri
 • Jammu
 • Shtetet Verilindore
 • Kufiri me Pakistanin
 • West Bengal
 • Assam
 • Manipur

Pyetje nga përdoruesit

Cila është koha më e mirë për të udhëtuar në Indi?

India është një vend i madh, kështu që koha ideale për të vizituar vendin varet nga zona që duam të shohim. Në përgjithësi, është më mirë të shkoni në dimër dhe duhet të merrni parasysh kur musoni është në secilën pjesë.

A këshillohet të udhëtoni në Indi me fëmijë?

Nëse planifikoni të udhëtoni si çantë shpine, nuk këshillohet të shkoni me fëmijë të vegjël ose foshnje për shkak të vështirësive të udhëtimit. Sidoqoftë, nëse shkoni me gjithçka të organizuar, mund të jetë e realizueshme dhe madje mjaft interesante për të vegjlit.

A këshillohet të udhëtoni në Indi pa ditur anglisht?

Nëse nuk dini anglisht, është mjaft e vështirë të komunikoni me njerëzit, pasi është gjuha e përdorur me turistët. Në këtë artikull do të gjeni më shumë informacion mbi këtë temë: Çfarë gjuhe flitet në Indi?

A është e mundur të hyni në Indi me një qen?

Nese ti shkon Me avionManarja juaj mund t'ju shoqërojë vetëm nëse do të kaloni minimumi dy vjet në Indi. Në rastin e shkuarjes me makinë, kjo kërkesë nuk ka pse të plotësohet.

Ky artikull është ndarë 192 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: