Hotelet pa fëmijë janë një lloj akomodimi që u ofron të rriturve një mjedis të veçantë të përshtatur për nevoja specifike. Edhe pse janë objekt polemikash, gjithnjë e më shumë ka hotele të këtij lloji që mund t’i gjejmë. Në këtë artikull, ju informojmë për karakteristikat e tij dhe flasim për disa nga më të mirat që ndodhen në Spanjë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

karakteristika të

Hotelet që nuk pranojnë fëmijë, të quajtura edhe hotele vetëm për të rritur o fëmijë i lirëAto janë akomodime të përqendruara tek të rriturit që, në parim, nuk lejojnë hyrjen tek fëmijët dhe adoleshentët nën moshën 14 vjeç, ose nën 16 ose XNUMX vjeç.Këto hotele, të cilat zakonisht janë me katër dhe pesë yje, kanë shërbime të specializuara për të rriturit si zona spa dhe ahengje, ndërsa nuk ka asnjë lehtësi për të vegjlit.

Udhëtarët që zakonisht qëndrojnë në këto lloje hotelesh janë njerëz me fëmijë që duan të pushojnë për një kohë ose beqarë që duan të takojnë njerëz të tjerë.

Ky opsion akomodimi është mjaft polemikaKështu, ndërsa disa mendojnë se është një alternativë më shumë, të tjerët mendojnë se po diskriminojnë një sektor të popullsisë.

Ligjërisht, në Spanjë, hotelet mund të reklamohen si vetëm për të rrituritPor, në kohën e pranimit, nuk është e ligjshme që një fëmijë të parandalohet nga hyrja, pasi konsiderohet diskriminim. Prandaj, ky fakt mund të raportohet.

Hotele në Spanjë

Spanja është një nga vendet me numrin më të madh të hoteleve vetëm për të rritur. Këtu janë disa nga më të spikaturat:

Marina Bayview, Gran Canaria

Në zonën e Porto Rikos, në jug të Gran Canaria, ne gjejmë hotelin Pamje e Gjirit të Marinës, i cili që nga maji i vitit 2017 është përcaktuar si një hotel vetëm për të rritur. Brenda ambienteve të tij ne gjejmë një pishinë, palestër dhe supermarket.

Sensimar Playa la Barrosa, Chiclana de la Frontera, Cadiz

Ky hotel i vendosur në Andaluzi është i përqendruar në mbi 18 vjeç. Ky strehim ka 264 dhoma, një kopsht, një pishinë, një qendër bukurie dhe spa, dhe një palestër.

Po ashtu, në Sensimar Playa la Barrosa Ju mund të bëni një kurs sportiv ose seminar gastronomie. Isshtë një strehim me katër yje.

Klasa THB El Cid, Majorka

Hoteli Klasa THB El Cid, me katër yje, është e vendosur në bregdet. Përveç spa dhe pishinë, ajo ka fusha tenisi dhe volejbolli.Ka gjithsej 218 dhoma dhe shërbimet e ndryshme përfshijnë qira biçikletash. Në këtë rast, mosha minimale e lejuar për të qenë mysafir është 16 vjeç.

Gjiri Barceló Corralejo, Fuerteventura

El Gjiri Barceló Corralejo, në Fuerteventura, është përqendruar gjithashtu tek të rriturit. Shtë mjaft i madh, pasi ka gjithsej 241 dhoma. Ndër shërbimet e tij ne gjejmë një banjë, palestër, pishinë dhe dy restorante të ndryshme. Përveç kësaj, ajo ka një autobus falas në Plazhet e Mëdha.

Boutique Hotel H10 White Suites, Lanzarote

Ky opsion akomodimi është i vendosur në Playa Blanca, në jug të Lanzarote. Ka katër yje dhe ofron mundësinë e kontraktimit të regjimit gjithëpërfshirës.

El Boutique Hotel H10 White Suites Ka dy pishina dhe një xhakuzi. Për më tepër, një zonë pishine mund të rezervohet për ngrënie private. Gjatë ditës ka aktivitete gastronomike dhe sportive, dhe natën, shfaqje.

Hotel Flash, Benidorm, Alicante

Brenda Komunitetit të Valencias ne gjithashtu mund të qëndrojmë në një hotel ku fëmijët nuk lejohen. Një prej tyre është Hotel Flash, në Benidorm, Alicante.

Ky hotel ka 192 dhoma me një tarracë që ndryshojnë nga dy deri në katër shtretër. Përveç kësaj, ai gjithashtu ka dy pishina, një restorant, një dhomë vallëzimi, një palestër dhe një sauna.

Racó de Madremanya, Madremanya, Girona

Nëse jeni duke kërkuar për një hotel të vogël dhe të qetë, një mundësi e mirë është Racó e Madremanya, e vendosur në një fshat mesjetar nga Girona, Katalonia. Ky strehim ka dymbëdhjetë dhoma, një pishinë me ujë të kripur dhe një pishinë me ujë të freskët të nxehtë.

Hoteli ka një kopsht dhe një dhomë leximi. Nga ana tjetër, nëse doni të shijoni plazhet e Costa Brava, ato janë vetëm afërsisht 20 km larg.

Niveli i Kuq në Gran Meliá Palacio de Isora, Tenerife

El Niveli i Kuq në Gran Meliá Palacio de Isora Shtë një hotel i pesë yje vendosur brenda një përdorë në perëndim të ishullit të Tenerife. Dhomat në këtë strehim janë luksoze.

Brenda tij gjejmë disa restorante të stileve të ndryshme. Klientët mund të zgjedhin midis aktiviteteve të ndryshme sportive të tilla si joga ose Pilates. Si shtesë, organizohen shfaqje kapoeira, xhaz, etj Mosha minimale për të qëndruar këtu është 18 vjeç.

Ky artikull është ndarë 80 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: